Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2017, 22:44:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Astfel de ganduri n-ar trebui sa te opreasca sa faci ceea ce trebuie facut.

Exact cum ai spus si aici, trebuie sa i-o spui si lui.

Sunt sigur ca are destula maturitatea sa ia lucrurile cum trebuie, altfel oricum, ce ai avea de pierdut? In cel mai rau caz, ajungi tot acolo, sa cauti pe altcineva, dar o sa fie mai greu, ai sa te intrebi mereu "de ce celalat a procedat asa?" si va dura mai mult pana te vei linisti.

Asa, sunt sigur ca va gasi o cale sa-ti redea cat mai repede pacea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.09.2017 at 22:47:12.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2017, 22:49:11
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Da, du-te și vorbește.

În altă ordine de idei, e posibil să fie și vrăjmașul cel care te muncește. :) Nu ne chinuie doar înainte de spovedanie, ci și după, pentru că nu mai suntem (sau încercăm să ne lepădăm de) în puterea lui. Am o prietenă care s-a pocăit după ce 13 ani a trăit în păcate. S-a adunat și s-a spovedit, iar ulterior i-a fost foarte rău, a crezut că înnebunește. Nu spun că tu ai avea păcate de o gravitatea uriașă în trecut, te sfătuitesc doar să nu pierzi din vedere că toată viața creștinului e o luptă. :)
Faptul ca pe acelasi pacat am primit prima data dezlegare si Impartasanie si pe urma legare si oprire de la Impartasanie cu toate ca pacatul nu mai exista si nu s-a mai repetat, asta ma consterneaza. Ma imbolnaveste. Si faptul ca cel ce mi l-a dat stia situatia si a doua zi dupa Liturghie in afara scaunului de Spovedanie tot cu el ma presa. Nu-i vad rostul asa zisei pedepse si tocarea pe creier cu el in contexul existent ca daca era sa iau canonul si oprirea si voia Dumnezeu sa mi-o dea mi-o dadea de la bun inceput.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2017, 22:55:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ok, spune-i chestia asta si vezi ce zice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2017, 22:57:06
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Astfel de ganduri n-ar trebui sa te opreasca sa faci ceea ce trebuie facut.

Exact cum ai spus si aici, trebuie sa i-o spui si lui.

Sunt sigur ca are destula maturitatea sa ia lucrurile cum trebuie, altfel oricum, ce ai avea de pierdut? In cel mai rau caz, ajungi tot acolo, sa cauti pe altcineva, dar o sa fie mai greu, ai sa te intrebi mereu "de ce celalat a procedat asa?" si va dura mai mult pana te vei linisti.

Asa, sunt sigur ca va gasi o cale sa-ti redea cat mai repede pacea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2017, 23:40:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Sa ma iertati. Revin. Am luat canonul dat de duhovnic cu tot cu pacatul deja iertat si marturisit in regim de urgenta in lipsa dansului la un alt preot. Insa nu-mi face bine. Nu ma mai pot concentra in timpul Sfintei Liturghii, ma pierd, mi-e rau, ma doare dupa cap. Nu mai sunt in stare de nimic, nici macar sa ma concentrez pe scoala si alte responsabilitati. Stiind ca pacatul mi-a fost dezlegat o data si impartasit, nu mai inteleg de ce mi l-a legat duhovnicul. Nu sunt suparata pe el, pur si simplu, imi este foarte rau. Si ma gandesc la: "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si eu va voi odihni pe voi. Caci jugul Meu e bun si povara Mea este usoara." Insa eu sunt impovarata si stresata continuu...
Tot ce spui mai sus este rezultatul muncii necuratului(cum spunea si Bucuriepedrum) pe care tu o intretii prin inchipuirea ca tu ai dreptate, survenita pe fondul uitarii de smerenie, de care nici nu vrei sa mai auzi.

Citat:
Credeti ca ar fi bine sa discut cu dansul? Sa-i spun toate aceste lucruri? Eu nu mai pot, ma imbolnavesc si se presupune ca la Dumnezeu primesti vindecare si iertare de pacate, dar la mine se intampla fix contrariul pentru ca sunt constienta ca o data ce un pacat este iertat, nu se mai poate lega si neierta. Si chiar nu mai pot si nu inteleg deloc de ce a ales sa faca asta. Seara linistita.
Se vede clar ca lumina zilei ca dezlegarea initiala n-a avut niciun efect si ca legarea a doua, a duhovnicului tau, este cat se poate de cuviincioasa, fiindca tu esti mai revoltata ca nu vine Insusi Hristos la tine sa-ti multumesca si sa ti se inchine tie.

Da, poti sa vorbesti cu el si sa-l rogi sa-ti mai dea pomelnice ca ai nevoie.



P.S. Au trecut 2 saptamani.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.09.2017, 23:47:01
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tot ce spui mai sus este rezultatul muncii necuratului(cum spunea si Bucuriepedrum) pe care tu o intretii prin inchipuirea ca tu ai dreptate, survenita pe fondul uitarii de smerenie, de care nici nu vrei sa mai auzi.

Se vede clar ca lumina zilei ca dezlegarea initiala n-a avut niciun efect si ca legarea a doua, a duhovnicului tau, este cat se poate de cuviincioasa, fiindca tu esti mai revoltata ca nu vine Insusi Hristos la tine sa-ti multumesca si sa ti se inchine tie.



P.S. Au trecut 2 saptamani.
Sa ma iertati dar preotul care mi-a dat dezlegare este egal cu 0? Sa stiti ca am acceptat acest canon dat de duhovnic dar daca efectul este exact advers si nu de vindecare, ce sa fac? Sa stau sa ma imbolnavesc si sa nu fiu in stare nici sa fac lucruri normale? Asta vi se pare normal? Si este normal sa stresezi omul cu acelasi pacat si in fata altarului cand acela se discuta strict la spovedanie?
Ma iertati, eu nu vreau sa mi se inchine nimeni mie, cu atat mai putin Mantuitorul, vreau doar o explicatie simpla. Atat. Eu nu caut nicio dreptate, eu caut sa ma luminez la cap. Si credeti-ma ca in aceste 2 saptamani nu am reusit deloc. Nu poti lega ceva deja dezlegat, asta e o mare aberatie. Daca voia Dumnezeu sa ma lege, ma lega din prima, nu?
Parerile oricum sunt diferite si poate am gresit ca am intrebat iar, poate cel mai corect lucru este sa discut direct cu duhovnicul meu sa-i aduc la cunostiinta situatia.
Imi cer iertare de v-am suparat cu ceva. Va rog sa-mi stergeti postarea. Nu-i mai vad sensul.

Last edited by AdisAdina; 30.09.2017 at 23:51:39.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.10.2017, 00:14:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Sa ma iertati dar preotul care mi-a dat dezlegare este egal cu 0? Sa stiti ca am acceptat acest canon dat de duhovnic dar daca efectul este exact advers si nu de vindecare, ce sa fac? Sa stau sa ma imbolnavesc si sa nu fiu in stare nici sa fac lucruri normale? Asta vi se pare normal? ...
Da, preotul care ti-a dat dezlegare e egal cu 0 fiindca nu a inteles "corect".

Mi se pare normal sa te spovedesti pentru ca-l judeci pe preotul duhovnic.

A a vut dreptate sa-ti dea canon.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.10.2017, 00:19:02
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, preotul care ti-a dat dezlegare e egal cu 0 fiindca nu a inteles "corect".

Mi se pare normal sa te spovedesti pentru ca-l judeci pe preotul duhovnic.

A a vut dreptate sa-ti dea canon.
Daca e s-o luam asa, si dvs il judecati pe preotul care m-a spovedit si m-a dezlegat. Sa-mi fie cu iertare. Eu nu-l judec, nu-l inteleg. Ca daca era sa-l judec, motive aveam mii dincolo de ceea ce mi s-a intamplat mie. Insa nu este treaba mea.


Absolut toti preotii au puterea de a dezlega si de a ierta. Sa nu uitam asta.

Seara linistita va doresc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.10.2017, 00:22:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Daca e s-o luam asa, si dvs il judecati pe preotul care m-a spovedit si m-a dezlegat...
Ai dreptate.
Ma bucur ca ai inteles.

Citat:
În prealabil postat de AdisAdina Vezi mesajul
Ca daca era sa-l judec, motive aveam mii dincolo de ceea ce mi s-a intamplat mie...
Alta dovada ca l-ai judecat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.10.2017 at 00:25:49.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.10.2017, 01:03:29
AdisAdina AdisAdina is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2013
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ai dreptate.
Ma bucur ca ai inteles.

Alta dovada ca l-ai judecat.
Fie cum ziceti dvs. Pana la urma, discutia deviaza si deja e inutila.
Noapte linistita sa aveti!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare