Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.11.2011, 22:21:07
vasilica_cornescu vasilica_cornescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Scuze pentru interventie

Am gasit un articol al unui profesor de religie care arata ca Pamantul este descris ca fiind rotund doar in Biblia care este publicata in ultima editie. Cum se poate asta? Scriptura are voie sa fie modificata?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.11.2011, 22:59:35
vasilica_cornescu vasilica_cornescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Am uitat

Am uitat sa trimit la saitul respectiv: http://profudereligie.blogspot.com/2...morfoza-v.html
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.11.2011, 20:18:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Daca exista asa ceva, atunci acea icoana e o blasfemie.
de ce? ...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.11.2011, 20:22:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica_cornescu Vezi mesajul
Am gasit un articol al unui profesor de religie care arata ca Pamantul este descris ca fiind rotund doar in Biblia care este publicata in ultima editie. Cum se poate asta? Scriptura are voie sa fie modificata?
ce intelegi prin "modificata"?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.11.2011, 11:37:20
vasilica_cornescu vasilica_cornescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Profu asta da cateva citate din variantele mai vachi. În Solomon 2.31 este scris "Dezmierdându-mă pe rotundul pământului Lui și găsindu-mi plăcerea printre fiii oamenilor." in biblia ortodoxă on line; "când El Se veselea desăvârșindu-ne lumea și întru fiii oamenilor Se veselea." in traducerea preasfintiei Bartolomeu Anania; "Când se veselea lumea săvârșind, și se veselea întru fiii oamenilor." in Biblia publicata in 1914, care este la fel cu cea din 1795 si ca cea din 1688. Adica in 1688 nu scrie nimic de rotundul pamantului.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.11.2011, 12:02:54
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Incredibil

Mi se pare sinistra expansiunea ideilor paseiste in probleme atat de evidente precum forma Terrei. Adica, ma scuzati, dar cei care sustin ca Pamantul este plat, nu au calatorit vreodata cu avionul sau vaporul pe distante mai mari decat cele europene. Si ce daca sfintii parinti (par ca) sustin ceva, care, la nivelul de atunci al stiinteior, era adevarat? Nici ei, nici scriptura nici traditia nu sunt infailibilli. Si cu atat mai putin sinoadele ecumenice. Sinergia intre TOATE ACESTEA, felul cum le primim in inima pe TOATE acestea, si sinceritatea in relatia personala cu Dumnezeu, acestea sunt pilonii mantuirii, nu aiureli geocentristo-pasesite. Scuze, pentru exprimarea dura, dar intr-o lume in care fiicele satanei, apostazia, desfraul si disperarea fac ravagii, sa te "tii" de forma Pamantului ca de o dogma, e chiar deplasat. Dogma e dumnezeirea Fiului si perihoreza Sfintei Trinitati, impreuna-purcederea Duhului din Tata si Fiu, de exemplu. NU forma Pamantului...
Prefer un Pamant rotund... Iertati-ma, dar nu am obiceiul sa merg in cap....Parintii bisericii habar nu aveau de sateliti, de gravitatie, si altele. Se pricepeau la ceva infinit mai important: cum sa isi si ne castige mantuirea. Pentru ASTA trebuie luati ca reper...Copacii astia...unii nu vad padurea din cauza lor....

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 21.11.2011 at 12:06:51.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.11.2011, 12:48:47
vasilica_cornescu vasilica_cornescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

pentru dl. Theodor_de_Mopsuestia
Cum poti sa spui ca sfintii parinti, scriptura si traditia sunt gresite? Pentru ca daca spui asta si daca intradevar sunt gresite (cum e cazul pamantului rotund) nu vad de ce invataturile lor care sunt scrise in scripturi si pastrate nu ar fi si ele gresite. Adica gresesc in privinta formei pamantului dar nu gresesc in revelatii?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.11.2011, 14:11:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Mi se pare sinistra expansiunea ideilor paseiste in probleme atat de evidente precum forma Terrei. Adica, ma scuzati, dar cei care sustin ca Pamantul este plat, nu au calatorit vreodata cu avionul sau vaporul pe distante mai mari decat cele europene.
Există răspuns pentru problema asta din partea celor care susțin că Pămîntul e cilindric și nu sferic. Traiectoriile avioanelor de fapt sînt curbe deaupra unui Pămînt cvasiplan, nu drepte deasupra unui Pămînt cvasisferic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"cele mai de jos ale pamantului" Florin-Ionut Teologie si Stiinta 134 29.07.2017 20:43:28
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
[Sondaj] Care considerati ca este varsta reala a Pamantului? hmiron Generalitati 40 29.10.2009 15:24:23
22 APRILIE **De Ziua Pamantului, vezi cum arata Terra din spatiu! Caroline_37 Stiri, actualitati, anunturi 6 23.04.2009 19:22:01
Varsta Pamantului si aparitia omului Florin-Ionut Generalitati 80 26.11.2008 14:31:28