Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.11.2010, 18:47:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de COSMINA Vezi mesajul
Intrebare:Daca unul din cupluri nu s-ar casatori religios si celalat da,tot se considera pacat?
Daca primul cuplu este casatorit numai civil nu cred ca se ia in consideratie de catre episcop ca fiind casatorit.
Dar nu stiu..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2010, 15:09:50
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dupa relugile vechi, cumnatii sunt considerati rude.
Insa aceste reguli au fost facute in alte conditii sociale. De aceea, in zilele noastre de obicei daca cei doi cer voie de la episcopi li se da voie sa se cunune.
Cunosc cazuri.
Doamne ajuta


Asa cum pui problema s-ar intelege ca regulile se schimba odata cu trecerea timpului....dar ortodoxia nu se invecheste si nu are nevoie de modernizare,ea nu se schimba de la o zi la alta sau de la un deceniu la altul...
Casatoria intre cumnati nu este permisa in ortodoxie. Cine nu crede si are curaj sa incerce pe propria-i piele si va vedea rezultatul (sau rezultatele)
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2019, 12:25:42
Florina1982 Florina1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2019
Mesaje: 3
Implicit Casatoria intre cumnati

Vreau sa va cer parerea despre o casatorie intre doi fosti cumnati. Am vazut ca s-a discutat pe acest subiect destul de clar, dar tot nu am gasit un raspuns pentru situatia noastra. Vreau sa incep o relatie cu fostul meu cumnat. Nu fratele fostului sot, ci fostul sot al surorii gostului meu sot. ne-am intrebat duhovnicul care a zis ca ne este interzisa relatia in biserica pt ca suntem rude duhovnicesti. Am tot citit si rudele duhovnicesti sunt din categoria nasi/fini. Nu am gasit nicaieri situatia noastra. Rude de sange nu suntem pt ca dupa divort eu nu raman ruda cu fosta lui sotie si nici cu fostul meu sot. Cea cu numele iar nu ni se aplica si din cate am vazut nici rudele duhovnoceti. Va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti daca ari mai auzit astfel de cazuri si daca relatia noastra poate sa foe acceptata de biserica. Va multumesc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2019, 21:03:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florina1982 Vezi mesajul
Vreau sa va cer parerea despre o casatorie intre doi fosti cumnati. Am vazut ca s-a discutat pe acest subiect destul de clar, dar tot nu am gasit un raspuns pentru situatia noastra. Vreau sa incep o relatie cu fostul meu cumnat. Nu fratele fostului sot, ci fostul sot al surorii gostului meu sot.
ne-am intrebat duhovnicul care a zis ca ne este interzisa relatia in biserica pt ca suntem rude duhovnicesti. Am tot citit si rudele duhovnicesti sunt din categoria nasi/fini. Nu am gasit nicaieri situatia noastra.
E un grad rudenie prin alianță pe linie colaterală după clasificările civile.

Citat:
În prealabil postat de Florina1982 Vezi mesajul
Rude de sange nu suntem pt ca dupa divort eu nu raman ruda cu fosta lui sotie si nici cu fostul meu sot. Cea cu numele iar nu ni se aplica si din cate am vazut nici rudele duhovnoceti. Va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti daca ari mai auzit astfel de cazuri si daca relatia noastra poate sa foe acceptata de biserica. Va multumesc

E una din cele mai problematice situații, din ce am găsit până acum la Grade de rudenie prin alianță, ar fi o rudenie prin alianță, de gradul al 2-lea:

„Grade de rudenie prin alianță a eului de aceeași generație
  • formă de rudenie: prin alianță
  • linie de rudenie: colateral preferențial
  • grad de rudenie: secundă
Cumnații și respectiv, cumnatele sunt frații/surorile soțului/soției precum și soții acestora.”

Adică soții fraților sunt și ei rude pe o linie colaterală.

Ar fi așa pentru că soții împrumută același grad de rudenie față de rudele soțului prin căsătorie, deci soțul tău cu sora sa sunt gradul doi, tu ești tot gradul doi cu ea(prin căsătorie) și soțul ei(cumnatul tău) îi este asimilat pe linia de rudenie, ei fiind afini și e și el gradul 2 față de tine, pentru că a fost gradul 2 cu fostul soț prin căsătorie cu sora lui.

În Pravila Bisericească - Nicodim Sachelarie, e descrisă Căsătoria Legală de la subpunctul 320 începând, iar la subpunctul 324 (pag 74 din formatarea pdf) scrie că „mama și tata sunt grad 0” (asta e un fel de a spune că soții sunt afini) și de la ei se calculează liniile pentru schema căsătoriei.

La subpunctul 326 din Pravilă. scrie:-
„Încuscrirea a două neamuri se face cînd un membru dintr-un neam s-a căsătorit cu alt membru al celuilalt neam, care pînă atunci fuseseră streini de înrudire.

Acum, cînd doi membri din aceste neamuri vor să se căsătorească, ei se opresc de la căsătorie datorită înrudirii precedente, pînă la al cincilea grad inclusiv, așa cum a statornicit Sinodul Patriarhal din Constantinopol în 997”


E complicată treaba, mai întreabă alt preot, eventual un episcop, s-ar putea ca în legea bisericească să se interpreteze ceva mai restrictiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2019, 22:29:59
Florina1982 Florina1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2019
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pentru raspuns. Mi-e de foarte mare ajutor explicat asa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2019, 22:58:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florina1982 Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspuns. Mi-e de foarte mare ajutor explicat asa
Cu plăcere! consultați-vă cu mai mulți preoți și vedeți cum calculează ei liniile pe desen, dacă asimilează soții ca un întreg, eu nu dau ca sigur ci ca pe un posibil punct de plecare.

Nu știu dacă e sută la sută așa calculul, n-am văzut încă niciun desen din partea unui cleric.
Se desenează o schemă și se trag linii la suitori(ascendenți) și coborâtori(descendenți) și se numără câte linii sunt de la un potențial soț la altul prin strămoșul comun (în cazul în care au strămoși comuni).

Dar am înțeles că soțul - ca și afin împrumută față de rudele soțului gradul de rudenie pe care cel cu care s-a căsătorit îl avea în mod obișnuit chiar și de nu ar avea strămoș comun.

Iar legea bisericească s-ar putea să fie mai restrictivă decât cea civilă- citez din subpunctul 327 din Pravilă:

[...]„Să nu se piardă din vedere că cei doi soți formează o unitate (Efes 5.31) și astfel soțul cu soția sa este în gradul zero, închizându-se la nevoie cu un cerc mare.”[/...]

Despre încuscrirea a 3 familii mai scrie la subpunctul 337 ex[...] „Tatăl vitreg în văduvie ... nu poate lua pe soția a 2-a a cumnatului său, care urmase după moartea sorei sale căci sunt în gradul al doilea.„[/...]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.02.2019 at 23:15:35.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2019, 05:18:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florina1982 Vezi mesajul
Vreau sa va cer parerea despre o casatorie intre doi fosti cumnati. Am vazut ca s-a discutat pe acest subiect destul de clar, dar tot nu am gasit un raspuns pentru situatia noastra. Vreau sa incep o relatie cu fostul meu cumnat. Nu fratele fostului sot, ci fostul sot al surorii gostului meu sot. ne-am intrebat duhovnicul care a zis ca ne este interzisa relatia in biserica pt ca suntem rude duhovnicesti. Am tot citit si rudele duhovnicesti sunt din categoria nasi/fini. Nu am gasit nicaieri situatia noastra. Rude de sange nu suntem pt ca dupa divort eu nu raman ruda cu fosta lui sotie si nici cu fostul meu sot. Cea cu numele iar nu ni se aplica si din cate am vazut nici rudele duhovnoceti. Va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti daca ari mai auzit astfel de cazuri si daca relatia noastra poate sa foe acceptata de biserica. Va multumesc
Te rog sa ma ierti, Florina1982, dar se pare ca, dupa felul in care pui problema, nu vrei sa vezi realitatea, care va interzice definitiv relatia, fiindca legaturile duhovnicesti devin vesnice prin cununie si nu periodice, precum casatoria civila; adica in biserica nu exista fratele fostului sot(ci fratele sotului) sau sora fostului sot(ci sora sotului).

Ma surprinde putin pozitia duhovnicului, care nu cred ca va sugera continuarea relatiei inafara bisericii, ci va avertiza despre pierderea comuniunii, el fiind convins(banuiesc) ca voi vreti mai mult sa ramaneti in biserica decat pe dinafara.

Altfel spus, cununia este vesnica, nu precum casatoria civila.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2019, 11:16:06
Florina1982 Florina1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2019
Mesaje: 3
Implicit

Inteleg ca poate a sunat mesajul meu a negare. Am fost dezinformati. Cand preotul iti spune sa ne rezolvam cu divorturile si sa mergem mai departe daca ne iubim, nu te gandesti sa cercetezi mai adanc. Nu m-am gandit ca poate sa fie o legatura atat de mare intre noi si nu gaseam explicatia negru pe alb. Acum am inteles si intre timp am mai vorbit cu doi preoti care au fost foarte categorici in ceea ce priveste relatia noastra.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.02.2019, 03:13:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de COSMINA Vezi mesajul
Salut,
As vrea sa stiu daca Biserica Ortodoxa accepta casatoria intre cumnati. Cum as putea proceda in aceasta situatie?
Era un cantec : Ma iubesc cu cumnantul parca sa terminat satul. Cam asa ceva
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 02.03.2019 at 04:20:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 17:34:53
Casatoria intre rude de grad VII alex32 Nunta 19 22.02.2013 09:52:59
casatoria intre 2 persoane de religii diferite kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 49 21.03.2011 14:27:40
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 15:07:52
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 15:05:10