Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2006, 15:43:56
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003
Buna ziua tuturor.
Va scriu pt ca nu stiu ce sa mai fac. De 3 ani incercam sa avem un copil. Eu am avut ceva probleme acum 4 ani, dar s-au rezolvat.
Am incercat de toate, si pastile si tratamente si rugaciune. Nu stiu ce sa mai fac.
Ma tot gandesc ca ziua mea de nastere, adica 9 septembrie, este ziua sfintilor parinti Iuachim si Ana si ca din cauza asta Dumnezeu a hotarat sa ma puna la incercare ca sa vada daca imi pierd credinta si speranta. Sper in continuare si ma rog, dar vreau sa stiu daca stiti cumva vreun acatist sau vreo rugaciune speciala, pt ca eu nu stiu ce anume sa mai spun. Sper ca nu v-am obosit cu problema mea si va multumesc anticipat pentru intelegere.
Eu nu ma prea stiu in chestiile astea dar... De curand am citit o carte despre minunile Maicii Domnului scrisa de cei de la Manastirea Rarau. Din cate am citit daca cititi Imnul Acatist al Rugului Aprins veti observa ajutorul Maicii Domnului. In fine mai simplu va dau o adresa pe care o am la manastire in care puteti trimite o scrisoare, un pomelnic si sa cereti eventual ceva sfat.

Dar ar trebui sa te gandesti la ceva. De ce, desi ai incercat atat de mult, Dumnezeu nu te ajuta? Trebuie sa fie un raspuns. Poate Dumnezeu stie ca nu vei putea duce crucea cresterii copiilor ( mai ales in zilele de azi cu televizor, internet si toate prostiile ) si decat sa-ti fie spre osanda mai bine nu ai copii. Roaga-te lui Dumnezeu, Maicii Domnului sa-ti spuna de ce nu poti avea copii. Nu te ruga doar sa ai ci daca nu se poate cere-i la Dumnezeu sa-ti spuna de ce. Dumnezeu cere conlucrare, El vrea sa ne faca dumnezei asa ca din moment ce nu poti avea copii si vrei sa afli de ce nu poti nu se poate ca Dumnezeu sa nu-ti dea raspuns. El nu lucreaza singur. Parerea mea este ca prea exagerezi cu dorinta de a avea copii. Rugaciune, operatii, medicamente tot ce se poate. Sa nu te trezesti ca atunci cand vei avea copii sa-i idolatrizezi. Dar sa nu te tot critic. Priveste partea frumoasa: daca te rogi tot timpul cand vei avea un copil vei stii sa-l apreciezi si acel copil va fi foarte ascultator. Nu uita ca Sfintii Ioachim si Ana s-au rugat 50 de ani sa aiba copii. Si cand au avut copil, ce copil a avut? Un copil care e mai slavit decat oricine in afara de Dumnezeu. Asa ca rugaciune, rugaciune si rugaciune. Si cere-i la Dumnezeu sa se faca voia Sa si nu a Ta si sa-ti explice care e voia Sa si de ce este aceasta voia Sa.

In fine adresa:
Stareţ Protos. Veniamin Baican
Sfânta Mănăstire Rarău, Sat Chiril, Judeţul Suceava, Cod 727151 ( 5931 ), Oficiul Poştal Vatra Dornei 2

Unele obsevatii: dupa cum ati observat la adresa am folosit ş,ă etc., caractere romanesti asa ca nu mai e problema aceasta. Dar adresa o am dintr-o carte din anul 2000. S-ar putea sa se fi schimbat staretul, sper ca nu. La cod ce e in paranteza e codul din carte, dar din cauza ca s-au schimbat codurile am gasit pe Internet ca acesta e noul cod: 727151. Nu scrieti ce e in paranteza. Am scris ce e acolo deoarece in caz ca am gresit poate puteti afla noul cod. Dar cred ca cel pe care l-am scris e bun.

Am sa va pomenesc la rugaciune dar care este numele de botez? Mai ales deoarece s-ar putea sa trimit la rugaciune si pe alte persoane. Dumnezeu sa va ajute.



Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2006, 17:00:55
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003
Buna ziua tuturor.
Va scriu pt ca nu stiu ce sa mai fac. De 3 ani incercam sa avem un copil. Eu am avut ceva probleme acum 4 ani, dar s-au rezolvat.
Am incercat de toate, si pastile si tratamente si rugaciune. Nu stiu ce sa mai fac.
Ma tot gandesc ca ziua mea de nastere, adica 9 septembrie, este ziua sfintilor parinti Iuachim si Ana si ca din cauza asta Dumnezeu a hotarat sa ma puna la incercare ca sa vada daca imi pierd credinta si speranta. Sper in continuare si ma rog, dar vreau sa stiu daca stiti cumva vreun acatist sau vreo rugaciune speciala, pt ca eu nu stiu ce anume sa mai spun. Sper ca nu v-am obosit cu problema mea si va multumesc anticipat pentru intelegere.
Am mai gasit ceva pentru nastere de copii. Canon de rugaciune: luni - acatistul Sf. Ioan Botezatorul, marti si joi - acatistul Sf. Ierarh Spiridon, miercuri si vineri - acatistul Sf. Acoperamnt al Maicii Domnului, sambata si duminica - Acatistul Sf. Mucenic Pantelimon iar timp de 40 zile acatistul Sf. Parinti Ioachim si Ana. Acest canon de rugaciune il implinesti doar cu binecuvantarea duhovnicului!

Adresa la manastire o scriu si cu caractere latine ca nu se intelege cu cele romanesti:

Staret Protos. Veniamin Baican
Sfanta Manastire Rarau, sat Chiril, judetul Suceava, cod 727151, Oficiul Postal Vatra Dornei 2

Imnul acatist la Rugul Aprins sa-l cititi la miezul noptii si este bine sa incercati sa faceti un pelerinaj la manastirea Rarau si sa va inchinati la icoana facatoare de minuni si izvoratoare de mir de la manastire.

Si nu va facti grija deoarece daca se va ruga fiecare din aceasta sectiune pentru dumneavoastra nu se poate sa nu faca ceva Maica Domnului si sa va dea o mangaiere ( in cel mai rau caz ).


Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.08.2006, 08:18:18
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Adevarul e ca citind cele scrise mai sus am uitat subiectul postului.
Fiecare prin ceea ce spune isi asuma responsabilitatea ca cineva sa fie influentat de ceea ce citeste si deci automat de cel care a emis. Pe asta se bazeaza si cei de la national geografic si cei care au creat codul lui davinci si multi altii printre care si persoana de mai sus. O singura persoana daca adera la vorbele tale esti raspunzator pentru soarta lui. Daca cineva crede ca are adevarul universal in mana si crede ca el poate fi si explicat in cuvinte lumesti se insala.
Mult succes baiete.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.08.2006, 10:59:14
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Desi postul anterior al meu, imi pare onorant, si imi pare rau dupa el, rog adminul sa-l steraga deoarece ii lipseste sensul si este practic offtopic, adica pe dinafara de subiectul tratat... si mi l-am scris si in alta parte ca poate altadata voi avea nevoie de el...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.08.2006, 01:01:21
Ionelaangel Ionelaangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Unde ne lasam in voia Domnului? Acolo unde noi nu putem actiona si am sa-ti povestesc ceva absolut adevarat:
Mama, in toata viata ei, a fost o femeie puternica si a muncit cat trei barbati la un loc. Faptul ca e ajuns la spital ne-a bulversat pe noi, copiii ei, si a ajuns acolo cu pancreatita, o boala extrem de grea si de parsiva, fiind operata de doua ori in mai putin de o luna. Medicii ne-au spus, doar, sa gandim pozitiv si sa ne rugam. Atat. Nici o sansa de salvare, minima, nimic, dar mama respira si asta era principalul. Inca mai respira. Nu puteam sa accept gandul ca nu va mai fi si nici sa ma resemnez.Dupa ani de truda, mama, in sfarsit, reusise sa aiba niste lucruri pe care si le dorise toata viata. Mi se parea nedrept sa nu mai fie chiar atunci cand le avea fara , insa, a se fi bucurat de ele. Nu puteam, nu voiam sa ma resemnez.
Ma mutasem de curand in locuinta mea, multe lucruri erau inca nedespachetate, asa ca de la soacra fratelui meu am luat o candela care are si iconita Sfantului Nicolae. Mamei ii era foarte rau, mai ales noaptea. Eu ii simteam, ii traiam tot zbuciumul, toata suferinta si durerile provocate de boala. Ca si dansa, nu puteam dormi. Doar daca ea era linistita si dormea, atunci puteam si eu sa ma odihnesc putin. In rest, ma rugam, nopti intregi ma rugam, pentru ca-n atare situatie nu puteam s-o ajut pe mama, eram neputincioasa. Situatia ei ma depasea.
Ii vorbeam Sfantului Nicolea despre copilaria noastra, despre necazurile si bucuriile mamai, despre cat de greu muncise, cum ne crescuse si cat isi dorise ea acele lucruri dar ca avea nevoie de viata ca sa se bucure. Nopti intregi ii vorbeam convinsa ca rugaciunile noastre, a mea si a fratilor mei, sunt auzite. Si minunea s-a produs. Cam dupa a treia saptamana de la a doua operatie, vizibil, spre marea mirare a medicilor, mai ales, mama se simtea din ce in ce mai bine. Medicii vedeau in asta un miracol! Mama a iesit din spital pe propriile-i picioare si a mai trait si muncit 6 ani, la fel ca intotdeauna, fara nici un fel de restrictii, ca si cum niciodata nu ar fi fost bolnava. Pe 8 nov. 2004, a murit in cateva minute. Nu am mai avut timp de ruga. A fost fulgerator!
Asa ca, rugati-va, rugati-va mult, rugaciunea face minuni si atunci cand nu este chip de actiune, cand anumite lucruri nu tin de actiunea noastra, nu depind de noi. Iata voia Domnului!
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca pe mama mea!
Doamne ajuta! Asa este trebuie sa avem credinta, acci aceasta poate sa mute si muntii din loc. Toate la timpul lor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.09.2006, 11:00:57
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

SAURIAN, dorinta mea de a avea copii mi se pare una cat se poate de fireasca. Nu inteleg de ce trebuie sa fiu pusa la zid pt asta. Continui sa sper si sa lupt pt ca in viata mea inainte de a obtine ceva ce imi doream enorm Dumnezeu m-a pus la incercare, si trecand peste toate obstacolele am reusit.
In alta ordine de idei sunt nascuta pe 9 septembrie, ziua Sf Parinti Ioachim si Ana si cred ca si asta semnifica ceva, cel putin pt mine. Nasterea mea la zi mare inseamna pt mine ca imi va fi greu sa am un copil, dar cu credinta si speranta si perseverenta Dumnezeu imi va da cel mai frumos lucru din lune, copilasul meu care sta acolo sus in ceruri si ma asteapta.
Multumesc pt canonul de rugaciune. Voi vorbi cu un preot si voi vedea ce anume imi spune si el.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.09.2006, 15:52:14
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003
SAURIAN, dorinta mea de a avea copii mi se pare una cat se poate de fireasca. Nu inteleg de ce trebuie sa fiu pusa la zid pt asta.
Eu n-am nimic impotriva acestei dorinte. Daca m-am referit la exagerari m-am referit la faptul de a incerca orice tratamente pentru a avea copii. Stii, sunt unele persoane care vor ceva chiar daca le-ar putea face rau ( fara sa stie ca le face rau ). Si Dumnezeu nu implineste rugaciunea pentru ca sa nu-i faca rau la acea persoana. Sa-ti dau un exemplu spus de un calugar: un om pe care il stia se tot ruga sa aiba timp liber deoarece nu putea sa-si ia concediu cu lucrul sau. O ajuns sa se roage atat de intens pentru asta ca Dumnezeu i-a implinit rugaciunea. Si a stat vreo doua saptamani la spital ca s-a imbolnavit. De aceea te sfatuiesc ca pe langa rugaciunile normale de a avea un copil sa spui si o rugaciune catre Dumnezeu si Maica Domnului ( sa nu uitam de Maica Domnului, parintele Arsenie Boca s-a rugat pentru ceva 40 de zile cu ajunari la Dumnezeu si cand a apelat la Maica Domnului imediat a primit raspuns ) ca daca considera Dumnezeu ca nu e bine sa ai copil sa-ti arate de ce. Si nu uita ca poti avea copii si adoptand ( scuze ca ma bag in halul asta in chestii care nu ma prea privesc si in care nu ma stiu ). Daca imi spui numele de botez as spune la anumite persoane sa te pomeneasca la Liturghie. In fine, sper din toata inima ca Dumnezeu sa-ti asculte rugaciunea!:D Si iarta-ma din nou!


Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.

Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.09.2006, 17:27:43
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

SAURIAN, uite. Sunt convinsa ca Dumnezeu face totul cu un scop si cum este mai bine pt fiecare. Dar nu vreau inca sa cedez. Atunci cand va veni vremea mi se va arata ce trebuie sa fac si cum sa fac. Cum am mai spus semnificatia zilei mele de nastere imi da speranta ca totul va fi bine intr-o zi si ca Dumnezeu ma pune la incercare.
Ma rog, in ultima vreme mai mult ca niciodata. Sufletul ma doare si parca ma arde.
Cred ca esti barbat si o sa te intreb ceva. Stii cum este sa tanjesti sa simti cum creste in tine un ingeras mic pe care Dumnezeu ti l-a trimis sa il ocrotesti si sa il cresti intru credinta si dragoste de oameni? Stii cum este sa visezi noaptea ca puiul tau te striga si te roaga sa nu abandonezi "lupta" pt ca totul va fi bine? Stii cum este ca in fiecare seara sa vorbesti cu pruncul tau nenascut si sa il mangai in gand? Ti-ai dorit vreodata cu adevarat ceva pt care sa fii in stare sa iti dai viata si fara de care ai simti ca totul in jurul tau nu mai are nici o valoare? Daca ai sti si ai simti toate astea nu m-ai mai intreba de ce fac tot ce imi sta in putinta pt a-mi implini visul de a fi mama.
Poate ca gresesc, sau poate ca nu, dar sunt sigura ca intr-o zi voi afla raspunsul la toate intrebarile care ma macina si nu imi dau pace. Am rezistat 3 ani si mai bine si voi mai rezista. Credinta mea ma tine in viata si gandul ca Dumnezeu isi va duce aminte si de mine intr-o buna zi si minunea mea se va implini.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.09.2006, 17:33:52
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

Numele meu de botez este Catalina Maria, iar al sotului este Dorian.
Imi cer scuze daca am fost dura in ceea ce am scris, si sper ca nu te-am suparat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.09.2006, 01:27:29
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003
...Credinta mea ma tine in viata si gandul ca Dumnezeu isi va duce aminte si de mine intr-o buna zi si minunea mea se va implini.
Catalina draga, am convingerea ca vei avea nu unul, ci o multime de copii care sa-ti umple casa si viata. Fiindca oricare ar fi piedicile, la Dumnezeu totul este cu putinta... Iti spun sincer ca m-au impresionat mult mesajele tale; se vede ca-ti doresti asta cu toata fiinta. Eu nu vad in jurul meu decat femei preocupate de cariera, de felul in care arata, de locul unde-si vor petrece concediul... si daca incerci sa le vorbesti despre familie, imediat te eticheteaza ca fiind "demodata" (ceea ce mi s-a si intamplat, de altfel).
Daca esti din Bucuresti, incearca sa treci intr-o zi pe la manastirea Radu-Voda. Am citit si am auzit multe despre minunile (recente!) ale Sf. Nectarie Taumaturgul. Eu insami i-am simtit ajutorul si binecuvantarea, exact atunci cand aveam mai mare nevoie. In acatistul sau (pe care ti-l pot trimite daca vrei) se spune la un moment dat "Bucura-te, dezlegare a pantecelor neroditoare/ Bucura-te, ca usurezi durerile nasterii cand mamele te cheama in ajutor/ Bucura-te, vazandu-i pe pruncii care primesc la botez numele tau"...
Domnul sa te binecuvanteze si sa-ti ajute!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
va rog ajutati-ma cu un sfat anonim30 Generalitati 4 23.12.2011 14:58:32
ajutati-ma cu un sfat ghibi79 Intamplari adevarate 10 04.05.2010 16:52:50
Va rog sa ma ajutati cu un sfat Eliana Nunta 44 04.05.2010 16:37:29
ajutati cu un sfat! iuda Umanitare 1 23.06.2007 23:23:22