Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2009, 13:28:16
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela Vezi mesajul
Aceiasi intrebare i-am dat-o si Duhovnicului meu va redau mai jos raspunsul Dlui

Referitor la botez este de absolută necesitate cercetarea Sfintelor Canoane ale Bisericii Ortodoxe, pentru a primi un răspuns clar.
"De va naște femeia, și pruncul este în primejdie (de moarte), după trei sau cinci zile, să se boteze acel prunc, dar se cuvine ca altă femeie botezată și curată să-l alăpteze; iar mama lui nici să nu intre în dormitorul, unde este pruncul, și în general, nici să nu se atingă de el, până ce nu se va curați după patruzeci de zile și va primi de la preot rugăciunea" Canonul Sf. Nichifor 38.
Ce deducem din acest canon?
1. Dacă copilul a primit botezul, reiese că el sa curățit, este curat de toate păcatele sale. Iar mama nu este curată, pentru curățirea obișnuită pe care o are orice femeie după naștere;
2. Mama nu are dreptul, în perioada de necurățenie nici să se atingă, nici măcar să intre în camera în care se află pruncul;
3. Până nu primește rugăciunea de la preot, ea se consideră necurată, deci nevrednică de a intra în biserică, dar și a se atinge de copilul botezat;
4. După obiceiul Bisericii Ortodoxe, rugăciunea este corect de a fi citită numai după ce sa încheiat perioada de curățenie și copilul a fost botezat;
5. Deci nici de cum nu poate intra mama în biserică, neavând rugăciunea săvârșită și perioada de curățenie încheiată;
6. Mai mult ca atât, Biserica interzice prin Sfintele Canoane ca la botez să participe soț și soție. De ce? Pentru că ei devin cumătri între ei, părinți spirituali ai aceluiași copil, cu alte cuvinte, frate și soră. Canonul zice despre preoți: "De nu va fi alt preot, singur, preotul sa-și boteze pruncul său, iar el, sa-l boteze cu alt primitor (naș). Iar el, de va fi primitor (naș) pruncului său, atunci se desparte de femeia sa, adică de mama pruncului, pentru că s-au facut între dinșii cumătri" - Trebnic, 102. Chiar dacă preotul se face primitor al copilului său, el devine un alt grad de rubedenie cu mama copilului, cel spiritual. Tot așa și cei doi părinți, care participă la botez.
7. Așadar, există 2 motive pentru care mama nu are voie să stea în biserică în momentul săvârșirii Botezului, adică necurățenia, sau lipsa de rugăciune, pe care Biserica o săvârșește la sfârșitul botezului și pericolul de a deveni frați duhovnicești cu soțul, prin participarea ambilor la botezului copilului lor.
Cu primul motiv, sunt de acord, in sensul ca daca nu s-au implinit inca 40 de zile de la nastere mama e socotita inca "necurata" si atunci nu poate intra in Sf Biserica, dar cu al doilea???? sa stea tatal acasa atunci si sa nu participe la botez ca mult mai mult se chinuie o mama cu propriul copil si cred ca i se cuvine si acest drept.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2009, 13:59:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela Vezi mesajul
7. Așadar, există 2 motive pentru care mama nu are voie să stea în biserică în momentul săvârșirii Botezului, adică necurățenia, sau lipsa de rugăciune, pe care Biserica o săvârșește la sfârșitul botezului și pericolul de a deveni frați duhovnicești cu soțul, prin participarea ambilor la botezului copilului lor.
Exista o serie de rugaciuni sau slujbe care se savarsesc pentru o femeie care naste, cum sunt, de exemplu, slujba din prima zi de nastere, la opt zile dupa nastere, cand se savarseste randuiala pentru femeia lauza, care consta dintr-o serie de rugaciuni de curatire. La aceste randuieli se mai adauga slujba savarsita dupa 40 de zile de la nastere, dupa care femeia are voie sa intre in biserica.

In practica, botezul se savarseste, de obicei, mai tarziu de 40 de zile iar mama poate participa la botezul propriului ei copil (daca i s-au citit toate slujbele mentionate mai sus).

Al doilea motiv mentionat, pericolul de a deveni frati duhovnicesti, nu se refera la simpla prezenta a mamei la botez, ci la situatia, foarte rara, in care unul dintre parinti este "primitor (nas) pruncului sau", ceea ce ar impune, potrivit canoanelor, despartirea lor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2009, 15:11:18
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela Vezi mesajul
Parintele meu duhovnic s-a referit la "murdaria" (cum numesti tu) specific femeilor dupa nastere.
Si eu am fost uimita de cele spuse de Dlui, ce puten face noi, nu puten schimba sf. canoane, bineiteles ca nu se respecta intotalitate regulile.
Pai tocmai, eu nu am inteles in ce consta aceasta murdarie. Adica femeia are pacatele ei si inainte, si dupa nastere. Cum o murdareste pe femeie aducerea unei noi vieti pe lume, unul din cele mai minunate lucruri in viata? Ce e atat de murdar in acest fenomen incat femeia crestina nu-si poate atinge copilul, nici macar nu poate sta in camera cu el?

Singura concluzie este ca "murdaria" se transmite prin atingere sau respiratie, din moment ce se interzice prezenta amandurora in aceeasi suprafata. E ca si cum femeia ar fi infectata cu vreun virus sau o bacterie periculoasa care s-ar transmite numai la copil.

Poate cineva care cunoaste aceste randuieli ma poate pune si pe mine in tema cu motivatia lor. Suna foarte degradant pentru femeie sa fie considerata "spurcata" doar pentru ca a nascut. E ca la tiganii nomazi, la ei am mai auzit de astfel de obiceiuri si ei n-au nici o treaba cu crestinismul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2009, 15:40:27
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Pai tocmai, eu nu am inteles in ce consta aceasta murdarie. Adica femeia are pacatele ei si inainte, si dupa nastere. Cum o murdareste pe femeie aducerea unei noi vieti pe lume, unul din cele mai minunate lucruri in viata? Ce e atat de murdar in acest fenomen incat femeia crestina nu-si poate atinge copilul, nici macar nu poate sta in camera cu el?

Singura concluzie este ca "murdaria" se transmite prin atingere sau respiratie, din moment ce se interzice prezenta amandurora in aceeasi suprafata. E ca si cum femeia ar fi infectata cu vreun virus sau o bacterie periculoasa care s-ar transmite numai la copil.

Poate cineva care cunoaste aceste randuieli ma poate pune si pe mine in tema cu motivatia lor. Suna foarte degradant pentru femeie sa fie considerata "spurcata" doar pentru ca a nascut. E ca la tiganii nomazi, la ei am mai auzit de astfel de obiceiuri si ei n-au nici o treaba cu crestinismul.
Tare mult as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva autorizat cum stau intr-adevar lucrurile si de ce este considerata femeia "necurata" dupa ce s-a chinuit si a adus pe lume un copil.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2009, 15:46:49
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Pai cum mai alapteaza mama copilul daca nu are voie sa se atinga de el? Mi se pare absurd. Iar la botez mi se pare corect sa participe, daca i s-au citit rugaciunile. Doar e cea mai importanta persoana din viata copilului, nu?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2009, 15:50:42
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Pai cum mai alapteaza mama copilul daca nu are voie sa se atinga de el? Mi se pare absurd. Iar la botez mi se pare corect sa participe, daca i s-au citit rugaciunile. Doar e cea mai importanta persoana din viata copilului, nu?
Chiar si asa, cu ce-a gresit de n-are voie sa asiste la botez? Copilul ala nu e carne din carnea ei? S-a format si a crescut in pantecele mamei, a folosit sangele si sistemul imunitar al mamei, daca mama e "spurcata" atunci si copilul este, deci e absurd sa fie tinuti separat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2009, 16:04:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Mama mi-a spus ca femeia ar avea sangerare? 40 de zile de la nastere, sau asa ceva, cine a nascut poate da informatii mai precise decat stiu eu.

Dar da, mi se pare aberant ce tot spun unii. Adica o femeia daca moare la nastere este considerata mucenita. Dar daca nu moare este considerata murdara. Ce o mai fi si asta si din ce obicei paganesc o mai izvori?

Si apoi, Rafaela, nu l-ai intrebat pe duhovnicul tau cum adica femeia sa nu isi alapteze, nici sa isi atinga copilasul atata timp? Eu nu vad ce femeie, cat ar fi ea de habotnica, ar accepta asa ceva. Adica mai mult de o luna sa nu ai de a face cu copilul tau. Sa nu mai spun ca daca nu il alapteaza o luna, sanii ei nici nu vor mai produce lapte, deci nu il va mai alapta niciodata. Ce dezastru pentru sanatatea copilasului! Si apoi poate ne lumineaza domnia sa, unde anume gasesti alta femeie care sa alapteze pe copilul tau? Ca doar ca sa poata alapta o femeie trebuie si ea sa aiba copilas mic, si mai rar care sa aiba atata lapte cat sa hraneasca bine doi prunci. Or astea nu mai mentioneaza Sf Canoane...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.02.2009, 17:04:00
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Mama mi-a spus ca femeia ar avea sangerare? 40 de zile de la nastere, sau asa ceva, cine a nascut poate da informatii mai precise decat stiu eu.
Da, acele sangerari au loc pentru ca uterul se restrange in dimensiuni, revine la forma nromala pentru a primi pe viitor si alte sarcini. Tesutul din care peretii uterului sunt formati si de care a fost lipita placenta sangereaza. Aceste sangerari tin cateva zile, dupa care mai pot apare cu intermitenta, din cauza "rearanjarii" hormonale a organismului. Dar nu este nimic rau sau necurat in asta. E ceva absolut normal, previzibil si de dorit.

Altceva foarte important de stiu este ca mama produce cu cateva zile inainte si dupa nastere o forma foarte concentrata de lapte numita colostru. Acest lapte este concentrat deoarece nou-nascutul are un sistem digestiv inca foarte mic. Tot acest lapte ajuta nou-nascutul sa aiba primele scaune (meconiu).

Asadar este indispensabil ca mama sa-si alapteze fatul la foarte scurt timp dupa nastere, iar sangerarea post-natala este absolut normala.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.02.2009, 20:52:48
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Da, acele sangerari au loc pentru ca uterul se restrange in dimensiuni, revine la forma nromala pentru a primi pe viitor si alte sarcini. Tesutul din care peretii uterului sunt formati si de care a fost lipita placenta sangereaza. Aceste sangerari tin cateva zile, dupa care mai pot apare cu intermitenta, din cauza "rearanjarii" hormonale a organismului. Dar nu este nimic rau sau necurat in asta. E ceva absolut normal, previzibil si de dorit.

Altceva foarte important de stiu este ca mama produce cu cateva zile inainte si dupa nastere o forma foarte concentrata de lapte numita colostru. Acest lapte este concentrat deoarece nou-nascutul are un sistem digestiv inca foarte mic. Tot acest lapte ajuta nou-nascutul sa aiba primele scaune (meconiu).

Asadar este indispensabil ca mama sa-si alapteze fatul la foarte scurt timp dupa nastere, iar sangerarea post-natala este absolut normala.
Sunt perfect de acord.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2009, 14:35:56
Rafaela's Avatar
Rafaela Rafaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Eu iarasi i-am adresat acele intrebari preotului meu duhovnic care ne framinta pe toti:
Raspuns:

Problema cu botezul într-adevăr, este complicată. Dar totodată, este mult mai simplu decât vi se pare.
În primul rând, nu sunt cumătri cei care sunt prezenți cu toții în biserică în momentul săvârșirii tainei (cântăreți, epitrop, bunel, frate, servitoare și pur și simplu enoriași, care au intrat eventual în biserică). Sunt acele persoane, care sunt înscrise în foița dată preotului drept cumătri, care mărturisesc în locul copilului lepădarea de diavolul și împreunarea cu Hristos, care mărturisesc cu gura lor, iarăși în locul copilului, Simbolul de credință, care țin lumânările și se roagă în acel moment de față, fiind și ei la rândul lor binecuvântați, prin rugăciunile săvârșite. Sunt cumătri acele persoane care se angajează în continuare să fie părinți spirituali ai copilului, însărcinându-se pe sine cu datoria de a ajuta părinții la educarea corectă, în spirit ortodox a finului nou primit prin Taina Sfântului Botez. Totuși, aici este neapărată nevoie ca preotul să fie atent și să cerceteze, ca să nu fie din aceeași familie (soț - soție sau viitori soț - soție), chiar înscriși în listă, de altfel le este interzisă căsătoria. Cel mai bine să participe doar unul, pentru că prin taina cununiei, cei doi devin una, și respectiv rolul de părinte spiritual de la un soț se transmite și la celălalt.
In ceea de privește Botezul. E nevoie de a înțelege corect că Biserica nu sa legat neapărat de cele 40 zile. Este vorba despre o dată simbolică, care de fapt ne aduce aminte de tradiția iudaică, pe care a urmat-o și Mântuitorul, conform căreia, pruncul nou născut trebuia adus la templu în a 40 zi. Intrarea în biserică a femeii în ortodoxie este legată în special de perioada de curățire, prin care trece mama după naștere. Știm destul de bine că perioada de curățire se poate încheia fie mai devreme fie mai târziu. Dacă perioada sa încheiat în ziua a 6, poftim în cea de a 7 de săvârșiți botezul după care se poate de citit și rugăciunile de înbisericire a pruncului, cât și împreunarea acestuia cu Hristos prin Sfânta Împărtășanie.
În ceea ce privește botezul săvârșit de mamă. "Dacă nu se găsește preot, (iar copilul este în primejdie de moarte), pe copiii nebotezați poate să-i boteze, fără a greși, oricine este de față, chiar însuși tatăl lor sau mama, sau altcineva numai să fie creștin" - Nichifor 45. Însă mama nu devine nănașă, copilului său, pentru că în acel moment ea nu este primitoarea copilului, ci este săvârșitoarea tainei, ca să înțelegeți corect, ea este preotul în momentul dat, dacă doriți. Pe când rolul nănașului este de a primi copilul, de a mărturisi credința, în locul copilului, după cum am menționat mai sus.
Taina botezului este considerată validă, atunci când formula este rostită corect, de un creștin ortodox adică: „Se botează robul lui Dumnezeu (N), în numele Tatălui (Amin) al Fiului (Amin) și al Sfântului Duh (Amin)", de fiecare dată săvârșindu-se stropirea cu apă (în pustie, în caz de lipsă de apă și de mare necesitate cu nisip). Iar după aceasta copilul este adus la biserică unde preotul urmează rânduiala de la scufundare și mai departe, botezul propriu zis și lepădările nemai repetându-le. Înger de pace!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
stie cineva un copil ce poate fi adoptat? diador Umanitare 97 19.02.2016 16:44:57
Ajutor. Mama se opune casatoriei. Nu poate ierta trecutul sotului meu ioanacluj Nunta 270 27.02.2013 10:12:37
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Mama Carmen FUNIERU Calugarul 7 01.02.2011 21:01:08
o mama ... cristiana21 Generalitati 23 01.11.2010 11:38:43