Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 24.12.2011, 17:56:10
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Doamne ajuta!

Craciun binecuvantat va doresc, cu multa liniste sufleteasca si bucurii! Domnul sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #222  
Vechi 21.01.2012, 02:06:27
florintoro florintoro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Mesaje: 5
Implicit pentru maria

incep prin a-ti spune ca am ajuns aici dupa ce am trecut printr- o perioada foarte grea financiar dar care prin cautarea de rugaciune mi-am descoperit Sfantul protector (sau mai bine zis el m-a descoperit pe mine)si anume SFANTUL ANTONIE CEL MARE .M-a tinut tare faptul ca intotdeauna am avut incredere ca Dumnezeu stie ce are de facut cu mine si daca trebuie sa sufar o perioada sa accept situatia.Am o mica firma care nu prea mai functioneaza si aveam nevoie pe langa asta de un job pentru a-mi asigura traiul familiei.(am si eu o fetita de 2 anisori) si de cateva luni imi caut acest job.Cum am spus mai devreme am avut incredere oarba in Dumnezeu si aceasta incredere mi-a fost raslatita .Mi-a scos in cale pe Sfantul Antonie al carui acatist l-am citit si cred eu ca mi-am gasit job-ul potrivit atat financiar cat si profesional.Au inceput sa sune telefoanele cu oferte de job-uri de peste tot.Poveste e mai lunga dar e suficient sa stii ca Dumnezeu ne iubeste pe toti si daca-ti pui nadejdea in EL vei fi rasplatita.Pentru problema cu ipoteca dar si cu alte probleme te sfatuiesc sa citesti acatistele Sfantului Antonie cel Mare si al Sfantului Mare Mucenic Mina.Sigur o sa te ajute ,trebuie doar sa crezi.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 21.11.2013, 22:18:19
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Ma iertati

Buna seara!

Cu riscul de a fi certata, pentru ca nu am mai scris absolut nimic, indraznesc sa scriu pe scurt ce ma framanta... Sper doar sa nu ma criticati si sa aruncati cu pietre in mine... Va rog sa ma iertati.

Ajunsesem intr-un punct acum o perioada, in care viata mea parea ca se indreapta unde trebuie. Si chiar incepusem sa ma bucur oarecum, pentru ca ma apropiam de normalitatea pe care mi-am dorit-o atat de mult. Am reusit cu ajutorul lui Dumnezeu si a unor ingeri pazitori sa imi pot opera copilul si acum este bine. Mai sunt necesare alte, cateva, dar... Mi-am pierdut serviciul in aceasta vara si am trecut prin multe alte clipe grele. Momentan, am un job part-time temporar, care imi asigura un venit extrem de mic. Nu pot sa spun ca ma pot intretine... Am cateva promisiuni, insa momentan sunt doar promisiuni...

Acum, sunt intr-un punct in care am foarte mare nevoie de un sprijin financiar. Nu imi pot permite sa platesc taxa de studii la facultate si pot pierde si anul academic de anul trecut... Mi-am dorit de cand ma stiu sa devin medic... Mai vine si iarna, dar vin si sarbatorile... Cel mic viseaza la lego si la un tren electric adevarat... Sunt zero barat in buzunar... Nu pot sa-i ofer momentan nimic... Am foarte multe pe umeri.

Am tinut piept cat am putut, pentru ca este lupta mea personala cu viata, cu destinul meu, insa ma simt epuizata, stoarsa si fara speranta... Nu stiu cum sa procedez. Nu vreau sa deranjez pe nimeni cu problemele si nici sa fiu criticata. M-am straduit enorm si vreau in continuare sa ma straduiesc, sa lupt si sa reusesc... Spun sincer, ca nu stiu cum. N-am cu ce. Sunt foarte frustrata pe tot si toate...

Daca doriti sa ma intrebati si alte chestiuni delicate, puteti sa imi scrieti pe privat. Oricum, in acest moment am ochii plini de lacrimi si sunt profund de rusinata.

Ma iertati daca v-am stricat seara... Chiar imi pare rau. Mi-as fi dorit enorm sa fie altfel totul...
Reply With Quote
  #224  
Vechi 03.12.2013, 19:12:09
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit continuare

Buna seara,


Imi pare foarte rau daca v-am deranjat sau amarat cu problemele mele din postarea anterioara... Chiar nu am vrut. Sper sa nu ma desconsiderati... Nu stiu cum sa le mai iau si nu prea mai am putere. Toata speranta mea parca se adanceste intr-o negura. Simt ca esuez din toate punctele de vedere. Mi-este oarecum ciuda pe cei care au posibilitatea sa urmeze o institutie de studii superioare si sunt sustinuti atat de mult de parinti, iar ei nici nu isi dau interesul... Mi-as fi dorit macar un strop din ce au ei. O sa ziceti ca sunt invidioasa, dar eu nu imi doresc decat sa pot invata, munci si creste copilul... mi se pare tot mai greu sa fii parinte singur si solitar ca si individ. Incerc sa ma rog si parca sunt atat de obosita inca nu imi gasesc cuvintele. Ma doare sufletul. Sper doar sa pot trece peste ele, fie ce-o fi.
asta e... Va rog sa ma iertati pentru mesaj.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 04.12.2013, 12:52:05
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit ''Nu te mai plânge îngerașule că ești sărac fiindcă defapt tu ești bogat...

Dragă Maria25,

Tu vrei să-ți iei diplomă de p-rost pă dă rost? Vrei să treci mâine pe la mine pe la birou să-ți dau diplomă de bou? Adică diplomă de medic sau de orice facultate? Vrei să înveți 6 ani + 3 ani rezident + alți ani până o să apuci să câștigi un ban și apoi să ieși la pensie?.. Asta vrei, să te ocupi de bolnavi și de morți ca să repari caroseria și motorul după formula vrăjitorilor sau te-au păcălit viclenii să-ți dorești o viață gLumească 'normală' adică fără Dumnezeu și plină de iubirea slavei deșarte de om mare fariseu fățarnic: medic, inginer, patron, politician, popă de ziduri?

Dacă te gândești la tine și la copil atunci ar fi bine să te preocupe mântuirea voastră acum și în veșnicie și nu măririle pe scara socială sau 'liniștea' de la umbra banilor.

Iar mântuirea vine treptat numai răbdând și înfruntând sărăcia și toate greutățile cu veselie și bucurie căci Dumnezeu e cu tine și e cu noi creștinii Lui.

Dacă vrei să faci o școală, mai bine ai face o școală de nursing, de asistente și ai termina rapid și ai câștiga bine și din salar și din cîștigurile de la toți cei ce au nevoie de o injecție sau de o îngrijire la domiciliu sau de un medicament recomandat...

Dar tu nu știi că medicina-ți vindecă trupul fără să te ajute să te lepezi de păcat și el devine un mormânt văruit pentru suflet căci dacă nu-i vindeci omului sufletul atunci ce folos de câțiva ani amăgitori în plus la viața lui pământeană dacă astfel va ajunge mai jos în iad? Ce folos?

Deci bucură-te că ești săracă, jos pe scara socială, umilă, rușinată, că ai în grijă un copil căci prin astea și numai prin astea te mântui, prin răbdare în umilință fără să-ți pierzi dragostea și lucrarea de împlinire a poruncii celei noi fără a le lepăda pe celelalte.

Iar cu grădinița ce ai? Vrei să capete copilul toate bolile celorlalți copii și să învețe să facă și el toate relele și toate prostiile ce se fac în casele bogaților?

Crește-L pentru Dumnezeu întru Lumina Lui și nu pentru gLume căci 'normalul' gLumii este nebunie înainte Lui Dumnezeu.

Mă bucur alături de tine de greutățile vieții tale căci fără greutăți nu ai cum să ajungi la umilință și mântuire, iar fără umilință nu există mântuire, nu există dragoste de sus din RăbdăCină care e mai scumpă decât orice avere!

Mai degrabă bogații invidiați de tine sunt demni de plâns, și toți învățații gLumii căci nebunia lor va ieși curând la Lumină și se va cunoaște cât de jalnici și de spurcați sunt cu toată slava lor gLumească cu tot, vai lor! Tu ești cu adevărat bogată așa că nu te mai plânge în deșert cerând lucruri absurde prin care vei păcătui cu siguranță mai devreme sau mai târziu căci căile și fântânile păcătoșilor se vor surpa curând!

Bucură-te de sărăcie și de curăție căci fără sărăcie cum dovedești că eși în credință și fără de umilință cum vei răbda încercările și ispitele? Iar fără ele cum te vei mântui și cum vei ajunge statornică în dragostea de Dumnezeu?

Deci iubește, rabdă și iartă! Cum? Precum!.. Hristos și nu kaa gLumea.

Last edited by vsovivivi; 04.12.2013 at 13:06:55.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 04.12.2013, 16:52:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai nene vsovi, chiar si cu discursurile tale umflate, secta ta tot la banul unui medic se bucura mai mult decat la banul vaduvei.
Ca si asa multi nu sunteti, iar daca ar fi sa traiti doar din banul vaduvei v-ati cauta alta meserie, doar ca sa nu muriti de foame.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 04.12.2013, 17:19:02
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nene vsovi, chiar si cu discursurile tale umflate, secta ta tot la banul unui medic se bucura mai mult decat la banul vaduvei.
Ca si asa multi nu sunteti, iar daca ar fi sa traiti doar din banul vaduvei v-ati cauta alta meserie, doar ca sa nu muriti de foame.
Nu știi ce e aia sectă și mânci kkt făcându-mă mereu sectant ca să dai în Noul Ierusalim care nu sunt sectanți și discursurile mele nu-s umflate ci sunt lungi pentru lenși ca tine care își fac rost de niște lătrături deșarte... deci ignoră-mă dacă nu ești în stare de mai mult!

Sectanți sunt cei ce aruncă vina pe alții ca să se creadă ei mai mari apărători ai credinței pe care n-o pricep dar cred ei că scapă de răspundere și de frica lor prostească... urmând orbii, răii, ipocriții, fariseii... așa ca tine.

Deci NU MAI MINȚII cu viclenie că cine zice ăla e!

Iar nouă (nu știu la care noi te referi) ne dă bani Dumnezeu și nu medicii... așa că nu inventa că mă întreține pe mine gLumea ta, vai ție!

Tu visează mai departe la secte, la medici consolându-te că tu nu ești ca ei... ci așa ca fariseul care se lăuda înaintea Domnului judecând pe vameșul cel umil.

Dacă despre Noul Ierusalim de la Pucioasa susții că ei sunt sectă atunci crede sigur că te înșeli amarnic!

Defapt ce-mi pierd timpul cu un vrăj-m-aș? Te iubesc ca să ascult porunca dar nicidecum nu-ți dau dreptate și te iubesc cu milă și cu silă căci dacă nu te-aș iubi eu și cei de la Noul Irusalim s-ar dărâma și s-ar surpa casa pe tine...

Deci mă rog să te ierte Dumnezeu căci e clar că nu știi ce faci și că ești plin de neghina din aluatul fariseilor pe care l-ai mâncat și ca atare îi aperi ca un cerber roșu... sau negru de invidie și îngâmfare.

În ziua aceea însă n-ai să mai poți arunca vina pe ei, pe fariseii pe care îi aperi că te-au păcălit așa cum o arunci azi pe ei, pe mine, pe noi, căci tu ai știut bine ce faci fiindcă ai aflat adevărul demult la mine!

Deci ei nu sunt sectă ci prooroci puternici și adevărați mângâiați de însuși Dumnezeu!

Eu cred și știu că așa este... și n-am nevoie să-mi mărturisească cineva în vre-un fel sau în altul!.. și îmi pare rău că n-am fost niciodată pe acolo decât cu gândul și privind la poze și ascultând sfintele mesaje venite din gura lui Dumnezeu.

Tu însă îndoiește-te și răzbună-te cu cruzime ca p-rostool ca să-ți credibilizezi autoîndreptățirile ipocrite! Unde nu e nici Dumnezeu nu cere ci dă mângâiere...

Last edited by vsovivivi; 04.12.2013 at 17:46:14.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 04.12.2013, 18:42:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai nene, pentru BOR, voi sunteti secta.
Se invata despre voi la facultatea de teologie.
Ca secta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 04.12.2013, 18:44:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Acum, sunt intr-un punct in care am foarte mare nevoie de un sprijin financiar. Nu imi pot permite sa platesc taxa de studii la facultate si pot pierde si anul academic de anul trecut... Mi-am dorit de cand ma stiu sa devin medic...
La ce facultate esti? Ce an?
Cat este taxa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 04.12.2013, 20:31:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Banuiesc ca e la Medicina daca a spus ca si-a dorit mereu sa fie medic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 21:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15