Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.12.2010, 18:24:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din cit am studiat ceea ce spune Hristos, NU ESTE EL autorul acestor vorbe ci a manipulatorilor, aici este problema! iar Hristos ar fi introdus acesta fraza in Fericiri(dar nu a facut-o)
....MINCIUNA, cu asta trebuie sa ne luptam si minciuna este motivul pentru care avem nevoie de confirmari si verificari MINUTIOASE.
Credinta este cu atit mai INTENSA cu cit avem confirmari cit mai multe.

Altfel te minti pe tine, noi oamenii doar asa functionam normal.
Minciuna de sine(credinta fara verificari) te imbolnaveste si te imbatrineste prematur!...ca sa nu mai vorbim ce-i face sufletului
Consideri ca Sfanta Scriptura e o minciuna ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.12.2010, 18:30:04
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Toti evreii, si mai tirziu si noi, adica credinta iudeo-crestina consideram ca suntem copiii lui Dumnezeu si ca El locuieste in Casa Lui, nu?
Ca urmare nu este nimic concludent!
Yeshua(Iisus) doar le clarifica parintilor lui prioritatile Lui de credincios in Tatal nostrual tuturor.
De nicaieri nu se poate trage concluzia ca El este nascut de Dumnezeu. NICAIERI NU AFIRMA aceasta legatura ORGANICA ci doar duhovniceasca pe care o avem cu totii.

Astept citate!

El nu este nascut de Dumnezeu, ci de Sfanta Fecioara Maria. Eu asa inteleg replica data de Iisus la 12 ani in templu; toti preotii erau uimiti de intelepciunea unui baietas de 12 ani si cu atat mai uimitoare este intrebarea retorica ''oare nu in Casa Tatalui meu ar trebui sa fiu?'' Nu am spus nimic despre legaturi organice cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 28.12.2010, 18:37:15
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,alexica

Citat:
În prealabil postat de alexica Vezi mesajul
Poate cineva sa-mi spuna ce a facut de la 12 ani pana la 30 ani?
biblia nu da acest raport.
pe mine nu ma deranjeaza daca nu stiu ce a facut iisus intre 12 si 30 ani.
ar avea o relevanta acest lucru?daca da,de ce?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #54  
Vechi 28.12.2010, 18:38:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
El nu este nascut de Dumnezeu, ci de Sfanta Fecioara Maria. Eu asa inteleg replica data de Iisus la 12 ani in templu; toti preotii erau uimiti de intelepciunea unui baietas de 12 ani si cu atat mai uimitoare este intrebarea retorica ''oare nu in Casa Tatalui meu ar trebui sa fiu?'' Nu am spus nimic despre legaturi organice cu Dumnezeu.
Te rog sa ma ierti , dar corect este :" Oare nu stiati ca in cele ale Tatalui Meu trebuie sa fiu ? "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.12.2010, 18:53:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexica Vezi mesajul
Poate cineva sa-mi spuna ce a facut de la 12 ani pana la 30 ani?
Bineinteles... Sfanta Scriptura ne spune ca EL a trait doar in Israel, in zona Nazaret:
"Și Iisus sporea cu înțelepciunea și cu vârsta și cu harul la Dumnezeu și la oameni. " Luca 2,52

Hristos Iisus, la varsta maturitatii fiind nu avea nevoie sa il invete cineva ceva intrucat EL ca Dumnezeu stia toate:
"Și iudeii se mirau zicând: Cum știe Acesta carte fără să fi învățat? " Ioan 7,15

Hristos Iisus ne daruieste Duhul Sfant care din Tatal purcede:
"Iar nouă ni le-a descoperit Dumnezeu prin Duhul Său, fiindcă Duhul toate le cercetează, chiar și adâncurile lui Dumnezeu.
11. Căci cine dintre oameni știe ale omului, decât duhul omului, care este în el? Așa și cele ale lui Dumnezeu, nimeni nu le-a cunoscut, decât Duhul lui Dumnezeu.
12. Iar noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul cel de la Dumnezeu, ca să cunoaștem cele dăruite nouă de Dumnezeu;
13. Pe care le și grăim, dar nu în cuvinte învățate din înțelepciunea omenească, ci în cuvinte învățate de la Duhul Sfânt, lămurind lucruri duhovnicești oamenilor duhovnicești.
14. Omul firesc nu primește cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie și nu poate să le înțeleagă, fiindcă ele se judecă duhovnicește.
15. Dar omul duhovnicesc toate le judecă, pe el însă nu-l judecă nimeni;
16. Căci "Cine a cunoscut gândul Domnului, ca să-L învețe pe El?" Noi însă avem gândul lui Hristos. " II Corinteni cap 2


iar daca noi oameni fiind avem acces la deplinatatea cunoasterii in Duhul Sfant, cu atat mai mult Hristos Iisus ce ce ne daruieste harul:
"Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu. " Ioan 14,26
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.12.2010, 19:06:00
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti , dar corect este :" Oare nu stiati ca in cele ale Tatalui Meu trebuie sa fiu ? "

Multumesc:D
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.12.2010, 19:32:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Consideri ca Sfanta Scriptura e o minciuna ? ? ?
Nu , binenteles ca nu, ci doar are parti care nu corespund celor afirmate de Hristos, deci introduse de diversi oameni cu scopuri MAI PUTIN duhovnicesti.
DIn aceste adaugiri sufletul si fiinta noastra NU devine mai buna.
In rest, Evangheliile sunt scrieri dumnezeiesti...ramine insa de vazut cit la suta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 28.12.2010, 19:34:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
El nu este nascut de Dumnezeu, ci de Sfanta Fecioara Maria. Eu asa inteleg replica data de Iisus la 12 ani in templu; toti preotii erau uimiti de intelepciunea unui baietas de 12 ani si cu atat mai uimitoare este intrebarea retorica ''oare nu in Casa Tatalui meu ar trebui sa fiu?'' Nu am spus nimic despre legaturi organice cu Dumnezeu.
Chiar si in zilele noastre, suntem deseori uimiti de inteligenta nativa a multor copilasi-genii,(prodigee) deci nu este ceva iesit din comun ca cineva exceleaza la o materie.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.12.2010, 19:37:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
biblia nu da acest raport.
pe mine nu ma deranjeaza daca nu stiu ce a facut iisus intre 12 si 30 ani.
ar avea o relevanta acest lucru?daca da,de ce?
In mod absolut!!! Insa tu tremuri de frica in ghete, ca sa nu cumva sa ceri ceva!(Hristos insa ti-a spus sa INDRAZNESTI nu sa te iei dupa cei care vor sa-ti inchida gura si spiritul LIBER)
Acestia sunt anii formatori ai fiintei umane, si deci ESENTIALI pentru noi cei care vrem sa ne imbunatatim situatia noastra de simplii muritori, invatind de la cei mai BUNI CA NOI.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.12.2010, 20:22:57
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu , binenteles ca nu, ci doar are parti care nu corespund celor afirmate de Hristos, deci introduse de diversi oameni cu scopuri MAI PUTIN duhovnicesti.
DIn aceste adaugiri sufletul si fiinta noastra NU devine mai buna.
In rest, Evangheliile sunt scrieri dumnezeiesti...ramine insa de vazut cit la suta!
Daca lucrurile stau cum spui tu>am 3 intrebari punctuale:

1.Care este metoda prin care analizezi(in opozitie) o spusa reala a Mantuitorului fata de una falsa(cum le identifici,dupa care standard)?
2.Poti da un exemplu de persoana care a introdus ceva mai putin duhovnicesc,in The Holy Bible si unde anume mai exact?
3.Cine anume analizeaza ,,cat la suta" este scriere dumnezeiasca?Te bazezi pe un studiu anume sau pe un anumit exeget?

Multumesc.

Last edited by Scotsman; 28.12.2010 at 20:26:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare. Caut raspuns Bogdan N Calugarul 24 15.02.2012 22:39:36
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
nu gasesc un raspuns piedonee Generalitati 7 11.09.2011 14:31:52
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 19:59:39
O intrebare, la care nu gasesc raspuns! nede_mar Intamplari adevarate 2 01.06.2009 11:20:58