Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2009, 23:19:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Invidia

Invidia sau părerea de rău pentru binele aproapelui și satisfacția, bucuria pentru nenorocirea și suferința aproapelui. Câți nu sunt cei ce se hrănesc efectiv din nenorocirea sau necazul celui de lângă ei. Sfânta Scriptură ne avertizează:" Unde este pizmă și zavistie, acolo este neorânduială".Din invidie se nasc: ura , clevetirea, uciderea, precum slăbirea puterilor sufletești și trupești. Invidia sufoca Dragostea de Dumnezeu
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2011, 22:32:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Invidia sau părerea de rău pentru binele aproapelui și satisfacția, bucuria pentru nenorocirea și suferința aproapelui.
Eu stiam ca invidia este atunci cand iti doresti binele aproapelui atunci cand nu-l ai (vreau si eu! sau da' de ce el are/este si eu nu?). Definitia data de tine este pentru pizma daca nu ma insel.

Ar fi bine sa clarificam lucrurile astea, ca sa stim despre ce vorbim de fapt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2011, 23:19:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu stiam ca invidia este atunci cand iti doresti binele aproapelui atunci cand nu-l ai (vreau si eu! sau da' de ce el are/este si eu nu?). Definitia data de tine este pentru pizma daca nu ma insel.

Ar fi bine sa clarificam lucrurile astea, ca sa stim despre ce vorbim de fapt.
Tu te referi la partea "frumoasă", a invidiei , dar ea , invidia e o ramură, un rod , al mândriei ! De ce el are, și eu nu am . . . , iar atunci când capra crapă , satisfacția-i pe măsură , din invidie bineânțeles, că nici el nu mai are , și ajuns precum noi ! Invidia este cu mult mai periculoasă decât se crede . Din invidie, apar vrăjmășiile, ura , crima și alte cele !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.02.2011, 23:45:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Un alt aspect al invidiei,este al asa numitor"prieteni" care-ti injecteaza zilnic,doze mici de pizma,prin oferirea comparatiilor facute intre tine si ceilalti.Ca cineva,care te bate sacaitor pe umar ,toata ziua
Am avut o"prietena"care-si permitea sa ma judece,si sa ma faca de doua parale,doar pt ca nu urmaresc diferite privilegii,pt ca nu santajez emotional in relatiile cu ceilalti si altele, diverse...fraza pe care mi-o spunea mereu era:esti prea idealista,pt vremurile acestea!

Un timp,chiar am intrat in pacat,pizmuindu-i pe cei carora imi parea mie ca au parte de o viata prea linistita,buna,cu bucurii venite pe neasteptat,in comparatie cu mine...insa perioada,asta nu a durat prea mult,deoarece am indepartat sursa respectiva-"prietena",si am revenit la cea ce fusesem dinainte-am alte pacate,si totusi invidia imi era straina pana atunci!Chiar si acum,cand cineva imi ofera retete de viata si exemple,le spun foarte cald ca putem fi prieteni doar in masura in care nu se mai vad raspunzatori de"binele"meu!

Invidia otraveste,instristeaza si atrage o alta serie de sentimente negative:neputinta,deznadejdea,frustarea si chiar furia;pe cand,faptul de a te bucura pt binele cuiva,iti inobileaza sufletul,te inalta!

In aceasta idee,fiti atenti la cine va insoteste si cui ii faceti cunoscute toate gandurile voastre intime,si in general fiti sceptici in fata acelor prieteni,care vor cu tot dinadinsul sa va schimbe felul de a fi!!!Chiar daca sunteti pe un drum gresit,un om bine intentionat,nu va face presiuni,sau nu va va jigni...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2011, 02:39:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit @Yasmina

Foarte bine ai punctat anumite aspecte , dar doresc să reamintesc că invidia face din viața celui ce invidiază, un adevărat calvar ! El nu-și mai aparține ca persoană, mintea lui nu mai funcționează normal , sufletul se împietrește continuu , iar ura i se sălășuiește încet, încet în tot trupul și sufletul său . Devine fals , cu dublă personalitate și mult mai mult de atât ! Să te ferească Dumnezeu de invidioșii de "profesie" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2011, 07:46:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Foarte bine ai punctat anumite aspecte , dar doresc să reamintesc că invidia face din viața celui ce invidiază, un adevărat calvar ! El nu-și mai aparține ca persoană, mintea lui nu mai funcționează normal , sufletul se împietrește continuu , iar ura i se sălășuiește încet, încet în tot trupul și sufletul său . Devine fals , cu dublă personalitate și mult mai mult de atât ! Să te ferească Dumnezeu de invidioșii de "profesie" !
Da,invidiosii au mintea incetosata,sunt posaci,tristi,depresivi,iritabili,intunecati,prapa stiosi...sa te fereasca Dumnezeu sa zambesti sau sa fi fericit in preajma acestor persoane-parca sunt gauri negre care inghit toata energia buna
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2011, 08:29:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,invidiosii au mintea incetosata,sunt posaci,tristi,depresivi,iritabili,intunecati,prapa stiosi...sa te fereasca Dumnezeu sa zambesti sau sa fi fericit in preajma acestor persoane-parca sunt gauri negre care inghit toata energia buna

Asa este...Sunt cei care n-au liniste daca nu incearca "sa te roada ca molia", stiind ca n-au cum sa te atinga...Invidiosii sunt cei care in gen vb datorita neputintelor proprii incearca sa intunece sufletele celor de langa ei, in multe chipuri...Se intampla ff des ca cei invidiosi sa fie tocma cei care cred despre ei insisi ca ar fi cu motz si vor sa il oblige cu tot dinadinsul pe cel de langa sa recunoasca asta si sa ii fie aidoma....Invidia este o gorgona si trebuie sa evitam invidiosii dar si sa invidiem....Doamne ajuta sufletele noastre !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2011, 21:47:28
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Feriți-vă de oamenii care au zâmbetul pe buze, dar nu și in privire.

In rest: mila Domnului, căci nu știm ce planuri are El pentru ei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2011, 00:22:06
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Zavistia - spune Cuviosul Sofronie Saharov - este proprie tuturor oamenilor, indiferent de starea lor sociala.
Desigur, totdeauna se gaseste cineva mai tare decat noi. Ceilalti au intotdeauna ceva ce am dori si noi sa avem.
Prin zavistie lepadam pe ceilalti; iar viata devine cu adevarat un fel de chip intunecat si tulbure al lui Dumnezeu".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2013, 21:04:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Invidia sufoca Dragostea de Dumnezeu
Daca invidia omului fata de om da nastere unor asemenea monstruozitati spirituale apreciati pe o scara a calamitatii cam unde se situeaza invidia omului modern directa,fatisa, fata de Dumnezeu.Sa stiti ca aici se va ajunge pt ca cel rau din asta a cazut, invidia mandriei.Mergem ca un tavalung in aceasta directie,nu va amagiti,priviti la lumea din jurul vostru si la imaginea ei in oglinda sfinteniei lui Dumnezeu si valul falsitatii va cadea imediat,falsitate ce din asta s-a nascut,din invidia ce a premers caderea ce a amplificat-o,nascand ura neputintei raului fara de lumina,tata a tuturor idolilor fara de viata.Insa exista una dintre cele mai crancene falsificari ale raului,falsificarea adusa de intunecatul aparent inger de lumina,in care cat de mare trebuie sa fie intunericul daca el nu ezita sa incerce sa murdareasca pana si lumina.Ura ii va curge prin ochi si furia ii va invineti buzele ce vor semana moarte,patima il va otravi si nelinistea nu-l va slabi cu nici un chip, si se va chinui si ca sa scape de acest chin va incerca sa semene maracini oriunde va putea,crezand ca asa o parte a durerii din el isi va gasi salas in alt suflet ucis.Daca am sti cati dintre noi,dupa ce intunecimea lor reala leapada falsa lumina isi ucid semenii in gand......mai bine ca nu stim.

Spuneti-mi ceva,daca ar urma,ipotetic sa spunem,un post important pt dvs,in care omul credincios chiar constientiza ce inseamna acel moment,nicidecum rupt ci o incununare a trairii de peste an,cum s-ar pregati el si ce ar trebui sa faca intunecatul inger de lumina ca sa-i ucida metanoia putin cate putin?Cred ca partea cu deosebitul duhurilor este cam greu de gasit in tulburare..nu spuneau asa cei din pustia izbavitoate de framantarea lumii..? Mireanul filocalic...mai exista?Trebuie sa existe undeva,ascuns in Cristos,departe de lumea dezlantuita...Sunt sigur ca exista.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.02.2013 at 22:43:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invidia Delirul Generalitati 11 18.04.2012 21:53:36
Invidia distructiva - despre Cain si Abel ioan cezar Generalitati 2 19.02.2012 16:51:45
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 18:19:57