Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.09.2013, 22:39:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da mă, bine le zici! Nt, Nt, Nt...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2013, 06:54:18
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Citeste postarile d-lui doctor. Dinsul postuleaza chestia asta, cum ca o femeie "in unclean state" nu se poate atinge, sa zicem, de gogosarii meniti preschimbarii in muraturi. Va sa zica, cind a mea imi gateste o ciorba, si este in acele zile speciale, eu sunt...care e termenul? cazut din har, sau cum? Eu am luat astazi niste fideluta verde. Va sa zica, daca ar veni acele zile, va trebui sa le prepar eu, nu ea. Mie, intimplator, imi place enorm bucataria (cei mai buni bucatari sunt dintre barbati) si pentru mine nu e o corvoada: imi plac provocarile. Insa...in general nu cred ca asa o situatie aduce armonie in cuplul ortodox. Ce ziceti, domnule doctor si Dragos?
Sora, imi cer iertare pt. ca v-am ispitit cu idei care nu va plac !
Pe dvs. nu va obliga nimeni sa faceti ceva sau altceva din cele ale credintei care nu v-ar placea .
Faceti, va rog din suflet doar ce va convine sau doar ceea ce credeti ca este in canoane, si in felul acesta veti vedea ca pacea se instaleaza orisiunde.
Sa stiti ca sfinta traditie exista, iar ea a fost fixata in scris destul de tirziu fata de evanghelii. Acolo, in sfinta traditie era toata experienta nescrisa ci transmisa oral, a bisericii.
Pt. aceasta este mai greu la ortodocsi sa aplicam principiul "sola fide", pe deoparte, iar pe dealta, daca mai avem si vigilenta sporita, atunci , dintr-un tom de legi si principii facem doar 3-4 de chintesenta si sa vedeti ce bine ne va fi .
Nu trebuie sa intelegeti cum ca cineva v-ar impune ceva, s-au v-ar constringe la ceva . ortodoxia este credinta iubirii si a libertatii .
Fiecare iubeste si crede cum vrea si in ce vrea, si astfel pacea binehranitoare ne uneste pe toti .

Sa aveti o zi linistita si cu bucurii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2013, 08:17:42
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lamuriri :)

Domnule doctor, in primul rind sunt barbat. :) Nu v-ati prins? In al doilea rind, nu se pune problema de "sola scriptura" derivata din aceasta tema. Trebuie sa ascultam de Biserica, iar Biserica a dat numeroase, explicite si pline de folos canoane, care ramin mereu actuale. Cum nu puteti face o trimitere la un canon care reglementeaza aceasta, inseamna ca e un mai sofisticat babism.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.09.2013, 10:16:30
abloj04 abloj04 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2009
Locație: Jud. Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Interesant

interesant cum barbatii isi dau cu parerea de parca am fi spurcate in acea perioada ...aberant. ( bineiteles cu exceptiile de rigoare :) )
- Cum ar fi oare sa vina sotul meu acasa dupa o zi de lucru si sa-i zic " draga de azi sunt in acea perioada. N-ai decat in urmatoarele 5-6 zile sa te descurci. Apropo nici de copil nu ma pot ocupa" ..........................................
Deci, sa fim seriosi , chiar daca sunt in acea perioada ma ocup de gospodarie si de murarturi , compot, zacusca ,ca doar e momentul, imi duc copilul la impartasit , etc. Si merg si la Biserica. Doar ca nu ma impartasesc, nu beau apa sfintita , nu ma ating de hainele preotesti.
Si Dumnezeu ajuta , intotdeauna, chiar daca sunt in acea perioada!

Slava Domnului pentru toate!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.09.2013, 16:54:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abloj04 Vezi mesajul
interesant cum barbatii isi dau cu parerea de parca am fi spurcate in acea perioada ...aberant. ( bineiteles cu exceptiile de rigoare :) )
- Cum ar fi oare sa vina sotul meu acasa dupa o zi de lucru si sa-i zic " draga de azi sunt in acea perioada. N-ai decat in urmatoarele 5-6 zile sa te descurci. Apropo nici de copil nu ma pot ocupa" ..........................................
Deci, sa fim seriosi , chiar daca sunt in acea perioada ma ocup de gospodarie si de murarturi , compot, zacusca ,ca doar e momentul, imi duc copilul la impartasit , etc. Si merg si la Biserica. Doar ca nu ma impartasesc, nu beau apa sfintita , nu ma ating de hainele preotesti.
Si Dumnezeu ajuta , intotdeauna, chiar daca sunt in acea perioada!

Slava Domnului pentru toate!
F. frumos raspunsul !
Nu mai are rost decit sa dau si eu dreptate : faceti tot ce va pofteste inima si asa va veti mintui .
Restul, este de prisos !
Adevarat, Dumnezeu insusi ajuta negresit, chiar daca suntem in acea perioada.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.09.2013, 23:24:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abloj04 Vezi mesajul
interesant cum barbatii isi dau cu parerea de parca am fi spurcate in acea perioada ...aberant. ( bineiteles cu exceptiile de rigoare :) )
- Cum ar fi oare sa vina sotul meu acasa dupa o zi de lucru si sa-i zic " draga de azi sunt in acea perioada. N-ai decat in urmatoarele 5-6 zile sa te descurci. Apropo nici de copil nu ma pot ocupa" ..........................................
Deci, sa fim seriosi , chiar daca sunt in acea perioada ma ocup de gospodarie si de murarturi , compot, zacusca ,ca doar e momentul, imi duc copilul la impartasit , etc. Si merg si la Biserica. Doar ca nu ma impartasesc, nu beau apa sfintita , nu ma ating de hainele preotesti.
Si Dumnezeu ajuta , intotdeauna, chiar daca sunt in acea perioada!

Slava Domnului pentru toate!
"Dumnezeiasca Lui putere ne-a dăruit toate cele ce sunt spre viață și spre bună cucernicie, făcându-ne să cunoaștem pe Cel ce ne-a chemat prin slava Sa și prin puterea Sa,
Prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, ca prin ele să vă faceți părtași dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume.
Pentru aceasta, puneți și din partea voastră toată sârguința și adăugați la credința voastră: fapta bună, iar la fapta bună: cunoștința, " (II Petru, 1, 3-5)

Fara cunostinta, ramanem la parerile noastre, de cele mai multe ori limitate, in lipsa cunostintei. Daca avem credinta si fapte bune, sa punem mana pe cartile ortodoxe si sa ne documentam cu privire la credinta noastra; altfel riscam sa facem toate dupa cum ne duce capul... si e de rau!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.09.2013, 06:56:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doamne ajută! (indiferent de perioadă)
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.09.2013, 23:29:48
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doamne ajută! (indiferent de perioadă)
:))))))))))))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare