Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 24.01.2014, 02:30:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Alin( ca si altii din politica romaneasca contemporana),foloseste termenul "eutanasie" in mod gresit iar aceasta ma intriga...intotdeauna imi pare un tip istet si bine informat.
EUTANASÍE s. f. 1. Moarte fără dureri. 2. Metodă de provocare a unei morți nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferință îndelungată și grea.
Pai d'asta s-au dat legi ca nu mai poti sa tai vaca/porcul in general animalele alea mai mari si mai suferinde chipurile decat in institutii de specialitate, chipurile fara dureri, etc.

Desi romanului putin ii pasa si cred ca si iubitorilor de animale de pe la noi in general, cum e taiat porcul sau vacare care le ajunge pe masa.

Sunt curios de unde ideea ca un porc sau un caine sau o pisica sufera daca le tai gatul pur si simplu, dar un pui nu, iar in consecinta categoriile sus amintite trebuie "aranjate" prin diverse metode care chipurile, sunt ne-suferinde, desi nimeni nu stie cu adevarat ce se intampla in acele ultime momente nici macar cu un om, ce sa mai spui de animal.

Exista referinte stiintifice in acest sens, ca o anumita categorie de animale "sufera" iar altele nu?

Sau e vorba de capriciile cvasi-arbitrare ale naturii umane, care a fost obisnuita cu ideea ca puiul se maninca si i se taie gatul direct si simplu, ba chiar si porcul sau vaca, pe cand cainele dimpotriva, trebuie iubit pana in ultima clipa, i se transfera o intreaga incarcatura emotionala, trebuie omorat "curat" cu o injectie speciala, bocit, etc..?

La fel si sobolanul de casa, da-i cu injectii alea alea, pe cand fartatzii lui de beciuri si canale sunt decimati fara probleme si remuscari cu orice fel de otravuri iti cad in mana..

Diferenta? unul e alb, alalat e gri, unul are coada mai scurta, celalalt o are mai lunga.
Intr-adevar, suflete sunt..

Nu stiu cum reusec unii sa vada ceva "umanitate" in astfel de atitudini subiective eu vad capricii si faptul ca in final omul isi serveste tot propriile sensibilitati stabilite dupa criterii cvasi-arbitrare si nu morale sau cu atat mai putin spirituale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.01.2014 at 10:36:17.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 24.01.2014, 10:38:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai d'asta s-au dat legi ca nu mai poti sa tai vaca/porcul in general animalele alea mai mari si mai suferinde chipurile decat in institutii de specialitate, chipurile fara dureri, etc.

Desi romanului putin ii pasa si cred ca si iubitorilor de animale de pe la noi in general, cum e taiat porcul sau vacare care le ajunge pe masa.

Sunt curios de unde ideea ca un porc sau un caine sau o pisica sufera daca le tai gatul pur si simplu, dar un pui nu, iar in consecinta categoriile sus amintite trebuie "aranjate" prin diverse metode care chipurile, sunt ne-suferinde, desi nimeni nu stie cu adevarat ce se intampla in acele ultime momente nici macar cu un om, ce sa mai spui de animal.

Exista referinte stiintifice in acest sens, ca o anumita categorie de animale "sufera" iar altele nu?

Sau e vorba de capriciile cvasi-arbitrare ale naturii umane, care a fost obisnuita cu ideea ca puiul se maninca si i se taie gatul direct si simplu, ba chiar si porcul sau vaca, pe cand cainele dimpotriva, trebuie iubit pana in ultima clipa, i se transfera o intreaga incarcatura emotionala, trebuie omorat "curat" cu o injectie speciala, bocit, etc..?

La fel si sobolanul de casa, da-i cu injectii alea alea, pe cand fartatzii lui de beciuri si canale sunt decimati fara probleme si remuscari cu orice fel de otravuri iti cad in mana..

Nu stiu cum reusec unii sa vada ceva "umanitate" in astfel de atitudini subiective eu vad capricii si faptul ca in final omul isi serveste tot propriile sensibilitati stabilite dupa criterii arbitrare si nu morale sau cu atat mai putin spirituale.
Cam asta e ideea. Aceste principii false, de a parea "oameni", caricaturizand de fapt intreaga sensibilitate umana, prin selectii subiective, total superficiale. Pe taranul de oriunde ar fi el, nu-l scoti dintr-ale lui, si te priveste oblu cand incerci sa-l inveti tu, strain de respiratia pamantului, cum sa faca si sa dreaga cu gaina, cu catelu', cu purcelu'... Probabil imi pun pe unii in cap, spunand ca toate aceste principii bolnave au plecat din minti bolnave, dar pentru ca acele personaje ajunsesera intr-un fel sau altul, personalitati celebre, pozitia lor a avut greutate, in loc sa fie trimisi daca nu la preot, macar la psiholog. E de-ajuns sa analizam "omenescul" din viata actritei Brigite Bardot, si vom intelege ratacirea si inselarea in care s-a complacut... De ce ne lasam manipulati de astfel de minti, cand de fapt pierdem din vedere tocmai faptul ca ne indepartam si de Dumnezeu si de omenescul din noi, inlocuindu-l cu un surogat ieftin? Care dintre noi nu s-a lovit in viata lui, in timp ce era intr-o situatie de maxima tensiune? A simtit cineva vreo durere? Nu va cred. Atunci e prea multa adrenalina, pentru ca "anestezia" sa nu-si faca efectul instantaneu. Dar noi vrem sa anesteziem... anestezia. Si pentru gaina, si pentru purcel... Cand animalul are dureri din alte motive, e altceva, si probabil ca trebuiesc curmate intr-un fel sau altul. "Si caii se impusca"!... Tot din dragoste si poate cu lacrimi in ochi, dar nu-i facem parastas dupa aceea!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 24.01.2014, 11:17:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt curios, care e poziția celor implicați în discuție vis-a-vis de creșterea animalelor de companie (câini, pisici etc), în special la bloc?
Reply With Quote
  #174  
Vechi 24.01.2014, 12:20:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai ce sa fie, o expresie a dragostei omului fata de animal, o fac dintr-o altruista mila si pocainta profunda spre rascumpararea pacatelor.

Ai facut un avort? Ia-ti un catel. Ai mai facut unul? O pisica. Inca unul? Inca un caine. Ai mintit pe cineva? Un papagal. Si tot asa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.01.2014 at 12:51:46.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 24.01.2014, 20:17:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Tre sa recunosc ca nu m-am gandit sa intreb omul daca prefera sa-i eutanasiez eu animalul sau, cu aceiasi bani , sa-i dau o punga de otrava sa rezolve el problema acasa...(poate pt tot blocul, poate si pe soacra-sa...). Dar pt treaba asta nu cred ca mai era cazul sa studiem atatia ani si sa mai facem si eforturi sa sustinem atare afaceri...
Cat despre reglementarile privind metodele de eutanasiere la animale, s-au scris carti, s-au dat norme, etc, niste oameni au muncit mult, dar , in opinia voastra, mai bine ar fii dat cu sapa...
Stiti ceva, daca meseria mea vi se pare inutila si mai ales imorala, sa imi dati bani pt a va trata animalele bolnave, atunci poate ar trebui sa fiu si eu unul dintre acei "nevoiasi" care stau cu mana intinsa si asteapta milostenie, sau care spala palbrize la semafor. Dar presupun ca si sa dai bani la unul care-ti spala palbrizul, sau masina, e imoral, nu? Nu poti sa-l speli singur, sau sa-l spele Dumnezeu cand ploua, si sa dai banii la cei cu adevarat neputinciosi???
Reply With Quote
  #176  
Vechi 24.01.2014, 20:40:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Fiecare ajuta cu ce-i iese in cale,cand ii iese...
Odata un cersetor, altadata o batrana nevazatoare,in alta zi un caine lovit de masina sau un porumbel cazut din cuib.
Daca nu traim intr-o lume utopica in cale ne cam ies cam tot timpul toate relele. Asa ca fiecare alege ce va face.



Desi nu vad de ce va tot plangeti,vad ca nici cei din tabara voastra(mari iubitori de oameni si de saraci)nu se inghesuie cu orfanii si nevolnicii,ca altfel s-ar afla.Mai sunt niste misiuni asa,mai razlete dar numai in perioada sarbatorilor cand orice orthodox de vacanta isi aminteste brusc ca musai trebuie sa faca milostenie in perioada de post.De-ar trai saracii aceia,cu milostenia dintre postul Mare si postul Craciunului,bine ne-ar mai fi! Ce mai conteaza,noi am bifat milostenia in carnetel si senin ne adoarme capul pe perna inca vreo juma'de an...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu am vazut iubitori de animale care se intoarca spatele unui om,dar bine ca ati vazut voi!!!
Ooooo si inca multi. Cate babe (o sa spuna lumea iar ca dau dovada de rautate, dar asta e adevarul) acre si pline de venin care au casa plina de catei si pisici ar putea sa calte la propriu peste un om cazut stiu...
Sau cate persoane care cheltuie sume la care cei care traiesc cu salariul minim nici nu viseaza pentru "pet"-urile lor, dar ignora oamenii care au nevoie stiu....
Sa fim seriosi. Asta este realitate. Daca intoarcem capul nu se schimba realitatea.

Si poate in aceesi directie stiu o gramada de "pitzi" care cheltuiesc sume astronimice pe tot felul de prostii si care pentru a-si "mitui" constinta arunca 10 lei de sarbatori cand se fac colecte pentru orfani sau batrani de sarbatori. Dar daca se pune problema sa se mearga la un azil sau un orfelinat se feresc ca de ciuma, ca ele nu pot, ca le face rau sa vada asa ceva. Si....? Dispare daca nu te uiti si nu te gandesti? E genul ala de "sensibilitate" telenovelistica, dar atat de indepartata de spiritul crestin.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 24.01.2014, 23:33:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lucian, mai usor cu sentintele pentru ca nu o cunosti pe Yasmina.
Eu o cunosc suficient cat sa-ti spun ca gresesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 24.01.2014, 23:48:17
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Stiti ceva, daca meseria mea vi se pare inutila si mai ales imorala, sa imi dati bani pt a va trata animalele bolnave, atunci poate ar trebui sa fiu si eu unul dintre acei "nevoiasi" care stau cu mana intinsa si asteapta milostenie, sau care spala palbrize la semafor. Dar presupun ca si sa dai bani la unul care-ti spala palbrizul, sau masina, e imoral, nu? Nu poti sa-l speli singur, sau sa-l spele Dumnezeu cand ploua, si sa dai banii la cei cu adevarat neputinciosi???
Sa mai inveselim topicul, o sa pun niste poze frumoase, asa cum iti plac tie, vrei?
PS - In ultima poza esti tu intr-o ipotetica situatie, daca nu te-ai fi facut veterinar!...
Attached Images
File Type: jpg Cu dragoste 13.jpg (39,8 KB, 11 views)
File Type: jpg Cu dragoste 13..jpg (29,4 KB, 9 views)
File Type: jpg Fallen in exercitiul functiunii.jpg (36,6 KB, 13 views)
File Type: jpg Fallen - cosmar.jpg (23,8 KB, 13 views)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #179  
Vechi 25.01.2014, 00:11:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lucian, mai usor cu sentintele pentru ca nu o cunosti pe Yasmina.
Eu o cunosc suficient cat sa-ti spun ca gresesti.
Dar eu nu vorbeam despre a ea. Eu vorbeam in general si ma refeream la ideea in sine.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 25.01.2014, 14:33:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sa mai inveselim topicul, o sa pun niste poze frumoase, asa cum iti plac tie, vrei?
PS - In ultima poza esti tu intr-o ipotetica situatie, daca nu te-ai fi facut veterinar!...

da, super poze, intr-adevar. Toate. Iar in ultima, nu e chiar cosmar...cel putin aveam ceva ce isi doresteorice femeie, si pt care ar face orice...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46