Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.05.2009, 00:15:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

În cadrul Epiclezei , până la rugăciunea invocării Duhului Sfânt pentru prefacerea darurilor de pâine și vin in Trupul și Sângele Domnului, preotul slujitor recită unele rugăciuni care au menirea de a-i intensifica trăirea duhovnicească înainte minunii pogorârii Sfântului Duh peste cinstitele daruri. Astfel în timp ce strana și credincioșii cântă " Pe tine te lăudăm, pe Tine bine Te cuvântăm, Ție îți mulțumim Doamne și ne rugăm Ție , Dumnezeul nostru" , preotul face trei închinăciuni în fața sfinte mese, rostind : " Dumnezeule , curățește-mă pe mine păcătosul și mă miluiește ". Cuprins de evlavie și cu mâinile ridicate preotul rostește de trei ori troparul Ceasului al treilea : "Doamne, Cel ce ai trimis pe Preasfântul Tău Duh, în ceasul al treilea, Apostolilor Tăi, pe Acela , Bunule , nu-L lua de la noi, ci reînoiește-ni-L nouă, celor care ne rugăm Ție ". Și mi-a venit în minte a Marelui Sfânt Vasile : "harul nu se împărtășește ( transmite ) decât sufletelor atente și cu luare aminte. . ."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.05.2009, 05:06:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de turcu Vezi mesajul
vreau sa trag un semnal de alarma pt.ca sunt preoti in sanul bisericii ortodoxe care impartasesc fara spovedanie motivand ca nu au timp sau sunt preocupati de afaceri.le spun credinciosilor sa se roage la Dumnezeu ca-i iarta.pai ce facem?Noi ne "luptam" cu atatea secte si chiar pastorii risipesc turma
Și cei din turmă doresc risipirea , atâta timp cât El ne dăruiește însăși Trupul și Sângele Lui și noi nu-I dăruim nimic ! Risipirea începe chiar din interior de multe ori, prin nepăsarea noastră și mult mai grav prin deznădejdia cea ucigătoare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.05.2009, 15:17:52
Paola_53 Paola_53 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 2
Implicit

Cred ca preotii care impartasesc fara spovedanie fac foarte rau!

Mai cred ca e de responsabilitatea credinciosului ca sa se spovedeasca inainte de Impartasanie!

Cine vrea sa se impartaseasca sa se spovedeasca inainte!

Care-i problema?

Preotul de aceea exista si e preot ca sa spovedeasca si sa impartaseasca, cu toate ca aude atatea si atatea de la diversi pacatosi!

Pe cei carora le e rusine de spovedit iar nu-i inteleg:
daca cineva crede cu adevarat in Spovedanie, nu-l intereseaza ce gandeste preotul, sa gandeasca ca doreste din moment ce el de aceea e pus acolo: ca sa asculte pe pacatosi.

Cu impartasania la fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Ce este Euharistia? adiandrea6 Biserici Protestante 322 12.10.2010 19:43:34
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27