Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.06.2011, 16:12:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Transsexualii

O echipa de medici de la Spitalul Clinic de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Bucuresti a efectuat, in noaptea de marti spre miercuri, o operatie de schimbare de sex a unei femei de 35 de ani, interventia durand aproape 12 ore, relateaza Mediafax.

Interventia chirurgicala a fost una complexa, a declarat, miercuri, Cristian Nitescu, medic din echipa care a efectuat operatia. El a precizat ca starea pacientului este buna si ca acesta ramane sub monitorizare.

Transformarea fizica din femeie in barbat va fi dublata de modificarea tuturor documentelor de apartenenta la sexul pe care l-a capatat. Prima operatie de schimbare de sex din Romania a avut loc Spitalul de Urgenta Floreasca in aprilie 1995, in urma interventiei, un tanar de 19 ani, Sorin Florin Ratiu, devenind femeie.

Spre deosebire de homosexualism si intersexualism (hermafrodifism), transsexualismul are ca unic remediu corelarea prin interventie chirurgicala a fizicului uman cu trasaturile psihice diametral opuse.


Deci pe langa faptul ca nu intelg de ce plateste statul operatiile de schimbare de sex din Romania, nu inteleg nici de ce Biserica nu ia nici o pozitie oficiala impotiva acestor aberatii..

Cum adica ai trup de barbat si suflet de femeie? Sau invers, trup de femeie si suflet de barbat??? Poate cineva sa inteleaga aceste anomalii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.06.2011, 17:55:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
O echipa de medici de la Spitalul Clinic de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsuri din Bucuresti a efectuat, in noaptea de marti spre miercuri, o operatie de schimbare de sex a unei femei de 35 de ani, interventia durand aproape 12 ore, relateaza Mediafax.

Interventia chirurgicala a fost una complexa, a declarat, miercuri, Cristian Nitescu, medic din echipa care a efectuat operatia. El a precizat ca starea pacientului este buna si ca acesta ramane sub monitorizare.

Transformarea fizica din femeie in barbat va fi dublata de modificarea tuturor documentelor de apartenenta la sexul pe care l-a capatat. Prima operatie de schimbare de sex din Romania a avut loc Spitalul de Urgenta Floreasca in aprilie 1995, in urma interventiei, un tanar de 19 ani, Sorin Florin Ratiu, devenind femeie.

Spre deosebire de homosexualism si intersexualism (hermafrodifism), transsexualismul are ca unic remediu corelarea prin interventie chirurgicala a fizicului uman cu trasaturile psihice diametral opuse.


Deci pe langa faptul ca nu intelg de ce plateste statul operatiile de schimbare de sex din Romania, nu inteleg nici de ce Biserica nu ia nici o pozitie oficiala impotiva acestor aberatii..

Cum adica ai trup de barbat si suflet de femeie? Sau invers, trup de femeie si suflet de barbat??? Poate cineva sa inteleaga aceste anomalii?
Nu ai auzit de Frankenstein?
Uite versiunea moderna :))

Lasand gluma la o parte, trist este ca la noi s-a ajuns din cauza unor presiuni si coloanei vertebrale de rama a politicienilor nostri ca astfel de operatii sa fie platite INTEGRAL din bugetul CNAS.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2011, 19:06:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

partea dureroasa este ca aceste operatii sunt subventionate de CASS.

imi aduc aminte de un caz din America, citit intr-un ziar.
o fata castigatoare de miss in facultate.
isi incepe viata sexuala, normal, cu barbati.
apoi devine lesbiana.
dupa un timp isi face schimbare de sex si devine barbat.
are relatii sexuale cu femei.
dupa care isi da seama ca ii plac, de fapt, barbatii.
si devine ... homosexual ...

mai exista vreo varianta? cred ca nu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2011, 20:50:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că e una din multele afecțiuni psihice ale vremii noastre. Mi se pare similară cu acea dorință obsesivă (poate ați auzit) pe care o au unii de a le fi amputat un membru (au fost cazuri în care o persoană a cerut insistent lucrul ăsta; mi se pare că unora li s-a refuzat, și atunci și l-au amputat singure).
Psihologii nu au găsit până acum un alt tratament în cazurile de genul ăsta.
Oricum, afecțiunea în sine mi se pare teribilă, și nu e de natură vicioasă.
Personal, nu cred că trebuie recurs la operație.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.06.2011, 21:29:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul

Deci pe langa faptul ca nu intelg de ce plateste statul operatiile de schimbare de sex din Romania, nu inteleg nici de ce Biserica nu ia nici o pozitie oficiala impotiva acestor aberatii..

Cum adica ai trup de barbat si suflet de femeie? Sau invers, trup de femeie si suflet de barbat??? Poate cineva sa inteleaga aceste anomalii?
De la Freud incoace s-a implementat in constiinta colectiva ca sexualitatea ne guverneaza existenta.
Daca aceste idei au fost imbratisate de intelectualitate si transpuse din greu in arta si puse la baza altor teorii.. nu e de mirare ca astazi intr-adevar sexualitatea guverneaza existenta. Este suficient sa deschizi tv-ul pt a te convinge. Pana si cele mai banale produse sunt prezentate erotizat.
Sau sa asculti muzica: iubirea este mesajul principal.

Cine ar fi inteles acum 300 ani filmul "Hable con ella" a lui Almodovar (exploateaza ideea barbatului reabsorbit in vagin!). Sau complexul lui Oedip, complexul castrarii.. etc. Toata lumea macar a auzit de ele, sunt parte a constiintei colective. Nici macar nu sunt puse sub semnul indoielii, sunt luate ca atare.

Parerea mea este ca suntem redusi la dimensiunea senzoriala.
Si nu numai ca traim prin simturi, dar si gandirea este subjugata acestora astfel incat materialul gandirii devine tot senzorialul.. Depasirea momentului prezent, plasarea gandurilor in timp.. in trecutul indepartat sau proiectarea lor in viitor cred ca a devenit un lucru rar. Pana si gandurile sunt stapanite de tirania timpului prezent, un prezent etern in care simtim!

Revenind..
Daca (spre bucura hoardelor de psihoterapeuti) suntem azi guvernati de sexualitate (si de senzorial, in general), nu este de mirare ca ne definim prin asta.. eu sunt femeie, dar parca 10% ma simt barbat etc.. aberatii.
Rezolvarea problemelor? Sexul!
Cheia fericirii? Relatii romantice.

etc..
Si atunci, iata, ca pentru unul care din cauza unei tulburari de identitate (tulburarile de identitate sunt f comune azi din cauza culturii media) se simte femeie, dar nu este... oau, ce face, nu-si mai poate atinge fericirea existentiala, nu? Operatia devine o solutie, din aceasta perspectiva.

Dar sa stii ca finalul povestii este la spitalul de nebuni. Sorina Ratiu a fost frecvent pacienta spitalului de boli mintale DUPA operatie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2011, 22:06:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Transsexualitatea este de fapt O BOALA????

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dar sa stii ca finalul povestii este la spitalul de nebuni.
Profesorul dr. Constantin Dumitrache de la Institutul Parhon precizează: „Cam nouă din zece dintre cei care vin nu sunt transsexuali autentici, ci induși de medicamente, de ziare ori au tulburări psihice. Și înainte de ’89, din cei vreo sută care pretindeau acest lucru, doar 15 am constatat că erau autentici. Frecvența transsexualității în populație este destul de mică, la băieți este de 1/400.000 de nou-născuți, iar la fete e de 1/1.000.000”.

Discuții în jurul transsexualității au fost și vor fi, continuă profesorul Dumitrache, spunând că unii o consideră o perversiune mintală pură, alții, precum psihanaliștii, rezultatul comportamentului unor părinți care și-au dorit un copil de sexul opus celui pe care l-au avut, dar sunt și medici care cred că transsexualitatea are drept cauză tumorile pe testicule, ce ajung să secrete mai mult estrogen, sau pe ovare, și ajung să secrete mai mult testosteron, făcând persoana respectivă să simtă că aparține sexului opus: „Noi, aici la Parhon, considerăm însă că are drept cauză o tulburare a procesului de sexualizare a organismului copilului în viața intrauterină, între luna a cincea și a șaptea, când are loc etapa de sexualizare neurocomportamentală, ce imprimă caracteristicile comportamentale ale fiecărui sex. Transsexualitatea e o formă de intersexualizare, iar această «intersexualizare» poate apărea în urma unor terapii urmate de mamă în timpul sarcinii sau are cauze genetice și hormonale. De exemplu, avem un bărbat cu toate organele specifice la locul lor, dar el psihocomportamental e femeie. Sau invers! Transsexualul își contestă vehement sexul, el se consideră de sex opus, pe când un homosexual și un travestit știu că sunt bărbați și nu neagă niciodată acest lucru. Transsexualul are pulsiuni față de sexul analog, dar nu apelează la homosexualitate”.

Articolul complet aici:
http://old.cotidianul.ro/renegatii_s...nia-72496.html

Edit:
Hmmm..ma leg acum de un fragment de mai sus :"rezultatul comportamentului unor părinți care și-au dorit un copil de sexul opus celui pe care l-au avut", pentru ca imi amintesc foarte des replica asta " noi am vrut baiat, dar daca-i fata nu conteaza, ca e ca si un baiat..e neastamparata si baietoasa tare/ noi am vrut fata de data asta, dar cel mic e gingas si mamos ca o fetita".... eu am intalnit astfel de remarci si probail ca nu doar eu..Nu vreau sa insinuez ca acesti copii vor avea astfel de probleme mai tarziu, ci ma gandesc daca intradevar parintii pot "modela/programa" in asa fel copiii inainte de a se naste, incat ei traiasca apoi cu "amprenta" proiectata de dorintele lor...

Last edited by Melissa; 06.06.2011 at 22:21:33.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.06.2011, 23:55:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu cred ca si ego-ul doctoricesc are un anumit procentaj in aceste experimente;sa ne amintim si cazul femeii care a devenit mama la 67 de ani,proiect care a fost sustinut sa fie dus la indeplinire de catre aprobarea medicilor,mai mult dintr-o curiozitate stiintifica decat din alte motive care tineau de etica profesionala(istoricul medical al femeii arata ca avusese mai multe avorturi in tinerete-perioada ei fertila).
Pacat de fondurile care gasesc aprobari in tot felul de mofturi,in timp ce alti sarmani nu pot fi ajutati in cazuri dramatice dar mai putin nonconformiste!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 07.06.2011 at 00:00:06.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.06.2011, 00:08:26
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ai senzatia ca eu cu acest thread vreau sa schimb lumea? Atat ai inteles?

Si chiar daca as vrea asta, n-am cum s-o fac atata timp cat abia ma schimb pe mine, identificandu-mi cu greu partile negative ca sa le pot transforma in trasaturi pozitive.

Deci nu vreau sa remediez nimic, nu vreau sa schimb lumea ci doar vreau s-o inteleg.Tu ai inteles de ce exista femei/barbati care simt si sunt convinsi ca au suflet de barbati/femei si recurg la operatii de schimbare de sex?

Daca nu te intereseaza acest lucru, nu te obliga nimeni sa urmaresti acest thread.



Cine te tine sa nu o ajuti acum pe mamica ta sa spele vasele in loc sa stai pe net???
Eu vreau sa inteleg de ce statul plateste pentru aceste operatii.
De aceea platim taxe? Pentru mofturile altora.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.06.2011, 00:15:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Eu vreau sa inteleg de ce statul plateste pentru aceste operatii.
De aceea platim taxe? Pentru mofturile altora.
Asta dar si prestigiul stiintific ca uite dom'le medicii romani pot efectua o astfel de operatie!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2011, 00:38:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asta dar si prestigiul stiintific ca uite dom'le medicii romani pot efectua o astfel de operatie!
Cu prestigiul medicilor eu n-am nimic..Mi se pare chiar SF ce fac din punct de vedere "tehnic"..:-))
Reply With Quote
Răspunde