Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.10.2012, 01:30:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Am folosit optiunea forumului pt. a îi trimite userului Hionia un mesaj prin email și am primit răspuns „Carmen a murit la spital in 30 august”.

Din păcate au trecut mai mult de 40 de zile dar în fața lui Dumnezeu timpul nu are aceeași fatalitate precum în lumea noastră...să facem o rugăciune pentru sufletul ei că nu știm câte persoane apropiate de Biserică avea prin preajmă.
Maica Domnului să mijlocească pentru sufletul roabei ei Carmen!
Iti multumim Vlad ca ne-ai anuntat si pe noi, este o veste trista dar care ne trezeste la realitate. Ma gandesc sa ne anuntam si pe privat, atat in acest caz cat si in alte situatii similare. Cu siguranta multi useri nu au vazut inca mesajul postat de tine.

O voi pomeni pe Carmen la Sfanta Liturghie, Dumnezeu sa o odihneasca in Imparatia Sa. Boala ei trupeasca a fost o adevarata mucenicie, mare rasplata au cei ce duc aceasta cruce cu incredere in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.10.2012, 09:30:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dumnezeu s-o odihneasca!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.10.2012, 09:50:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu să o aibă-n grijă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.10.2012, 20:47:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu s-o ierte și s-o mântuiască!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.10.2012, 21:20:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Am folosit optiunea forumului pt. a îi trimite userului Hionia un mesaj prin email și am primit răspuns „Carmen a murit la spital in 30 august”.

Din păcate au trecut mai mult de 40 de zile dar în fața lui Dumnezeu timpul nu are aceeași fatalitate precum în lumea noastră...să facem o rugăciune pentru sufletul ei că nu știm câte persoane apropiate de Biserică avea prin preajmă.
Maica Domnului să mijlocească pentru sufletul roabei ei Carmen!
Trag nadejde ca nu a urmat cursul tentatiei afisate aici pe forum si si-a dus crucea pana la capat..

Poate persoana care ti-a scris iti spune cate ceva si despre ultimele ei ganduri..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.10.2012, 22:22:54
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ AlinB: nu indraznesc sa mai intreb fiindca nu stiu in ce suferinte e persoana respectiva si nu stiu cum ii pot pica mesajele mele

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Boala ei trupeasca a fost o adevarata mucenicie, mare rasplata au cei ce duc aceasta cruce cu incredere in Dumnezeu.
Asa este...iar citind ultimele ei mesaje si stiind faptul ca a murit doar la cateva zile dupa ele eu cred sincer ca Domnul a randuit-o in Imparatia Sa.

Last edited by VladCat; 18.10.2012 at 22:27:17.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.10.2012, 21:15:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dumnezeu s-o odihneasca!

In astfel de cazuri, cu sau fara dializa, pana la urma, tot voia lui Dumnezeu se face, noi nu o putem influenta cu nimic. Tot ce putem face noi ca oameni este sa discerenem si sa decidem ce e mai bine pentru bolnav, atat fizic cat si sufleteste. Cunosc si situatii cand chiar medicii decid sa renunte la un tratament sau procedura care ar face bolnavului mai mult rau decat bine (cand e inoportuna dializa, sau chimioterapia, sau interventiile chirurgicale). Alteori, din contra, se recurge la "paliative" radicale, cum ar fi de exemplu sectionarea unor nervi pentru ca bolnavul sa nu mai simta durerea. Din cate am vazut prin filme, totusi nimic nu se face fara acordul pacientului (am un lapsus,"informed" - nu stiu cum, si acum cateva secunde spusesem in gand... "consent?", parca?). Nu stiu insa daca si in realitate e asa... In orice caz, in putina mea experienta pe care am avut-o, am vazut situatii cand realizai (nu de la inceput, ci dupa cateva experiente similare) ca orice tentativa de a mai trata, orice injectie, orice tentativa de a introduce un cateter intravenos, nu face altceva decat sa sporeasca suferinta pacientului. Dar din pacate cateodata trebuie sa te conformezi si dorintelor bolnavului sau "celor apropiati". De multe ori m-am intrebat de ce se intampla ca unii bolnavi sa aiba parte de doctori mai competenti si altii nu, mai ales in momente critice. O fi tot voia lui Dumnezeu?

Oare si preotii or avea "framantari"? Daca au spovedit si au impartasit pe cineva de exemplu aseara si peste noapte moare, oare el e sigur ca persoana respectiva a ajuns unde trebuie, s-a mantuit? Nu cumva dupa plecarea lui, chinuit de dureri, a hulit si s-a lepadat de Dumnezeu?

Last edited by fallen; 19.10.2012 at 21:20:36.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.10.2012, 00:04:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Asa este...iar citind ultimele ei mesaje si stiind faptul ca a murit doar la cateva zile dupa ele eu cred sincer ca Domnul a randuit-o in Imparatia Sa.
Tocmai mesajele alea ma ingrijoreaza pe mine..
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.11.2012, 00:15:05
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si s-o aiba in paza!
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.11.2012, 11:29:00
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnul Dumnezeu sa o odihneasca intru mare mila Sa!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 19:54:32
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
Tratament anti-SIDA: TehnicA revolutionara absolutep0wer Generalitati 5 04.09.2010 15:39:47
O zi obișnuită din viața unui creștin! I.Calin Intrebari utilizatori 0 21.08.2010 19:56:07