Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 24.10.2016, 01:08:40
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
ortodox hard-core ?
Nu, hardline. Nu le ai cu termenii subtili.
Reply With Quote
  #822  
Vechi 24.10.2016, 02:06:35
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
1. Acum te recunosc, am spus ca tu te chinui tot timpul sa fii bun. Exista si o reclama "nu esti tu cand ti-e foame". Nimic nou, cam asta e educatia ta, cam asta e nivelul forumului.
2. E firesc sa fii surpins si socat ca exista si persoane care nu doar ca nu sar sa-i jigneasca pe altii sau sa stea si sa sa uite (eventual aplaude) dar fac ceva cand altcineva e jignit. Niciodata n-am suportat oameni care isi bat joc de altii si nici nu suport sa stau cu mainile in san. As avea mustrari de constiinta. De cand sunt pe forum de fiecare data am incercat sa fac ceva. Adminul nu a facut nimic sa ii tempereze pe userii agresivi si a lasat ca multe persoane sa fie jignite si batjocorite. Astfel, controlul forumului a fost luat de userii agresivi si de admiratorii lor, care fac legea si ii ataca pe cei ce nu le impartasesc credintele si comportamentul. Acum cateva zile cineva spunea ca nu mai sunt prea multi useri, i-ati alungat aproape pe toti. Vad ca au plecat aproape toate persoanele de sex feminin, o sa ramana doar adminul cu voi. Asta s-a intamplat si pe primul forum pe care am fost, un grup a luat controlul, i-a alungat aproape pe toti, iar cand adminul a vrut sa preia controlul si a vrut sa pedepseasca pe unul din ei, s-au suparat, iar acum mai scrie cate un user, la cateva zile (avea trafic mai mare decat forumul acesta de azi).
3. Cum sa-mi fie mie rusine, tie ar fi trebuit sa-ti fie rusine ca ii jignesti pe altii si iti bati joc de ei ( nu esti doar tu). Ca doar esti la a suta purtare de acest gen. Intr-un forum cu oameni normali toti ar fi reactionat ca mine si nu ar fi fost de acord cu ce se intampla. Imi pare doar rau ca nu am facut mai multe.
4. Mi-ai mai scris odata aiureala asta cu lingusirea, n-am stiut atunci la ce te referi. Nu stii despre ce-i vorba, am si scris de multe ori pe forum ca nu sunt deloc de acord cu ce face adminul si nu de putine ori am spus direct ce cred. Eu vad doar ca tu esti protejat, nu eu, din moment ce poti face ce vrei si nu patesti nimic. Legat de linguseala, tu esti cel care face asta, ii lauzi pe altii ca sa iti asiguri sprijinul lor.
5. Ai probleme cu memoria, ai incercat pe topic sa ma denigrezi si sa arati ca as avea greseli gramaticale. Probabil euforia te-a facut sa te bucuri inainte de vreme, n-ai reusit sa arati nimic, doar ti-ai aratat rautatea si te-ai facut de ras. In legatura cu inteligenta, asta iti reuseste la cei care ar avea complexe legate de asta. Poate tu ai, dar eu te consider la fel ca orice om de pe site, adica la nivelul cuiva care a facut o facultate, nu ai o inteligenta peste aceasta medie. De exemplu, ai facut o facultate de teologie, dar intelegi mai putin din invatatura decat majoritatea userilor de aici. In ortoodxie calitatile sunt altele: bunatatea, intelepciunea, smerenie, nu cat de mare ai capul. Pentru ca inteligenta este o mare piedica pentru unii, din cauza faptului ca ajuns sa se mandreasca cu ea.
6. Ai spus ceva amuzant, ca eu as vrea sa fiu tolerat. Tu esti cel care te chinui sa te bag in seama. Acum, de exemplu, te-ai suparat ca nu ti-am rapsuns la mesajul de acum cateva zile. Eu nu am avut timp sa raspund la acele mesaje, ma pregateam sa o fac cand am scris pe acest topic (evident, nu intentionam sa-ti raspund si tie). Repet, nu doresc sa am vreo discutie cu oameni care se comporta ca tine, intotdeauna am displacut astfel de oameni. Nu cred ca te poti schimba, dar mai exista si minuni.
7. Sfanta Scriptura ne spune sa avem sufletul de copil si mintea agera. In niciun caz invers, adica suflet imbatranit de rele si mintea de copil (eventual rasfatat).
Spre deosebire de mine, care vad aici un comentariu atent formulat si plin de inchipuiri legate de persoana mea (ba ca vreau una, ba ca intentionez alta, ba ca simt nu stiu ce etc. - tot felul de proiectii ale unei minti lipsite de educatia elementara a perceperii celuilalt si totodata ale unui strain de propria faptura),
spre deosebire de mine, asadar, un frate si prieten de pe forum a gasit ca te-am suparat foarte tare si ca e bine sa imi cer iertare de la tine.
Pentru dragostea pe care o port in Hristos prietenului meu si totodata acceptind ca e posibil sa nu imi dau seama de o multime de lucruri, iata ca fac ascultare de colegul nostru forumist: te rog sa ma ierti! Daca ti-am facut rau, afla ca am vrut sa-ti fac bine dar se pare ca am obtinut efectul invers. Regret asta, nu asa a fost intentia mea. Am mizat, imi dau seama acum, prea mult pe umorul si smerenia ta.
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #823  
Vechi 24.10.2016, 08:20:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Cătălin e un adept al "liniei dure" în ortodoxie, dar ca om și creștin e de departe superior oricărui pilangiu de poet agresiv, batjocoritor și cam sociopățel, așa.
De cele mai multe ori, atunci când arunci cu rahat în ventilator te umpli de scăpău de numa!
Nu te băga în "războaie" care nu-s ale tale. Nu cu astfel de replici!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #824  
Vechi 27.10.2016, 00:18:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Spre deosebire de mine, care vad aici un comentariu atent formulat si plin de inchipuiri legate de persoana mea (ba ca vreau una, ba ca intentionez alta, ba ca simt nu stiu ce etc. - tot felul de proiectii ale unei minti lipsite de educatia elementara a perceperii celuilalt si totodata ale unui strain de propria faptura),
spre deosebire de mine, asadar, un frate si prieten de pe forum a gasit ca te-am suparat foarte tare si ca e bine sa imi cer iertare de la tine.
Pentru dragostea pe care o port in Hristos prietenului meu si totodata acceptind ca e posibil sa nu imi dau seama de o multime de lucruri, iata ca fac ascultare de colegul nostru forumist: te rog sa ma ierti! Daca ti-am facut rau, afla ca am vrut sa-ti fac bine dar se pare ca am obtinut efectul invers. Regret asta, nu asa a fost intentia mea. Am mizat, imi dau seama acum, prea mult pe umorul si smerenia ta.
Toate cele bune!
Eu nu tin suparare mult timp. Niciodata nu te-am atacat primul, nu te-am jignit si nici nu am comentat despre tine, ci doar mesajele si ideile. Tu o faci de fiecare data. Mesajul acesta era despre persoana mea, am raspuns afirmatiilor tale despre mine. Observ ca daca tu jignesti pe cineva nu consideri ca faci ceva rau, ci un bine. Asta ar fi foarte ciudat, daca nu as considera ca e doar o alta incercare de a intoarce situatia in favoarea ta. Repet, niciodata nu te-am atacat primul, jignit sau ironizat, nu o mai fa nici tu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 22:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 15:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 01:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 16:14:03