Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2014, 12:47:10
ceiutu ceiutu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit Credința catolică nu îngăduie mirenilor să citească Biblia și Evanghelia

Mirenilor nu li se dă preacuratul Sânge al lui Hristos, căci se socoate că nu trag nici un folos primindu-l și pe acesta; în locul primatului lui Hristos e propovăduit prostește papa ca locțiitor al Lui, și Hristos este cu totul lăsat în umbră.


În credința catolică, ce pretinde că are adevărul și infailibilitatea, au apărut nepotriviri și abateri de la adevăr strigătoare la cer: mirenilor nu li se dă preacuratul Sânge al lui Hristos, căci se socoate că nu trag nici un folos primindu-l și pe acesta; în locul primatului lui Hristos e propovăduit prostește papa ca locțiitor al Lui, și Hristos este cu totul lăsat în umbră; Proscomidia în liturghie au desființat-o, în locul pâinii dospite dau azime spre arătarea vrajbei lor catolice față de Ortodoxie, care e credincioasă poruncilor Mântuitorului; mirenilor nu le îngăduie să citească Biblia și Evanghelia, de teamă că mirenii îi vor vădi de eretici pe papa și pe episcopii lui; recunosc așa-zisele „merite suprarogatorii" ale sfinților, pe care papa poate pasămite să le transfere catolicilor săraci în fapte bune; cred pe nedrept în purgatoriu, care nu este recunoscut de Biserica Universală. Cât privește faptul că protestantismul este neîndestulător pentru mântuire și mincinos, nici nu merită să mai pierdem timpul vorbind: în el totul este strâmbat, toată rânduiala credinței și a slujirii lui Dumnezeu. Ce să mai zicem de mahomedanism, de iudaism și de păgânism? Acestea nu-s credințe, ci superstiții, nu adevăr, ci minciună satanică pierzătoare. O, cât suntem de datori noi, ortodocșii, să prețuim credința noastră și să trăim fără abatere după dreptarul ei și să ne mântuim, primind sfârșitul credinței — mântuirea sufletelor (I Pt. 1, 9), după cuvântul apostolului Petru.

(Sfântul Ioan de Kronstadt, Despre tulburările lumii de astăzi, Editura Sophia, București, 2011, p. 56)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2014, 13:40:37
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Nu știu dar pare că se cam amestecă adevăru cu minciuna p-aci și ecumenismu e pus într-o lumină ca și cum ar fi ortodoxie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2014, 21:11:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ceiutu Vezi mesajul
Mirenilor nu li se dă preacuratul Sânge al lui Hristos, căci se socoate că nu trag nici un folos primindu-l și pe acesta; în locul primatului lui Hristos e propovăduit prostește papa ca locțiitor al Lui, și Hristos este cu totul lăsat în umbră.


În credința catolică, ce pretinde că are adevărul și infailibilitatea, au apărut nepotriviri și abateri de la adevăr strigătoare la cer: mirenilor nu li se dă preacuratul Sânge al lui Hristos, căci se socoate că nu trag nici un folos primindu-l și pe acesta; în locul primatului lui Hristos e propovăduit prostește papa ca locțiitor al Lui, și Hristos este cu totul lăsat în umbră; Proscomidia în liturghie au desființat-o, în locul pâinii dospite dau azime spre arătarea vrajbei lor catolice față de Ortodoxie, care e credincioasă poruncilor Mântuitorului; mirenilor nu le îngăduie să citească Biblia și Evanghelia, de teamă că mirenii îi vor vădi de eretici pe papa și pe episcopii lui; recunosc așa-zisele „merite suprarogatorii" ale sfinților, pe care papa poate pasămite să le transfere catolicilor săraci în fapte bune; cred pe nedrept în purgatoriu, care nu este recunoscut de Biserica Universală. Cât privește faptul că protestantismul este neîndestulător pentru mântuire și mincinos, nici nu merită să mai pierdem timpul vorbind: în el totul este strâmbat, toată rânduiala credinței și a slujirii lui Dumnezeu. Ce să mai zicem de mahomedanism, de iudaism și de păgânism? Acestea nu-s credințe, ci superstiții, nu adevăr, ci minciună satanică pierzătoare. O, cât suntem de datori noi, ortodocșii, să prețuim credința noastră și să trăim fără abatere după dreptarul ei și să ne mântuim, primind sfârșitul credinței — mântuirea sufletelor (I Pt. 1, 9), după cuvântul apostolului Petru.

(Sfântul Ioan de Kronstadt, Despre tulburările lumii de astăzi, Editura Sophia, București, 2011, p. 56)
Poate ne spui si noua ce ai incercat sa aduci nou cu acest tipic. Exista suficiente topicuri pe care s-au dezbatut inovatiile si ereziile catolice. Te-ai "obosit" sa cauti? Sau care a fost scopul postarii.
Ca sa nu spun ca sunt si prostii (indiferent de persoana care a emis ideea). Catolicismul nu mai interzice de mult citirea Sf Scripturi. Daca vorbim de interpretarea ei este alt ceva. Si nici BO nu lasa la latitudinea oricui interpretarea acesteia.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2014, 00:34:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Gasesc ca un asemenea text, scris in sec. al 19-lea, inainte de a incepe dialogul intre biserici, nu isi are locul aici, mai ales in saptamana rugaciunii pentru unitatea dintre crestini.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2014, 01:34:27
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Gasesc ca un asemenea text, scris in sec. al 19-lea, inainte de a incepe dialogul intre biserici, nu isi are locul aici, mai ales in saptamana rugaciunii pentru unitatea dintre crestini.
Ce isi propune aceasta saptamana a rugaciunii pentru unitatea dintre biserici? Este aceasta unitate realizabila?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2014, 11:39:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ce isi propune aceasta saptamana a rugaciunii pentru unitatea dintre biserici? Este aceasta unitate realizabila?
Ne rugam pentru ca Dumnezeu sa o faca posibila.
Ca Dumnezeu nu vrea sa fim despartiti, asta este clar. Desi bineinteles nu ar vrea sa fim uniti oricum, renuntand la adevaruri de credinta.
Numai Dumnezeu poate uni ceea ce omul a despartit. Deci pe El il rugam sa ne uneasca.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2014, 14:08:30
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ne rugam pentru ca Dumnezeu sa o faca posibila.
Ca Dumnezeu nu vrea sa fim despartiti, asta este clar. Desi bineinteles nu ar vrea sa fim uniti oricum, renuntand la adevaruri de credinta.
Numai Dumnezeu poate uni ceea ce omul a despartit. Deci pe El il rugam sa ne uneasca.

Cum se pot schimba ideile materialist-progresiste (stict referitoare la canon și liturghisire) ale tuturor celor ieșiți din Adevăr? Prin Dumnezeu, adevărat. Dar fără o căutare a Adevărului și o bătaie-n porțile Sale, cum să-L afle și cine să le deschidă? Că toți vor schimbare, dar, culmea, schimbarea ortodoxului.

Last edited by stireana; 23.01.2014 at 15:40:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2014, 14:29:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Gasesc ca un asemenea text, scris in sec. al 19-lea, inainte de a incepe dialogul intre biserici, nu isi are locul aici, mai ales in saptamana rugaciunii pentru unitatea dintre crestini.
Din cate stiu eu toti crestinii sunt uniti si se afla intr-o singura Biserica. O sa gasesti texte mult mai aspre referitoare la catolici la sfintii din secolul XX. Nu-i putem cenzura pe sfinti pentru ca se supara cei ce nu sunt in Biserica. Nu exista mai multe biserici, acesta conceptie infiltrata si in ortodoxie, la unii credinciosi, este exclusiv protestanta. Nici BO nici BC nu au sustinut pana la aparitia ecumenismului ca ar fi mai mult de o Biserica.
De 100 de ani sunt dialoguri, ai auzit sa se fi unit vreun cult, cat de mic ar fi el? Dimpotriva, au aparut si mai multe culte, iar cele existente s-au impartit in mai multe. Singurul efect al ecumenismului a fost propagarea dogmelor protestante, chiar si printre ortodocsi. Scriam pe un blog baptist ca pentru ortodoxie si ortodocsi ecumensimul e un fel de lucrare de doctorat a ingerilor cazuti. Vazand ca de aproape 1000 de ani nu au mai aparut erezii si dezbinari din aceasta cauza in Biserica, au conceput o invatatura in care sa nu mai conteze adevarul, erezia, la ce se inchina omul, etc. Astfel au gasit o forma sa propage ideile lui Luther si printre credinciosii din Biserica, celor ce nu voiau sa paraseasca Biserica.
Din fericire dupa Sinodul BOR din 2008 s-a interzis participarea la slujbe comune a preotilor, iar participarea ortodoxa a devenit in tara mai mult simbolica la sptamana de confuzie spirituala. Nimic nu-i opreste pe cei ce nu sunt ortodocsi sa se uneasca si sa vina in Biserica, daca vor. Noi stim ca adevarul e in ortodoxie nu doar pentur ca ne-am nascut intr-o tara ortodoxa, ci pentur ca am si cercetat. Ecumenismul ortodox insemana sa ii ajutam si pe cei ce sunt in afara Bisericii sa afle adevarul, si astfel sa vina in Biserica. Evident ca unii nu vor vrea, dar macar stiu care e adevarul, daca nu s-au obosit sa il caute pana atunci.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2014, 16:19:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Și de această dată, sunt întru totul de acord cu Fani71.
Îmi pare rău că, fiind în sesiune, am extrem de puțin timp la dispoziție, dar, oricum, mi-am mai argumentat poziția de foarte multe ori, așa că interlocutorii îmi cunosc opiniile.
Săptămâna aceasta este consacrată rugăciunii pentru reunificarea Bisericii lui Dumnezeu, astăzi împărțită, în mod artificial, în mai multe confesiuni și denominațiuni distincte.
Nu ecumenismul este o "erezie" apărută pentru a renega adevărul Ortodoxiei, ci dezbinarea Bisericii a fost o dramă a creștinătății, care astăzi, după mai bine de un mileniu, începe, treptat, să fie conștientizată, iar conștientizarea bolii e - nu-i așa? - primul pas către vindecare.
Așa să ne ajute Domnul: "să ne vindecăm iertând" și să evităm, de asemenea, căderea în relativism!
P. S. În zilele noastre, aproape orice persoană are acces la Sfânta Scriptură, indiferent de confesiunea din care face parte. Autoritățile eclesiale BC nu ar putea, chiar dacă ar avea această intenție, să le blocheze credincioșilor accesul la Biblie, în afara cazului în care ar ține sub control tot internetul, toate editurile și librăriile religioase etc etc. Să fim serioși!... :)
Cu bucurie,
Laura
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2014, 16:26:44
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu toti crestinii sunt uniti si se afla intr-o singura Biserica. O sa gasesti texte mult mai aspre referitoare la catolici la sfintii din secolul XX. Nu-i putem cenzura pe sfinti pentru ca se supara cei ce nu sunt in Biserica. Nu exista mai multe biserici, acesta conceptie infiltrata si in ortodoxie, la unii credinciosi, este exclusiv protestanta. Nici BO nici BC nu au sustinut pana la aparitia ecumenismului ca ar fi mai mult de o Biserica.
De 100 de ani sunt dialoguri, ai auzit sa se fi unit vreun cult, cat de mic ar fi el? Dimpotriva, au aparut si mai multe culte, iar cele existente s-au impartit in mai multe. Singurul efect al ecumenismului a fost propagarea dogmelor protestante, chiar si printre ortodocsi. Scriam pe un blog baptist ca pentru ortodoxie si ortodocsi ecumensimul e un fel de lucrare de doctorat a ingerilor cazuti. Vazand ca de aproape 1000 de ani nu au mai aparut erezii si dezbinari din aceasta cauza in Biserica, au conceput o invatatura in care sa nu mai conteze adevarul, erezia, la ce se inchina omul, etc. Astfel au gasit o forma sa propage ideile lui Luther si printre credinciosii din Biserica, celor ce nu voiau sa paraseasca Biserica.
Din fericire dupa Sinodul BOR din 2008 s-a interzis participarea la slujbe comune a preotilor, iar participarea ortodoxa a devenit in tara mai mult simbolica la sptamana de confuzie spirituala. Nimic nu-i opreste pe cei ce nu sunt ortodocsi sa se uneasca si sa vina in Biserica, daca vor. Noi stim ca adevarul e in ortodoxie nu doar pentur ca ne-am nascut intr-o tara ortodoxa, ci pentur ca am si cercetat. Ecumenismul ortodox insemana sa ii ajutam si pe cei ce sunt in afara Bisericii sa afle adevarul, si astfel sa vina in Biserica. Evident ca unii nu vor vrea, dar macar stiu care e adevarul, daca nu s-au obosit sa il caute pana atunci.
Hmm... Cred că îngerii căzuți și-au luat demult doctoratul... din data de 16 iulie 1054.

Acum, însă, din fericire, mișcarea ecumenică a început să le conteste din ce în ce mai puternic validitatea tezei de doctorat. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, credinta, papa

Thread Tools
Moduri de afișare