Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.11.2005, 15:27:18
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

din Catahismul Bisericii Catolice, nr. 1030-1032

Cei care mor in harul si prietenia lui Dumnezeu dar imperfect purificati, desi sunt siguri de mantuirea vesnica, sufera dupa moarte o purificare ca sa dobandeasca sfintenia necesara pentru a intra in bucuria cerului.
Biserica (Catolica) numeste Purgator aceasta purificare finala a celor alesi, care este cu totul deosebita de pedeapsa celor osanditi. Biserica a formulat invatatura de credinta despre Purgator mai ales la Conciliile din Florenta si din Trento. Traditia Bisericii, facand referinta la anumite texte din Scriptura, vorbeste despre un foc purificator:
cu privire la anumite greseli usoare, trebuie sa credem ca exista inainte de judecata un foc purificator, dupa cum afirma Cel care este Adevarul, spunand ca daca cineva a hulit impotriva Duhului Sfant nu i se va ierta nici in veacul acesta, nici in veacul veacului (Mt. 12.31). Din acesta afirmatie se deduce ca anumite greseli pot fi iertate in veacul acesta, iar altele in veacul viitor (Sf. Grigore cel Mare, Dialogi, 4.39)
Aceasta invatatura se intemeiaza si pe practica rugaciunii pentru cei morti, despre care vorbeste deja Sfanta Scriptura (2 Macabei 12.45). Inca din primele timpuri, Biserica a cinstit amintirea celor morti si a oferit sufragii pentru ei, indeosebi Jertfa euharistica, pentru ca, purificati, sa poata ajunge la vederea fericitoare a lui Dumnezeu. Biserica recomanda si pomana, indulgentele si faptele de pocainta in favoarea celor raposati:
sa le dam ajutor si sa le facem pomenire; daca fiii lui Iob au fost purificati de jertfa tatalui lor (Iob 1.5), de ce ne indoim ca ofrandele noastre pentru cei morti le aduc mangaiere? (Sf. Ioan Gura de Aur, Homiliae in primam ad Corinthios, 41.5)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.11.2005, 16:40:15
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Cei care mor in harul si prietenia lui Dumnezeu dar imperfect purificati, desi sunt siguri de mantuirea vesnica, sufera dupa moarte o purificare ca sa dobandeasca sfintenia necesara pentru a intra in bucuria cerului.
Siguranta mantuirii dupa cum o inteleg eu din Sfintele Scripturi este data de jetfa Domnului Iisus pe cruce la Golgota. Daca admit ca exista oameni[color=red]imperfect purificati[/color]care vor merge in Rai atunci trebuie sa admit ca si jertfa Lui Iisus este cel putin incompleta daca nu chiar inutila.
As fi dorit sa imi spui mai multe argumente bazate pe Sfanta Scriptura, versetul din Matei 13:31 mi se pare insuficient pentru o doctrina atat de importanta.
La Conciliile din Florenta si din Trento care au fost argumentele pentru Pugator ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2005, 16:04:41
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Daca admit ca exista oameni[color=red]imperfect purificati[/color]care vor merge in Rai atunci trebuie sa admit ca si jertfa Lui Iisus este cel putin incompleta daca nu chiar inutila.
toti suntem imperfect purificati, si totusi, multi dintre noi vom ajunge in Rai. Legatura dintre mantuirea neamului omenesc si jertfa lui Isus pe Cruce este aceea ca Isus ne-a aratat Calea catre Tatal si ne-a invatat sa o urmam, pacatosi fiind, astfel incat sa ajungem la Tatal. Nu intleg ce ar putea sa para "incomplet sau inutil" aici!

Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2005, 16:58:35
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Domnul Iisus nu este doar Calea, El este si Usa si mantuirea Sa este completa prin Har
[color=red]Efeseni 2:8 *Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.Caci noi Suntem lucrarea Lui, si am fost ziditi in Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregatit Dumnezeu mai dinainte, ca sa umblam in ele.[/color]
Ce inteleg eu de aici e ca Hristos a facut o iertare completa bazata pe Harul Lui si nu pe faptele noastre. De aceea spun ca nu pot face nimic mai mult pentru purificarea mea decat ce a facut deja pentru mine. Am siguranta mantuirii mele bazata pe Harul Sau si Jertfa de pe Calvar nu pe faptele mele care oricat de mari ar fi tot ca o haina manjita sunt in fata lui Dumnezeu, Daca putea cineva sa ajunga la desavarsire prin fapte Hristos nu mai trebuia sa moara era deajuns sa arate calea ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2005, 10:28:00
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Am siguranta mantuirii mele bazata pe Harul Sau si Jertfa de pe Calvar nu pe faptele mele care oricat de mari ar fi tot ca o haina manjita sunt in fata lui Dumnezeu, Daca putea cineva sa ajunga la desavarsire prin fapte Hristos nu mai trebuia sa moara era deajuns sa arate calea ...
Abel, ai in mare parte dreptate, dar oamenii pot si trebuie sa dea marturie prin faptele lor de dorinta de a primi mantuirea care ne vine gratuit de la Cristos si pot si trebuie sa ii ajute si pe altii sa o faca. Asa se justifica faptele si rugaciunile mele: astfel ii arat lui Dumnezeu ca am ales cu adevarat Calea si astfel ajut pe pe aproapemle sa o faca si el (in aceasta viata sau in Purgatoriu).

Daca nu ma manifest prin rugaciuni si fapte in fata lui Dumnezeu ar fi ca si cand as locui langa un cimitir si as pretinde sa fiu ingropata acolo, chiar daca in toata viata mea nu am facut nimic pentru a dovedi preotului ca exist si ca am aceasta dorinta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2005, 10:57:12
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
dar oamenii pot si trebuie sa dea marturie prin faptele lor
Daca nu ma manifest prin rugaciuni si fapte in fata lui Dumnezeu ar fi ca si cand as locui langa un cimitir si as pretinde sa fiu ingropata acolo,
Eu nu neg importanta faptelor, NU exista credinta adevarata fara fapte.
[color=red]Iacov 2:17 *Tot asa si credinta: daca n-are fapte, este moarta in ea insas[/color]
Dar faptele le vad ca o consecinta normala a Duhului Lui Dumnezeu din mine, nu am nici un merit acolo, nu ma fortez sa le fac, pentru ca Duhul din mine le face. Daca in noi e Duhul Lui Hristos El rodeste fapte bune, daca nu e rodirea va fi fapte rele.
A ma forta prin forta mea sa fac fapte bune e ca si cum as spune unui mar paduret sa faca ionatane - Nu poate pentru ca e paduret, doar un ionatan poate face ionatane.
Hristos nu ne-a facut mai buni civilizandu-ne ci schimband natura noastra pacatoasa (altoindu-ne) in natura Dumnezeiasca care genereaza fapte bune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2005, 12:21:27
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
faptele le vad ca o consecinta normala a Duhului Lui Dumnezeu din mine, nu am nici un merit acolo, nu ma fortez sa le fac, pentru ca Duhul din mine le face
meritul consta in neimpotrivirea lucrarii Duhului
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.12.2005, 19:44:10
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

NU EXISTA ASA CEVA EXISTA DOAR RAIUL SI IADUL, FIECARE AJUNGE UNDE MERITA, DUPA FAPTELE FACUTE, ASTA O SPUNE SF. PARINTI
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.12.2005, 12:39:47
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Alexandra, asa ceva nu exista in credinta ta si catolicii nu intentioneaza sa impuna acest concept celorlalti.
Purgatoriul nu impiedica, ci predispune ca fiecare sa ajunga unde merita, in Rai sau Iad...

Casa mea are doua intrari. Una pe unde intru direct in bucatarie, si cealalta intr-un hol din care ajung in camere. Intrarea aceea direct in bucatarie face sa imi fie mai greu cu frigul acum, in iarna, in timp ce in camere intru printr-un hol care ajuta la pastrarea climatului, in schimb vara mai usor aerisesc in bucatarie decat in camere... - daca vrei sa intelegi ce spun!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.12.2005, 13:38:45
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intradevar in credinta noastra ortodoxa, nu exista decat iad si rai, cele doua locuri in care merg sufletele celor adormiti in Domnul. Insa daca in catolicism este si purgatoriu, este optiunea lor de credinta. Cred ca pana la unirea tutror crestinilor mai este cale lunga, de aceea e bine ca ceea ce uneste sa pastram, iar ce ne desparte sa incercam, sa depasim. Eu despre biserica catolica am citit intr-un manual pt. cei din invatamantul religios si prea multe nu stiu. Cred insa, ca toti suntem fiii aceluiasi Parinte Ceresc si asa cum El ne iubeste pe toti, si noi trebuie sa ne iubim si sa ne intelegem. Doamne ajuta si bine ai venit printre noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este purgatoriul? annajanette Generalitati 82 07.03.2010 19:33:37