Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2006, 17:02:45
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Bine zici, Mircea, om cuminte se zice pe la noi :-)
Acum trebuie sa admitem ca in crestinism nu neaparat exista explicatii pentru toate, de ce Sfanta Scriptura sau Sfintii Parinti nu ne-au dezvaluit anumite lucruri nu stim, dar gasim cu siguranta dovezi si ziceri ca anumite lucruri nu ni s-au aratat !
Biserica apuseana, cu o abordare mai stiintifica, a gasit cu cale sa resolve problema aceasta acceptand conceptul de Purgatoriu, gasind oarecum argumente si la unii din Parintii Bisericii primelor veacuri.
Sigur nu putem sa punem pe aceeasi treapta pe cei care avind o oarecare credinta, reusesc sa mentina un minim de viata crestina, cu cei care avind nestins focul credintei au ajuns pe culmi ale desavarsirii duhovnicesti, uneori cu jertfe peste puterea omeneasca. Chiar daca jertfa Mantuitorului a fost deplina pentru fiecare din noi. Domnul s-a rastignit si pentru cei pacatosi, si pentru necredinciosi, dar numai in masura in care ei se fac vas ales pot primi si harul si mantuirea.
Asta ne invata si Sfanta noastra Biserica, si o vedem la Scara Santului Ioan Scararul, dar mai mult nu ni se spune. Doar atita, sa nu ne incredem in a fi “caldicei”, oricare ar fi solutia pentru acestia, ci sa ne ostenim “in tot ceasul si in tot lucrul” a face cele spre inaltare.

Cu dragoste
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2006, 17:58:48
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

In adevar nu toate lucrurile sunt aratate, dar tot ceea ce este nevoie cu privire la mantuire au fost scrise deslusit. Acceptarea doctrinei ca exista o alta cale spre mantuire decat Hristos si exista un alt loc al mantuirii decat Raiul lui Dumnezeu nu facem altceva decat sa deschidem o poarta larga spre practici si doctrine care nu au nimic de a face cu Dumnezeu. Ce vom face daca maine cineva ar spune ca inafara de Rai, Iad si Purgatoriu exista o forma de purificare pe pamant prin reincarnare (o noua viata in care sa te cureti de pacatele pe care le-ai facut in cealalta viata) ...
Cum ati reactiona?
Este greu (cel putin mie)sa accept ceva despre care Scriptura nu zice si nu exista argumente in Biblie pentru asa ceva.
Cu respect BF
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.01.2006, 17:26:21
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

trebuie sa veghem neincetat si acolo unde nu stim sau nu intelegem, sa intrebam pt. a nu ne ratacii. Sigur ca tot a fost scris in Sfanta Scriptura, dar asa cum spunea Macarie, nu ni s-a explicat,sau poate nu intelegem noi. Eu ma gandeam ca nu trebuie sa ne departam si sa ridicam ziduri intre noi, doar pentru cateva deosebiri. Vorbesc despre credinta catolica, nicidecum despre invataturi care admit reincarnarea sau alte forme de purificare, sau ce or zice ei ca se intampla cu sufletele.:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.01.2006, 09:39:50
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
trebuie sa veghem neincetat si ...
Trebuie sa facem o distictie clara intre ceea ce este inavatatura bisericeasca si ceea ce este invatatura biblica. De ce spun aceasta orice confesiune absolut oricare poate avea practici care nu au nici o legatura cu crestinismul sau biblia, unele sunt rele altele nu, dar trebuie facuta o distinctie mare intre ele pentru a nu ne indeparta de Cuvantul Viu a Lui Dumnezeu. De exemplu:
adventistii cred ca nu exista iad - trebuie sa cred asta cand Scriptura nu spune asta?
Martorii lui Iehova cred ca exista rai pe pamant si nu in cer - trebuie sa cred asta cand Scriptura nu spune asta?
Catolicii vorbesc despre un purgatoriu - trebuie sa accept si eu asta?
si asa mai departe.
Nu am scris acestea ca sa critic pe cineva ci doar ca sa spun ca ceea ce este cu adevarat important este in Sfanta Scriptura si biserica ortodoxa stie bine asta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.01.2006, 06:06:35
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur ca trebuie sa avem grija de suflete. Eu cred in ceea ce sustine invatatura noastra. Cat despre unirea bisericilor, va venii la timpul potrivit.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.01.2006, 12:57:08
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Ma mira sa vad asa o mare distinctie intre Invatatura Biblica si cea Bisericeasca. Eu ma gandesc mai degraba la o cat mai mare armonie si stransa legatura.
Asa s-a format de fapt invatatura Bisericii, pe fundament biblic, si cu marea grija de a nu apare contradictii. De fapt invatatura Bisericii e o haina care imbraca Sfintele Scripturi aratindu-ne cum sa le intelegem pe aceastea. Sigur, mai sint si unele extrapolari, care ne sugereaza ce valente ar putea avea cuvintele Domnului.
E drept ca exista si unele practici, intentionate sau nu, care nu isi gasesc sprijin in Biblie, si Purgatoriul e una dintre ele. Purgatoriul e de fapt un concept rational, creat pe baza logicii, (dar nu ca o cale alternative de maintuire, ci ca o finalizare a unei situatii deja hotarite).
Nu stiu de ce Biserica Catolica a tinul sa defineasca acest concept atit de exact si sa-l considere un punct fundamental de doctrina, mai ales tinand cont lipsa informatiilor clare in acest subiect.
Totusi Biserica Ortodoxa are rugaciuni pentru morti, pomeniri si slujbe, deci si credinta ca noi cei vii putem face ceva pentru cei dusi dintre noi prin rugaciunile noastre, fara a avea nevoie creeze un concept nou pentru asta.

As mai vrea sa marchez o diferenta clara, in ce ma priveste cel putin, intre invataturile catolice si cele ale altor culte recent aparute. Sint si dintre ecestia pesoane de bun simt, cu credinta sincera si dorinta de a cauta si invata, dar argumentele lor raman slabe si partinitoare, dand senzatia unui fel de “democratie” teologica cel putin copilareasca comparata cu discutiile Sfintelor Sinoade.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.01.2006, 09:41:40
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Nu stiu de ce Biserica Catolica a tinul sa defineasca acest concept atit de exact ...
este vorba de spiritul german rationalist...
apoi, deosebirile sa-u adancit din dorinta evidenta a fiecarei "partide crestine" de a arata ca ea este adevarata..., dar si ca cealalata este falsa

de fapt, este vorba despre faptul ca traditiile evoluaza in mod firesc diferit
trebuie doar sa ne acceptam unii pe alti asa cum suntem
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2006, 09:36:09
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Citat:
În prealabil postat de Macarie
Nu stiu de ce Biserica Catolica a tinul sa defineasca acest concept atit de exact ...
este vorba de spiritul german rationalist...
apoi, deosebirile sa-u adancit din dorinta evidenta a fiecarei "partide crestine" de a arata ca ea este adevarata..., dar si ca cealalata este falsa

de fapt, este vorba despre faptul ca traditiile evoluaza in mod firesc diferit
trebuie doar sa ne acceptam unii pe alti asa cum suntem
Sunt de acord cu tine. Pana la marea schisma am fost Una. Sper cu ajutorul Domnului se ne unim cat mai curand. Nu numai noi ci si celelalte confesiuni. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2006, 08:59:09
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Nu sunt pro-catolic, nu stiu daca exista sau nu purgatoriu. Invatatura ortodoxa care spune ca prin pomenirea la Sf. Liturghie, rugaciunea particulara si fapte bune savarsite pentru sufletul celui raposat se poate schimba starea acelui suflet, mai precis, acesta poate fi scos din starea de chin, seamana izbitor de mult cu purgatoriul, numai ca la noi nu exista o definitie a acelei stari premergatoare iesirii din chinuri. Sa nu uitam ca pana la 1054 am fost o singura Biserica, iar aceste invataturi nu sunt rationale, cum sugera cineva, ci se statornicesc ca urmare a unor revelatii a unor oameni cu traire deosebita, pe care noi, cei ce ne dam cu presupusul, nu le avem.
Adevarul este ca nu este nimic sigur nici la noi. Sf. Ioan Gura de Aur spune intr-o omilie ca noi facem cele randuite, dar nu stim in ce masura ele sunt ascultate de Dumnezeu, cel mai sigur este sa ne ducem viata in asa fel incat sa fie cat mai putine de indreptat si suplinit de catre cei ramasi in viata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2006, 14:54:33
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
din Catahismul Bisericii Catolice, nr. 1030-1032

Cei care mor in harul si prietenia lui Dumnezeu dar imperfect purificati, desi sunt siguri de mantuirea vesnica, sufera dupa moarte o purificare ca sa dobandeasca sfintenia necesara pentru a intra in bucuria cerului.
Biserica (Catolica) numeste Purgator aceasta purificare finala a celor alesi, care este cu totul deosebita de pedeapsa celor osanditi. Biserica a formulat invatatura de credinta despre Purgator mai ales la Conciliile din Florenta si din Trento. Traditia Bisericii, facand referinta la anumite texte din Scriptura, vorbeste despre un foc purificator:
cu privire la anumite greseli usoare, trebuie sa credem ca exista inainte de judecata un foc purificator, dupa cum afirma Cel care este Adevarul, spunand ca daca cineva a hulit impotriva Duhului Sfant nu i se va ierta nici in veacul acesta, nici in veacul veacului (Mt. 12.31). Din acesta afirmatie se deduce ca anumite greseli pot fi iertate in veacul acesta, iar altele in veacul viitor (Sf. Grigore cel Mare, Dialogi, 4.39)
Aceasta invatatura se intemeiaza si pe practica rugaciunii pentru cei morti, despre care vorbeste deja Sfanta Scriptura (2 Macabei 12.45). Inca din primele timpuri, Biserica a cinstit amintirea celor morti si a oferit sufragii pentru ei, indeosebi Jertfa euharistica, pentru ca, purificati, sa poata ajunge la vederea fericitoare a lui Dumnezeu. Biserica recomanda si pomana, indulgentele si faptele de pocainta in favoarea celor raposati:
sa le dam ajutor si sa le facem pomenire; daca fiii lui Iob au fost purificati de jertfa tatalui lor (Iob 1.5), de ce ne indoim ca ofrandele noastre pentru cei morti le aduc mangaiere? (Sf. Ioan Gura de Aur, Homiliae in primam ad Corinthios, 41.5)
Doctrina catolica a Purgatoriului isi are evidente radacini in maniheism (Sfantul Augustin combate intr-o maniera usor accesibila intelegerii noastre maniheismul!)! de aceea in doctrina ortodoxa, doctrina despre purgatoriu este considerata erezie si combatuta ca atare!
Eu insa ma voi referi la aceasta doctrina si voi incerca sa gasesc punctele comune cu aspecte liturgice ortodoxe, prin intermediul a ceea ce afirma Sfinti ai Bisericii Apusene A Lui Hristos, pentri ca baza demersului nostru o constituie credinta si lumina Duhului Sfant a acesteia, prin care noi intelegem si traim in viata aceasta,
raportandu-ne la vesnicie, pentru ca suntem Chip si Asemanare Al Unuia Dumnezeului nostru Cel in Treime inchinat si slavit, Tatal, Fiul si Duhul Sfant!
Dar in acelasi timp doctrina purgatorului arata doua aspecte ale adevaratei credinte:

1. Credinta in viata vesnica, in continuitatea vietii dincolo de moarte! In desfiintarea mortii de catre Dumnezeu!
2. Ca suntem, vesnici si in acelasi timp ca existam, in masura in care realizam in viata noastra Chipul Lui Hristos! Adica ca suntem vesnici doar in Duhul Sfant!
3. Doctrina despre purgatoriu reflecta o conceptie oarecum primara (grosolana afirma Meister Eckhart-sa nu ne tulbure cuvantul!), dar in acelasi timp pragmatica si smerita, a oamenilor obisnuiti al caror "concept" despre Dumnezeu, despre Fiinta Sfintei Treimi, afirma (printr-o experiere directa a Lui Dumnezeu, in viata de zi cu zi!), afirma infinitatea dumnezeirii ca izvor al harului, si necontenita nevoie de smerenie a omului , dincolo de pragul marii treceri, ca o nevoie haric ontologica de iubire si sfintenie evident dumnezeiasca.
4. Stim ca Taina Sfantului Maslu, este o Taina a taumaturgiei, a vindecarii, in acelasi timp insa aspectul taumaturgic, poate cuprinde si trupul si sufletul si atunci are loc o insanatosire complecta, fie se vindeca sufletul, impartasindu-se prin harul Sfintei Taine puterea unei morti crestine! Pana la adormire, suportarea in general a bolii sau a altor feluri de chinuri, poate fi privita ca o trecere printr-un purgatoriu, un mod de a ne intoarece mintea si mai desavarsit catre Dumnezeu!
Sensul purgatoriului este de fapt unul metanoic!
5. In acelasi timp Sfanta Biserica Ortodoxa, are rugaciuni, face rugaciuni pentru cei adormiti, aceste rugaciuni au efect chiar si dupa moarte!
6. La Cincizecime Sfanta Biserica face rugaciuni chiar si pentru sinucigasi!


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este purgatoriul? annajanette Generalitati 82 07.03.2010 18:33:37