Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2007, 16:24:25
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Din titlu va puteti da seama care este intrebarea mea.

DE CE A FOST INLOCUITA IMPARTASANIA APOSTOLICA CU CEA DIN FORMA PE CARE O INTALNIM AZI ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2007, 17:30:00
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Tu de ce impartasire ai parte?

Oare ce se va intampla in 2012?

Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2007, 17:51:00
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Tu de ce impartasire ai parte?

Oare ce se va intampla in 2012?
Am parte de impartasania normala. dar de ce s-a schimbat. iar in 20.12 ( 20 decembrie ) e ziua mea. De ce intrebi?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2007, 17:53:20
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ce este impartasania apostolica?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2007, 18:04:25
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

impartasania apostolica este atunci cand Trupul Domnului iti este pus in maini si Sfantul Sange il bei din potir. Asa a facut Hristos cu apostolii, si de acolo isi ia numele. Aceasta forma a dainuit mult timp printre credinciosi dar a fost inlocuita cu cea din forma de azi. Dar de ce nu stiu. Pentru ca este mai practica? Pentru ca este mai rapida? Pentru ca este mai sigura? Nu stiu.

O intrebare care poate aparea este urmatoarea: Dar noi suntem apostoli sa ne impartasim astfel? Raspunsul este tot o intrebare: Dar ce suntem?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2007, 18:19:48
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
impartasania apostolica este atunci cand Trupul Domnului iti este pus in maini si Sfantul Sange il bei din potir. Asa a facut Hristos cu apostolii, si de acolo isi ia numele. Aceasta forma a dainuit mult timp printre credinciosi dar a fost inlocuita cu cea din forma de azi. Dar de ce nu stiu. Pentru ca este mai practica? Pentru ca este mai rapida? Pentru ca este mai sigura? Nu stiu.

O intrebare care poate aparea este urmatoarea: Dar noi suntem apostoli sa ne impartasim astfel? Raspunsul este tot o intrebare: Dar ce suntem?
Din cite stiu eu, e piine si vin, sfintit la slujba, si nu maninci doar ceva material, ci si ceva mai mult, o bunatate, ceva sfint, Primesti pe Domnul.

Ce suntem noi ?
niste pacatosi.
Eu cel mai pacatos dintre toti, n-as merita asaceva, dar Domnul are mila de mine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.10.2007, 19:20:34
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Eu stiu ca ti se da anafura in mana.

Dar Impartasania este cu adevarat Trupul si Sangele Lui Hristos. Sub orice forma este si oricum ti se da ea este Trupul si Sangele Lui Hrisos.

Daca cade o picatura sau o firimitura din impartasanie pe jos, preotul este caterisit. E asa dintodeauna. Din cauza asta se recomanda sa nu te inchini cand ti se da impartasania, pentru ca au fost cazuri cand i s`a dat peste mana preotului si s`a varsat Sangele lui Hristos pe jos.

Nu stiu despre ceea ce spui tu insa. Tu de unde ai auzit acest lucru?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.10.2007, 19:45:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012
impartasania apostolica este atunci cand Trupul Domnului iti este pus in maini si Sfantul Sange il bei din potir. Asa a facut Hristos cu apostolii, si de acolo isi ia numele. Aceasta forma a dainuit mult timp printre credinciosi dar a fost inlocuita cu cea din forma de azi. Dar de ce nu stiu. Pentru ca este mai practica? Pentru ca este mai rapida? Pentru ca este mai sigura? Nu stiu.

O intrebare care poate aparea este urmatoarea: Dar noi suntem apostoli sa ne impartasim astfel? Raspunsul este tot o intrebare: Dar ce suntem?
Ai dreptate ca Sf. Impartasanie in Biserica primara se administra prin impartirea Sfantului Trup si gustarea Sfantului Sange, din Sf Potir, mai exact, asa cum se impartasesc preotii in Sf Altar la fiecare Sf Liturghie. Din ratiuni practice si pentru a inlatura anumite obiceiuri pietiste (ex. erau credinciosi care nu consumau Sfantul Trup si-L adorau acasa, prin asta nu se mai implinea scopul Sfintei Liturghii-prefacerea Darurilor si impartasirea credinciosilor spre iertarea pacatelor si viata de veci iertarea pacatelor )Biserica a hotarat acest mod de unire cu Hristos.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.12.2007, 00:25:51
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de tudor2012
impartasania apostolica este atunci cand Trupul Domnului iti este pus in maini si Sfantul Sange il bei din potir. Asa a facut Hristos cu apostolii, si de acolo isi ia numele. Aceasta forma a dainuit mult timp printre credinciosi dar a fost inlocuita cu cea din forma de azi. Dar de ce nu stiu. Pentru ca este mai practica? Pentru ca este mai rapida? Pentru ca este mai sigura? Nu stiu.

O intrebare care poate aparea este urmatoarea: Dar noi suntem apostoli sa ne impartasim astfel? Raspunsul este tot o intrebare: Dar ce suntem?
Ai dreptate ca Sf. Impartasanie in Biserica primara se administra prin impartirea Sfantului Trup si gustarea Sfantului Sange, din Sf Potir, mai exact, asa cum se impartasesc preotii in Sf Altar la fiecare Sf Liturghie. Din ratiuni practice si pentru a inlatura anumite obiceiuri pietiste (ex. erau credinciosi care nu consumau Sfantul Trup si-L adorau acasa, prin asta nu se mai implinea scopul Sfintei Liturghii-prefacerea Darurilor si impartasirea credinciosilor spre iertarea pacatelor si viata de veci iertarea pacatelor )Biserica a hotarat acest mod de unire cu Hristos.
Bun deci concluzia este ca cea mai sfanta taina din Biserica a fost modificata dupa bunul plac din motive practice. Iar cand se aude astazi de savarsirea ei in modul original este considerat o imensa erezie. Dar totusi mi se pare normal. Doar pentru aceasta a fost ucis Hristot - era un eretic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.12.2007, 00:26:20
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de tudor2012
impartasania apostolica este atunci cand Trupul Domnului iti este pus in maini si Sfantul Sange il bei din potir. Asa a facut Hristos cu apostolii, si de acolo isi ia numele. Aceasta forma a dainuit mult timp printre credinciosi dar a fost inlocuita cu cea din forma de azi. Dar de ce nu stiu. Pentru ca este mai practica? Pentru ca este mai rapida? Pentru ca este mai sigura? Nu stiu.

O intrebare care poate aparea este urmatoarea: Dar noi suntem apostoli sa ne impartasim astfel? Raspunsul este tot o intrebare: Dar ce suntem?
Ai dreptate ca Sf. Impartasanie in Biserica primara se administra prin impartirea Sfantului Trup si gustarea Sfantului Sange, din Sf Potir, mai exact, asa cum se impartasesc preotii in Sf Altar la fiecare Sf Liturghie. Din ratiuni practice si pentru a inlatura anumite obiceiuri pietiste (ex. erau credinciosi care nu consumau Sfantul Trup si-L adorau acasa, prin asta nu se mai implinea scopul Sfintei Liturghii-prefacerea Darurilor si impartasirea credinciosilor spre iertarea pacatelor si viata de veci iertarea pacatelor )Biserica a hotarat acest mod de unire cu Hristos.
Bun deci concluzia este ca cea mai sfanta taina din Biserica a fost modificata dupa bunul plac din motive practice. Iar cand se aude astazi de savarsirea ei in modul original este considerat o imensa erezie. Dar totusi mi se pare normal. Doar pentru aceasta a fost ucis Hristos - era un eretic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 14:58:35
Spovedania si Impartasania! stefan77 Impartasania (Taina Euharistiei) 7 09.10.2010 10:58:32
Preotii - pacatele si impartasania lor sophia Pocainta 15 10.08.2009 12:09:26
Impartasania tudor2012 Biserica Romano-Catolica 6 23.12.2007 19:31:59
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08