Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 13.02.2010, 22:33:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi nu am ajuns pe acest topic sa cadem de comun acord cu privire la tinuta femeii in biserica, si acum ne extindem si asupra lumii, asupra careia nu avem nici o influenta?!?
Reply With Quote
  #242  
Vechi 16.02.2010, 12:58:20
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
pot spune ca am vazut, de cateva ori,cateva credincioase de sex feminin,destul de tinere, imbracate cu totul neadecvat,si chiar povocator.
probabil diavolul le-o fi inspirat sa se imbrace asa, ca pe strada,nu stiu !
cert e ca m-am simtit f prost, pt ca,imi deviau gandurile de la cele sfinte, spre alte directii...
cred ca ar trebui interzise asemenea tinute in biserica !
Voi toti mergeti la Biserica sa ascultati slujba ,Cuvantul Domnului ...singurul care ar trebui sa spuna ceva este Preotul ,el trebuie sa dea sfat turmei ,in rest toti judecati ..va ganditi vreodata ca poate o persoana care vine in graba si totusi ajunge intra in Sfanta Biserica poate sta putin la Biserica si tot sufletul i se umple de fericire ca a ajuns? poate iese chiar mai castigata din Biserica !
Parerea mea este sa va uitati la Icoane sau candele mai mult si sa nu uitati de ce a-ti venit la Biserica { eu una personal am primit acest sfat cand ma uitam cu admiratie prea mult la un cantaret de la strana ,sfat acordat de un bun prieten de pe acest forum+ tin sa precizez eu am cerut sfatul ,mi se parea si mie ca ma uit prea mult!}


Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu bate nimeni campii, Sophia.
Sunt convinsa ca sunt femei care nu pot sa treaca asa cu usurinta peste cerinta baticului.
Mie nu mi se pare absurd.
Adevarat graiesti ,nici mama mea nu suporta ideea ,imi spune ca totul se intampla ca sa sufere femeia pe aceasta lume ,de ce sa se urateasca femeia ? si tot felul de chestiuni dar va spun sincer i-am raspuns : sta scris in Biblie ca trebuie sa ne acoperim pentru ingeri ,iar eu i-am zis : mama inainte nici eu nu simteam asta dar acum mi-ar fi rusine sa nu imi acopar capul ,asta simt! nu a mai zis nimic mama mea ,dar tot nu este de acord ,tine cu incapatanare la opinia ei.


Citat:
În prealabil postat de ioanda Vezi mesajul
Fratilor, sa nu uitam ca FEMEIA este icoana MAICII DOMNULUI, iar barbatul icoana Mantuitorului. Sa ma ierte Prea Sfanta Fecioara dar nu mi-as putea-o imagina niciodata in pantaloni, coafata, machiata, rujata... in biserica!
Afara de asta, Dumnezeu spune clar ca femeia imbracata ca barbat si barbatul imbracat ca femeie, este uraciune in fata LUI.
Eu zic ca nu este vorba de veacul in care traim sau de secolul vitezei, ca doar nu asta ne-a sucit mintile de am uitat ce ii place lui Dumnezeu si ce nu.
Niciodata unui Creator desavarsit nu o sa-i placa "carpelile", "spoielile", "renovarile" si "restaurarile" facute peste lucrarea LUI.
Machiajul pentru Dumnezeu este jicnire. Se simte jicnit pentru ca femeia nu este multumita de felul in care a zidit-o EL. Si plus de asta dragele mele, nu mai purtati atata grija de "carcasa" ca nu mergeti cu ea in Rai. Cosmetizati-va sufletul mai degraba! Incepeti curatenia din interior spre exterior si apoi imbracati-va cu haine, trupurile voastre omenesti in decenta firii.
Mantuitorul zice ca este vai de cel care va smiti pe unul dintre ai lui (preoti, calugari, maicute, slujitorii LUI) si ca mai bine i-ar fi lui daca i s-ar lega o piatra de gat si ar fi aruncat in Mare... Asa ca nu provocati pe nimeni, mai ales in biserica.

Acum eu inteleg ca spune peste tot cat de urat este sa se imbrace femeia ca barbatul ,dar si cand femeia ajunge sa faca si treaba barbatului in casa? si este mai usor sa poarte pantaloni ...in fine
Alta parere a mea este ca ar trebui sa ne confruntam cu problemele noastre personale mai mult si sa luptam cu sinele...aceea lepadare de sine nu este usoara dar nu imposibila asta ne-o demonstreaza Sfintii.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti .Ma iertati daca am gresit cu ceva.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #243  
Vechi 16.02.2010, 13:40:37
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanda Vezi mesajul
Fratilor, sa nu uitam ca FEMEIA este icoana MAICII DOMNULUI, iar barbatul icoana Mantuitorului. Sa ma ierte Prea Sfanta Fecioara dar nu mi-as putea-o imagina niciodata in pantaloni, coafata, machiata, rujata... in biserica!
Afara de asta, Dumnezeu spune clar ca femeia imbracata ca barbat si barbatul imbracat ca femeie, este uraciune in fata LUI.
Eu zic ca nu este vorba de veacul in care traim sau de secolul vitezei, ca doar nu asta ne-a sucit mintile de am uitat ce ii place lui Dumnezeu si ce nu.
Niciodata unui Creator desavarsit nu o sa-i placa "carpelile", "spoielile", "renovarile" si "restaurarile" facute peste lucrarea LUI.
Machiajul pentru Dumnezeu este jicnire. Se simte jicnit pentru ca femeia nu este multumita de felul in care a zidit-o EL. Si plus de asta dragele mele, nu mai purtati atata grija de "carcasa" ca nu mergeti cu ea in Rai. Cosmetizati-va sufletul mai degraba! Incepeti curatenia din interior spre exterior si apoi imbracati-va cu haine, trupurile voastre omenesti in decenta firii.
Mantuitorul zice ca este vai de cel care va smiti pe unul dintre ai lui (preoti, calugari, maicute, slujitorii LUI) si ca mai bine i-ar fi lui daca i s-ar lega o piatra de gat si ar fi aruncat in Mare... Asa ca nu provocati pe nimeni, mai ales in biserica.
Poate asta ii vizeaza mai mult pe travestiti, pe femeile mai baietoase...si baietii mai efeminati, asupra carora nu prea te poti pronunta prea usor...ceea ce nu prea e sanatos oricum...

Asta cu JIGNIREA lui Dumnezeu, chiar nu prea mi se pare decat o opinie personala totusi, si oarecum exagerata....eu am fost la spovedit la un monah, si nu m-a afurisit...ci doar mi-a spus ca eu nu am nevoie, ca se vede ca provin dintr-un neam bun, de rugatori ...si ca la make-up si alte asemenea, ar recurge cele care "lucreaza in schimbul 3"...pentru ca in cazul lor se impune.

Nu mi se pare nici mie ceva nemaipomenit, si mi-as fi dorit chiar sa nu fiu dependenta de dermatograf, sau de aranjatul parului....dar consider si ca nu exagerez totusi, dar o fac pentru ca mi-a intrat in reflex...insa la Manastiri, in Biserica..incerc sa fiu cat mai naturala

Cat despre bolovanul legat de gatul celor care ispitesc...eu sincer cred ca e vorba de cei care au in minte numai acest gand, si fac si anumite demersuri in acest scop....dar altfel depinde si de firea celor care se ispitesc, destul de mult!
Reply With Quote
  #244  
Vechi 16.02.2010, 13:49:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Acum eu inteleg ca spune peste tot cat de urat este sa se imbrace femeia ca barbatul ,dar si cand femeia ajunge sa faca si treaba barbatului in casa? si este mai usor sa poarte pantaloni ...in fine
Alta parere a mea este ca ar trebui sa ne confruntam cu problemele noastre personale mai mult si sa luptam cu sinele...aceea lepadare de sine nu este usoara dar nu imposibila asta ne-o demonstreaza Sfintii.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti .Ma iertati daca am gresit cu ceva.
Ca i-o fi mai usor sau nu femeii sa poarte pantaloni, asta nu stiu...depinde de fiecare in parte, insa totusi a purta pantaloni nu poate inseamna ca te imbraci cu un barbat, poate doar semi...sau asa ceva, pentru ca barbatii nu poarta bluzite cu floricele...si incaltaminte cu toc, sau mai bine zis feminina...deci nu prea merge comparatia.

Am intalnit si eu fete care se imbraca ca niste baieti, poarta blugi de un anumit croi, camasi cadrilate...parul cat mai scurt, si in general atitudinea fiind aceea a unui baiat...dar cred ca aici vorbim si de o anumita nesiguranta de sine...mascata, unele reusesc sa iasa din carapace...insa unele nici macar nu vor!
Reply With Quote
  #245  
Vechi 16.02.2010, 13:59:12
l_dorobat l_dorobat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit ce scrie in Sfanta Scriptura si canoanele

"Femeia să nu poarte veșminte bărbătești, nici bărbatul să nu îmbrace haine femeiești, că tot cel ce face acestea este urâciune înaintea lui Dumnezeu (Deuteronom 22,5).

Canonul 62 al Sinodului al VI-lea a hotărât ca nici un bărbat să nu îmbrace haină femeiască, nici femeile să nu îmbrace cele cuvenite bărbaților… Deci cei ce în viitor vor încerca să facă ceva din cele menționate mai sus, aceștia, de vor fi clerici, să se caterisească, iar de vor fi laici, să se afurisească (Pidalion – București, 1933, pag. 266).
Reply With Quote
  #246  
Vechi 16.02.2010, 14:26:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de l_dorobat Vezi mesajul
"Femeia să nu poarte veșminte bărbătești, nici bărbatul să nu îmbrace haine femeiești, că tot cel ce face acestea este urâciune înaintea lui Dumnezeu (Deuteronom 22,5).

Canonul 62 al Sinodului al VI-lea a hotărât ca nici un bărbat să nu îmbrace haină femeiască, nici femeile să nu îmbrace cele cuvenite bărbaților… Deci cei ce în viitor vor încerca să facă ceva din cele menționate mai sus, aceștia, de vor fi clerici, să se caterisească, iar de vor fi laici, să se afurisească (Pidalion – București, 1933, pag. 266).
Hmmm...dar in timpul Vechiului Testament...mai ales, vesmintele barbatesti si femeiesti nu erau cam foarte asemanatoare???oare cum stia cineva care e barbatesc sau femeiesc...in afara de faptul ca vesmintele femeilor aveau dimensiuni mai mici?

Last edited by AndruscaCIM; 16.02.2010 at 14:31:33.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 16.02.2010, 19:41:00
ortodox1 ortodox1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Question da chiar

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hmmm...dar in timpul Vechiului Testament...mai ales, vesmintele barbatesti si femeiesti nu erau cam foarte asemanatoare???oare cum stia cineva care e barbatesc sau femeiesc...in afara de faptul ca vesmintele femeilor aveau dimensiuni mai mici?
Asta ma intrebam si eu caci nu aveau pantaloni nici femeile nici barbatii ?
Reply With Quote
  #248  
Vechi 16.02.2010, 20:12:54
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Question Vremea trece, vremea vine

Si zi de zi se schimba ceva.
Si zi de zi ne deanjeaza ceva. Un vecin, femeia de la magazin, vanzatorul de ziare, etc.
Lucrurile se schimba fie ca vrem, fie ca nu vrem.
Inainte barbatii purtau bijuterii. Cine le poarta acum ?
Tot inainte, barbatii erau cei care primeau martisoare. Cine le primeste acum ?
Tot inainte auzeai muzica rar si atunci era clasica, acum sunt fie manele, fie house sau elctro sau cine stie cum le mai zice. Ideea e fratilor sa intelegem ca omul trebuie ajutat atunci cand are nevoie, nu atunci cand avem noi timp.
Va las sa va mai ganditi daca e asa o mare problema baticul pe capul femei sau drogatii de la colturi pe care nu se inghesuie nimeni sa-i ajute, cainii vagabonzi care te ataca in haite, vanzatoarea care iti da o bonboana rest pe motiv ca nu are marunt, functionarul de la primarie care este acru inca de la prima ora a diminetii, s.a.m.d, s.a.m.d, s.a.m.d.
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"
Reply With Quote
  #249  
Vechi 16.02.2010, 20:13:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox1 Vezi mesajul
Asta ma intrebam si eu caci nu aveau pantaloni nici femeile nici barbatii ?
Aham...de asta as vrea si eu lamuriri care sa elucideze acest mister...
Reply With Quote
  #250  
Vechi 16.02.2010, 20:31:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de demirel137 Vezi mesajul
Si zi de zi se schimba ceva.
Si zi de zi ne deanjeaza ceva. Un vecin, femeia de la magazin, vanzatorul de ziare, etc.
Lucrurile se schimba fie ca vrem, fie ca nu vrem.
Inainte barbatii purtau bijuterii. Cine le poarta acum ?
Tot inainte, barbatii erau cei care primeau martisoare. Cine le primeste acum ?
Tot inainte auzeai muzica rar si atunci era clasica, acum sunt fie manele, fie house sau elctro sau cine stie cum le mai zice. Ideea e fratilor sa intelegem ca omul trebuie ajutat atunci cand are nevoie, nu atunci cand avem noi timp.
Va las sa va mai ganditi daca e asa o mare problema baticul pe capul femei sau drogatii de la colturi pe care nu se inghesuie nimeni sa-i ajute, cainii vagabonzi care te ataca in haite, vanzatoarea care iti da o bonboana rest pe motiv ca nu are marunt, functionarul de la primarie care este acru inca de la prima ora a diminetii, s.a.m.d, s.a.m.d, s.a.m.d.
Baticul, ca baticul...eu vreau mai mult sa aflu cum statea treaba cu pantalonii in vremea Vechiului Testament, si de ce se tot impiedica lumea de ei atat de tare???

Si cu cainii ce ai dom'le?? Daca esti rau...te simt si te composteaza, ce sa mai la deal la vale!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28