Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 17.02.2010, 14:03:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Imi mai aduc aminte...ca undeva in perioada claselor primare, era un caine care se aciuase pe la scara noastra...si de care vecinii mai aveau grija ( nu chiar toti, pentru ca intotdeauna trebuie sa existe si unul care sa aiba ceva la "mansarda" inevitabil).

Ei cainele asta...mergea cu mine de multe ori la scoala, ma astepta si mergeam la terminarea orelor spre casa amandoi...Uneori daca mai trebuia sa participam la diferite activitati scolare si mai faceam diverse drumuri, cainele mergea cu mine...si iarasi ma astepta...si apoi amandoi spre casa.

Cainele dupa ani si ani...a disparut, insa mie mi-a ramas in amintire...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 17.02.2010, 14:12:34
ortodox1 ortodox1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Pistruiatul

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Imi mai aduc aminte...ca undeva in perioada claselor primare, era un caine care se aciuase pe la scara noastra...si de care vecinii mai aveau grija ( nu chiar toti, pentru ca intotdeauna trebuie sa existe si unul care sa aiba ceva la "mansarda" inevitabil).

Ei cainele asta...mergea cu mine de multe ori la scoala, ma astepta si mergeam la terminarea orelor spre casa amandoi...Uneori daca mai trebuia sa participam la diferite activitati scolare si mai faceam diverse drumuri, cainele mergea cu mine...si iarasi ma astepta...si apoi amandoi spre casa.

Cainele dupa ani si ani...a disparut, insa mie mi-a ramas in amintire...
Povestea ta cu ciinele mi-a amintit de filmul Pistruiatul cu ciinele lui Lupu as dori sa-l mai vad si acum daca l-as avea.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.02.2010, 14:15:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox1 Vezi mesajul
Povestea ta cu ciinele mi-a amintit de filmul Pistruiatul cu ciinele lui Lupu as dori sa-l mai vad si acum daca l-as avea.
Da, eu nu am vazut filmul...dar m-ai facut curioasa!Oricum...am iubit intotdeauna cainii, pana si pe aia uratei asa, pentru ca tot au o privire foarte expresiva si incredere in oameni, asta pana ii dezamgesc...unii
Reply With Quote
  #134  
Vechi 02.05.2010, 15:37:05
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 1 mai!

...
mesaj șters

Last edited by dorinastoica14; 24.09.2011 at 14:30:31.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 06.05.2010, 16:24:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Locuiam la casa pe cand eram copil. Locul casei mele era la marginea orasului. Lumea de acolo era asemanatoare cu cea a unui sat. Ne stiam cu totii. Salutam intreaga strada cand doream sa ies in oras. Dar in oras aveam o matusa. Ea avea o casa facuta de stat. Eu una facuta de parinti. Ea avea garaj si masina in curte. Eu pui de gaini si o bicicleta cu putina vopsea pe ea, din cauza cazaturilor mele. Cei de la bloc sareau gardul sa manance de la ea ciresele necoapte. Eu puneam scara pentru vecini sa culeaga cirese pentru dulceata si gem... Ganduri.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 06.05.2010, 20:14:32
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Locul copilariei... acasa... este poate prima patrie a copilului... locul sfant unde poti sa-ti incarci bateriile, unde bucuriile sunt mai mari decat dezamagirile... Oriunde ai fi , ti-e dor de acasa...
Reply With Quote
  #137  
Vechi 06.05.2010, 22:48:57
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tarimul viselor

Locul copilariei>Ostrov.Mergeam cu pescarii lipoveni cu barcile la Pacuiul lui Soare.Imi este foarte dor de Dunare.Bunicu ma lua cu el cand mergea la Dervent.Noaptea stateam pe malul Dunarii si ii mincam bors de peste si ascultam povesti pescaresti.A fost foarte frumos.Imi aduc aminte de bunica cum gatea la plita ei mica si cum se uita mereu sa fie aprinsa candela Maicii Domnului.Erau oameni simpli dar cu suflet frumos.Au trecut acele timpuri.Stau si ma gindesc ce repede au zburat anii.Le sunt si acum recunoscator bunicilor pentru felul cum au inteles sa ma creasca.A fost frumoasa copilaria si s-a terminat prea repede.Abia tarziu am inteles vorbele Mantuitorului(Matei 19:14)
Bye
Reply With Quote
  #138  
Vechi 07.05.2010, 00:14:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu..nu pot sa spun mai mult...decat...cand ma gandesc la copilarie imi dau lacrimile....am un dor imens si as face tot posibilul sa fiu iarasi copil.....nu pot sa cred ca nu o sa se mai intoarca niciodata copilaria....si acum ma intristez...mereu cand aud de copilarie ma intristez.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 07.05.2010, 10:50:04
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Recunosc.Mi-a fost si imi este in continuare dor de perioada si de locul copilariei mele caruia ii datorez momente frumoase, amintiri superbe, hohote de ras, dar si cateva lacrimi (de crocodil ce-i drept). Am crescut intr-un oras de munte unde intr-adevar lucrurile sunt mai simple, iar oamenii mult mai modesti. Mai putina agitatie, mai multa liniste... Si acum cand ajung acasa, la ai mei, ma simt linistita si in siguranta ..simt bucuria detasarii de tot si de toate.

Imi aduc aminte ca ne jucam in fata blocului cu “creta” din caramida portocalie si frunze pe post de bani...eram atat de fericita si de vesela.

Mersul la tara, la bunicii mei, era pentru mine cea mai mare bucurie. Imi este dor sa mananc porumb copt pe jar, pepeni care stateau la racit in galeata cu apa rece din fantana, sa alerg prin curte, sa ma ascund in podul plin cu fan, sa merg la padure, la scaldat, la cirese...

Inca nu ma pot detasa de vremurile acelea frumoase care mi-au apartinut si mie pana acum cativa ani...
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)

Last edited by casiana; 07.05.2010 at 10:53:45.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 07.05.2010, 13:39:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit În tabără la Ceplenița

...
mesaj șters

Last edited by dorinastoica14; 24.09.2011 at 14:31:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce ati face in locul meu? cred_cu_adevarat Generalitati 27 07.07.2012 09:26:01
Locul unde sa ne dam Buna ziua dobrin7m Generalitati 187 01.03.2011 16:02:29
Locul nasterii Maicii Domnului NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 2 20.01.2011 01:05:02
Articol - Sa moara un Rege in locul meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 30.10.2008 16:28:21
locul de veci Dia20_diana Eutanasia 4 14.02.2008 21:40:40