Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.03.2012, 22:57:44
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

dupa ce am scris ca tin post m-am gandit ca poate voi fi acuzata de slava desarta, insa faptul ca tin post nu este un motiv de lauda, asa ar trebui sa faca toti crestii. eu m-am apropiat mai mult de Biserica acum cateva luni cand am pierdut-o pe bunica mea pe care am iubit-o enorm si timp de 40 de zile am mers in fiecare duminica la Sfanta Liturghie sa ma rog pentru sufletul ei si de atunci nu mai pot lipsi. tin minte ca acum 1-2 ani stateam si ma gandeam sambata daca sa merg duminica la Biserica, as fi mers, dar pana seara imi gaseam scuze si daca seara as fi vrut, duminica dimineata leneveam si nu nu ajungeam, tot ispite erau, acum nu mai pot sa lipsesc, in saptamana in care nu merg, ca e firesc sa lipsesc din motive fiziologice, parca imi lipseste ceva.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.03.2012, 21:26:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
dupa ce am scris ca tin post m-am gandit ca poate voi fi acuzata de slava desarta, insa faptul ca tin post nu este un motiv de lauda, asa ar trebui sa faca toti crestii. eu m-am apropiat mai mult de Biserica acum cateva luni cand am pierdut-o pe bunica mea pe care am iubit-o enorm si timp de 40 de zile am mers in fiecare duminica la Sfanta Liturghie sa ma rog pentru sufletul ei si de atunci nu mai pot lipsi. tin minte ca acum 1-2 ani stateam si ma gandeam sambata daca sa merg duminica la Biserica, as fi mers, dar pana seara imi gaseam scuze si daca seara as fi vrut, duminica dimineata leneveam si nu nu ajungeam, tot ispite erau, acum nu mai pot sa lipsesc, in saptamana in care nu merg, ca e firesc sa lipsesc din motive fiziologice, parca imi lipseste ceva.
Greu , foarte greu se poate evita Slava Desarta , caci si sfintii Parinti au cazut de multe ori in ea , si asta o marturisesc chiar ei ! Iti dai seama ca noi suntem mult mai usor ispititi de ea , dar simt in cele scrise de tine , multa sinceritate si mai ales dragoste de Dumnezeu .
Post binecuvantat si drum drept spre Mantuire !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.04.2012, 00:58:08
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Greu , foarte greu se poate evita Slava Desarta , caci si sfintii Parinti au cazut de multe ori in ea , si asta o marturisesc chiar ei ! Iti dai seama ca noi suntem mult mai usor ispititi de ea , dar simt in cele scrise de tine , multa sinceritate si mai ales dragoste de Dumnezeu .
Post binecuvantat si drum drept spre Mantuire !
Multumesc asemenea!
Iti multumesc pentru apreciere, insa as fi vrut sa nu o spui.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.04.2012, 05:34:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
Multumesc asemenea!
Iti multumesc pentru apreciere, insa as fi vrut sa nu o spui.
Doamne ajuta!
Da, ai dreptate , mare dreptate , căci astfel poți sminti ușor pe cineva, iar Slava Deșartă umblă nestingherită printre noi . Iertare . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.04.2012, 16:49:33
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, ai dreptate , mare dreptate , căci astfel poți sminti ușor pe cineva, iar Slava Deșartă umblă nestingherită printre noi . Iertare . . . !
cum sa ma supar de asa vorbe frumoase? e vorba de slava desarta care cum ai spus zburda in noi si nu vreau sa-i dau satisfactie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.08.2012, 22:24:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
cum sa ma supar de asa vorbe frumoase? e vorba de slava desarta care cum ai spus zburda in noi si nu vreau sa-i dau satisfactie.
Post binecuvantat tuturor , si mare atentie : incep sa "navaleasca " ispite
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 06.09.2012, 01:58:43
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Ispitele ingaduite celor mandri

"Aici voi vorbi de ispitele care sunt trimise de toiagul duhovnicesc al lui Dumnezeu, pentru ca sufletul sa sporeasca in virtute, ispite prin care el se exerseaza, se nevoieste, este incercat.

Ele sunt: lenevia, ingreuierea trupului, moleseala madularelor, akedia (slabirea si tulburarea sufletului), tulburarea mintii, ideea staruitoare ca avem vreo boala trupeasca, starile de deznadejde, intunecarea cugetarii, lipsa de orice ajutor omenesc si de cele trebuincioase trupului, precum si altele asemenea.

Prin aceste ispite omul simte in sufletul sau parasire si neincredere in el insusi, iar inima i se face infranta si smerita. In acest fel, omul este incercat, ca el sa doreasca si sa caute harul Facatorului sau. Iar aceste ispite sunt iconomisite de dumnezeiasca pronie, potrivit cu puterea rabdarii si cu nevoia fiecaruia. in aceste ispite, vei gasi impletite mangaierea lui Dumnezeu si nefericirea, lumina si intunericul, razboiul si ajutorul, mahnirea si desfatarea. Acesta este asadar semnul ca omul este ajutat de Dumnezeu si sporeste".
Sfantul Isaac Sirul
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.09.2012, 02:26:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit De ce trebuie sa ne ferim de ispite

Sfantul Pimen cel Mare a spus: Este bine sa fugi de ocaziile caderii. Un om care este aproape de o ocazie de cadere se aseamana cu cel ce sta pe marginea unei prapastii adanci; daca vrajmasul vrea, usor il impinge in prapastie. Dar daca fizic ne gasim departe de ocaziile caderii, suntem ca o persoana ce se afla departe de prapastie; chiar daca vrajmasul incearca sa ne traga in adanc, noi ii putem opune rezistenta, iar in timp ce noi suportam aceasta atractie, si Dumnezeu va veni in ajutorul nostru.

Cauzele sau ocaziile caderii, ispitele, sunt urmatoarele: vinul, femeile, bogatia, sanatatea (excesiva) a trupului, puterea si onorurile. Aceste lucruri, spune Sfantul Isaac Sirul, nu sunt in ele insele pacate; dar datorita slabiciunii noastre, firea noastra este usor atrasa prin ele sa infaptuiasca diverse pacate, de aceea noi trebuie sa ne pazim de ele. Sfantul Ignatie Briancianinov
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.12.2012, 16:35:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit De ce sunt ingaduite ispitele?

Sfantul Nectarie, pe care il iubim tare mult, ne ajuta sa intelegem rostul ispitelor in viata noastra. Iata ce spune Sfantul:

"Ispitele sunt ingaduite ca sa se vadeasca patimile ascunse, ca sa fie razboite, si astfel, sufletul sa se vindece. Si acestea sunt dovada milei dumnezeiesti. De aceea lasa-te cu incredere pe tine insuti in mainile lui Dumnezeu si cere ajutorul Lui, incat sa te intareasca in lupta ta. Nadejdea in Dumnezeu nu te duce niciodata la deznadejde.

Ispitele aduc smerenia. Dumnezeu stie rabdarea fiecaruia dintre noi si ingaduie ispitele pe masura puterilor noastre. Sa ne ingrijim insa sa fim si noi priveghetori si cu luare aminte, ca sa nu ne ducem noi insine in ispita. Incredeti-va in Dumnezeul Cel bun, puternic si viu, si Acesta va va duce la odihna. Dupa incercari urmeaza bucuria duhovniceasca. Domnul ii urmeaza pe cei ce rabda incercarile si stramtorarile din iubire pentru El."
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.12.2012, 21:23:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sfantul Nectarie, pe care il iubim tare mult, ne ajuta sa intelegem rostul ispitelor in viata noastra. Iata ce spune Sfantul:

"Ispitele sunt ingaduite ca sa se vadeasca patimile ascunse, ca sa fie razboite, si astfel, sufletul sa se vindece. Si acestea sunt dovada milei dumnezeiesti. De aceea lasa-te cu incredere pe tine insuti in mainile lui Dumnezeu si cere ajutorul Lui, incat sa te intareasca in lupta ta. Nadejdea in Dumnezeu nu te duce niciodata la deznadejde.

Ispitele aduc smerenia. Dumnezeu stie rabdarea fiecaruia dintre noi si ingaduie ispitele pe masura puterilor noastre. Sa ne ingrijim insa sa fim si noi priveghetori si cu luare aminte, ca sa nu ne ducem noi insine in ispita. Incredeti-va in Dumnezeul Cel bun, puternic si viu, si Acesta va va duce la odihna. Dupa incercari urmeaza bucuria duhovniceasca. Domnul ii urmeaza pe cei ce rabda incercarile si stramtorarile din iubire pentru El."
Iar la vreme de ispita , asa sa ne rugam :
Doamne, Doamne, Cel ce ai ingaduit diavolului sa ispiteasca in rai pe stramosii nostri Adam si Eva, spre a le incerca ascultarea si supunerea,- Cel ce, de asemenea, ai ingaduit diavolului sa ispiteasca cu ingrozire si cu grele suferinte pe dreptul Iov, robul Tau, pentru ca si mai lamurit sa se vadeasca virtutile si credinta lui intru Tine,- Cel ce ai dat ingaduinta satanei sa se apropie cu ispitire de insusi Fiul Tau, spre a-L imbia si a-L momi cu poftele si desertaciunile acestei lumi, pentru ca, infrant si rusinat, acest duh blestemat sa auda din gura Mantuitorului lumii cuvintele: "inapoia Mea, satano, caci scris este: Domnului Dumnezeului Tau sa te inchini si numai Lui unuia sa-I slujesti",- Cel ce tuturor dreptilor si sfintilor Tai le-ai dat vremi de ispitire si de grele indoieli, pentru ca, prin ele lamurindu-se, sa iasa si sa ramana si mai intariti in credinta, in nadejdea, in dragostea si in supunerea cea catre Tine,- insuti, Atotputernice si Preabunule Stapane, ajuta-mi si mie in aceasta clipa grea, cand duhul satanei imi tulbura mintea cu indoieli si cu imboldiri, si cand viclene amagiri imi framanta inima si sufletul; arata-mi.

Milostive, adevarul si calea Ta cea dreapta, pentru ca, biruind uneltirile lui de acum, sa ma pot bucura de cuvintele apostolului Tau lacob, ce zice: "Fericit barbatul carele rabda ispita, caci lamurit facandu-se, va lua cununa vietii, pe care a fagaduit-o Dumnezeu celor ce il iubesc pe El". Daruieste-mi, Stapane, inima curata si credinta tare, pentru ca in aceste clipe sa pot canta dimpreuna cu proorocul Tau David: "Doamne, de ce s-au inmultit cei ce ma necajesc? Multi se ridica impotriva mea, multi ii spun sufletului meu: -Nu-i este lui mantuire intru Dumnezeul lui-... Dar Tu, Doamne, Tu esti ocrotitorul meu, Tu esti slava mea si Cel ce inalti capul meu. Cu glasul meu catre Domnul am strigat si El m-a auzit din muntele Sau cel sfant... A Domnului este mantuirea si peste poporul Tau binecuvantarea Ta". Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita de dreapta, ispita de stanga carmina Mari Duhovnici si predicile lor 24 31.05.2013 16:22:58
Ispita sinuciderii fallen Morala Crestina 45 26.06.2012 09:53:52
Ispita Vechiului Testament Marius22 Generalitati 5 10.01.2012 16:24:32
Tatal ....ne duce in ispita? voxdei55 Stiri, actualitati, anunturi 8 02.03.2010 20:57:10