Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 01.06.2012, 14:28:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
neoprotestantii nici nu au aceasta intelegere, ei spun ca painea si vinul nu se transforma in Trupul si Sangele Domnului, ci comemoreaza Cina.
Ei comemorează Jertfa Mântuitorului, nu Cina. Așa cum El Însuși ne-a poruncit: "aceasta să faceți spre pomenirea Mea" (Luc. 22,19; 1 Cor.11,24.25)
Reply With Quote
  #902  
Vechi 01.06.2012, 14:31:59
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
...din punct de vedere ortodox, eterodocsii nu au Sfinte Taine..
Adevarat!

Dar poti sustine si punctul de vedere al Domnului?
Reply With Quote
  #903  
Vechi 01.06.2012, 15:44:31
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta nu imi lipseste, Mani. Dar te inteleg ca tie iti lipsea. Baptistii au alte idei despre impartasanie.
Am fost baptista in Romania, aici am fost penticostala.
Toti NP, fara exceptie, considera Cina drept simbol. A se vedea pct. 14 din crezul penticostal http://www.aliantaevanghelica.com/in...ages&Itemid=29
Si de fapt, au dreptate. Ei nu invoca Duhul Sfant sa vina peste daruri, ca ele sa devina cu adevarat Trupul si Sangele Domnului.
A le considera acestea, fara ca ele sa fie intr-adevar, tine de gandirea pozitiva.
Reply With Quote
  #904  
Vechi 01.06.2012, 15:48:23
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ei comemorează Jertfa Mântuitorului, nu Cina. Așa cum El Însuși ne-a poruncit: "aceasta să faceți spre pomenirea Mea" (Luc. 22,19; 1 Cor.11,24.25)
Unde scrie de "comemorarea" Jertfei?
Scrie de pomenirea ei atunci cand "facem aceasta", adica ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #905  
Vechi 01.06.2012, 15:52:02
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Dar poti sustine si punctul de vedere al Domnului?
Nimic mai simplu: citim cuvintele lui Hristos si ale apostolului si le credem.
Nu le interpretem, nici nu le rastalmacim.
Nu scrie ca "simbolizeaza", ci ca "sunt".
Reply With Quote
  #906  
Vechi 01.06.2012, 16:18:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Am fost baptista in Romania, aici am fost penticostala.
Toti NP, fara exceptie, considera Cina drept simbol. A se vedea pct. 14 din crezul penticostal http://www.aliantaevanghelica.com/in...ages&Itemid=29
Si de fapt, au dreptate. Ei nu invoca Duhul Sfant sa vina peste daruri, ca ele sa devina cu adevarat Trupul si Sangele Domnului.
A le considera acestea, fara ca ele sa fie intr-adevar, tine de gandirea pozitiva.
Cina Domnului este intr-adevar o taina inalta. In incercarea lor de a o explica oamenii foosesc diferite formulari. Insa teologiile compicate sunt doar pentru minti limitate, expicatiile ramanand nesatisfacatoare. Am mai discutat cu ortodocsi pe aceasta tema si am observat ca este vorba de aceeasi credinta, exprimata altfel. In practica cina Domnului nu este tratata deloc ca ceea ce inteleg ortodocsii prin simbol. Insa prefer sa cercetez orice lucru dupa roadele pe care le produce:

"Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi." Ioan 6:53

Daca atunci cand te impartasesti primesti viata, la modul constient si vizibil, inseamna ca te-ai impartasit corect. Simplu.
Eu m-am impartasit si la ortodocsi si la np; pot spune ca diferenta o face numai credinta si curatia mea. Sunt insa destui np la care nu m-as putea impartasi, tocmai pentru ca a ei impartasirea a devenit doar un ritual de mancat paine, fara sa se mai ceara sfintenie sau sa se constientizeze prezenta lui Hristos in acea paine. Caci impartasirea cu nevrednicie are efecte grave tocmai pentru ca acea paine nu e o simpla paine...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #907  
Vechi 01.06.2012, 23:36:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Unde scrie de "comemorarea" Jertfei?
Scrie de pomenirea ei atunci cand "facem aceasta", adica ne impartasim cu Trupul si Sangele Domnului.
E adevărat, nu scrie nicăieri. Doar că am utilizat termenul folosit de cătălin2. Pomenim Jertfa Domnului Hristos. E bine așa?
Reply With Quote
  #908  
Vechi 27.06.2012, 12:57:42
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

ce am observat eu acum in zilele in care traim.... ortodoxia este privita ca o rivala. nu conteaza daca esti adventist, daca esti martor al lui iehova, daca esti evanghelist, important este sa nu fii ortodox, este o ura pe ortodocsi ceva de speriat. daca tii post, daca te impartasesti, esti luat in ras ca nu conteaza ce bagi in gura ci ce scoti din gura, cum sa te impartasesti imbuibat de carne n-am sa inteleg niciodata. mi-am pus copilul sa tina post ca sa se poate impartasi si toti 'pocaitii' mi-au sarit in cap ca ce pacate are copilul. eu macar incerc sa-mi educ intr-un fel copiii, ei i-au educat asa de tare incat n-au niciun Dumnezeu sau au pe unul propriu cu care discuta in particular :)) va spun din propria experienta ca nu ortodocsii au ceva cu sectarii ci invers. ortodoxia traita cum trebuie nu este usoara, sa nu mai zic ca trebuie sa te si spovedesti si un om mandru nu o poate face, dar asa face necuratul ne acopera sa ne fie rusine. n-am incotro si trebuie sa traiesc printre astfel de oameni, nu ma cred mai rasarita, numai ca nu eu ii atac verbal ci ei pe mine, ei au ceva impotriva mea, efectiv nu ai cum sa nu le raspunzi, iti rad in nas ca tii post degeaba, citesc Sfanta Scriptura pe diagonala si inteleg ce vor, nu ce trebuie. mi s-a spus in fata ca fiecare intelege ce vrea, de parca noi putem sa talmacim Biblia dupa bunul plac sau pe sarite. ne asteapta vremuri grele....
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #909  
Vechi 27.06.2012, 13:25:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
C
Eu m-am impartasit si la ortodocsi si la np; pot spune ca diferenta o face numai credinta si curatia mea. Sunt insa destui np la care nu m-as putea impartasi, tocmai pentru ca a ei impartasirea a devenit doar un ritual de mancat paine, fara sa se mai ceara sfintenie sau sa se constientizeze prezenta lui Hristos in acea paine. Caci impartasirea cu nevrednicie are efecte grave tocmai pentru ca acea paine nu e o simpla paine...
Vezi ca nu esti prea limpede in idei.

Mai intai ai zis ca diferenta o face numai "credinta si curatia ta".
Pe urma spui ca de fapt conteaz aci cum e la "aia", ca sunt asa si pe dincolo.

Deci pe langa ca i-ai judecat la modul general si absolut (pe ce baze si cu ce drept??) te-ai contrazis singura - dupa prima afirmatie, daca tu intri plina de "curatie si virtute" la "impartasania" lor ar trebui sa functioneze, indiferent cat de "vrednici" sunt ei.

P.S. la ce te referi concret cand spui "diferenta"?

P.S.2 Care e pozitia ta fata de impartasanie? Este trupul si sangele Domnului (varianta ortodoxa) sau doar un simbol (neoprotestanta)?

Last edited by AlinB; 27.06.2012 at 13:28:32.
Reply With Quote
  #910  
Vechi 27.06.2012, 23:19:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vezi ca nu esti prea limpede in idei.

Mai intai ai zis ca diferenta o face numai "credinta si curatia ta".
Pe urma spui ca de fapt conteaz aci cum e la "aia", ca sunt asa si pe dincolo.

Deci pe langa ca i-ai judecat la modul general si absolut (pe ce baze si cu ce drept??) te-ai contrazis singura - dupa prima afirmatie, daca tu intri plina de "curatie si virtute" la "impartasania" lor ar trebui sa functioneze, indiferent cat de "vrednici" sunt ei.

P.S. la ce te referi concret cand spui "diferenta"?

P.S.2 Care e pozitia ta fata de impartasanie? Este trupul si sangele Domnului (varianta ortodoxa) sau doar un simbol (neoprotestanta)?
E drept ca nu m-am exprimat complet, dar nu era cazul sa imi atribui cuvinte pe care nu le-am spus.
Deci, nu i-am judecat pe acei oameni. Poate ca sunt cei mai mari sfinti, dar daca la ei impartasania este doar un simbol si nu trupul si sangele Domnului, nu ma intereseaza. Ce sa fac cu un simbol?
Totusi, cand np spun "simbol", nu inteleg intotdeauna ceea ce ortodocsii inteleg prin simbol, ci vor sa spuna ca nu au in fata carne si sange. Deci, ar fi mai corect spus: "un simbol fizic pentru o realitate spirituala".

In ce priveste curatia, e ca la ortodocsi: nu trebuie sa iei impartasania daca ai pacate opritoare sau nemarturisite. Zi-i virtute daca vrei, dar incearca totusi sa si gandesti rezonabil.

P.S. 1 Adica pot fi pedepsit daca iau impartasania in chip nevrednic. Ceea ce nu am spus e ca e important si cine o da, anume slujba si curatia lui, dar am preferat sa ma uit la mine si nu la altul.

P.S. 2 Este vorba de trupul si sangele Domnului, dar nu de carne si sange, ci de un trup mistic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 28.06.2012 at 12:01:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18