Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 11.06.2014, 21:55:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nimic din biologie nu are sens decat in lumina evolutiei :

http://www.gla.ac.uk/news/headline_334344_en.html

Cercetatorii de la universitatea din Glasgow au descoperit ca o anume proteina vibreaza cu o anumita frecventa timp de o picosecunda ( a 1000000000000 parte dintr-o secunda ).Daca ar vibra mai mult timp ar oscila intr-una, daca ar vibra mai putin timp ar fi o pierdere de energie.
"Aceste mici miscari dau voie proteinelor sa se transforme astfel incat sa se poata conecta cu alte molecule, un proces necesar pentru ca unele procese biologice indispensabile pentru viata ( absorbtia oxigenului, repararea celulelor ) sa poata avea loc" .

Astea sunt faptele. Adica se pare ca unele proteine vibreaza. Acum sa interpretam faptele in lumina evolutiei :

"Oamenii de stiinta cred ca evolutia a optimizat enzimele respective sa sune exact cat trebuie".
Sigur, suna ca povestea lui Dawkins despre cum au aparut aripile. Aici e mult mai grav pentru ca aia spun ca daca nu ar vibra atunci s-ar cam termina cu viata .

Intrebarea e : Exista ceva ce evolutionismul nu poate explica ? Cu ce e diferit Goddidit de Evolutiondidit ?
  #632  
Vechi 11.06.2014, 21:55:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Serios ? Ce fraieri sunt calugarii aia de se roaga si pentru liber-cugetatori ca tine. Tu ai vre-o treaba cu mantuirea ? Pai daca tu nu crezi ca exista dracul, ca nu exista suflet si ca Dumezeu nu-ti va judeca faptele ... ce-ti trebuie tie mantuire ?

Mai, voi astia de pupati stiinta pe toate partile, incepe maine campionatul mondial de fotbal, mai beti si voi o bere, mai iesiti si voi la o gradina, daca oricum nu sunteti interesati de mantuire. Nu va mai deranjati.

Ca altfel, probabil ca sunteti maniaco-depresivi ... de va pierdeti timpul vostru pretios pe acest frumos forum crestin-ortodox.
De rezultate, ce sa va mai zic, nu ati reusit pana acum sa convingeti nici macar un ortodox sa treaca la ateism sau mai rau, sa adere la una din sectele voastre neoprotestante.

"A gresi e omeneste, doar a persevera e draceste"
N-am zis ca nu exista suflet. Si nu suntem maniaco-depresivi. Ba chiar din contra.

Si nu intentionez sa "conving" pe cineva sa treaca de la ortodox la ateism. Dar e timpul ca si lumea ortodoxiei sa accepte dovezile, si lumea asa cum e, nu cum e descrisa de un text vechi de 2500 de ani.
  #633  
Vechi 11.06.2014, 21:57:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nimic din biologie nu are sens decat in lumina evolutiei :

http://www.gla.ac.uk/news/headline_334344_en.html

Cercetatorii de la universitatea din Glasgow au descoperit ca o anume proteina vibreaza cu o anumita frecventa timp de o picosecunda ( a 1000000000000 parte dintr-o secunda ).Daca ar vibra mai mult timp ar oscila intr-una, daca ar vibra mai putin timp ar fi o pierdere de energie.
"Aceste mici miscari dau voie proteinelor sa se transforme astfel incat sa se poata conecta cu alte molecule, un proces necesar pentru ca unele procese biologice indispensabile pentru viata ( absorbtia oxigenului, repararea celulelor ) sa poata avea loc" .

Astea sunt faptele. Adica se pare ca unele proteine vibreaza. Acum sa interpretam faptele in lumina evolutiei :

"Oamenii de stiinta cred ca evolutia a optimizat enzimele respective sa sune exact cat trebuie".
Sigur, suna ca povestea lui Dawkins despre cum au aparut aripile. Aici e mult mai grav pentru ca aia spun ca daca nu ar vibra atunci s-ar cam termina cu viata .

Intrebarea e : Exista ceva ce evolutionismul nu poate explica ? Cu ce e diferit Goddidit de Evolutiondidit ?
Se vorbeste de o adaptare spre eficienta. Pana la urma despre asta este evoluta, despre adaptare pentru eficienta. De aia oamenii o sa aiba din ce in ce mai putin par, de exemplu. Pentru ca nu mai avem nevoie de el.
  #634  
Vechi 11.06.2014, 21:58:35
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu cred ca a sti cum functioneaza Universul din jurul nostru nu este de folos.
Tie personal la ce-ti foloseste ? Iti tine de foame, de sete, de adapost, te vindeca de boli, iti umple cardul ?
  #635  
Vechi 11.06.2014, 21:59:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar e timpul ca si lumea ortodoxiei sa accepte dovezile, si lumea asa cum e, nu cum e descrisa de un text vechi de 2500 de ani.
Sa facem totul !
Ce conteaza daca "lumea ortodoxiei " accepta dovezi sau prefera sa creada in basme ? Esti nefericit daca nu credem toti in aceleasi basme ?
  #636  
Vechi 11.06.2014, 22:02:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Se vorbeste de o adaptare spre eficienta. Pana la urma despre asta este evoluta, despre adaptare pentru eficienta. De aia oamenii o sa aiba din ce in ce mai putin par, de exemplu. Pentru ca nu mai avem nevoie de el.
Pai dovezi ? Primele enzime au sunat sau nu ? Au intrat in rezonanta sau au sunat intr-un mod ineficient ? Exact cum incepe procesul ? :)
Si de unde ideea asta ca oamenii au mai putin par ? Poate au mai putin decat maimuta aia din care te tragi tu, sau mai putin decat aveau aia in anii 60 la Woodstock, dar de unde ideea asta ca ne pierdem parul pentru ca nu mai avem nevoie de el ?
  #637  
Vechi 11.06.2014, 22:02:47
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si nu intentionez sa "conving" pe cineva sa treaca de la ortodox la ateism. Dar e timpul ca si lumea ortodoxiei sa accepte dovezile, si lumea asa cum e, nu cum e descrisa de un text vechi de 2500 de ani.
abaaaabbbb63, noi, putinii ortodocsi de pe acest forum, nu reprezentam "lumea ortodoxiei" cum gresit probabil ai crezut ... deci ti-ai gresit tinta. Mor de ras ... ha, ha, ha ... Nu ai vazut ca pe acest forum sunt mai multi protestanti si atei decat ortodocsi ?
Pai astia gandesc deja ca tine ... mai modern, ei cred deja in bozomi si neutrini ... cred ca-ti cam pierzi timpul degeaba.

Last edited by AlbertX; 11.06.2014 at 22:04:49.
  #638  
Vechi 11.06.2014, 22:05:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
abaaaabbbb63, noi, cei de pe acest forum, nu reprezentam "lumea ortodoxiei" cum gresit probabil ai crezut ... deci ti-ai gresit tinta. Mor de ras ... ha, ha, ha. Nu ai vazut ca pe acest forum sunt mai multi protestanti si atei decat ortodocsi ?
Pai astia gandesc deja ca tine ... mai modern, ei cred deja in bozomi si neutrini ... cred ca-ti cam pierzi timpul degeaba.
De ce nu ar crede in bozomi si neutrini. Pana la urma exista dovezi concrete pentru ambele particule.
  #639  
Vechi 11.06.2014, 22:06:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Tie personal la ce-ti foloseste ? Iti tine de foame, de sete, de adapost, te vindeca de boli, iti umple cardul ?
Foloseste oricui la dezvoltarea intelectuala si culturala. Daca tu alegi sa nu te dezvolti in acest sens, nu e treaba mea.
  #640  
Vechi 11.06.2014, 22:11:55
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Foloseste oricui la dezvoltarea intelectuala si culturala.
Deci cercetarea Universului foloseste la dezvoltarea intelectuala si culturala ?
Si cum ti-a dezvoltat tie intelectul ? Poti sa-mi dai un exemplu ? Dar cultura generala ?

Daca te-ai prins ca cercetarea Universului nu foloseste la mantuirea sufletului, abia asta poti sa spui ca te-a ajutat la dezvoltarea intelectuala si nu basmele tale SF.

De ce nu mergi pe forumul scientia.ro, sunt mai destepti ca tine aia de acolo, esti intimidat de Electron ?
Nu mai vrei sa te dezvolti intelectual si cultural ? Cred ca ai cam gresit forumul ... acolo e mai bine si poti progresa mai rapid.
Aia intorc bozomii si neutrinii pe toate partile ... si descopera noi particule permanent. Fugi repede, sa nu-ti scape ceva.

Last edited by AlbertX; 11.06.2014 at 22:21:29.
Subiect închis