Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.11.2008, 20:28:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credinta se poate dobandi in primul rand treptat, prin educatie. Se poate dobandi si brusc in urma unei minuni dumnezeiesti la care asistam sau in care suntem implicati, si se mai poate dobandi si in urma unor necazuri.

Despre cele ce apartin sfinteniei ma abtin sa comentez prea mult. A fi credincios nu inseamna neaparat a fi sfant. Sfintenia este o stare de gratie divina care se poate dobandi greu si se poate pierde repede. Se cunosc cazuri de asceti care au facut minuni, apoi au cazut in mandrie si in alte pacate. De aceea suntem indemnati sa priveghem si sa ne rugam, ca sa nu cadem in ispite.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.11.2008, 23:45:38
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Credinta se dobandeste si prin revelatie dar cel mai greu este a pastra credinta neintinata.Calea credintei este plina de caderi,dar trebuie sa te ridici mereu
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.11.2008, 02:41:42
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana_ema Vezi mesajul
Este credinta un dar al Duhului Sfant? Credinta se castiga putin cate putin sau exista dintru inceput? Astept pareri.
Credinta este reflectarea in minte a Adevarului aflat in suflet. Sufletul omului este o scanteie de Dumnezeu, hranita de Duhul Sfant care de la Tatal purcede. In suflet este IUBIREA de Dumnezeu. In minte ajunge doar credinta. Daca este hranita de suflet si de bunele invataturi, credinta nu poate fi decat ortodoxa. Daca nu, ea poate capata orice fel de aspecte, toate fiind ale ratacirii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2009, 21:05:48
alexandraALEX alexandraALEX is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2009
Mesaje: 3
Implicit iertare

Dupa un necaz m-am intors la DUMNEZEU,am avut o indoiala in credinta pe care am depasi-o,am avut ganduri de hula(si acum mai am dar mai rar) dar ma rog necontenit la DOMNUL IISUS sa ma ierte si sa-mi arate calea cea dreapta.Simt cateodata ca pentru mine nu mai exista iertare ca nu merit nimic,dar apoi ma ridic si cad iar.....si tot asa dar nu vreau sa renunt... Stiu ca pot sa fiu mai buna,sper la iertare si la un coltisor de rai...

DOAMNE IARTA-NE
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2009, 21:07:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nimeni nu se naste,invatat,talentat,credincios,milostiv etc.Toate aceste le descoperi in timp si le dobandesti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2009, 21:31:49
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandraALEX Vezi mesajul
Dupa un necaz m-am intors la DUMNEZEU,am avut o indoiala in credinta pe care am depasi-o,am avut ganduri de hula(si acum mai am dar mai rar) dar ma rog necontenit la DOMNUL IISUS sa ma ierte si sa-mi arate calea cea dreapta.Simt cateodata ca pentru mine nu mai exista iertare ca nu merit nimic,dar apoi ma ridic si cad iar.....si tot asa dar nu vreau sa renunt... Stiu ca pot sa fiu mai buna,sper la iertare si la un coltisor de rai...

DOAMNE IARTA-NE
Iertare exista pentru toti. Nu trebuie sa-ti pierzi nadejdea. Ridicarile si caderile si iar ridicarile sunt urcusurile si coborasurile pe care trebuie sa le trecem aici, in lume. Oricat de pacatosi am fi, daca suntem cu inima la Dumnezeu avem sansa mantuirii. Si eu sint la fel ca tine, nu sint mai breaz, dar ma straduiesc sa ma indrept si ma rog la Dumnezeu sa ma intareasca in credinta, pentru ca numai cu ajutorul Bunului Dumnezeu putem trece peste toate vicleniile raului. De la noi nu avem nici o putere.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2009, 23:11:33
alexandraALEX alexandraALEX is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2009
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc mult pt incurajare,Adrian

Doamne iarta-ne!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2009, 09:59:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit dar al Duhului Sfant

Credinta este un dar al Duhului Sfant.

Sunt rugaciuni care zic: "Doamne, da-mi credinta!" Putin ciudat, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne dea credinta tocmai in El, in Cel caruia ne inchinam. Dar asta arata ca, oricat am crede noi, este loc de mai mult. Iar acest "mai mult" este doar o lucrare a lui Dumnezeu in inima noastra.

Sunt sfinti care indeamna: "De ce nu cereti smerenie, de ce nu cereti dragoste, de ce nu cereti credinta?!" Toate cele bune si de folos se cer, noi neputandu-le dobandi din alta parte sau prin noi insine. La fiecare Sfanta Liturghie auzim "ca toata darea cea buna si tot darul cel desavarsit de sus este, pogorand de la Tine, Parintele luminilor".

Daca am putea dobandi cele sfinte, virtutile si binele faptic, prin noi insine, ce nevoie am mai avea de Hristos, de Jertfa Lui, de Sfintele Taine si de harului Duhului Sfant?! Pentru toate trebuie sa aratam ravna, iar Domnul, vazand sarguinta noastra, ne binecuvinteaza cu cele dorite.

"Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!" - Mereu este loc de mai mult.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.05.2011, 01:17:44
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Credinta e rezultatul lucrarii harului divin in sufletul omului. E semnul intalnirii omului cu Dumnezeu.
Pentru credinta nu avem niciun merit. De suntem credinciosi, ii datoram totul lui Dumnezeu, Celui ce, mult milostiv fiind, a atins inima noastra cu harul Sau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.05.2011, 15:34:18
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiecare defineste credinta in functie de modul in care a dobandit-o. Si fiecare definitie este corecta.
Este sigur ca dobandirea credintei este un dar de la Dumnezeu. Chiar daca il primim in copilarie,sau la maturitate, sau chiar in clipa mortii, acest dar este nepretuit.
Eu as defini credinta ca darul vederii pacatelor mele si constientizarea ca fara Dumnezeu nu pot face nimic. Asa am perceput eu credinta . Relativ tarziu am descoperit-o si imi pare rau, caci am multe de indreptat. Totul s-a intamplat brusc la mine, am trait o drama care mi-a descoperit uraciunea pe care o traiam. Atunci am apelat la ajutorul lui Dumnezeu si am primit raspuns bun imediat.
Dar nu este totul dobandirea dreptei si adevaratei credinte caci ea trebuie pastrata , pazita cu strasnicie. Si de fapt asta este cel mai greu. Nadejdea ne este la Hristos caci fara el nu putem misca nici un pai de la pamant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 13 13.10.2007 23:29:02
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23