Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2009, 21:44:57
Andrei_dt Andrei_dt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 3
Implicit Priveghere

As dori sa stiu in ce rugaciuni consta slujba de Priveghere si daca ea poate fi savarsita de crestini in particular. Multumesc anticipat. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.03.2009, 01:36:06
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Felurile privegherii:
1. Sa-ti supraveghezi imaginatia, pentru ca satana sa nu poata fauri ganduri mincinoase.
2. Sa pastrezi o tacere adanca a inimii, o liniste din partea oricarui gand, in rugaciune.
3. Sa chemi cu smerenie neincetat pe Domnul Iisus Hristos in ajutor.
4. Sa-ti aduci aminte neincetat de moarte (Cuviosul Isihie Sinaitul).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.03.2009, 09:02:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Privegherea este specifica Ortodoxiei. Fara priveghere, crestinul nu este crestin. Fara asceza rugaciunii si a postului, crestinul nu este crestin. Dupa cum spune Sfantul Niceta de Remesiana, „daca sunt oameni straini de religia noastra care gandesc astfel despre aceste lucruri, nu este de mirare. Daca insa unii crestini se simt apasati de practica mantuitoare a privegherilor, incat nu privesc nimic cu atata banuiala ca pe acestea, ei sunt fie lenesi, fie somnorosi, fie batrani, fie neputinciosi”.

Daca ai vointa si putere, nevoieste-te precum calugarii, caci asta ne cere Hristos tuturor: „Fiti desavarsiti, precum Tatal vostru cel ceresc, desavarsit este.” Nu exita nici o diferenta intre un calugar si un mirean, decat aceea ca primul vrea mai mult, iar al doilea se leneveste in a face cele sfinte. Din fericire, multi mireni traiesc precum calugarii, harul Duhului Sfant ranindu-le inima pentru totdeauna.

Privegherea inseamna unirea mai multor slujbe, pentru un timp mai lung de rugaciune si asezare sufleteasca. Slujba de priveghere poate fi alcatuita din mai multe feluri de slujbe. Deniile sunt si ele privegheri, asemeni tuturor noptilor in care fiecare inmulteste rugaciunea in casa lui, peste miezul noptii, spre dimineata.

In Biserica, privegherile sunt alcatuite astfel:
- Vecernia mare, Litia, Utrenia si Ceasul I
- Pavecernita mare, Litia si Utrenia
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2009, 17:03:19
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Privegherea ca slujba, cult divin savarsit in Sf.Biserica consta din Vecernie cu Litie unita cu Utrenia Praznicului pt care se savarseste!!! Fie Praznic Imparatesc sau Sarbatoare a unui Sfant!!! Ea se savrseste de regula dupa ora 18.00! si se poate continua cu Sf.Liturghie!!! In practica, ea se sacarseste dupa ora 20.00, ca sa treaca de miezul noptii cand se incepe Sf.Liturghie! Depinde de loc, de cum vrea cel mai mare! Aici fie preotul paroh, sau Staretul in Mre, sau Episcopul in catedrala!! La noi la capela se face priveghere mereu cu Sf.Liturghie, si se incepe pe la 21.00 si tine pana pe la 3 dimineata!! adevarate clipe de rugaciune imbiate de muzica psaltica!

Privegherea particulara depinde de ce ii va zice duhovnicul fiecaruia, cat si cum sa faca!!! Depinde si de puterea lui, depinde si de timpul de care dispune, depinde de EVLAVIA si CREDINTA fiecaruia, si in functie de aceste DUHOVNICUL ii stabileste TIMPUL si "lista" rugaciunilor!!!

Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2009, 19:09:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Privegherea ca slujba, cult divin savarsit in Sf.Biserica consta din Vecernie cu Litie unita cu Utrenia Praznicului pt care se savarseste!!! Fie Praznic Imparatesc sau Sarbatoare a unui Sfant!!! Ea se savrseste de regula dupa ora 18.00! si se poate continua cu Sf.Liturghie!!! In practica, ea se sacarseste dupa ora 20.00, ca sa treaca de miezul noptii cand se incepe Sf.Liturghie! Depinde de loc, de cum vrea cel mai mare! Aici fie preotul paroh, sau Staretul in Mre, sau Episcopul in catedrala!! La noi la capela se face priveghere mereu cu Sf.Liturghie, si se incepe pe la 21.00 si tine pana pe la 3 dimineata!! adevarate clipe de rugaciune imbiate de muzica psaltica!

Privegherea particulara depinde de ce ii va zice duhovnicul fiecaruia, cat si cum sa faca!!! Depinde si de puterea lui, depinde si de timpul de care dispune, depinde de EVLAVIA si CREDINTA fiecaruia, si in functie de aceste DUHOVNICUL ii stabileste TIMPUL si "lista" rugaciunilor!!!

Doamne ajuta!!!
Nimic de adaugat de cele spuse foarte frumos si corect de Geo. Nektarios
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2009, 20:28:17
Andrei_dt Andrei_dt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc mult pentru indrumare. Sa va traiasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2009, 09:11:45
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[COLOR=RoyalBlue] Parintele Iosif, locuitorul in pestera, la inceputul sederii in Athos, nu avea parinte duhovnic. El locuia scurt timp in Pestera Sfantului Atanasie Atonitul, nu departe de Marea Lavra.
Aici a dus o viata aspra si astfel a reusit sa stea in picioare opt zile fara sa manance si fara sa doarma. El a spus:
[COLOR=Red]- Nici o nevointa nu aduce mai multe binecuvantari decat lipsa de somn.[/COLOR]Intr-adevar, lipsa de somn topeste trupul.

Tot el a mai spus:
[COLOR=Red]- Cea mai grea etapa a patimii somnului apare cand Harul ne paraseste si suntem plini de plictiseala si intuneric, fara a gasi o mangaiere.[/COLOR] Odata am fost incercat si eu in acest fel. M-am luptat sa continui, dar puterea ma parasise. Mi-am intrerupt lupta pentru a ma ruga cu lacrimi lui Dumnezeu: "Doamne au venit sa-mi slabeasca puterile". Imediat am auzit o voce dulce, vorbind in interiorul meu:
[COLOR=Red]- Nu suferi tu toate astea pentru dragostea Mea?[/COLOR]
Oboseala mea, care aparuse ca un nor acoperind soarele, s-a risipit imediat si cu lacrimi in ochi am sarit de bucurie, ca un copil:
[COLOR=Red]- Da, Doamne, de dragul Tau, ajuta neputintei mele![/COLOR][/COLOR]




[COLOR=DarkGreen] [COLOR=SeaGreen]Un batran a spus:
[/COLOR] [COLOR=SeaGreen]- Somnul ar trebui sa devina un servitor, nu un stapan.[/COLOR][/COLOR]

[COLOR=Red]
[/COLOR]
[COLOR=Orange]

Concluzia unui aghiorit:
[COLOR=Orange]- Viata duhovniceasca nu poate exista fara priveghere.[/COLOR][/COLOR]



[COLOR=Blue]
[/COLOR]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2009, 11:46:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fara a priveghea, omul nu poate fi crestin. Sunt intru-totul de acord.

Dar...

Parintele Teofil Paraianu, intr-o predica, spunea: "De doua lucruri nu mi-a parut rau niciodata: de faptele bune si de somn." ESte interesant, nu? Si continua astfel: "Nu mi-a parut rau de timpul dormit pentru ca in acel timp ma pregateam pentru celalalt timp, in care nu dormeam."

Personal, imi dau seama ca putinul somn ma face sa fie neatent si imprastiat. Cand dorm foarte putin, iar in urmatoarea zi abia am vreme sa mananc si alerg de dimineata pana seara, ma manii cu mult mai repede decat atunci cand sunt odihnit.

Cantitatea somnului (dar mai ales calitatea somnului) depind de la om la om.
Cei ce pot priveghea mai mult, sa-i pomeneasca si pe cei ce dorm: "Pomeneste, Doamne, pe cei ce dorm in pace, alaturi de sotii/sotiile lor, alaturi de copiii lor. Miluieste-i si-i mantuieste pe ei, ajutandu-i sa mai vada inca o data lumina zilei, spre a se bucura de toate cele ale Tale si spre a iubi din ce in ce mai mult faptura Ta, pentru care Te-ai si jertfit."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2009, 12:17:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Foarte,foarte bine spus!Eu stiu prea bine ce inseamna calitatea somnului,iar pentru a te putea ruga asa cum trebuie,pentru a putea indeplini faptele cum se cuvine,pentru a te putea considera apt,trebuie sa fii odihnit ca sa dai randament in ceea ce-ti propui.
Au aparut de-a lungul timpului,unele secte foarte periculoase,acestea se impuneau asupra adeptilor prin infometare drastica,dar mai ales prin privarea de somn,lucru ce le permitea sa-i controleze mai bine,sa-i supuna la practici infioratoare si chiar sa le domine mintea,care,oricum nu mai functiona asa cum trebuie,datorita acestor privatiuni drastice.
Cumpatarea si calea de mijloc este cea mai imbucuratoare si cea mai corecta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox Radio - Slujba de priveghere, in direct la Manastirea Putna andrei_im Generalitati 1 25.06.2013 20:34:02
Priveghere la Biserica Rusa din Bucuresti costel Stiri, actualitati, anunturi 1 23.09.2009 17:35:31