Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.12.2009, 01:11:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Doar ca eu NU POT sa ma culc cu nevasta-mea si sa citesc psalmi! Intelegi? Iar pentru asta nu-ti permit sa ma judeci, oricine-ai fi tu! Iar daca tie ti se pare ca n-ai jignit... ai o problema de personalitate!
Am inteles acest lucru de la inceput. De aceea am zis: cine nu are batrani, sa-si cumpere. Noi, batranii, nu avem asemenea probleme.
Imi pare rau ca te simti jignit.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.12.2009, 01:16:10
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Nu stiu ce sa mai zic...........mie imi vine rau de tot sa plang............
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.12.2009, 11:34:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa uitam jignirile si sa iertam tot pentru Nasterea Mantuitorului. Cine se apuca de lucrari duhovnicesti acela trebuie sa se pregateasca si de ispite, spunea parintele Arsenie Boca. Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne ajute sa-i privim pe toti oamenii cu dragoste crestineasca, iar cand vedem ca un frate a cazut intr-o ispita sa-l ajutam sa se ridice cu blandete.

Sa incercam sa ne imaginam cam cu ce fel de ispite se confrunta mai-marii nostri. Caci trasnetele lovesc cu putere muntii inalti. Noi nu putem rezista nici macar unor ispite mici, iar ei sunt tot timpul impresurati de ispite. Daca am fi in locul lor am fi mai buni? Sau poate ca banul si mandria ne-ar orbi si ne-ar face insensibili si pe noi...

Dumnezeu sa ne ajute sa adunam in inimile noastre comori duhovnicesti, ca apoi sa fim utili si altora. Doamne, ajuta-ne sa tinem mintea in iad in deplina smerenie si sa nu deznadajduim. Ajuta-ne sa ne unim glasurile in rugaciuni bineplacute si sa facem voia Ta cu gandul, cu vorba si cu fapta.

Ai mila, Doamne, de noi, cei mici si slabi care ne impotmolim la cea mai mica ispita. Intareste-ne, Doamne, credinta, nadejdea si dragostea.

De fapt, suntem doar niste slugi netrebnice care incercam sa ne facem doar datoria. Asa cum spunea cineva, cu spusele duhovnicului sau, gresit este sa nu ne rugam deloc pentru tara si pentru conducatorii nostri lumesti si duhovnicesti. Iar soldatul care-si face datoria nu are niciun motiv de mandrie. El merge unde este trimis si atat.

Doamne ajuta-mi sa pun inceput bun pocaintei mele. Daca Dumnezeu va randui sa se adune un grup de rugaciune pentru Psaltire, bine va fi. Iar daca unii vor fi mai smeriti ca noi si se vor ruga in taina si asa e bine. Oricum, deocamdata, in taina, sa ne rugam sa se formeze acest grup cat mai curand, dar sa nu ne suparam pe nimeni daca se va ruga altfel. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.12.2009, 23:11:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, Antonia, pentru cuvintele tale frumoase. Numai cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusi sa ducem la bun sfarsit ceea ce ne-am propus.
M-am gandit ca e mai bine, ca organizarea sa se faca pe privat, caci poate sunt useri, care nu doresc sa se faca publica participarea lor la rugaciune, si inteleg si de ce.
Propun deci, ca doritorii sa se adreseze celor, care s-au arata deja interesati, pe privat si tot pe privat vor primi ce catisma le revine lor.
Este o actiune atat de frumoasa, incat sunt convinsa ca mai sunt doritori sa participe. As vrea sa amintesc, ca si citirea Psaltirii este insotita de ispite. Sa ne intarim deci!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.12.2009, 09:14:34
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumim, Antonia, pentru cuvintele tale frumoase. Numai cu ajutorul lui Dumnezeu vom reusi sa ducem la bun sfarsit ceea ce ne-am propus.
M-am gandit ca e mai bine, ca organizarea sa se faca pe privat, caci poate sunt useri, care nu doresc sa se faca publica participarea lor la rugaciune, si inteleg si de ce.
Propun deci, ca doritorii sa se adreseze celor, care s-au arata deja interesati, pe privat si tot pe privat vor primi ce catisma le revine lor.
Este o actiune atat de frumoasa, incat sunt convinsa ca mai sunt doritori sa participe. As vrea sa amintesc, ca si citirea Psaltirii este insotita de ispite. Sa ne intarim deci!
Ai dreptate Anca,să știi că și eu m-am gândit la aceasta.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.12.2009, 01:16:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Catismele 5 si 6 : deocamdata anonimi.

Last edited by Miha-anca; 25.12.2009 at 01:18:53.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.12.2009, 15:19:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Catisma 15 o măicuță bătrână la care merg adeseori și care citește neâncetat psaltirea.Este o catismă mai grea și cred că e bine să o citescă o persoană mai vârstnică și mai nevoitoare.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.12.2009, 20:40:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Catisma 7 - o colega de forum
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.12.2009, 23:26:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Catisma 5 - elizabeta
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.12.2009, 00:46:12
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Doresc sa citesc si eu o catisma,dar de cand se incepe?Catisma 8 de exemplu.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53