Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2011, 10:30:34
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit Tarif: 15 milioane inmormantarea.

http://www.gandul.info/news/camera-a...-video-8948689

Un preot cu o vechime de 40 de ani în biserică a refuzat să oficieze slujba de înmormântare pentru un bătrân, prezentat drept un caz social, pentru că rudele acestuia nu aveau suficienți bani. O anchetă filmată de Știrile Pro TV cu camera ascunsă arată cum preotul se tocmește ca la piață, recunoscând fără nici un ocoliș: "Pentru mine nu e nicio treabă creștinească".


"Trebuie să-l înmormântez, nu pot să-l las așa... e o treaba creștinească", îi spune reporterul sub acoperire. "E o treabă creștinească la tine, la mine nu e nicio creștinească pentru că toți sunt la fel, adică eu nu pot să fac așa și p-ăla și p-ăla degeaba. Mi-e mai aproape pielea decât cămașa", spune părintele.

Părintele Mihai Enache din Voluntari are un doctorat în teologie și slujește de peste 40 de ani în biserică.

"Păi dacă zici că nu ai bani cum vine treaba aia? Nici eu nu sunt comun, adică să fac pe degeaba că nici mie nu-mi face nimeni nimic. Dacă îi fac lu ăla degeaba, lu' ăla degeaba, lu' ăla degeaba eu de unde?", spune preotul Enache.

La Biserica Sfântul Ilie din Prelungirea Ghencea, reporterii Pro Tv au fost întâmpinați cu același refuz categoric. "Fără 15 milioane nu ai ce căuta aicea", le spune un preot.

Singurul care a acceptat să-l înmormânteze fără bani pe bătrânul sărac a fost un preot tânăr de la biserica Spirea Nouă, din București. El a acceptat ca biserica să suporte toate cheltuielile. Aceasta este, de altfel, practica pe care Patriarhia Română o predică în mod oficial: serviciile preoților nu sunt contra cost, iar banii pot fi dați de enoriași după bunul plac. Mai mult, Patriarhia sfătuiește enoriașii să ceară chitanță pentru banii dați preoților.

Pedeapsa pe care preotul Mihai Enache o poate primi de la Patriarhie pleacă de la o simplă mustrare, dar poate ajunge și la excluderea din Biserică.

Oficial, serviciile preoțești de la nunți, botezuri și înmormântări trebuie să fie gratuite. Neoficial, preotul pentru un botez costă între 200 și 500 de lei, la o cununie poți scoate din buzunar între 300 și 1.000 de lei, dacă vrei sobor de preoți și cor, iar pentru o înmormântare costurile cu preoții pot ajunge tot la 1.000 de lei.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Procesiune de 9 milioane de oameni Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 5 15.01.2013 08:32:15
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 08:29:26
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 18:44:18
TARIF FIX PTR UN LOC IN RAI MarinaAlca Generalitati 94 04.08.2008 15:24:23