Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.04.2012, 17:17:49
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca una din cele mai scurte definitii oferite secularizarii societatii contemporane, instrainarii ei de Dumnezeu, poate fi formulata plecand de la problematica fericirii.

In acest sens, semnul secularizarii sta in faptul ca tot mai multi oameni au ajuns sa caute fericirea facand abstractie tocmai de Fericirile evanghelice. De aceea, omul instrainat de Dumnezeu este un om profund nefericit, cel mult unul cu o fericire contrafacuta, unul care mimeaza fericirea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.04.2012, 23:30:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Stiti care-i cea dintai haina pe care o primeste cineva care se face calugar, la slujba calugariei? Unii dintre dvs. ati vazut desigur o slujba de calugarie si ati observat ca cel care se prezinta la calugarie se prezinta intr-o haina alba, care se numeste a veseliei: Fratele nostru (i sespune numele) se imbraca in haina veseliei. Ce inseamna asta? Ca fondul vietii calugaresti trebuie sa fie veselia,VESELIA CONSTIINTEI LEGATURII CU DUMNEZEU. SI ASTA NE-O PROCURA CREDINTA NOASTRA SI RANDUIELILE CREDINTEI.

FARA RANDUIELILE CREDINTEI NOASTRE NU EXISTA ORTODOXIE, IAR FARA ORTODOXIE NU EXISTA O BUCURIE DIN ORTODOXIE. Poate exista o bucurie din altceva, dar bucuria in ortodoxie neaparat este in legatura cu slujbele Bisericii noastre si cu temeiurile de gandire si de simitre pe care ni le dau randuielile de slujba ale Bisericii noastre....

Sfantul Isac Sirul spune ca rugaciunea este o bucurie care inalta multumire."

(Par. Paraian, "Ortodoxie si bucurie", in Ospatul credintei, 2006).
Frumos acest pasaj . Oriunde este bucurie si fericire,acolo este si Dumnezeu. Caci nimeni nu se poate bucura cu adevarat,si din tot sufletul,daca nu e atins de blandetea si mila infinita a Dumnezeirii .
Intre un calugar trist si posomorit ,si un om bucuros,care da slava lui Dumnezeu,cel care se bucura e mai aproape de Dumnezeu.
Caci pustinicia nu e desavarsita decat cand e dublata de fericire ,chiar de ar fi fericirea ochilor care isi plang pacatele
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2012, 11:11:24
Marinescu Marinescu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Cugetand acum cateva zile la cele sfinte si la om, am ajuns sa imi pun o intrebare: Este un pacat sa fii fericit (in sensul de vesel, spontan, saltaret, ca fel de a fi) ?

Eu de felul meu sunt o fire sociabila dar trista, ganditoare si foarte multi oameni imi zic mereu ”De ce esti mereu posomorat?”, ”Ce ai de esti suparat tot timpul?” ... exista oameni care au mereu un zambet pe buze si sunt mai mereu veseli ... este un pacat? Eu stau mai mereu posomorat pt ca socotesc ca nu prea am motive pt care sa fiu fericit ... la cate prostii am facut la viata mea, si daca uit pt o clipa de prostiile mele, imi aduc aminte de nefericitele gafe ale altor oameni din jurul meu, mai ales oameni dragi, si ma intristez iar pentru ei ... si apoi ma gandesc ... oare monahii care se roaga fara intrerupere sunt fericiti? Cel putin in viata asta nu par ... Cat despre mine eu aproape mi-am insusit tristetea asta ca parte din personalitatea mea... insa nu stiu daca e bine ...

Va cer asadar sfatul. Va multumesc dinainte.
Omul a fost creat sa fie fericit. Insa, pacatul, si alte probleme il fac nefericit. Caci pacatul te desparte de izvorul fericirii - Dumnezeu.
Lumea ofera o alternativa, o alta fericire, si, de cele mai multe ori aceasta e trecatoare si egoista.
Ca sa te bucuri cu adevarat de fericire trebuie sa te imprietenesti cu Dumnezeu, asa cum se spune si in Sfanta Scriptura in Iov, cap.22:

21 Împacã-te cu Dumnezeu si cazi la pace. Atunci bine va fi de tine (vei fi fericit).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.04.2012, 20:28:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi-a placut citatul care a fost postat astazi pe acest site:

"Cel bun este liber, chiar daca e sclav. Cel rau este sclav, chiar daca e rege". Fericitul Augustin

Cat de greu este sa castigam acea bunatate care ne face liberi si fericiti! Adesea o viata intreaga nu ne e de ajuns! Si cautam fericirea in afara noastra, dar uitam s-o cautam inauntrul nostru.

Last edited by antoniap; 28.04.2012 at 20:31:06.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.07.2012, 15:37:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Este un pacat sa fii fericit (in sensul de vesel, spontan, saltaret, ca fel de a fi)?
"Cel ce se increde in Domnul este fericit." (Pildele lui Solomon 16, 20).

Parintele Simeon Kraiopoulos spune ca "nu esti nefericit pentru ca esti crestin, esti nefericit pentru ca nu esti autentic. Starea ta de crestin neautentic iti este povara".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2012, 15:50:38
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ne-a spus odată părintele că modul în care ne putem manifesta recunoștința către Domnul este a ne bucura. De asemenea ne mai spune părintele că spontaneitatea este bună...

Întristarea pentru păcate și greșeli ne folosește în decizia de a nu le mai face. O dată ce cotim pe drumul cel bun, cred că ne putem bucura din nou, de șansa pe care am primit-o.

Zic și eu...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.07.2012, 17:36:40
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Eu cred ca fericirea este relativa si variaza in functie de multi factori. Fiecare om isi poate avea fericirea in ceva mai simplu, sau mai complex. Fericirea este construita chiar si prin intermediul sufletului, prin simplele impacari cu tine asa ca eu nu consider ca este un pacat sa fi fericit!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.07.2012, 19:34:44
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Daca lucrurile le-a ingaduit Dumnezeu sa fie asa, cine sunt eu sa cartesc? Si daca pot sa fac lucrurile mai bine, realitatea mai frumoasa, atunci am motive sa fiu vesel, ajut cu ceva.
Poti face si haz de necaz si poti cere si ajutorul lui Dumnezeu in situatii disperate dar sa nu pierzi speranta ca Dumnezeu va aranja lucrurile cum e mai bine.
Si sa nu uiti ca lupta cu tine insuti, in incercarea de a deveni mai bun, iti da cele mai frumoase aripi spre fericire.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2012, 23:08:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Cugetand acum cateva zile la cele sfinte si la om, am ajuns sa imi pun o intrebare: Este un pacat sa fii fericit (in sensul de vesel, spontan, saltaret, ca fel de a fi) ?Eu de felul meu sunt o fire sociabila dar trista, ganditoare si foarte multi oameni imi zic mereu ”De ce esti mereu posomorat?”, ”Ce ai de esti suparat tot timpul?” ... exista oameni care au mereu un zambet pe buze si sunt mai mereu veseli ... este un pacat? Eu stau mai mereu posomorat pt ca socotesc ca nu prea am motive pt care sa fiu fericit ... la cate prostii am facut la viata mea, si daca uit pt o clipa de prostiile mele, imi aduc aminte de nefericitele gafe ale altor oameni din jurul meu, mai ales oameni dragi, si ma intristez iar pentru ei ... si apoi ma gandesc ... oare monahii care se roaga fara intrerupere sunt fericiti? Cel putin in viata asta nu par ... Cat despre mine eu aproape mi-am insusit tristetea asta ca parte din personalitatea mea... insa nu stiu daca e bine ...Va cer asadar sfatul. Va multumesc dinainte.
Petru,uite ce le spunea Apostolul Pavel tesalonicienilor: ,,Bucurați-vă pururea.Rugați-vă neîncetat.Dați mulțumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.Duhul să nu-l stingeți.".Si tot apostolul le spunea si filipenilor: ,,Bucurați-vă pururea întru Domnul. Și iarăși zic: Bucurați-vă.Îngăduința voastră să se facă știută tuturor oamenilor. Domnul este aproape.Nu vă împovărați cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune și prin rugă cu mulțumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu.Și pacea lui Dumnezeu, care covârșește orice minte, să păzească inimile voastre și cugetele voastre, întru Hristos Iisus."

Capu sus frate si cu credinta-n Domnul,martore fiind cuvintele apostolului,mergi inainte cu bucurie si smerenie.Nimeni nu-i perfect,toti ne luptam cu firea noastra,cu caderile si tristetile noastre,cu patimile.Dar frate daca vei intelege motivul bucuriei la care se refera Pavel atunci o sa vezi ca tristetea nu te va mai dobori.Traim doar umbra la ce vom fi,daca vom fi gasiti vrednici,privirea sus si inima in cer,caci unde este comoara ta, acolo va fi și inima ta.Hristos a spus asta.Si acolo nu-i tristete frate,in lumina Lui nu exista tristete.Doamne ajuta!+
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.09.2012, 14:32:58
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Cugetand acum cateva zile la cele sfinte si la om, am ajuns sa imi pun o intrebare: Este un pacat sa fii fericit (in sensul de vesel, spontan, saltaret, ca fel de a fi) ?

Eu de felul meu sunt o fire sociabila dar trista, ganditoare si foarte multi oameni imi zic mereu ”De ce esti mereu posomorat?”, ”Ce ai de esti suparat tot timpul?” ... exista oameni care au mereu un zambet pe buze si sunt mai mereu veseli ... este un pacat? Eu stau mai mereu posomorat pt ca socotesc ca nu prea am motive pt care sa fiu fericit ... la cate prostii am facut la viata mea, si daca uit pt o clipa de prostiile mele, imi aduc aminte de nefericitele gafe ale altor oameni din jurul meu, mai ales oameni dragi, si ma intristez iar pentru ei ... si apoi ma gandesc ... oare monahii care se roaga fara intrerupere sunt fericiti? Cel putin in viata asta nu par ... Cat despre mine eu aproape mi-am insusit tristetea asta ca parte din personalitatea mea... insa nu stiu daca e bine ...

Va cer asadar sfatul. Va multumesc dinainte.
Dumnezeu insusi ne indeamna la fericiere,la a ne bucura de viata ce ne-a daruit-o.Fericirea cea adevarata este numai in credinta si apoi in dragoste pentru semenii nostri.Fericirea interioara trebuie sa fie si pe fata ta,altfel este numai o masca,nu o afisezi tu ci se afiseaza singura!Da-i voie sa erupa,sa infloreasca natural si nu vei mai fi posomorat pentru ca pacatele tale le-ai "incredintat Domnului si el le-a dat la spate si nu-si va mai aminti de ele" iar tu te vei simti cu adevarat usurat chiar daca"ele vor ramane pururea inaintea ta",cum spune Psalmistul.Cine iubeste pe Domnul cu adevarat nu poate fi trist!Fi vesel deci!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fericire viata



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirea cea adevarata ! cristiboss56 Pocainta 15 24.07.2013 22:50:04
Fericirea.....doar un mit aici pe pamant?? lumyclau Generalitati 12 20.09.2012 14:55:57
Paradoxul suferintei. Fericirea de a fi prigonit pentru dreptate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 12:01:34
fericirea iuda Generalitati 40 14.09.2007 22:11:23
FERICIREA sofiaiuga Generalitati 8 30.03.2007 17:24:11