Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2015, 14:32:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu doc.
Teoria ortodoxă e una și aceeași cu Sfânta Tradiție lăsată de Părinții noștri.
Nu-i frumos să mă citez, da' pentru a avea o logică cele ce urmează, o fac.
Iată ce scrie Jeac-Claude Larchet în a sa "Terapia bolilor spirituale":

Citat:
Asemănarea cu Dumnezeu, deși deja data in chip, rămânea sa fie realizata prin voia
libera a lui Adam care primise ca dreptar porunca dumnezeiasca. Dar prin chiar
libertatea sa, Adam putea sa urmeze o alta cale, "sa părăsească binele si sa meargă
spre rau, separandu-se de Dumnezeu prin libera lui alegere". Șarpele a fost cel care i-
a descoperit aceasta cale diferita, ceea ce a constituit o ispita permanenta pentru
primul om. Aceasta ispita avea rolul de a-i pune mereu la incercare voința, alegerea
lui Dumnezeu de către om dobândind astfel forța si valoare. Fara putința de a infaptui
râul, Adam n-ar fi fost cu adevărat si cu totul liber, indumnezeirea apărând ca singura
cale posibila, si deci ca necesara si impusa prin insasi natura lui. Dumnezeu voind ca
omul sa fie desăvârșit, atunci când l-a creat după chipul Sau, l-a inzestrat cu o
libertate absoluta, care-i permitea sa participe la propria indumnezeire si sa
dobândească in Dumnezeu asemănarea cu El. Daca realizarea asemănării i-arfi fost
data spre lucrare omului fara posibilitatea unei alte alegeri, el n-ar fi fost in mod real
virtuos, fiindcă, după cum spune Sfanțul loan Damaschin, "nu este virtute ceea ce se
face silit". Existenta unei libertăți absolute pentru om si voia lui Dumnezeu ca omului
"sa-i revină răsplata pentru strădania sa" si "sa nu fie altul lăudat pentru roadă
asemănării" implica necesitatea ispitirii omului. "Trebuia deci, spune Sfanțul loan
Damaschin, ca omul sa fie mai intai ispitit; fara sa fie ispitit si incercat, omul n-ar fi
avut nici un merit". "O data incercat, scrie Sfanțul Grigorie de Nazianz, sufletul
dobândește cele nădăjduite ca plata a strădaniilor sale virtuoase, si nu doar ca dar al
lui Dumnezeu".

Toți Părinții insista asupra faptului ca Adam a fost creat de Dumnezeu cu totul bun. In
rai, in starea sa fireasca, omul trăia in intregime intru Bine, nu numai ca nu făcea
nimic rau, dar nici nu cunoștea râul, ispita dandu-i nu cunoașterea râului in sine, ci
numai a posibilității lui; cunoașterea insasi a râului apare ca urmare a păcatului (Fac.
3, 22), iar nu ca principiu al lui. in rai, râul nu exista decât in șarpe, incarnare a lui
Satan, iar acesta nu se putea in nici un fel atinge de creație, atâta vreme cat Adam



rămânea stapanitorul ei (cf. Fac. I, 28-30); tot asa el nu avea nici o putere asupra
primului om, neputand face altceva decât s a-l ispitească, ispitirea lui rămânând fara
nici o urmare atâta vreme cat omul refuza sa i se supună.

Diavolul Ie-a spus lui primilor oameni: "veți fi ca Dumnezeu" (Cf. Fac. 3, 5), si in
aceasta consta ispita. Căci Adam fusese intr-adevar destinat sa devină dumnezeu, dar
prin participare la Dumnezeu insusi, in El si prin El. Șarpele Ie-a propus oamenilor sa
devină "ca Dumnezeu", adică alți dumnezei, independent de Dumnezeu; sa fie
dumnezei fara Dumnezeu. Adam, cedând amăgirilor Celui Rau, a consimțit astfel sa
devină dumnezeu prin el insusi, sa se autoindumnezeiasca, si in aceasta consta
păcatul sau. Afirmarea absolutei sale autonomii si a voinței de a se lipsi de Dumnezeu
si de a-l lua locul, sau de a se inalta inaintea Lui ca un alt dumnezeu constituia
negarea, respingerea lui Dumnezeu. Participarea lui Adam la viata dumnezeiasca
presupunea, asa cum am arătat, conlucrarea voinței lui libere; indepartandu-se de
Dumnezeu, s-a lipsit de har, care era pentru el adevărata viata a naturii sale.
Dumnezeu le spusese lui Adam si Evei: "din rodul pomului celui din mijlocul raiului sa
nu mâncați din el, nici sa va atingeți de el, ca sa nu muriți" (Fac. 3, 3); șarpele,
dimpotrivă, Ie-a spus: "nu, nu veți muri !" (Fac. 3, 4). Urmările nefaste ale păcatului
vădesc minciuna si inselatoria diavolului: despartindu-se de Izvorul a tot ce inseamna
viata, omul se prăbușește in moarte: moartea trupului sau - care fusese creat ca
putând fi nestricacios -, care avea sa survina ulterior, si moartea de indata a sufletului
sau. "Prin păcat, scrie Sfanțul loan Damaschin, a intrat moartea in lume, ca o fiara
sălbatica si neimblanzita, distrugând viata omeneasca". Iar la Sfanțul Grigorie Palama
citim: "După acea greșeala dintâi săvârșita in raiul lui Dumnezeu, prin călcarea
poruncii... s-a ivit păcatul, iar noi am fost supuși, inainte de moartea trupeasca, morții
celei sufletești, care este despărțirea sufletului de Dumnezeu".
.

E o carte excepțională, recomand cu toată dragostea să fie citită.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2015, 16:46:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Bin, eu nu am auzit ca Sfintii Parinti sa fi spus ca Adam si Eva erau in alt univers. Dar, la cate traznai au inovat ortodocsii dupa ce s-au rupt de Biserica, ce mai conteaza una in plus?

Dragos, taica Larchet este unul din Sfintii Parinti ai BOR, despre care vorbeai in citat?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2015, 17:25:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

De fapt si unii si altii vorbiti despre acelasi lucru dar Mihnea incearca sa intepe ca nu poate sta linistit.

Unii vorbesc despre innoirea universului - de exemplu faptul ca la un moment dat incepe sa functioneze entropia. Mihnea spune acelasi lucru, spune doar ca entropia nu a fost creata mai tarziu ci doar suspendata pana la pacat, dar ii acuza pe cei care vorbesc despre noul univers ca vorbesc despre alt univers.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2015, 18:04:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De fapt catolicii vorbesc de altceva, Iuliu.
Catolicii vorbesc de un univers creat de Dumnezeu gata pregătit pentru starea căzută de după păcatul strămoșesc.
Părinții vorbesc de transformarea fundamentală a universului după cădere.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2015, 18:23:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De fapt catolicii vorbesc de altceva, Iuliu.
Catolicii vorbesc de un univers creat de Dumnezeu gata pregătit pentru starea căzută de după păcatul strămoșesc.
Părinții vorbesc de transformarea fundamentală a universului după cădere.
Mai nou catolicii nu vorbesc de un Univers creat prin Big Bang si evolutie de Dumnezeu?

In modul acesta, principiul al doilea al termodinamicii este inclus in legile Universului inca de la inceput.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2015, 18:25:54
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de MihneaDragomir Vezi mesajul
Bin, eu nu am auzit ca Sfintii Parinti sa fi spus ca Adam si Eva erau in alt univers. Dar, la cate traznai au inovat ortodocsii dupa ce s-au rupt de Biserica, ce mai...
... Faptul ca gratia " suspenda" legile naturale inseamna ca Dumnezeu ,creand acest univers imperfect ,e la randul Lui imperfect. Universul in care ne gasim acum ,arata astfel nu pentru ca asa l-a facut Dumnezeu,ci pentru ca pacatul omenesc l-a "finisat" asa ,modificand chiar modul de "prezenta" si manifestare a lui Dumnezeu in cadrul intregului univers.

O alta consecinta a gandirii catolice despre Creatie,ar fi si faptul ca omul nu se uneste nemijlocit cu Dumnezeu,caci gratia e ceva creat si diferit de Dumnezeu(daca gresesc corecteaza-ma) ;alta consecinta: faptul ca omul "natural" (in conceptia catolica)e o fiinta imperfecta(sper ca nu trebuie sa aduc dovezi :) )ceea ce ne duce cu gandul la un Dumnezeu neputincios.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2015, 21:12:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu am inteles mai nimic din ce a spus bin. Daca Dumnezeu a creat universul asa cum e azi dar a suspendat unele legi la inceput - asta dovedeste ca Dumnezeu e imperfect ? Si harul divin e cu siguranta ceva diferit de fiinta lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2015, 22:07:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu știu dacă dovedește că Dumnezeu e imperfect. Dar cu siguranță dovedește că ar fi premeditat căderea adamică, făcându-l pregătit pentru starea actuală.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.02.2015, 22:20:39
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu am inteles mai nimic din ce a spus bin. Daca Dumnezeu a creat universul asa cum e azi dar a suspendat unele legi la inceput - asta dovedeste ca Dumnezeu e imperfect ?
:) ...asta dovedeste ori ca gandirea catolica e defectuoasa,ori ca Dumnezeu e imperfect.


Citat:
Si harul divin e cu siguranta ceva diferit de fiinta lui Dumnezeu.
Harul divin nu e ceva creat si emana din Fiinta lui Dumnezeu,deci unde este harul e "aproape" si Fiinta neimpartasibila.Omul a fost creat constitutiv,sa functioneze cu har,nu cum se afirma de catolici ca gratia e o palarie pe care o pierde omul daca se impiedica si cade jos...bine...ii cade din cap ,apoi o ia vantul si ...a trebuit sa vina Hristos doar pentru a recupera palaria? Caderea a defectat omul primordial si acum se functioneaza pe "avarie".Naturalul e ...nenatural.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.02.2015, 09:22:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

stati putin, adica vreti sa ziceti ca omul e perfect? ACUM?

Sunt de acord ca Dumnezeu a creeat omul perfect, iar acesta ar fi devenit imperfect dupa cadere; dar ce legatura este intre imperfectiunea omului cu perfectiunea lui Dumnezeu? Ce legatura are faptul ca Pamantul cu legile lui fizice/chimice/biologice pare imperfect cu perfectiunea lui Dumnezeu?

Eu cred ca Pamantul cu legile sale e de fapt perfect; totul e un ciclu continuu al vietii; eu in asta vad perfectiunea.
Ca omul a degradat pamantul prin poluare, experimente chimice, abuz de resurse, deja nu mai tine e perfectiunea sau imperfectiunea lui Dumnezeu; pentru ca El ne-a creeat liberi, iar noi prin libertatea noastra o mai dam in bara; uneori chiar foarte grav (vezi inventia bombelor atomice, reactoarelor nucleare, razboaielor etc.).


Dumnezeu e perfect si a creeat totul perfect; omul a devenitimperfect prin cadere, iar Pamantul a devenit "imperfect"(muuult spus) prin impactul omului asupra acestuia.

ps: nu cred ca vom afla cu adevarat daca Adam si Eva au avut sau nu organe reproducatoare sau buric; si nici nu cred ca ne ajuta cu ceva sa stim asta...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde