Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 31.12.2009, 00:28:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Catisma 9 - anonim
Reply With Quote
  #82  
Vechi 31.12.2009, 00:50:57
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Cred ca ar avea putere mai mare rugaciunuea noastra daca am face-o in timpul postului,bineinteles sa tinem si noi post intre timp.Dar nu am inteles ce pomelnic facem.Eu as putea sa pun la manastirea noastra pomelnic,unde se citeste psaltirea incontinuu,pot sa pun exact pentru 40 de zile,dar nu inteleg pe cine punem la pomelnic?Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.12.2009, 08:24:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Cred ca ar avea putere mai mare rugaciunuea noastra daca am face-o in timpul postului,bineinteles sa tinem si noi post intre timp.Dar nu am inteles ce pomelnic facem.Eu as putea sa pun la manastirea noastra pomelnic,unde se citeste psaltirea incontinuu,pot sa pun exact pentru 40 de zile,dar nu inteleg pe cine punem la pomelnic?Doamne ajuta!
Exact același lucru am scris și eu - să facem rugăciunea în post.legat de pomelnic vom stabili cu ceva timp înainte de începerea rugăciunii.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.01.2010, 22:00:08
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit "Rugati-va neancetat!"

Acesta este indemnul sf.apostol Pavel.Aceasta initiativa este foarte buna,deasemenea si alegerea perioadei postului,dar pentru a fi cu totii impacati cu constiinta noastra este bine sa avem acceptul duhovnicului pentru initiativa aceasta.Ca sa nu fiu inteles gresit,nu este nevoie de a cere de la duhovnic binecuvantare pentru rugaciune(la rugaciune neancetata suntem chemati cu totii),ci binecuvantare pentru aceasta initiativa-lucrare si rugaciunile care sa le zicem in aceasta perioada,si stim din experienta cat de benefice sunt lucrarile care au la temelia lor binecuvantare de la preot sau episcop.Cat priveste rugaciunea propusa de Gavriil (poate ca gresesc)este o rugaciune pe care o zic preotii in timpul sf.Liturghii si nu cred ca este permisa a fi spusa si de mireni.Deci pana la momentul postului este bine sa ne lamurim cu aceste aspecte si sa ajungem la o intelegere in ce priveste rugaciunea.O sa revin.Doamne ocroteste-i pe romani!
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #85  
Vechi 05.01.2010, 02:15:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, ghemis.
Avem deja o binecuvantare colectiva a intregii actiuni. Consideri ca e nevoie de binecuvantare personala de la duhovnicul propriu?
E bun rastimpul pana la Postul Mare, caci avem timp sa punem totul la punct.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 05.01.2010, 11:35:25
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Probabil multora vi se va parea acest topic, putin deplasat, putin absurd, putin hazardat. Rugamintea mea ar fi doar aceea de a privi in jur pentru a trage concluzii. Daca veti considera ca sta in puterea reprezentantilor puterii sa salveze tara aceasta din haos, sunteti niste oameni fericiti. Si eu sunt dintre cei visatori, dar aici chiar ca nu-mi mai permit sa sper ceva!
Sambata am fost la parastasul celui despre care scriam ca am stat la capataiul lui cand a plecat dintre noi. (Au trecut deja trei luni). Au fost mai multi preoti (pe stil vechi), iar dupa masa, discutia a alunecat putin in politic. Cu toata jena, am indraznit sa spun ca de pe margine cu bratele incrucisate, nu rezolvam nimic si ca biserica nu se implica suficient in acest sens. Vazandu-ma privit cu nedumerire, m-am vazut nevoit sa explic faptul ca , evident, nu in politica se cere implicarea, ci in rugaciuni speciale, asa cum se obisnuieste in astfel de cazuri. Desi au fost in unanimitate de acord, au aratat cu degetul catre Preafericitul Daniel; de-acolo trebuie sa se dea... tonul la cantec. Concluzia era ca, in fapt, noi toti trebuie sa ne rugam si ca e greu de crezut ca lupta se va duce dincolo de peretii bisericilor. Le-am spus ca poporul roman este destul de receptiv in astfel de cazuri si ca daca din 2 milioane se vor ruga 500.000, tot inseamna ceva. Uneori si o singura rugaciune poate face minuni. Si este ciudat: daca intrebi cine crede in minunile Parintelui Arsenie Boca, sunt sigur ca se vor gasi enorm de multi. Daca intrebam cine crede in minunile sfintilor, Mina, Nicolaie, Spiridon, Parascheva, Teodora de la Neamt, Nectarie, Dumitru si nu mai stiu acum cati, vom fi coplesiti de rezultate. Cu toate astea, ne plangem de mila ca suntem condusi de hoti, minciuna si aroganta au ajuns la rang de mare cinste, dar nu suntem capabili sa ne oferim 10 minute din timpul nostru, pentru a-L ruga pe Dumnezeu sa dea intelepciune celor de care depinde tara noastra. Nu ne rugam sa moara sau sa fie pedepsiti pentru ceea ce fac, ci sa le dea Dumnezeu mintea de pe urma si sa-i "trezeasca" asa cum crede El de cuviinta!
Ieri, dupa Sf. Liturghie, am fost uimit sa descopar EXACT aceiasi pozitie a duhovnicului meu, desi va rog sa ma credeti, n-am discutat niciodata pe tema asta si nu-mi cunoaste pozitia si framantarile.
Ce-ar trebui sa facem, oare? Iesitul in strada, nu-i o solutie. Aratatul cu degetul si razvratirea impotriva sistemului, nici atat. Doar Dumnezeu poate face ceva, si sta in puterea noastra sa-L rugam pe El sau pe cei care mijlocesc pentru noi, si nu ma indoiesc de faptul ca Parintii Arsenie Boca, Teofil Paraian, Ilie Cleopa si cine mai vreti voi, nu vor fi buni reprezentanti ai intereselor noastre. Amintiti-va toate astea in rugaciunile voastre, adaugati banutul vostru la Sf Altar, si pomeniti-i pe Sfintii nostri Parinti sa mijloceasca pentru noi!
Iesitul in stada nu-i o solutie?Te inseli.Daca lupul intra in tarla trebuie scos cu strigate.Confundam bunatatea cu prostia.De asta suntem cum suntem,dupa 20 de ani,invartindu-ne ca oul in caldare fara sa stim ce vrem si incotro ne indreptam.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 05.01.2010, 19:18:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Iesitul in stada nu-i o solutie?Te inseli.Daca lupul intra in tarla trebuie scos cu strigate.Confundam bunatatea cu prostia.De asta suntem cum suntem,dupa 20 de ani,invartindu-ne ca oul in caldare fara sa stim ce vrem si incotro ne indreptam.
Ne-ar fi cam greu sa iesim pe strada cu totii, noi fiind imprasitati in lume... Dar de rugat ne putem ruga cu totii pentru binele Romaniei... cand vrem si cum putem.
Cine se mai alatura celor, care au optat pentru a face Psaltirea? Mai avem unele catisme de impartit: 10, 11, 12, 16 - 20. Va asteptam!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.01.2010, 00:53:54
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Exact același lucru am scris și eu - să facem rugăciunea în post.legat de pomelnic vom stabili cu ceva timp înainte de începerea rugăciunii.

Multumesc pentru raspuns,astept cu nerabdare sa incepem.Pana atunci este timp sa se hotarasca cine ia celelalte catisme care au mai ramas.Abia astept.La psaltire se pot pune toti cei care au parasit religia ortodoxa,adica s-au ratacit?Ce parere aveti?Pentru asta chiar cred ca avem nevoie de binecuvantere.Poate ca sunt ca un copil,dar eu asa mult mi-as dori ca cei care au trecut la adventisti si la protestanti din familia mea sa-i lumineze Dumnezeu si sa revina la credinta ortodoxa.Daca ati sti cat ma doare,dar stiu ca le-a fost greu si nu i-a indrumat nimeni la vremea aceea,incerc sa-i inteleg,dar as vrea sa-i ajut.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.01.2010, 01:48:51
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
(...)mult mi-as dori ca cei care au trecut la adventisti si la protestanti din familia mea sa-i lumineze Dumnezeu si sa revina la credinta ortodoxa.Daca ati sti cat ma doare,dar stiu ca le-a fost greu si nu i-a indrumat nimeni la vremea aceea,incerc sa-i inteleg,dar as vrea sa-i ajut.Doamne ajuta!
Parintele Arsenie Boca spunea "Nu incerca sa-l mustri pe cel care injura ca s-ar putea sa te zdruncine si pe tine in credinta ta. Fa o rugaciune pentru el si lasa-l in voia Domnului!" Poate ca doctrina comunista e de vina; poate unii dintre preoti care n-au inteles mare lucru din rostul lor pe lume; poate asa gaseste Dumnezeu metode sa lucreze cu omul! N-o sa stim niciodata. Stiu doar ca daca m-am nascut ortodox pe stil nou, m-am botezat pe stil nou, asa voi si pleca. Nu am nimic cu alte religii, dar migrarea de la o religie la alta este pacat strigator la cer, iar la plecarea dintre cele pamantene, cine te va astepta si te va insoti, daca ai migrat catre altceva, nu din convingere religioasa, ci din motive mercantile... Zilele trecute imi puneam o intrebare destul de stupida: "De ce se joaca Dumnezeu de-a moartea?" Eu nu prea cred in coincidente si consider ca totul pe lume are un rost. Avem cativa prieteni de familie care au trecut prin intamplari ciudate. Pentru a se casatori, ea, care era pe stil vechi, a trecut pe nou. A murit la aproape doi ani de la casatorie. Alt cuplu: ea, verisoara primara cu cea de dinainte. Pentru a se casatori, el a trecut pe stil vechi si s-a si re-botezat. A murit pe 18 Sept. anul trecut si am scris despre el la topicul "La capataiul unui muribund". Niciodata nu vom sti cum si de ce se intempla toate cate se intampla!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.01.2010, 02:12:46
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca spunea "Nu incerca sa-l mustri pe cel care injura ca s-ar putea sa te zdruncine si pe tine in credinta ta. Fa o rugaciune pentru el si lasa-l in voia Domnului!" Poate ca doctrina comunista e de vina; poate unii dintre preoti care n-au inteles mare lucru din rostul lor pe lume; poate asa gaseste Dumnezeu metode sa lucreze cu omul! N-o sa stim niciodata. Stiu doar ca daca m-am nascut ortodox pe stil nou, m-am botezat pe stil nou, asa voi si pleca. Nu am nimic cu alte religii, dar migrarea de la o religie la alta este pacat strigator la cer, iar la plecarea dintre cele pamantene, cine te va astepta si te va insoti, daca ai migrat catre altceva, nu din convingere religioasa, ci din motive mercantile... Zilele trecute imi puneam o intrebare destul de stupida: "De ce se joaca Dumnezeu de-a moartea?" Eu nu prea cred in coincidente si consider ca totul pe lume are un rost. Avem cativa prieteni de familie care au trecut prin intamplari ciudate. Pentru a se casatori, ea, care era pe stil vechi, a trecut pe nou. A murit la aproape doi ani de la casatorie. Alt cuplu: ea, verisoara primara cu cea de dinainte. Pentru a se casatori, el a trecut pe stil vechi si s-a si re-botezat. A murit pe 18 Sept. anul trecut si am scris despre el la topicul "La capataiul unui muribund". Niciodata nu vom sti cum si de ce se intempla toate cate se intampla!

La noi au fost alte motive.Fratele mamei mele a murit in urma cu 18 ani si matusa a trecut la alta religie si le-a luat si pe fete cu ea.Am o apasare pentru ca nu le-am ajutat cu nimic atunci,nici cu sfaturi si nici cu altceva...Dar am un sentiment ca as putea sa le ajut acum.Atunci eram cu totii altfel,vedeam cu totul diferit lucrurile,erau si orgoliile de vina,dar nici nu am avut nici rabdare si nici iubire fata de ele...Asta ma doare de fapt ca si din cauza noastra s-a intamplat acest lucru grav.Incerc sa ma pun in pielea lor si sa vad cat le-a fost de greu.A fost o rascruce in viata lor,iar drumul pe care au luat-o a fost gresit,adevarat,si nu le condamn,dar eu tot sper ca se mai poate face ceva.De aceea intreb oare se pot pune la psaltire,le-ar ajuta sau le-ar face mai mult rau decat bine?Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53