Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.07.2011, 14:41:31
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu mai am mai frate.
El este cu noi azi in chip spiritual.
Vom fi cu El si-l vom vedea in fata la revenirea Lui.
Si gata.
"Da, Eu vin curand". Amin. Vino, Doamne Iisuse. - Apocalipsa 22:20.
  #22  
Vechi 09.07.2011, 14:46:12
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
"25. Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia. "
De ce zice Dumnezeu Iisus Hristos ca momentul acela e acum?
In versetul postat de dvs. sunt folosite si timpul prezent si timpul viitor. Revenirea Domnului si INVIEREA mortilor putea avea loc oricand. Sfantul Apostol Pavel isi manifesta nadejdea ca Domnul va reveni chiar in timpul vietii sale.
  #23  
Vechi 09.07.2011, 14:57:35
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
"Da, Eu vin curand". Amin. Vino, Doamne Iisuse. - Apocalipsa 22:20.
Asa mai frate mai gras...

Zi și tu, ne-ar fi stat bine sa ne duelam doi neoprotestanți pe un forum ortodox?
Nu-i de ajuns ca ați intrat în polemica cu fratele Scott?

Ce e forumul asta? Loc sa se certe frații intre ei? Se poate???
Luati exemplu de la catolici!
  #24  
Vechi 09.07.2011, 15:11:44
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Asa mai frate mai gras...
Nu sunt gras. Este un nume de alint.


Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Zi și tu, ne-ar fi stat bine sa ne duelam doi neoprotestanți pe un forum ortodox?
Nu-i de ajuns ca ați intrat în polemica cu fratele Scott?

Ce e forumul asta? Loc sa se certe frații intre ei? Se poate???
Luati exemplu de la catolici!
Daca este vorba de scoaterea la suprafata a unor adevaruri mantuitoare, nu refuz un asa zis duel. Imi poate folosi chiar mie (pot sa-mi dau seama de o greseala a mea). Chiar pot sa spun ca-mi displac dulcegariile teologice si stilul "diplomatic".

Acum, asa ca intre frati (mai grasi sau mai slabi) despre INVIERE ce crezi? Este singura nadejde a celor morti in credinta sau mai este si alta nadejde?
  #25  
Vechi 09.07.2011, 15:22:30
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
despre INVIERE ce crezi? Este singura nadejde a celor morti in credinta sau mai este si alta nadejde?
Acum ce s-o mai dăm pe după cireș? Există bineînțeles și o altă nădejde de a cărei falsitate își dau seama și groparii nevoiți s-o audă de câteva ori pe zi: și umilul călugăr și opulentul mafiot sunt trimiși la loc cu verdeață...
Oare chiar așa să fie?
  #26  
Vechi 09.07.2011, 15:39:51
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu-i de ajuns ca ați intrat în polemica cu fratele Scott?
Frate penticostal o sa fiu sincer,scurt si la obiect:eu cu domnul mentionat de tine nu sunt frate.In nimic.Nici acum si nici vreodata.Nici cu cei din confesiunea lui.Ca sa nu existe dubii pentru nimeni.Valabil si pentru Martorii lui Iehova si Mormoni,in cazul in care s-a ratacit vreunul pe aici mai mult decat in mod obisnuit.In rest har si pace-n Domnul.
  #27  
Vechi 09.07.2011, 15:46:36
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Frate penticostal o sa fiu sincer,scurt si la obiect:eu cu domnul mentionat de tine nu sunt frate.In nimic.Nici acum si nici vreodata.Nici cu cei din confesiunea lui.Ca sa nu existe dubii pentru nimeni.Valabil si pentru Martorii lui Iehova si Mormoni,in cazul in care s-a ratacit vreunul pe aici mai mult decat in mod obisnuit.In rest har si pace-n Domnul.
Scotiene, eu te pot considera frate, foarte lesne. Chiar am nadejdea sa ne vedem in Imparatia lui Hristos. O discutie in contradictoriu (chiar daca a fost purtata pe un ton taios uneori) nu poate sa schimbe lucrurile. Doar nu suntem copii.

Ca sa revenim la subiect, nu ar strica sa-ti spui parerea despre INVIERE. Crezi in INVIERE la revenirea Domnului Iisus? Sau, ce crezi despre INVIERE si revenirea Mantuitorului?
  #28  
Vechi 09.07.2011, 15:51:02
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Scotiene, eu te pot considera frate, foarte lesne. Chiar am nadejdea sa ne vedem in Imparatia lui Hristos. O discutie in contradictoriu (chiar daca a fost purtata pe un ton taios uneori) nu poate sa schimbe lucrurile. Doar nu suntem copii.

Ca sa revenim la subiect, nu ar strica sa-ti spui parerea despre INVIERE. Crezi in INVIERE la revenirea Domnului Iisus? Sau, ce crezi despre INVIERE si revenirea Mantuitorului?
Nu este problema mea ce crezi tu.Pot sa te asigur ca opiniile nu sunt reciproce.In rest cum te va judeca Domnul nu este treaba mea.Pentru opinia solicitata de tine vezi raspunsul pe celalalt topic si poti verifica direct in materialele indicate.Succes.
  #29  
Vechi 09.07.2011, 15:53:07
macrisvasilica macrisvasilica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Frate penticostal o sa fiu sincer,scurt si la obiect:eu cu domnul mentionat de tine nu sunt frate.In nimic.Nici acum si nici vreodata.Nici cu cei din confesiunea lui.Ca sa nu existe dubii pentru nimeni.Valabil si pentru Martorii lui Iehova si Mormoni,in cazul in care s-a ratacit vreunul pe aici mai mult decat in mod obisnuit.In rest har si pace-n Domnul.
Cu asemenea mentalități, pe Noul Pământ nu doar vom construi case și vom sădi vii (Is.65,21) dar vom construi și ghetto-uri și vom ridica garduri cu sârmă ghimpată. Din fericire pentru cei mântuiți, asemenea prejudecăți nu vor exista acolo și din nefericire... nici noi (mă includ și pe mine că am și eu prejudecăți) nu vom ajunge acolo...
Dar slavă Domnului, El vrea să ne schimbe mentalitatea. Are un program special pentru asta: metanoia.
  #30  
Vechi 09.07.2011, 15:53:10
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Există bineînțeles și o altă nădejde de a cărei falsitate își dau seama și groparii nevoiți s-o audă de câteva ori pe zi: și umilul călugăr și opulentul mafiot sunt trimiși la loc cu verdeață...
Oare chiar așa să fie?
Nu are cum sa fie asa . Mai ales ca aceasta "alta" nadejde intra in conflict cu ceea ce a fagaduit Mantuitorul. Parerea mea.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INVIEREA DOMNULUI iosif Din Noul Testament 19 28.05.2013 14:15:25
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Maica Domnului... mama noastra, a tuturor crestinilor! laurastifter Despre Biserica Ortodoxa in general 41 18.10.2011 08:24:35
durere si Nadejde emili76 Generalitati 18 30.12.2009 18:37:13