Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 31.08.2012, 21:15:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down ? ? ?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Cea mai tare sursa de informare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #552  
Vechi 01.09.2012, 11:56:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
[...]cum se explică imponderabilitatea la nivelul sateliților geostaționari când echilibrul forțelor e perfect deși noaptea la ecuator ar trebui să fie alte forțe față de ziua la ecuator în condițiile în care satelitul se mișcă odată cu pământul căci e geostaționar, deci forța centrifugă este egală cu atracția gravitațională, cum atunci nu-l mișcă nici prezența lunii sau a soarelui când e deasupra sau când e interpus pământul între satelit și soare sau lună?
Bravo, domnule V.! Ai pus punctul pe i. Îi așteptăm pe suporterii PS cu explicații jdiindzifice de mare clasă.

Asta apropo de GPS.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #553  
Vechi 01.09.2012, 12:23:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Si sa-ti raspund la intrebare: da, biblia contine tampenii precum "liliacul e pasare", "balena e peste", "leviathan" (adica crocodilul) scoate foc pe nari", si alte idiotenii, si in VT si in NT
La modul general, în Biblie zburătoarele sînt denumite păsări, înotătoarele sînt în categoria peștilor. Eu n-am nimic împotrivă să supranumesc balena "un pește uriaș" de exemplu, chiar dacă e mamifer. Oricum, clasificarea speciilor a apărut mult după ce au apărut cărțile din VT.

Leviathanul nu este crocodilul, nu scrie nicăieri explicit asta în VT. Nu se știe despre ce animal este vorba.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #554  
Vechi 01.09.2012, 12:27:03
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cred ca ne apropiem de concluzia acestui topic, care este:...

...ca unii au ramas la nivelul Bibliei, exact ca la tara. Da, ii respect mult mai mult pe oamenii cu 0-2 clase, decat pe intelectualii/afaceristii fara Dumnezeu, care traiesc, spiritual vorbind, chiar mai jos ca vitele din grajdurile sus-numitilor oameni simpli, insa taranii SUNT NASCUTI TARANI. Nu sunt niste intelectuali care, de dragul nostalgiei pentru provocari si explicatii paradoxale, isi arunca studiile si discernamantul in Recycle Bin, numind, probabil, in forul lor interior, acesta cripto-suicidara (din pdv duhovnicesc) actiune un fel de "metanoia". Taranii au fost dintotdeauna asa. Si cinste lor pentru asta! Caci bunicii si strabunicii tuturor provin de la tara. Oamenii aceia, nu invata, livresc/carturareste vorbind, mai mult decat stiu deja. Insa, la acest nivel, au atins un echilibru, pe care orasenii/intelectualii cu nelinisti cautatoare dureroase si vane nu il vor avea niciodata. Una e sa fi crezut doar ce iti spun si repeta simturile, biblia si popa toata viata, si peste asta, sa fii un om exemplar, si alta e sa arunci la gunoi stiinta, cultura, si bunul-simt empiric, zicand ca astfel te simplifici metanoic si devii ca venerabilii tai stramosi. Fals! Daca sunt facute cu binecuvantarea lui Dumnezeu, deopotriva adevarata eruditie si adevarata ignoranta (adica, native si sincere fata de Dumnezeu si sine) pot fi ajutatoare la mantuire. Florin-Ionut, intelegi nuanta? Refuz sa cred ca nu.
  #555  
Vechi 01.09.2012, 13:09:58
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bravo, domnule V.! Ai pus punctul pe i. Îi așteptăm pe suporterii PS cu explicații jdiindzifice de mare clasă.

Asta apropo de GPS.
Dvs. credeti in existenta satelitilor geostationari si imponderabilitatea la bordul lor? Daca da, cum de credeti? Daca nu, ce valoare poate avea demonstratia pe care ati aplaudat-o?
  #556  
Vechi 01.09.2012, 13:21:34
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La modul general, în Biblie zburătoarele sînt denumite păsări, înotătoarele sînt în categoria peștilor. Eu n-am nimic împotrivă să supranumesc balena "un pește uriaș" de exemplu, chiar dacă e mamifer. Oricum, clasificarea speciilor a apărut mult după ce au apărut cărțile din VT.

Leviathanul nu este crocodilul, nu scrie nicăieri explicit asta în VT. Nu se știe despre ce animal este vorba.
Deci in VT nu se stia din ce specie apartine o creatura din lipsa clasificarii care a aparut ulterior? Ce parere aveti: un evreu putea manca balene sau nu?
  #557  
Vechi 01.09.2012, 13:39:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă era cușer, de ce nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #558  
Vechi 01.09.2012, 14:18:04
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă era cușer, de ce nu?
Citeste Legea cu atentie, frate: fapturile innotatoare fara solzi nu pot fi kosher, pentru ca sunt NECURATE.
  #559  
Vechi 01.09.2012, 17:40:17
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

cum atunci nu-l mișcă nici prezența lunii sau a soarelui când e deasupra sau când e interpus pământul între satelit și soare sau lună?

Satelitii sunt controlati de pe pamant in functie de datele primite privind orbita deviata a satelitului de carte atractia lunii, soarelui, diferentei de raza a terrei etc. Vezi, deci, este influentata traiectoria care este voit geostatica calculata astfel incat forta centrifuga sa fie egala cu actractia gravitationala.
  #560  
Vechi 01.09.2012, 18:13:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
cum atunci nu-l mișcă nici prezența lunii sau a soarelui când e deasupra sau când e interpus pământul între satelit și soare sau lună?

Satelitii sunt controlati de pe pamant in functie de datele primite privind orbita deviata a satelitului de carte atractia lunii, soarelui, diferentei de raza a terrei etc. Vezi, deci, este influentata traiectoria care este voit geostatica calculata astfel incat forta centrifuga sa fie egala cu actractia gravitationala.
crezi că vor ține cont de asta?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43