Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 19.07.2011, 23:36:21
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu am intrebat cand, ci unde va avea loc "jonctiunea".

Ca sa fiu mai clar: Sfantul Apostol Pavel spune ca Domnul se va intoarce, cei morti in Hristos vor invia (1 Tesaloniceni 4:16) si toti credinciosii vor fi rapiti in vazduh pentru a-L intampina pe Domnul (vers. 17). In acest cadru, unde va avea loc intalnirea "sufletului viu" (inventia dvs.) cu trupul mort?
Discutia incepe sa devina ridicola.

Spuneti-mi va rog, in acceptiunea sectei dumneavoastra, asemenea chestiuni au relevanta pentru mantuire ?!!

Sau faceti parte dintre cei care asteapta "The Rapture" ?

Domnul meu, as putea sa caut opinia Bisericii despre aceasta chestiune (pentru ca, spre deosebire de dumenavoastra, nu ma consider atoatestiutor, iar timpul limitat pe care pot sa-l dedic lui Dumnezeu se materializeaza mai mult in rugaciune decat in hermeneutica biblica), dar va sigur ca este fara importanta in ceea ce priveste reconcilierea cu Creatorul meu, iar acesta este singurul lucru care ma intereseaza.

In ceea ce va priveste pe dumneavoastra, va promit ca, daca nu veti inceta imediat sa denumiti dogmele Bisericii mele si ale Bisericii Ortodoxe cu apelative precum "inventii", precum si altele mai insalubre, voi raporta postarile dumenavoastra cu rugamintea sa fiti banat.

Trebuie sa existe o limita a lipsei de respect pentru credinta altora, domnule.
  #132  
Vechi 20.07.2011, 00:41:50
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Reformulez intrebarea, in mod mai clar:
ce rost are revenirea Mantuitorului si INVIEREA mortilor?

reformulez si eu raspunsul:

Daca ai ajuns cu lectura Scripturii la Evanghelia dupa Ioan, ai sesizat acolo in capitolul 11 la versetul 26 o intrebare esentiala a lui Hristos: ,,crezi tu aceasta? adica crezi tu ca cel ce crede in Hristos (si implineste tot ce presupune credinta in El), in veac nu va muri?
( e vorba de despartirea sufletului de Dumnezeu, nu de moartea biologica a trupului)

Crezi tu ca cei care prin credinta, incep inca de aici si acum sa-L primeasca in suflet si sa se uneasca tainic cu El prin har si care trec dincolo in aceasta stare, mai pot fi despartiti de El (adica morti, pt. ca asta inseamna moartea -despartirea de Dumnezeu)?
Crezi tu ca omul credincios, care trecand dincolo, Il are in suflet pe Cel-vesnic-viu, in veac nu va muri si nu va mai fi despartit de El ? Crezi tu cuvintele lui Hristos? De ce s-ar desparti Hristos de cei ce Il iubesc, de ce i-ar da mortii sufletesti (despartirii de El)?

Daca raspunsul tau la intrebarea lui Hristos din Ioan 11, 25-26 ,,crezi tu ca cel ce crede in Hristos in veac nu va muri?,, este afirmativ, atunci intrebarea obsesiva a AZ7 referitor la a doua venire e superflua deoarece ar trebui sa fi aflat deja ca la sfarsitul veacurilor, Hristos va invia si trupurile, pt. a le uni din nou cu sufletele.

Kirie eleison!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INVIEREA DOMNULUI iosif Din Noul Testament 19 28.05.2013 14:15:25
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Maica Domnului... mama noastra, a tuturor crestinilor! laurastifter Despre Biserica Ortodoxa in general 41 18.10.2011 08:24:35
durere si Nadejde emili76 Generalitati 18 30.12.2009 18:37:13