Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2011, 13:41:40
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
Cred ca neintelegerea mea vine din faptul ca impartim idei diferite asupra credintei. Personal imi este frica de venirea Sa pt ca nu sunt pregatita pt judecata...
Si eu cred la fel: modul in care vedem mantuirea este putin diferit si are drept rezultat stari diferite in ateptarea venirii Domnului.

Nici eu nu sunt pregatit pentru judecata.
Nu cred ca exista vreun om care ar putea fi pregatit daca n-ar fi mila si harul si indurarea lui Dumnezeu.

Cred ca tot ceea ce pot face este sa ma incred in Harul Domnului si sa imi dau toate silintele sa implinesc poruncile lui.
Fac aceasta cu bucurie si cu nadejde.

Apreciez grija dumneavoastra si chiar "frica".
Aceasta ne poate fi o buna motivatie in a nu-L intrista.
  #12  
Vechi 09.07.2011, 13:49:40
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nu cunoasteti o alta cale de a fi cu Domnul (in prezenta LUI) decat daca se intoarce EL (asa cum a promis)?
Suntem cu Domnul si acum.
Prezenta Lui este si astazi simtita in biserica.
A promis ca va fi cu noi in toate zilele pana la sfarsitul veacului.
Ne impartasim cu El la Cina Domnului.

Dar cand va veni si il vom vedea va fi diferit. Asa cred. Dupa cum spunea poetul:

Aș privi din zori în zori
toate văile cu flori.
Aș privi și-aș strânge-n piept
tot ce-i tainic și-nțelept...

Tot noianul zorilor,
tot focul bujorilor,
tot suspinul crinilor
din umbra grădinilor,
tot seninul zărilor,
tot argintul mărilor,
toată slava stelelor
ce dă farmec nopților!

Și când vine-o iarnă grea,
troienind cărarea mea,
lângă Domnul am și-atunci
tot ce-i mai frumos în lunci...

Dar când Domnul va veni
și în ochi mă va privi,
nu voi mai vedea atunci
nici cărări, nici văi, nici lunci
...

Nici noianul zorilor,
nici focul bujorilor,
nici suspinul crinilor
din umbra grădinilor,
nici seninul zărilor,
nici argintul mărilor
și nici stelele de sus.
Numai fața lui Isus!

Costache Ioanid

Fiindca sunteti in sabat iti dau si melodia: http://www.youtube.com/watch?v=LdAZ1HvycB0

.

Last edited by penticostalul; 09.07.2011 at 13:55:53.
  #13  
Vechi 09.07.2011, 13:58:08
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Suntem cu Domnul si acum.
Prezenta Lui este si astazi simtita in biserica.
A promis ca va fi cu noi in toate zilele pana la sfarsitul veacului.
Ne impartasim cu El la Cina Domnului.
Haideti sa discutam sincer. Ati dat-o pe "poezie" ca sa ocoliti un raspuns la o intrebare pe care va faceti ca nu ati priceput-o. M-am referit la prezenta personala, fizica, a Domnului.

Si Sfantul Apostol Pavel credea ca Domnul este cu noi tot timpul. Totusi, atunci cand descrie revenirea Domnului si INVIerea mortilor, sfantul Apostol spune :"si atunci vom fi totdeuna cu Domnul" (1 Tesaloniceni 4:17).

De asemenea Domnul Iisus le spune ucenicilor: "Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine pentru ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi" (Ioan 14:3).

Dvs. mai cunoasteti o alta varianta de a fi in prezenta (fizica) a Domnului, in afara de revenirea Sa si INVIEREA celor morti in credinta?
  #14  
Vechi 09.07.2011, 14:06:09
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dvs. mai cunoasteti o alta varianta de a fi in prezenta (fizica) a Domnului, in afara de revenirea Sa si INVIEREA celor morti in credinta?
Tu chiar nu te-ai prins mai grasule ca eu nu am chef de cearta pe tema nemuririi sufletului? Nu-i pe 30 de topice deja?
Azi m-ai prins intr-o pasa buna, poate altadata...

Hai ca iti mai dau un cantec. Despre pace de aceasta data. Asculta-l, e cu adevarat genial:
Lasand ratiunea sa ne fiarba, am uitat ce-nseamna poezia...
http://www.trilulilu.ro/simonapeter/ed580497a69227

Last edited by penticostalul; 09.07.2011 at 14:09:15. Motiv: dadusem alt link
  #15  
Vechi 09.07.2011, 14:07:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"25. Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia. "
De ce zice Dumnezeu Iisus Hristos ca momentul acela e acum?
Poate e mai potrivit sa fiu interesat de invierea mea sufleteasca,din pacatele care in care petrec,din moartea sufleteasca in care ma aflu,decat sa astept acea inviere a trupurilor,care poate sa fie foarte bine si peste un milion de ani.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 09.07.2011 at 14:09:08.
  #16  
Vechi 09.07.2011, 14:15:41
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Tu chiar nu te-ai prins mai grasule ca eu nu am chef de cearta pe tema nemuririi sufletului? Nu-i pe 30 de topice deja?
Azi m-ai prins intr-o pasa buna, poate altadata...
Discutia nu este despre neterminatul subiect al "nemuririi sufletului". Este o discutie mult mai deranjanta: despre revenirea Domnului si INVIEREA celor morti.

Asa cum m-am asteptat, chiar si umilul penticostal s-a aprins cand este vorba despre revenirea Mantuitorului si INVIERE.

Este o reactie tipica a crestinilor, la fagaduintele Mantuitorului. Am observat-o la foarte multe persoane (unele de un calm si o delicatete exemplara, pana la punerea in discutie a ceea ce a promis Domnul Iisus).

P.S. Totusi, puteti sa-mi raspundeti la intrebare? Mai aveti vre-o alta nadejde sa fiti in prezenta Domnului, in afara de revenirea Sa si INVIEREA mortilor? Da sau nu? Ce este asa de greu?


Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Hai ca iti mai dau un cantec. Despre pace de aceasta data. Asculta-l, e cu adevarat genial:
Lasand ratiunea sa ne fiarba, am uitat ce-nseamna poezia...
http://www.youtube.com/watch?v=LdAZ1HvycB0
Sper sa fie genial. Nu suport melodii de proasta calitate, dedicate Domnului (cum se obisnuieste sa se practice).
  #17  
Vechi 09.07.2011, 14:21:01
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Probabil ca intrebarea s-a referit si cum vedem noi Venirea si invierea.
Pentru ca exista mai multe interpretari si posibilitati de interpertare.

Crestinatatea ortodoxa cel putin dupa cum spune dogma nu vede venirea lui Iisus ca fiind similara cu venirea anterioara. Adica acum venirea este vazuta doar ca fiind o lucrare ce tine de Judecata fara sa fie implicata si o venire omeneasca.
Iar despre invierea mortilor nu cunosc exact viziunea ortodoxa -oricum trebuie avuta in vedere si invierea "catre Judecata" si cele doua transe de invieri descrise in Apocalipsa.

Alte interpretari includ si o aparitie fizica insa cumva care va veni din cer in timp ce noi astia mai rasariti vom fi inaltati in intimpinarea Lui "pe norii cerului, prin vazduh" (rapirea) -cu Venire fizica care nu ar atinge pamintul.

-in general aceste interpretari vad invirea ca fiind o inviere direct in Imparatia lui Dumnezeu insotita de o binecuvintare prin care esti facut desavirsit arhant dotat cu toate darurile si harismele necesare.

"Orice ochi il va vedea"- este interpretat ca fiind vorba despre ochii celor merituosi iar alte interpretari ca find vb despre orice om.

Alte interpretari cuprind o venire trupeasca dar nu inainte de a se implini toate semnele prevestitoare venirii intre care si semnul pe cer dar si intunecarea Soarelui si a Lunii facuta rosie care va avea loc la urgia celor 3 zile de intuneric. Deocamdata un semn important prezent este venirea Iisus-ilor mincinosi.

Oricum va fi o venire de asa natura incit mozaicii ramasi in viata -acel mic grup "viermisor"- sa capete credinta in El.
Si nu numai - si Egiptenii si Asirienii.
Fiindca aceste trei tari conform unui verset din VT se vor imfrati prin lucrarea lui Dumnezeu.
Isaia 19

17. Atunci pământul lui Iuda va fi pentru Egipt înfricoșare mare; ori de câte ori i se va aminti numele; Egiptul va tremura, din pricina hotărârii luate împotriva lui de Domnul Savaot.
18. În vremea aceea, vor fi numai cinci cetăți în pământul Egiptului care vor grăi limba Canaanului și vor jura în numele Domnului Savaot; una se va numi "Cetatea Soarelui".
19. În ziua aceea, va fi un jertfelnic în mijlocul pământului Egiptului și un stâlp de pomenire la hotarul lui, pentru Domnul.
20. Acesta va fi un semn și o mărturie pentru Domnul Savaot în pământul Egiptului. Când vor striga către Domnul în strâmtorările lor, atunci El le va trimite un mântuitor și un răzbunător oare-i va mântui.
21. Domnul se va face știut în Egipt și Egiptenii vor cunoaște pe Domnul în ziua aceea. Și vor aduce arderi de tot și prinoase și vor face făgăduințe Domnului și le vor împlini.
22. Și Domnul va bate Egiptul, îl va lovi și apoi îl va vindeca. Și ei se vor întoarce la Domnul și El se va îndupleca și îi va tămădui.
23. În vremea aceea, va fi un drum din Egipt în Asiria și Asiria va merge în Egipt și Egiptul în Asiria și Egiptenii și Asirienii vor sluji pe Domnul.
24. În ziua aceea, Israel va fi al treilea în legământul cu Egiptul și cu Asiria, ca o binecuvântare în mijlocul pământului,
25. Binecuvântare a Domnului Savaot, Care zice: "Binecuvântat să fie poporul Meu, Egiptul și Asiria, lucrul mâinilor Mele și Israel, moștenirea Mea!"

Infratirea lumii arabe cu cea mozaica in conditiile in care ei sa si creada deplin in Iisus presupune convertirea lor.

Last edited by Mihai36; 09.07.2011 at 14:36:52.
  #18  
Vechi 09.07.2011, 14:21:04
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Tu chiar nu te-ai prins mai grasule ca eu nu am chef de cearta
Considerati ca o discutie despre scumpele fagaduinti ale Mantuitorului poate deveni o cearta?
  #19  
Vechi 09.07.2011, 14:24:27
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Discutia nu este despre neterminatul subiect al "nemuririi sufletului". Este o discutie mult mai deranjanta: despre revenirea Domnului si INVIEREA celor morti.

Asa cum m-am asteptat, chiar si umilul penticostal s-a aprins cand este vorba despre revenirea Mantuitorului si INVIERE.

Este o reactie tipica a crestinilor, la fagaduintele Mantuitorului. Am observat-o la foarte multe persoane (unele de un calm si o delicatete exemplara, pana la punerea in discutie a ceea ce a promis Domnul Iisus).

P.S. Totusi, puteti sa-mi raspundeti la intrebare? Mai aveti vre-o alta nadejde sa fiti in prezenta Domnului, in afara de revenirea Sa si INVIEREA mortilor? Da sau nu? Ce este asa de greu?
Nu mai am mai frate.
El este cu noi azi in chip spiritual.
Vom fi cu El si-l vom vedea in fata la revenirea Lui.
Si gata. Cand sa-L vad, in sanul lui Avraam?

Dar nu m-am aprins, unde ai vazut ca am luat foc?
Dimpotriva, sufletul îmi este liniștit și potolit ca un copil înțărcat care stă lângă mama sa.

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Sper sa fie genial. Nu suport melodii de proasta calitate, dedicate Domnului (cum se obisnuieste sa se practice).
E tare, nici vorba de proasta calitate dar nici nu-i dedicat Domnului.
E dedicat doar tie...:)

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Considerati ca o discutie despre scumpele fagaduinti ale Mantuitorului poate deveni o cearta?
Da, asta consider, desigur.
Mai toate discutiile pe teme sensibile nu doar ca pot deveni cearta dar au si degenerat deja in certuri violente pe multe topice.

Si eu am contribuit uneori, Domnul sa ma ierte.

Last edited by penticostalul; 09.07.2011 at 14:31:13.
  #20  
Vechi 09.07.2011, 14:35:31
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Probabil ca intrebarea s-a referit si cum vedem noi Venirea si invierea.
Pentru ca exista mai multe interpretari si posibilitati de interpertare.
Cred ca, inainte de orice interpretare, ar ttrebui sa cunastem descrierea facuta de Sfintii Apostoli, momentului revenirii Mantuitorului si INVIERII mortilor.

Sfantul Apostol Pavel ne face o descriere limpede a acestui eveniment asteptat de credinciosi (inca de pe vremea Sfintilor Apostoli):

"Fratilor, despre cei ce au adormit, nu voim sa fiti în nestiinta, ca sa nu va intristati, ca ceilalti, care nu au nadejde, Pentru ca de credem ca Iisus a murit si a înviat, tot asa (credem) ca Dumnezeu, pe cei adormiti întru Iisus, îi va aduce împreunã cu El. Caci aceasta va spunem, dupa cuvantul Domnului, ca noi cei vii, care vom fi ramas pana la venirea Domnului, nu vom lua inainte celor adormiti, Pentru ca Insusi Domnul, ..., Se va pogorî din cer, si cei morti întru Hristos vor învia intai, Dupã aceea, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti, impreuna cu ei, in nori, ca sa intampinãm pe Domnul in vazduh, si asa pururea vom fi cu Domnul. De aceea, mangaiati-va unii pe altii cu aceste cuvinte."(1 Tesaloniceni 4:13-18)

Totul este foarte limpede.

Iar nadejdea noastra este revenirea Mantuitorului, INVIEREA celor morti in credinta si partasia vesnica cu Domnul. Mai exista alta nadejde?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INVIEREA DOMNULUI iosif Din Noul Testament 19 28.05.2013 14:15:25
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Maica Domnului... mama noastra, a tuturor crestinilor! laurastifter Despre Biserica Ortodoxa in general 41 18.10.2011 08:24:35
durere si Nadejde emili76 Generalitati 18 30.12.2009 18:37:13