Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.07.2011, 18:27:03
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Invierea mortilor este strans legata de Judecata de Apoi.La Judecata de apoi se va separa binele de rau.Suferinta si moartea vor fi abolite.Fericirea si bucuria vesnica va fi stabilita.Toate vor fi restaurate in starea initiala de binecuvantare.
  #42  
Vechi 09.07.2011, 18:42:07
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Nu stiu la ce turn de veghere te referi insa despre babiloane putem discuta atit din perspectiva VT cit si apoi NT.

Apoc 20 5. Iar ceilalți morți nu înviază până ce nu se vor sfârși miile de ani.

Si mai era un verset in care se arata ca ceialti morti care nu au inviat alaturi de cei nedesavirsiti care mor in Domnul (nazuitori)vor veni peste miile de ani.

faptul ca sint de categorii diferite -adica o diferentiere calitativa- rezulta din faptul ca in miile de ani nu vor mai fi incercarile si suferintele necesare unei anumite categorii de oameni -incercari fara de care nu pot invata lectiile asa doar din exemple pozitive si din trairi elevate de care poate inca nu sint capabili , altfel poate li se spunea si lor "Fericiti si sfinti cei care inviaza a doua oara"

Faptul ca reincarnarea era deja prezenta o stiu dar nu suna bine in urechile oricarui credincios care urmeaza doar dogma fara sa parcurga si biblia.
mai eles ca ei doresc sa intre in imparatie intre ingeri fara sa fi obtinut in prealabul desavirsirea arhanta aici pe pamint ci daca se poate sa fie primita asa cadou fara o scoala practica a darurilor si a harismelor si fara o cunoastere temeinica a realitatilor nevazute. Asemanatoare pildei interpretate literal a vamesului de pe cruce.

Iar cei care merg in iazul de foc sint pacatosii de neoprit care nu sint nazuitori - a treia categorie.
Faptul ca exista morti in asteptare (in casa mortilor) pe timpul celor citeva mii de ani inseamna ca aruncarea casei mortilor in iazul de foc nu inseamna desfintarea acestei stari sau a mortilor din ea ci imposibilitatea celor ramasi in viata sa mai comunice cu mortii , mai cu seama ca si iadul a fost aruncat (starea pacatoasa) cit si pacatosi iremediabili (care nu au fost scrisi in cartea vietii pe mai departe).-adica desfintarea lor - dezintegrarea sufletelor lor omenesti indiferent de urmari.
Lucru care nu este facut dupa miile de ani cum s-ar intelege ci tot acum la Judecata. De ce ? pentru ca zilele din urma ale judecatii cuprind razboiul cu Gog si Asiria despre care scrie si in Daniel iar razboul se sfirseste odata cu urgia , urgie justitiara cu ocazia careia are lor intunecarea Soarelui si a Lunii rosie , intunecare care este semnul venirii lui Iisus , venire inainte de a se incheia leatul adamic si de a incepe imparatia sfintilor pe timpul acestor mii de ani. Deci venirea si asteptarea Sa nu mai dureaza de acum inca citeva mii de ani caci Isusii mincinosi deja au venit , ceea ce insemna ca vor urma si celelalate semne cit de curind, pustiirea locasului, razboiul si urgia urmate de venirea ca o trimbita cind va incepe secerarea a doua in urma careia va ramine in viata din doua treimi una singura.
Iar de la pustiirea locasului pina la sf Judecatii cu limpezirea si albirea nu dureaza decit un nr limitat de zile.

Unii calugari spun ca miile de ani de dupa care e dezlegat cel rau ar fi si trecut deja dar ca vor mai fi si altele si ca veacul celui rau (dezlegat) a inceput in 1910 an in care a avut loc si venirea celor doi trimisi imbracati in saci -eveniment musamalizat de biserica - avut loc in Iraklyon din insula Creta. Insa cunoscut in rindurile unor preoti si calugari de la noi.
Daca vei citi si cartea "Calugarii" printre rinduri vei vedea ca ceva grav a avut loc acolo incit au fost nevoiti sa ceara ajutorul calugarilor rusi iar Dumnezeu le-a raspuns ca nu acolo este babilonul ci pe un pamint legat de uscat si care nu este departe. Moment din care au inteles ca nu este vb de Constantinopol asa cum se credea la vremea aceea..
In mod similar au mai trecut pe neobservate si alte evenimente apocalipstice. Incluisv cele doua legate de 666 si apoi albinele ucigase din SUA si cel rau cu semnele si cu rana vindecata insa ala cu semnele are urmasi si porunci date pt inarmare si razboi fanatic.
Lumea in lipsa unei interpretari corecte a Apocalipsei crede ca toate evenimentele din veacul celui rau s-ar suprapune sau ca unele sint consecutive doar fiindca e vb de mai multe trimbite fiidca ele sint prezentate fara sa se tina cont de inlantuirea temporala reala , si asta in mod intentionat. Indiciile inlantuirii trebuie cautate in VT si in textul care contine clar informatia.
  #43  
Vechi 09.07.2011, 19:48:27
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Și iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin. – Matei 28,20
Despre prezenta spirituala a Domnului Iisus cred ca nu se indoieste nimeni.

Cand Domnul spune ca se va intoarce sa ne ia cu El, pentru ca acolo unde este El sa fim si noi, se refera la o partasie fizica, concreta cu EL. Despre aceeasi partasie cu Domnul vorbeste si Apostolul Pavel, cand descrie revenirea Mantuitorului.

Intrebarea era: mai aveti o alta nadejde de a fi impreuna cu Domnul Iisus (fizic, faptic, real,etc) in afara de revenirea Sa si INVIEREA cel morti in credinta?

Cei morti mai au o alta nadejde a comuniunii cu Domnul Iisus Hristos, in afara de INVIEREA pe care o va darui Domnul la intoarcerea Sa?
  #44  
Vechi 09.07.2011, 20:03:26
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Despre prezenta spirituala a Domnului Iisus cred ca nu se indoieste nimeni.

Cand Domnul spune ca se va intoarce sa ne ia cu El, pentru ca acolo unde este El sa fim si noi, se refera la o partasie fizica, concreta cu EL. Despre aceeasi partasie cu Domnul vorbeste si Apostolul Pavel, cand descrie revenirea Mantuitorului.

Intrebarea era: mai aveti o alta nadejde de a fi impreuna cu Domnul Iisus (fizic, faptic, real,etc) in afara de revenirea Sa si INVIEREA cel morti in credinta?

Cei morti mai au o alta nadejde a comuniunii cu Domnul Iisus Hristos, in afara de INVIEREA pe care o va darui Domnul la intoarcerea Sa?
sunt impreuna cu Hristos... Hristos e in inima mea si in viata mea... cei ce sunt in Rai intru toate il urmeaza pe Hristos..
  #45  
Vechi 09.07.2011, 20:13:53
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Cei din rai da ca sint desavirsiti insa noi care vrem sa intram nu vom putea cu nici un chip daca nu vom obtine desavirisrea pe pamint asa dupa cum reiese din NT (numai retin versetele) .
Cei care vor fi sfinti arhanti apartin deja cerului iar ceilalti nedesavirsiti au parte doar de inviere ca sa aibe timp sa fie desavirsiti si abia apoi intra si in rai caci impartia cerurilor nu este tot una cu imparatia sfintilor lui Hristos din vremae miilor de ani chiar si in conditiile in care Imparatia cerurilor vine pe pamint (tocmai pemtru ca noi nu putem veni in rai) vine ca sa ne calauzeazca catre desavirsire- catre viata vesnica care nu este posibila fara desavirsirea necesara.
  #46  
Vechi 09.07.2011, 20:14:27
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
sunt impreuna cu Hristos... Hristos e in inima mea si in viata mea... cei ce sunt in Rai intru toate il urmeaza pe Hristos..
Multumesc. Nu am inteles nimic. Daca nu vrei sa raspunzi limpede, nu este nici o problema. Te inteleg.

Poate ai tu niste intrebari pentru mine, referitoare la revenirea Domnului si INVIEREA celor morti in credinta. Iti voi raspunde cat se poate de clar, pe subiect si cu referiri Scripturistice.
  #47  
Vechi 09.07.2011, 20:21:47
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
cei ce sunt in Rai intru toate il urmeaza pe Hristos..
Poti sa-mi spui cum au ajuns in Rai, cei despre care spui ca sunt acolo? A revenit Domnul si i-a luat cu EL, in timpul vietii? Au murit iar Domnul S-a intors, i-a INVIAT si i-a luat cu EL?

Domnul a fagaduit ca se va intoarce, va INVIA mortii si ii va lua cu EL pe ai Sai. Prezenta in Rai, alaturi de Hristos, trebuie sa aiba la baza fagaduintele Mantuitorului.
  #48  
Vechi 09.07.2011, 20:22:53
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Cei ce au murit in Hristos sunt in prezenta lui, in Rai, si intru toate sunt urmatori ai lui... ma refer la sfinti.. cat despre prezenta reala al lui Hristos in viata ta, e trist daca nu ai experimentat asa ceva si te numesti crestin.. el e aici acum cu noi.. prin botez ne-am imbracat in El... E cu noi pana la finele veacului prin Biserica.
  #49  
Vechi 09.07.2011, 20:29:49
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Prezenta faptica al lui Hristos in lume e Biserica.Biserica este prelungirea faptica a lui Hristos in lume.
  #50  
Vechi 09.07.2011, 20:40:01
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Cei ce au murit in Hristos sunt in prezenta lui, in Rai, si intru toate sunt urmatori ai lui... ma refer la sfinti..

Bun. Am inteles. Dar, repet a nu stiu cat-a oara aceeasi intrebare: cum au ajuns in Rai, in prezenta lui Hristos? Are vre-o legatura cu fagaduintele Mantuitorului sau exista alta modalitate?


Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
cat despre prezenta reala al lui Hristos in viata ta, e trist daca nu ai experimentat asa ceva si te numesti crestin...
Nu despre persoana mea se discuta. Si, in plus, nu ai de unde sa stii care este implicarea Domnului Iisus Hristos in viata mea.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INVIEREA DOMNULUI iosif Din Noul Testament 19 28.05.2013 14:15:25
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Maica Domnului... mama noastra, a tuturor crestinilor! laurastifter Despre Biserica Ortodoxa in general 41 18.10.2011 08:24:35
durere si Nadejde emili76 Generalitati 18 30.12.2009 18:37:13