Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.07.2011, 20:42:19
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Eu cred ca Iisus este prezent (ca si Dumnezeu dealtfel) in noi doar prin binele si manifestarea calitatilor noastre - hainele noastre spirituale care trebuie curatite albite si lamurite dar si desavirsite.
Iar acest lucru -binele si calitatile- este prezent nu doar in cei care cred sau sint adeptii unei biserici.
El nu s-a referit la biserica ci la noi, noi cu totii.
Dar daca esti botezat si iti speli hainele de pacate cu atot mai mult.
Altfel de ce ar fi mai placut Domnului un om necredincios dar care implineste legea firii de la sine (moralitatea) decit un credincios care nu o implineste.
"Pe orice lucreaza neprihanirea il voi aduce la Mine."
  #52  
Vechi 09.07.2011, 20:46:17
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Eu cred ca Iisus este prezent
Dar despre revenirea SA si INVIERE, ce crezi? Ca acesta este subiectul, de la care toti cauta sa se abata.
  #53  
Vechi 09.07.2011, 20:47:01
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Bun. Am inteles. Dar, repet a nu stiu cat-a oara aceeasi intrebare: cum au ajuns in Rai, in prezenta lui Hristos? Are vre-o legatura cu fagaduintele Mantuitorului sau exista alta modalitate?
prin intermediul faptelor bune...
  #54  
Vechi 09.07.2011, 20:50:14
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
prin intermediul faptelor bune...
Dupa spusele tale, ajungerea in Rai nu are nici o legatura cu fagaduintele Mantuitorului. Nu au nici un rost. Le-a facut degeaba. Asa este?

P.S. In plus, ai anulat si jertfa de pe Cruce. Faptele tale bune te duc in Rai. Ce rost o mai fi avand jertfa Mantuitorului?

Last edited by grasu77; 09.07.2011 at 20:54:00.
  #55  
Vechi 09.07.2011, 20:51:19
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dupa spusele tale, ajungerea in Rai nu are nici o legatura cu fagaduintele Mantuitorului. Nu au nici un rost. Le-a facut degeaba. Asa este?
la care din ele te referi?
  #56  
Vechi 09.07.2011, 21:01:34
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
la care din ele te referi?
Le repet cu mare placere:
- " Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, pentru ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi" (Ioan 14:3)

- "Iata, Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, sa dau fiecaruia dupa fapta lui" (Apocalipsa 22:12)

- "Voia Tatalui Meu este ca, oricine vede pe Fiul si crede in EL, sa aiba viata vesnica, si EU il voi INVIA in ziua de apoi." (Ioan 6:40).

Din aceste fagaduinte, eu inteleg ca, pentru a fi in Rai cu Domnul si sa ai viata vesnica, este nevoie ca EL sa se intoarca, sa INVIE pe cei morti in credinta si sa-i ia cu EL pe ai SAI (asa cum a fagaduit).

Am inteles bine sau mai sunt si alte variante de a ajunge in Rai, in prezenta Domnului Iisus Hristos?
  #57  
Vechi 09.07.2011, 21:04:59
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Le repet cu mare placere:
- " Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, pentru ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi" (Ioan 14:3)

- "Iata, Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, sa dau fiecaruia dupa fapta lui" (Apocalipsa 22:12)

- "Voia Tatalui Meu este ca, oricine vede pe Fiul si crede in EL, sa aiba viata vesnica, si EU il voi INVIA in ziua de apoi." (Ioan 6:40).

Din aceste fagaduinte, eu inteleg ca, pentru a fi in Rai cu Domnul si sa ai viata vesnica, este nevoie ca EL sa se intoarca, sa INVIE pe cei morti in credinta si sa-i ia cu EL pe ai SAI (asa cum a fagaduit).

Am inteles bine sau mai sunt si alte variante de a ajunge in Rai, in prezenta Domnului Iisus Hristos?
pana la inviere sufletul este intr-o pregustare a Raiului si a Iadului, in functie de faptele sale.
  #58  
Vechi 09.07.2011, 21:07:45
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
pana la inviere sufletul este intr-o pregustare a Raiului si a Iadului, in functie de faptele sale.
Aha. Deci, totusi primeste o rasplata, inainte ca Domnul sa vina sa dea rasplata (fagaduita in Apocalipsa 22:12). Cine ii da aceasta rasplata, care nu vine de la Domnul?
  #59  
Vechi 09.07.2011, 21:16:00
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Aha. Deci, totusi primeste o rasplata, inainte ca Domnul sa vina sa dea rasplata (fagaduita in Apocalipsa 22:12). Cine ii da aceasta rasplata, care nu vine de la Domnul?
Venirea lui Hristos e un prezent continuu.

Cel care a zis :"Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac."
  #60  
Vechi 09.07.2011, 21:27:30
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
Venirea lui Hristos e un prezent continuu.
Inseamna ca si inaltarea Sa este un prezent continuu. Inca se mai inalta.

Spun asta, deoarece revenirea Sa, este descrisa de Sfintii Apostoli, ca fiind asemanatoare cu inaltarea. "Acest Isus care S-a înaltat la cer din mijocul vostru, va veni în acelasi fel cum L-ati vazut mergînd la cer." (Fapte 1:11).


Dupa dvs. inaltarea si venirea SA, sunt un "prezent continuu". Mi-e rusine sa exprim plastic aceasta imagine.

Credeti ca este intelept, din partea dvs., sa mai faceti vre-o afirmatie la adresa Mantuitorului si a fagaduintelor Sale? Nu ar fi mai sfanta o tacere?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
INVIEREA DOMNULUI iosif Din Noul Testament 19 28.05.2013 14:15:25
Dumnezeu nu ne lasă când avem credință și nădejde. dorinastoica14 Generalitati 22 01.04.2013 11:17:13
Maica Domnului... mama noastra, a tuturor crestinilor! laurastifter Despre Biserica Ortodoxa in general 41 18.10.2011 08:24:35
durere si Nadejde emili76 Generalitati 18 30.12.2009 18:37:13