Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.08.2011, 23:27:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai ce recunosc respectivi arabi cu "tupeu"?
De ce ar fi Israel mai mult tara evreilor decat a arabilor,ca doar si evrei si arabi se trag din Sfantul prooroc Avraam?
Au acelasi tata,pe Sfantul prooroc Avraam,asa ca dracii ii inseala sa nu poata trai in armonie intre dansii,fiind acelasi popor,ca doar ce e asa diferita religia iudaica de religia musulmana?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.08.2011, 23:31:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Din Ierusalim,adica de pe teritoriul Israelului.
Nu stiu ce sa spun, probabil nu au un sistem de asistenta sociala atat de bine pus la punct ca-n tarile nordice. In Ierusalimul de Est, locuit de arabi, e o ‘problema’ natalitatea foarte ridicata, la fel ca si in Fasia Gaza, de altfel. Cand o familie are in medie 7 copii, (de obicei au mai multi) nu-i usor de trait, e dificil de asigurat un trai decent. Fie vorba intre noi, nu le trebuie independenta, in 10 ani ei "cuceresc" numeric Israelul, evreii devenind minoritari.

Citat:
asa ca dracii ii inseala sa nu poata trai in armonie intre dansii,fiind acelasi popor,ca doar ce e asa diferita religia iudaica de religia musulmana

sunt de acord :) sunt orgolii mari si de o parte si de alta. Mihai, omiti un lucru: pentru evrei Isaac e fiul promis, pentru musulmani Ismael e. Coranul invata ca Ismael a fost fiul pe care Avraam aproape ca l-a sacrificat Domnului, nu Isaac ,ceea ce vine in contradictie cu Geneza biblica, de aici diferendul asupra "pamantului promis" pe care ambii si-l revendica.

Last edited by ioanna; 13.08.2011 at 23:40:59.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.08.2011, 23:36:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De aci se vede ca religia iudaica nici nu mai respecta Sfanta Scriptura,ce zice in VT.Dracii ii inseala sa faca asa.

La legea iudaica zice ca pe strainul care vine pe langa tine,sa nu il prigonesti.
"9. Pe străin să nu-l obijduiești, nici să nu-l strâmtorezi, căci voi știți cum e sufletul pribeagului, că și voi ați fost pribegi în țara Egiptului. "
(Iesirea,sau cartea a doua a lui Moise,capitolul 23).


"9.Când veți secera holdele voastre în pământul vostru, să nu seceri tot până la fir în ogorul tău și ceea ce rămâne după secerișul tău să nu aduni;
10.Și în via ta să nu culegi strugurii rămași, nici boabele ce cad în via ta să nu le aduni; lasă-le pe acestea săracului și străinului, că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău."
(Leviticul,sau cartea a treia a lui Moise,capitolul 19).

(dealtfel nici nu stiu daca iudaismul a zis vreodata sa faci acestea,se pare ca mai degraba iudaismul zice sa ucizi pe pacatosi cu pietre,care se pare e insuflata de draci,de vreme ce Dumnezeu Iisus Hristos opreste asa ceva,iar nu porunci precum acestea,care indeamna la comportarea crestineasca fata de straini,care se pare sunt insuflate de Sfanta Treime,in legea veche).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 13.08.2011 at 23:42:17.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.08.2011, 23:52:59
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
De aci se vede ca religia iudaica nici nu mai respecta Sfanta Scriptura,ce zice in VT.Dracii ii inseala sa faca asa.
stiu ca nu trebuie sa luam numele Domnului in desert, dar nici sa cadem in extrema cealalta, nu credeti? "dracii" e un lait-motiv al postarilor dmv Confundati Iudaismul cu faptele oamenilor. Cine a spus ca evreii au fost, sunt si vor fi mereu , in totalitatea lor, credinciosi practicanti?!

Last edited by ioanna; 13.08.2011 at 23:55:43.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.08.2011, 00:15:36
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Interpretarile VT pe care un iudaist inselat de draci le facea acolo,erau nespus de absurde,interpretand VT in sensul de a sustine cauza sionismului.
Wow. Adica in fix acelasi fel in care crestinii il interpreteaza sa sustina crestinismul? Ce treaba...

Citat:
Nu am retinut toate absurditatile de il inselau dracii pe respectivul iudaist sa le debiteze,ca am adormit si cand m-am trezit am schimbat sa vad ce mai e pe celalte posturi.
Aha. Si acum ti-ai dat seama ca, de fapt, te intereseaza subiectul, si ai deschis thread pe forum.

Citat:
DACA arabii aia nenorociti si-ar vedea de treaba n-ar fi pb...Dar ei nu sunt potoliti deloc..De mici invata sa URASCA....Asa ca....ma lasi?!
Si eu cunosc evrei indoctrinati de mici sa urasca arabii. Unii s-au trezit, altii nu. Deci care e treaba?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.08.2011, 08:22:36
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

"Domnul" Mihailt are o obsesie fata de "dracime" si oscileaza si in preferintele de genu arabi/evrei alegand "desigur" smoala din gramatica in care uita mai mereu un "i"...Deh...chestie de politica....scrisa incorect....
Insa asa cum este plin de sentimente teribil de crestine , il iubim ca atat e cat e , nimic mai mult , dar ne apartine! Deci...multa iubire!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.08.2011, 14:55:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro Misteria,pai de ce trebuie sa preferi pe evrei arabilor,sau pe arabi evreilor?
In Biserica ortodoxa sunt sfinti mari si evrei si arabi.
Spre exemplu Maica Domnului,Sfantul Apostol Pavel,Sfantul Apostol Petru,Sfantul Apostol Ioan etc sunt sfinti crestini ortodocsi de neam evreu.
Sfantul Efrem Sirul,Sfantul Isaac Sirul,Sfantul Ioan Damaschinul etc sunt sfinti crestini ortodocsi mari de neam arab.
In Imparatia cerurilor acesti Sfinti traiesc in fratie.
A se vedea ce zice Sfantul Apostol Pavel,cum interpreteaza Sfanta Scriptura,Vechiul Testament,episodul cu Saraa si Ismael:
"22.Căci scris este că Avraam a avut doi fii: unul din femeia roabă și altul din femeia liberă.
23.Dar cel din roabă s-a născut după trup, iar cel din cea liberă s-a născut după făgăduință.
24.Unele ca acestea au altă însemnare, căci acestea (femei) sunt două testamente: Unul de la Muntele Sinai, în Arabia, și răspunde Ierusalimului de acum, care zace în robie cu copiii lui;
25.Iar cea liberă este Ierusalimul cel de sus, care este mama noastră.
26.Căci scris este: "Veselește-te, tu, cea stearpă, care nu naști! Izbucnește de bucurie și strigă, tu care nu ai durerile nașterii, căci mulți sunt copiii celei părăsite, mai mulți decât ai celei care are bărbat".
27.Iar noi, fraților, suntem după Isaac, fii ai făgăduinței.
28.Ci precum atunci cel ce se născuse după trup prigonea pe cel ce se născuse după Duh, tot așa și acum.
29.Dar ce zice Scriptura? "Izgonește pe roabă și fiul ei, căci nu va moșteni fiul roabei, împreună cu fiul celei libere".
30.Deci, fraților, nu suntem copii ai roabei, ci copii ai celei libere."
Oare nu dracii inseala pe sionisti sa interpreteze aiurea Sfanta Scriptura,in stil sovin?
Oare Sfantul Apostol Pavel nu a fost si dansul evreu,dar cu viata morala fara de pata,dupa legea iudaica,intelept foarte,pentru ce as crede eu cum inseala dracii pe unii sionisti sa interpreteze VT,a caror viata morala nu o stiu si nu as crede cum talcuieste Sfantul Apostol Pavel?
Ca scrie Sfantul Apostol Pavel mai sus:
"6.Și pentru că sunteți fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Său în inimile noastre, care strigă: Avva, Părinte!
7.Astfel dar, nu mai ești rob, ci fiu; iar de ești fiu, ești și moștenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos. "
Asa ca toti oamenii sunt fii a lui Dumnezeu,iar nu numai evrei,toti oamenii sunt neam ales a lui Dumnezeu,nu numai evrei.
(acestea se gasesc la epistola catre galateni a Sfantului Apostol Pavel,capitolul 4).

Ca tot mai sus zice Sfantul Apostol Pavel,desfiintand prin aceasta absurditatile zionistilor (sionistilor):
"16. Făgăduințele au fost rostite lui Avraam și urmașului său. Nu zice: "și urmașilor", - ca de mai mulți, - ci ca de unul singur: "și Urmașului tău", Care este Hristos."
(la capitolul 3,epistola catre Galateni a Sfantului Apostol Pavel).
Iar Israelul promis ca mostenire evreilor e iar cu semnificatie duhoniceasca,evreu numindu-se cel care urmeaza poruncile lui Dumnezeu Iisus Hristos,iar Israelul promis e Imparatia cea cereasca,adica harul Duhului Sfant,nu un pamant oarecare pe Terra.
Cum nu dracii inseala pe unii sa faca asemenea talmaciri absurde,sa se razboaiasca dupa aceste talmaciri absurde intre dansii?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 14.08.2011 at 14:58:15.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.08.2011, 10:21:08
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai fratele meu Mihailt....NU despre ce si cat se face vorbire...Oricum insa tu nu ii ai la suflet nici pe unii nici pe ceilalti, deci nu inteleg ce te umfli ca un pepsi !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.08.2011, 13:46:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ba mai soro sa stii ca mie se pare aiurea ca evreii din Romania au fost vanduti statului Israel in vremea comunistilor,ei constituiau niste cetateni valorosi ai acestei tari.
Da evreii din Romania,nu erau inselati de draci sa fie sionisti,cum au fost inselati alti evrei.
Cum se face ca majoritatea populatiei Israelului nu e de acord cu prigonirile de se fac asupra arabilor,ca vor pace,ca nu sunt de acord cu acel razboi,ca vor sa poata si ei sa castige din turism un trai decent?
Iar antisemitismul e o absurditate,de vreme ce toate neamurile au fost create de Preasfanta Treime.
Niciodata nu am fost de acord cu antisemitismul,dar nici nu iudaismul sionist,care e o religie rasista , necivilizata,irationala nu pot fi de acord.
Mai apoi sa stii fratia ta ca Biserica ortodoxa israeliana adica Patriarhia Ierusalimului trebuie sa aiba patriarh crestin ortodox de neam evreu sau palestinian,acum e patriarh de neam grec,pentru ca dracii inseala si pe cei din guvernele Israelului si a Palestinei sa faca cine stie ce actiuni,sa nu fie crestini ortodocsi de acest neam.
Primi 14 patriarhi ai Ierusalimului,adica a Bisericii crestin ortodoxe israeliene au fost de neam evreu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 15.08.2011 at 13:48:49.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.08.2011, 18:17:07
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei da....frate Mihailt , ACUM acest raspuns mi-a placut...E mult mai cum sa spun eu....uman?!?(aici voiam sa pun un trandafir da nu stiu cum se tasteaza)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Angajam agent vanzari - in publicitate phelicia Stiri, actualitati, anunturi 0 16.11.2012 22:55:04
Vrajitoarele de la mica publicitate Verum Vrajitoria 34 01.08.2012 14:18:40
Traian Dorz - Memorialul Durerii - TVR Cultural penticostalul Secte si culte 14 02.04.2012 23:37:27
cu ce se ocupa un centru cultural-social? o copila Generalitati 2 12.08.2010 08:37:13
Dan Puriv la TVR Cultural laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 1 02.02.2009 20:07:23