Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #571  
Vechi 02.09.2012, 10:28:54
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Ore de zbor cu compania Air China:

Paris - Beijing : 10-11 ore
LA - Beijing : 12-13 ore
San Francisco - Beijing : 11-12 ore
NY - Beijing : 13 ore 30 min
Londra - Beijing : 10-11 ore

Pentru care din cele doua teorii s-ar obtine astfel de timpuri de zbor? Sau pentru ambele identic?
  #572  
Vechi 02.09.2012, 10:35:16
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Inca doua intrebari:

- in modelul plat, ce anume face ca apele sa nu cada in afara planetei la margini? Si ce i-a impiedicat pe navigatori sa atinga aceste margini?
- modelul plan, diferentele de fus orar intre tari ar fi aceleasi? Caci daca intindem harta in model plan, ceva se largeste musai, in cazul pozei din postare este Pacificul mult mai mare. Care este suprafata acestuia in cele doua modele?
- conform calculelor teoretice, pamantul ar fi putut suporta atata apa la Potop in cele doua modele?
Ce credeti?

Last edited by Tartaruga; 02.09.2012 at 10:43:11.
  #573  
Vechi 02.09.2012, 12:53:00
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

La ce perete de gheata te referi? Si ce ai vrut sa spui? Ca pilotii nu prea isi dau seama pe unde zboara? Ideea era ca, daca de la noi pana in China se zboara traversand tot continentul asiatic in timp ce din SUA se ajunge invers, traversand Pacificul, atunci pamantul nu poate fi decat rotund. Se poate traversa si pe uscat + apa, nu-i musai prin aer, si la acelasi lucru se ajunge.

Q: "Why doesn't water run off the Earth?"

A: There is a vast "ice wall" that keeps the water where it is. This explains why you can find a vast plane of ice as you travel southward. The wall is roughly 150ft high. In the McIntyre model, however, the height of the wall increases further as one moves toward the edge of the world.


Q: "When traveling in a straight direction, you will always reach the same point on the globe from where you started. How can this happen if the world is flat?"

A: You need to have evidence for this to be true. Also, define "straight." Remember, the northern point on the compass is pointing toward the center of the Earth. If you follow your compass due east or due west, ending up at the same point you started from, you have just gone around the world in a circle. Thus, circumnavigation is possible on FE.

Q: "If you go directly south won't you eventually fall off the edge of the Earth?"

A: Yes, you will. In order to use this fact as proof you need to record a video of someone flying directly south around the world without falling off the edge. Furthermore you need to prove that your navigational equipment allows you to travel directly south without deviating.
  #574  
Vechi 02.09.2012, 13:03:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Normal ca nu se spun publicului larg asa cum multe secrete nu se spun. Dvs. aveti idee cate tari au butonul rosu? Off topic.

Revenind, eu am ramas cu o alta nedumerire: cum a putut un pusti de la noi sa miste satelitul americanilor jucandu-se pe net? Sau a fost doar o gluma autohtona?

Iar o alta nedumerire: dvs. ati verificat personal toate notiunile pe care le folositi pentru a vedea ca asa este? Ca de exemplu ce se intampla la poli sau la ecuator? Daca nu, cum stabiliti pana in ce punct ii credeti pe ceilalti in informatiile ce vi le dau si de unde nu ii mai credeti?
Ce-a făcut acel puști nu are relevanță în discuția noastră. Sateliții pot fi comandați și mișcați, dar ceea ce îi antrenează nu poate fi principiul conservării impulsului din moment ce corectarea traiectoriei lor necesită atîta precizie. Dacă fiabilitatea lor trebuie să fie de, să spunem, 10 ani, ai idee de cît gaz împroșcat în spațiu este nevoie pentru acest lucru? Îți imaginezi că orice piesă componentă a respectivului sistem nu are voie să se defecteze pe durata atîtor ani în condiții de temperatură ce se modifică între minimul absolut noaptea și plus multe grade ziua, în condiții de radiații solare violente șamd? Ceva scîrțîie infiorător în principiul lor de funcționare care ni se vinde nouă.

Repet și pentru dumitale: scopul topicului este acela de a demonstra posibilitatea modelului PP, nu acela de a arăta că Pămîntul este în mod necesar plat. Cu alte cuvinte, voi susțineți că știți sigur că modelul PS este adevărat și PP este o ficțiune, pe cînd eu nu am certitudinea nici unei explicații din cele două, voind să arăt că modelul PP nu este imposibil chiar în lumea mileniului 3, cu sateliți, stații spațiale, avioane de cursă lungă și ce mai vreți voi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #575  
Vechi 02.09.2012, 13:22:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica tehnologie OZN ceva..
Cînd spui OZN nu te gîndi la tehnologie furată de la extratereștri, ci la invenții absolut pămîntene de a converti un tip de energie în altul cu motoare alternative necunoscute publicului.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt sigur ca tehnologia ozn -ista e mult mai usor de inghitit.

Pentru cine nu stie fizica, categoric, realitatea e in formule care dau dureri de cap, fantezia doar fantezie si atat.
Nu oricine are posibilitatea să înțeleagă noțiuni de fizică avansată, neavînd cunoștințe de matematici superioare sau speciale care se studiază începînd cu primii ani ai facultății (Tehnice, Informatică, Matematică).

Spre exemplu, există teze care susțin prin calcule laborioase că TR nu poate explica faptul că masa cauzează gravitația. Ia tu cărțile respective și spune-ne dacă ai priceput ceva din demonstrațiile de acolo.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu zice nimeni sa crezi, studiaza putina fizica si chimie si vezi daca se poate sau nu.
Puțină fizică și chimie... Hai mă Aline, fii serios.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu sa "ti-o pui" e important ci sa studiezi.
Adica sa pui mana pe manuale respective de fizica si vezi care e treaba.

Ca sa-ti alege cvasi-arbitrar o credinta pe baza de "feeling" - e la indemana oricui.

Dar ghici ce, "feeling" -ul nu stie fizica, in schimb corpul purtator da - sper sa nu constanti asta la modul practic cel mai dureros.
Totul e o credință pînă ce, verificînd prin calcule și demonstrînd practic fenomenul respectiv poți spune că știi (la spurafață, cît de cît) despre ce este vorba în sistemul respectiv sau în fenomenul studiat. Anumite lucruri pot fi testate de oamenii de rînd, pe cînd altele nu. Aici intervine credința că ceea ce oamenii de știință expică este adevărat sau scepticismul că nu tot ceea ce ni se explică este în mod necesar așa cum auzim. Bunăoară, nimeni dintre oamenii de rînd nu poate spune că știe 100% sigur care este principiul real de funcționare a unui satelit lansat de NASA.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #576  
Vechi 02.09.2012, 13:23:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Au tinut - ca a aparut si explicatia: au tehnologie SF :)

Nu s-ar obosi sa calculeze (ca nici nu se pricep) influenta atractiei lunii asupra traiectoriei satelitului, sa vada in ce masura e corectabila cu un motor "onboard".
Motor... de care? Cu elice? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #577  
Vechi 02.09.2012, 13:39:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ore de zbor cu compania Air China:

Paris - Beijing : 10-11 ore
LA - Beijing : 12-13 ore
San Francisco - Beijing : 11-12 ore
NY - Beijing : 13 ore 30 min
Londra - Beijing : 10-11 ore

Pentru care din cele doua teorii s-ar obtine astfel de timpuri de zbor? Sau pentru ambele identic?
Companiile aeriene și de navigație care oferă curse transocontinentale fac parte din același sistem conspiraționist mondial.

Dacă modelul PP este adevărat, atunci un zbor deasupra Pacificului ar dura mai puțin, într-adevăr. Dar un pilot poate prelungi orcînd zborul fără ca pasagerii să știe acest lucru.

De notat că navigatorii în vechime foloseau cu succes (se spune) pe harta Pămîntului plat. Că o fi așa sau nu - căutați și veți afla.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #578  
Vechi 02.09.2012, 14:09:12
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Companiile aeriene și de navigație care oferă curse transocontinentale fac parte din același sistem conspiraționist mondial.

Dacă modelul PP este adevărat, atunci un zbor deasupra Pacificului ar dura mai puțin, într-adevăr. Dar un pilot poate prelungi orcînd zborul fără ca pasagerii să știe acest lucru.

De notat că navigatorii în vechime foloseau cu succes (se spune) pe harta Pămîntului plat. Că o fi așa sau nu - căutați și veți afla.
Iarta-ma, frate, dar asta e paranoia pura! Sa iti spun un secret, aflat de la unul cu gradul 34,5, dupa ce l-am torturat cu coniac in care am pus laxative super: impiedicarea omului aflat in mers de diverse obiecte/praguri, cu lovirea aferenta, basca capacitatea focului sau a uleiului incins de a arde tesuturi vii sunt opere ale conspiratorilor mondiali. De asemenea, tantarii sunt agentii lor, platiti in natura, adica in sange. Sssst, sa nu afle ateii de pe forum, care lucreaza pentru majestic doispe, ca ma impusca cu zile. =)) :))
  #579  
Vechi 02.09.2012, 21:20:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Motor... de care? Cu elice? :)
Ala e singurul de care ai aflat pana acum?
  #580  
Vechi 02.09.2012, 21:21:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Companiile aeriene și de navigație care oferă curse transocontinentale fac parte din același sistem conspiraționist mondial.
In momentul in care argumentatia a ajuns aici, deja ne batem joc si modelul pamentului/plat/static/ nu mai e distractiv deloc.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43