Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.04.2013, 17:51:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Sa se aleaga praful de ele si de cine le concepe, voteaza si impune! Avem reflexul, inca, sa ne "uitam" in legile tarii, nu in colectia de balmajeli bruxelliane, scoase de exorcizabilii aia.
De acord cu tine. Dar rahaturile alea de directive au prostul obicei de a se transforma-n legi la un moment dat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.04.2013, 17:54:21
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De acord cu tine. Dar rahaturile alea de directive au prostul obicei de a se transforma-n legi la un moment dat.
...care, daca sunt fara de Dumnezeu, nu trebuie respectate. E simplu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.04.2013, 17:56:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Anarhistu-le!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.04.2013, 18:07:05
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Anarhistu-le!
Multumesc de compliment!
# apt-get remove godless-laws && apt-get update && apt-get upgrade
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.04.2013, 19:11:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

killall init && rm -f /
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2013, 11:16:20
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Imi cer iertare daca am lasat impresia ca imi dau doar cu parerea; eu am raspuns la intrebarea privitoare la legislatie, tinand cont de faptul ca sunt avocat de profesie; am verificat legea aplicabila si v-am spus ce am gasit.
Scuze, scuze, scuze...nu aveam de unde sa stiu ca esti avocat iar pentru ca de-a lungul anilor am observat in general cat de mult le place unora bagatul in seama si datul cu parerea, am creat special acest topic cu rugamintea ca astfel de persoane sa se abtina sa raspunda rugamintilor mele...

Altfel, multumesc mult, chiar foarte mult ca ai scris, pt ca prin meseria pe care o ai, tu chiar esti cel mai avizat sa dai un raspuns in ceea ce priveste legislatia, de orice natura ar fi ea.
Mi-ai luat un "of" de pe inima....mii de multumiri.
Consideratie si respect Mihai!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2013, 11:21:58
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iubirea, daca decedatul este pensionar, somer sau asigurat, atunci beneficiezi de un ajutor de inmormantare din partea statului, acum vreo 2-3 ani era de vreo 18 milioane vechi. Mergi cu certificatul de deces la Casa de pensii / somaj / serviciul decedatului si faci o cerere.
In privinta pomenirilor, si eu sunt de acord cu Sophia.

Firmele de pompe funebre au serviciu all inclusive, vad ca de la unele iti poti cumpara chiar si batiste, prosoape sau tacamuri!

Dumnezeu sa te intareasca in aceste clipe grele! Vezi ca si preotul iti va spune cum sa procedezi.
Multumesc Glykys...stiam deja despre acest ajutor de multi ani...iar genul acesta de pompe funebre caut si eu...sper sa reusesc sa dau de ei pe internet deocamdata.
Cu parintele voi discuta cu siguranta cand va fi cazul.
Multumesc!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.04.2013, 12:07:55
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Lamuriri si sfaturi

Acum, dupa ce am raspuns personal postarilor care au fost la SUBIECT, ma vad nevoita sa vin cu niste
LAMURIRI pentru "restul" postarilor....

1. Deocamdata nu am nici un deces in familie si nici nu am mentionat undeva in postarea mea initiala ca despre asta e vorba...iar daca as fi avut la ora actuala nu as fi stat cu intrebari pe internet....cu siguranta aveam alte prioritati...
2. Deoarece eu am o situatie speciala in aceste momente, doresc sa stiu ce este de facut ADMINISTRATIV vorbind, in cazul in care mor eu sau cineva drag din familia mea...nu doresc sa ajung in fata faptului implinit si in loc sa stau la capataiul celui drag si sa ma rog pt sufletul lui, sa nu stiu incotro sa o iau si atunci sa alerg besmetica si sa intreb in stanga si in dreapta ajungand la mana profitorilor datorita vulnerabilitatii in care se afla o persoana in astfel de momente (asta in cazul in care imi moare cineva)...in cazul in care voi muri eu inaintea tuturor este altceva...incerc sa fac eu de acum tot ce se poate iar restul transmit celorlalti care raman dupa mine, ce sa faca sa le fie cat mai usor in acele momente.
3.Am mentionat deja in prima postare ca am cunostinte despre cam tot...doar 3 nelamuriri mai am si pe acelea le-am mentionat sub forma de intrebari si am solicitat raspuns din partea cunoscatorilor la ele....ATAT.
3. Nu am deschis acest subiect ca sa ne luam la "tranta", ca sa dau motiv de cearta, barfa, judecati gratuite...etc...personal nu sunt adepta la "vorba lunga" fara de folos


SFATURI pt "restul" postarilor:

1. Cand raspundeti unei postari cititi cu atentie inainte si incercati sa intelegeti ceea ce doreste cel care a postat...apoi scrieti daca aveti ce, pe acel subiect.
2. Atunci cand nu cunoasteti raspunsul la o problema/ situatie/ subiect incercati sa evitati datul cu parerea....asa dati dovada de intelepciune si buna crestere.
3. Nu luati personal ceea ce se posteaza...totul este doar informatie iar voi decideti ce culegeti pentru folosul vostru sufletesc.
4. Chiar daca traim intr-o societate pestrita si grea, NOI SI TZELUL nostru e cel mai important, asa ca incercati sa va canalizati mai mult catre voi in relatie cu cei din jur si cu Dumnezeu, fiti mai pozitivi, cautati sa aveti mai multa pace in suflet si nu mai transformati totul in lupta.

Doamne ajuta! si multumesc inca o data pentru intelegere si respectul vostru.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde