Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2011, 23:34:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La Catedrala romano-catolica " Sfantul Iosif "

Institutul Ecumenic de Muzica Sacra din Bucuresti si Asociatia Nectarie Protopsaltul , organizeaza maine , duminica 8 mai , la ora 19:30 , la Catedrala romano-catolica Sfantul Iosif din Bucuresti , un concert de cantari gregoriene si bizantine despre patimile si Invierea Domnului . Concertul de maine este intitulat : Victimae Paschall . Intrarea este libera !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 07.05.2011 at 23:49:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2011, 00:02:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Institutul Ecumenic de Muzica Sacra din Bucuresti si Asociatia Nectarie Protopsaltul , organizeaza maine , duminica 8 mai , la ora 19:30 , la Catedrala romano-catolica Sfantul Iosif din Bucuresti , un concert de cantari gregoriene si bizantine despre patimile si Invierea Domnului . Concertul de maine este intitulat : Victimae Paschall . Intrarea este libera !
Am văzut că știrea a apărut și pe basilica.ro. Mă bucur că, iată, două grupuri cu preocupare pentru a-I cânta Domnului se întâlnesc și cântă împreună în principala noastră catedrală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2011, 00:02:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Victimae Paschali Laudes

Explicatie si text: http://en.wikipedia.org/wiki/Victimae_paschali_laudes
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 08.05.2011 at 00:06:01.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2011, 00:28:13
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Noesisaa, multumim.
Nu imi place muzica bizantina, o prefer clar pe cea gregoriana, e chestie de gust, recunosc, dar cine stie, poate fi interesant.

Pentru cine nu stie, in seara asta a avut loc o celebrare in cinstea Sfantului Charbel, unde a participat si Arhiepiscopul.

Cred ca putina lume stie de Sfantul Charbel, asa ca : http://www.saintcharbel.com/.

El este un mare sfant maronit ( libanez).


In rest, vroiam sa te felicit pentru hotararea de a deveni catolica. Ma bucur nespus pentru tine, nu datorezi explicatii nimanui, e o problema ce tine strict de sufletul tau.
LA ce biserica mergi de regula?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Razboiul nevazut" e o absurditate catolica!E contraindicata! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 19 11.12.2013 00:36:08
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Catedrala "mantuirii" neamului va avea 120m inaltime mihailt Generalitati 81 24.02.2010 11:54:26