Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.08.2012, 17:38:05
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mie imi repugna aceste povesti"crestine" care par croite pe nefericirea altora!
Adica se face atata caz de rugaciune si credinta incat in mod misterios unii devin protejatii Lui Dumnezeu ca ai unui boss,in timp ce ceilalti care sunt zugraviti in antiteza sunt nenorocitii,ghinionistii in capul carora se sparg toate!
Cum sa nu-L iubesti pe Dumnezeu cand viata iti este una de huzur,de fericire,cu barbat bun,copiii frumosi? Toate sunt frumoase,il iubim pe Dumnezeu !
Vai ce milostiv a fost cu mine dar nu si cu altii!
Dar cine sunt altii? Nu sunt oameni ca si tine,colegi,prieteni,rude???

Scrie cineva povesti si despre cat de mult Il iubeste pe Dumnezeu pt ca nu are serviciu,nu are barbat bun,nu poate avea copiii,nu are unde locui sau are cancer??
Insa cum apare un miracolas in care ei sunt indreptatiti cu ceva iar altii palmuiti,sunt cei mai credinciosi din momentul acela!
Vai ce bine ca nu am fost eu,Doamne!

Observ de multa vreme fenomenul acesta printre oamenii"spiritualizati" si nu stiu cum sa-l manuies,ma depaseste.
Am fost cu o prietena la un voluntariat,am servit mancare saracilor. La sfarsit,ea mi-a spus ca a fost o activitate foarte placuta,deoarece vazandu-i pe altii cat sunt de saraci se simte mai bine,mai norocoasa,si-I multumea Domnului de zor!
M-a socat aceasta atitudine... Am intalnit-o si pe forum uneori... Ce se intampla?
Tot e bine să îi mulțumim lui Dumnezeu pentru lucrurile bune care ni se întâmplă în viață. E într-adevăr greu să mulțumești pentru o boală sau un eșec sau ceva "rău". Eu pot totuși să-I mulțumesc că m-a ajutat să mă întorc către El, acum mai mulți ani, în urma unor întâmplări total nefericite de care m-am făcut vinovată prin viața mea de atunci. A fost foarte greu timp de 2-3 ani, dar apoi lucrurile au început să se așeze. Și acum ar mai fi ceva dorințe pe listă, dar nădăjduiesc, cu răbdare, că se vor îndeplini, cu voia Sa.
Atunci când a fost greu, m-am rugat să-mi dea șansa să mă reabilitez. Nu știu dacă I-am mulțumit din suflet pentru dificultățile respective, însă nici nu m-am gândit că ar fi ceva nedrept.

Referitor la atitudinea față de semenii noștri mai puțin "norocoși" - nu știu ce să zic... Unii dintre ei este posibil să fie atât de înțelepți încât să-și accepte soarta cu mulțumire, având credință în Dumnezeu. Alții, care se victimizează pe drept sau pe nedrept, cred că sunt încercați în credința lor... Mai e și varianta cu păcatele care se moștenesc din neam... Până la urmă suntem chemați să ne rugăm pentru ei și să îi ajutăm în măsura posibilităților. În fond ce putem face dacă o ducem mai bine decât ei?

Last edited by Annyta; 01.08.2012 at 17:58:07.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.08.2012, 18:20:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Tot e bine să îi mulțumim lui Dumnezeu pentru lucrurile bune care ni se întâmplă în viață. E într-adevăr greu să mulțumești pentru o boală sau un eșec sau ceva "rău". Eu pot totuși să-I mulțumesc că m-a ajutat să mă întorc către El, acum mai mulți ani, în urma unor întâmplări total nefericite de care m-am făcut vinovată prin viața mea de atunci. A fost foartre greu timp de 2-3 ani, dar apoi lucrurile au început să se așeze. Și acum ar mai fi ceva dorințe pe listă, dar nădăjduiesc, cu răbdare, că se vor îndeplini, cu voia Sa.
Atunci când a fost greu, m-am rugat să-mi dea șansa să mă reabilitez. Nu știu dacă I-am mulțumit din suflet pentru dificultățile respective, însă nici nu m-am gândit că ar fi ceva nedrept.

Referitor la atitudinea față de semenii noștri mai puțin "norocoși" - nu știu ce să zic... Unii dintre ei este posibil să fie atât de înțelepți încât să-și accepte soarta cu mulțumire, având credință în Dumnezeu. Alții, care se victimizează pe drept sau pe nedrept, cred că sunt încercați în credința lor... Mai e și varianta cu păcatele care se moștenesc din neam... Până la urmă suntem chemați să ne rugăm pentru ei și să îi ajutăm în măsura posibilităților. În fond ce putem face dacă o ducem mai bine decât ei?

Stiu,eu nu vorbesc despre atitudinea si resemnarea celor mai putini norocosi,ei poate ca se descurca sa iasa din incercari cu ajutorul Domnului;pe mine ma deranjeaza atitudinea"fericitilor" din traiul oamenilor loviti isi gasesc ei resursele de pozitivism in viata si din comparatiile cu altii care traiesc la marginea subzistentei.
Este bine sa-I multumim Lui Dumnezeu pt tot ceea ce a pus bun in viata noastra,pt calitatile noastre pe care le-am primit fara niciun merit: prosperitate in familie,sanatate,frumusete fizica,sa-i multumim dar fara sa nastem antiteze luandu-i pe cei sarmani drept etalon.

Iubirea pt Dumnezeu se face cu bune si rele ; orice crestin are si momente mai putin fericite,nu se stie niciodata ce aduce ziua de maine ,Il vom iubi pe Domnul si la necaz sau vom tipa isterici"De ce eu Doamne?"

Nota: din respect pt subiectul de fata care trateaza Rugaciunea catre Sf.Fecioara,am sa fac un topic separat pt aceasta problema!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 01.08.2012, 20:00:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Iubirea pt Dumnezeu se face cu bune si rele ; orice crestin are si momente mai putin fericite,nu se stie niciodata ce aduce ziua de maine ,Il vom iubi pe Domnul si la necaz sau vom tipa isterici"De ce eu Doamne?"

Nota: din respect pt subiectul de fata care trateaza Rugaciunea catre Sf.Fecioara,am sa fac un topic separat pt aceasta problema!
Ai acest drept , si nu-l consider ratacire , si nici rea vointa !
Aceste intrebari ne framanta pe toti deopotriva , numai ca foarte putini avem curajul sa ne exprimam framantarile noastre . Iti multumesc pentru sinceritatea si "curajul " tau , si sa fi sigura ca Dumnezeu nu ne va urgisi pentru aceste framantari , ci dinpotriva ne va lumina intr un fel sau altul !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 01.08.2012, 22:08:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Portărita"

In paraclisul de la poartă Manastirii Iviron pe Muntele Athos se află Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni, numită "Portărita" care a venit pe mare de la Bizant.

O femeie credincioasa pe timpul prigoanei icoanelor a ascuns aceasta icoana in casa, dar soldatii au aflat , atunci aceasta le-a dat bani multi sa-i dea un ragaz pana a doua zi. Atunci noaptea pe ascuns femeia a scos icoana din casa si s-a dus cu ea la malul marii si i-a spus "Maica Domnului eu nu mai pot sa te apar.." si a pus-o pe apa. Iar icoana a venit dreapta pe apa pana la muntele Athos. Calugarii de la Iviron au vazut-o si au incercat sa o scoata din apa dar nu au reusit . Cel care a scos-o din mare a fost monahul Gavriil care era de fapt fiul femeii din Constantinopol.

Apoi nu puteau introduce icoana in biserica , nu au putut-o urni de la poarta manastirii si le era frica sa nu vina sa o ia cineva , atunci s-a auzit glas din icoana "Nu voi ma aparati pe mine, eu va apar pe voi!" apoi au putut-o muta.

S-a prorocit ca la sfarsitul lumii aceasta icoana va pleca pe mare asa cum a venit.

O alta minune la aceasta icoana : un tanar n-a primit paine de la bucatar , atunci Maica Domnului i-a dat un galben sa-l duca bucatarului - bucatarul si-a dat seama de unde era galbenul respectiv si s-a cait.

Uleiul de la candela acestei icoane este leac pentru otrava.

Pe vremea venirii Arabilor în Sf. M-te un soldat arab a lovit cu cutitul în chipul icoanei acesteia, si îndată a început a curge sânge.

Arabul văzând minunea, s-a înfricosat si căzând la pământ s-a pocăit, s-a botezat în legea crestinească si s-a îmbrăcat în haina monahicească, rămânând acolo până la moarte.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 02.08.2012, 14:13:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cum a vindecat Maica Domnului pe monahul Ilarion
Arhimandritul Cleopa Ilie, părintele nostru duhovnicesc, ne povestește cum a vindecat Maica Domnului piciorul cangrenat al smeritului monah Ilarion Ionică din mănăstirea Sihăstria și cum i-a vestit sfârșitul cu un an înainte.
În primăvara anului 1933, bătrânul călugăr Ilarion a fost trimis la pădure să aducă lemne de foc pentru obște. Acolo a fost lovit la un picior și rana s-a cangrenat, încât suferea mult și era îngrijit la chilie de fratele Constantin, devenit mai târziu Arhimandritul Cleopa.
Într-o noapte plângea de durere în patul său și se ruga cu lacrimi, zicând: „Maica Domnului, miluiește-mă și-mi ușurează boala, că nu mai pot răbda durerea piciorului !“. După puțin timp a văzut că intră în chilia lui o femeie foarte cuviincioasă, în chipul unei doctorițe din Târgu Neamț și îl întreabă:
- De ce plângi, părinte Ilarion?
- Doamnă doctoriță, mi-am rupt piciorul și mă doare greu. Simt că voi muri curând și plâng că nu m-am pocăit.
După ce doctorița aceea minunată s-a atins cu mâna de piciorul lui, l-a mângâiat cu aceste cuvinte:
- Nu mai plânge, părinte Ilarion. De acum te vindeci la picior și vei mai trăi încă un an de zile. După aceea te vei odihni…
Apoi a plecat acea sfântă femeie și bătrânul a adormit liniștit. Era Maica Domnului. Dimineață, bătrânul s-a sculat sănătos din pat, s-a dus la biserică și a spus tuturor minunea Maicii Domnului. Mai trăind exact un an de zile, la „Duminica izgonirii lui Adam din Rai“, părintele Ilarion și-a dat sufletul în mâinile Domnului și a fost petrecut de obștea mănăstirii pe ultimul drum până la cimitir [6; 31-32].

http://www.danionvasile.ro/capitol.php?cap=14
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 02.08.2012, 18:33:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cum a vindecat Maica Domnului pe monahul Ilarion
Arhimandritul Cleopa Ilie, părintele nostru duhovnicesc, ne povestește cum a vindecat Maica Domnului piciorul cangrenat al smeritului monah Ilarion Ionică din mănăstirea Sihăstria și cum i-a vestit sfârșitul cu un an înainte.
În primăvara anului 1933, bătrânul călugăr Ilarion a fost trimis la pădure să aducă lemne de foc pentru obște. Acolo a fost lovit la un picior și rana s-a cangrenat, încât suferea mult și era îngrijit la chilie de fratele Constantin, devenit mai târziu Arhimandritul Cleopa.
Într-o noapte plângea de durere în patul său și se ruga cu lacrimi, zicând: „Maica Domnului, miluiește-mă și-mi ușurează boala, că nu mai pot răbda durerea piciorului !“. După puțin timp a văzut că intră în chilia lui o femeie foarte cuviincioasă, în chipul unei doctorițe din Târgu Neamț și îl întreabă:
- De ce plângi, părinte Ilarion?
- Doamnă doctoriță, mi-am rupt piciorul și mă doare greu. Simt că voi muri curând și plâng că nu m-am pocăit.
După ce doctorița aceea minunată s-a atins cu mâna de piciorul lui, l-a mângâiat cu aceste cuvinte:
- Nu mai plânge, părinte Ilarion. De acum te vindeci la picior și vei mai trăi încă un an de zile. După aceea te vei odihni…
Apoi a plecat acea sfântă femeie și bătrânul a adormit liniștit. Era Maica Domnului. Dimineață, bătrânul s-a sculat sănătos din pat, s-a dus la biserică și a spus tuturor minunea Maicii Domnului. Mai trăind exact un an de zile, la „Duminica izgonirii lui Adam din Rai“, părintele Ilarion și-a dat sufletul în mâinile Domnului și a fost petrecut de obștea mănăstirii pe ultimul drum până la cimitir [6; 31-32].

http://www.danionvasile.ro/capitol.php?cap=14
Minunate sunt povestirile Parintelui Cleopa , si parca au un farmec deosebit cand le ascultam in inregistrarile audio-video !
Post binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #137  
Vechi 03.08.2012, 07:47:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mie imi repugna aceste povesti"crestine" care par croite pe nefericirea altora!
Adica se face atata caz de rugaciune si credinta incat in mod misterios unii devin protejatii Lui Dumnezeu ca ai unui boss,in timp ce ceilalti care sunt zugraviti in antiteza sunt nenorocitii,ghinionistii in capul carora se sparg toate!
Cum sa nu-L iubesti pe Dumnezeu cand viata iti este una de huzur,de fericire,cu barbat bun,copiii frumosi? Toate sunt frumoase,il iubim pe Dumnezeu !
Vai ce milostiv a fost cu mine dar nu si cu altii!
Dar cine sunt altii? Nu sunt oameni ca si tine,colegi,prieteni,rude???

Scrie cineva povesti si despre cat de mult Il iubeste pe Dumnezeu pt ca nu are serviciu,nu are barbat bun,nu poate avea copiii,nu are unde locui sau are cancer??
Insa cum apare un miracolas in care ei sunt indreptatiti cu ceva iar altii palmuiti,sunt cei mai credinciosi din momentul acela!
Vai ce bine ca nu am fost eu,Doamne!



Observ de multa vreme fenomenul acesta printre oamenii"spiritualizati" si nu stiu cum sa-l manuies,ma depaseste.
Am fost cu o prietena la un voluntariat,am servit mancare saracilor. La sfarsit,ea mi-a spus ca a fost o activitate foarte placuta,deoarece vazandu-i pe altii cat sunt de saraci se simte mai bine,mai norocoasa,si-I multumea Domnului de zor!
M-a socat aceasta atitudine... Am intalnit-o si pe forum uneori... Ce se intampla?
Nu cred ca se bucura nimeni de nefericirea altuia, iar ca crestin normal ca nu trebuie sa te mandresti cu cat ai fost tu norocos, cat te iubeste pe tine Dumnezeu si cat ai fost ajutat. ( Poti insa sa-L lauzi pe El si sa-I multumesti). Nu trebuie sa te mandresti nici cu bogatia nici cu saracia. Dar nu trebuie nici sa pui la indoiala dreptatea lui Dumnezeu. Ori omul a ajuns la ananghie pentru ca s-a departat de Dumnezeu, ori pentru ca asa a socotit El. Nu poti decat sa te rogi pentru el si daca esti capabil sa il ajuti cu un sfat, eventual. Dar n-am auzit pe nimeni sa nu se intristeze, dar sa nu iI multumeasca Domnului totodata, daca aude autobuzul pe care tocmai l-a pierdut s-a rasturnat. O situatie aparte e ste cand cei apropiati patesc ceva rau, si tu se intampla sa nu fii acolo, sau sa scapi nevatamat in timp ce ceilalti nu sunt asa norocosi. Multi se intreaba "de ce Doamne nu m-ai luat si m-ai lasat sa sufar". Dar nici atunci nu trebuie sa pui la indoiala judecata Lui. Ti-a dat o sansa pentru ca tu sa faci ceva cu ea. Nu neaparat sa faci ceva maret, sa cladesti o biserica sau sa te calugaresti, dar macar sa iti indrepti viata daca esti pe cai gresite, sau daca nu sa mergi pana la capat pe calea cea buna.

Cat despre cei saraci si in suferinta, sunt unii dintre ei care Ii sunt mai recunoscatori lui Dumnezeu decat altii care au de toate (" Mai lesne intra camila prin urechile acului decat bogatul in Imparatia Cerurilor"). Prietena ta face bine ca Ii multumeste, asta trebuie sa facem toti. Pe unii dintre noi, o suferinta sau neputinta ne-ar indeparta de Dumnezeu, pe cand pe altii ii apropie. Pentru toate trebuie sa Ii multumim. Daca ne punem toata nedejdea in El (sincer si dezinteresat - necesita mult antrenament) ne va da ce avem nevoie mai mult. Astea sunt aspecte pe care le-am descoperit frunzarind "Cararea Imparatiei" (sa-I Domnului multumim si pentru parintele Boca).

Last edited by fallen; 03.08.2012 at 07:56:11.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 10.08.2012, 21:23:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Maica Domnului - parintele Arsenie Boca!


Iubirea de mama intoarce asprimea dreptatii lui Dumnezeu din nou in iubire.
Moise se ruga stramtorand pe Dumnezeu (Iesirea, cap. 32):
-Inceteaza ,Doamne, urgia Ta si potoleste -Ti mania si socoteste cu blandete gresalele poporului Tau. Adu-Ti aminte de robii Tai: Avraam, Isaac, si Iacov!
-Nu! a raspuns Dumnezeu. Lasa-ma sa-i zdrobesc caci cu urgie M-am maniat asupra lor si vreau sa-i prapadesc!
-Daca nu-i ierti, sterge-ma si pe mine din cartea Vietii!
Si a incetat urgia lui Dumnezeu si pentru rugaciunea lui Moise i-a iertat pe ei.
Cine-i Moise, si cine-i Maica Domnului?
Cand te-a lepadat Dumnezeu si nici Sfintii nu se mai roaga pentru tine, a mai ramas cineva care nu te-a parasit: e Maica Domnului, iar Maica Domnului e ascultata.



Stapana de Dumnezeu Nascatoare, imparateasa cerului si a pamantului, cinstea si slava crestinilor, ceea ce esti mai inalta decat cerurile si mai curata decat soarele, Fecioara prealaudata, nadejdea celor pacatosi si linistea celor loviti de valurile vietii, cauta asupra poporului tau, vezi mostenirea ta, nu ne lasa pe noi, pacatosii, ci ne pazeste si ne scapa de viclesugurile diavolului, ca ne-au impresurat intristarile, nevoile si rautatile. Da-ne mana de ajutor, Fecioara, ca pierim. Indura-te de noi, ca pe tine te avem ajutatoare si la tine nadajduim sa-L imblanzesti pe Fiul tau cu rugaciunile tale preaputernice si nebiruite, ca sa-Si intoarca spre noi mila Sa cea bogata. Si pe toti sa ne invredniceasca a ne pastra viata cinstita si fara de prihana, pentru ca noi cu o gura si cu o inima pe El pururea sa-L marim, iar tie sa-ti zicem: „Bucura-te, ceea ce esti plina de har,
Domnul este cu tine!“.AMIN!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #139  
Vechi 11.08.2012, 12:24:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

E bine sa o chemam pe Maica Domnului in ajutor in orice clipa, nu doar in necazuri grele si in nenorociri. O sa povestesc si eu o mica intamplare de ieri care poate parea pentru unii foarte banala sau o coincidenta, dar in care am simtit ajutorul Maicii Domnului. Trebuia sa fac o coliva seara, dar ma simteam obosita. Mi-am zis: dorm o ora, pun telefon sa sune si cand ma scol, fac coliva. Am setat telefonul, dar ce mi-a venit mie, inainte sa ma asez in pat? Desi stiam bine ca alarma nu are de ce sa nu sune, m-am rugat Maicii Domnului sa ma ajute sa ma trezesc la timp, sa pot face coliva. Eu cand dorm, dorm bustean, daca nu e prea cald. Rar se intampla sa ma trezesc in timpul noptii, si atunci o fac daca aud vreun zgomot mai puternic. Noaptea trecuta insa m-am trezit brusc dupa miezul noptii. Am luat telefonul sa vad cat e ceasul si mi-am dat seama ca ora la care setasem alarma trecuse de mult. Ce se intamplase, de fapt? In loc sa tastez 23.30 scrisesem 11.30. M-a ajutat Maica Domnului sa ma trezesc, ca altfel sunt sigura ca dormeam pana dimineata si pierdeam si coliva si liturghie!
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.08.2012, 21:40:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O minune a Maicii Domnului relatata de monahul Pimen

Această minune preaslăvită a Maicii Dom-nului s-a întâmplat în luna decembrie 2004. Pen-tru prima dată am auzit-o de la un călugăr grec, pe care l-am luat cu mașina, iar după câteva zile mi-a dat-o cineva scrisă, după cum o primise de la Ierusalim, de la Mănăstirea Păstorilor „Slavă întru cei de sus” din Bethleem.
Un tânăr din Arabia Saudită era căsătorit cu o tânără de origine musulmană, bogată, dar care nu putea avea copii. Cu toate că aveau foarte mulți bani și au fost pe la diferiți medici, nu au reușit nimic. Părinții lui îl sfătuiau să-și ia a doua soție și să o păstreze și pe prima, căci legea lor le permite să aibă până la patru femei. El, însă, obosit și mâhnit, și-a luat soția și a plecat să facă o călătorie în Siria.
Acolo a închiriat o limuzină cu tot cu șofer, să-i ducă pe la toate locurile frumoase din Siria. Șoferul o observat o întristare și o durere pe chi-purile lor. După ce s-au cunoscut mai bine, a intrat în vorbă cu ei, a prins curaj și i-a întrebat de ce nu sunt mulțumiți. Avea impresia că este vinovat cu ceva sau nu le place mașina. Atunci soții i-au explicat pricina întristării lor: că nu pot să aibă copii.
Auzind acestea, șoferul le-a zis că aici, în Siria, creștinii ortodocși au o mănăstire a Maicii Domnului numită Sidonoghia – care în arabă în-seamnă Stăpână, Doamnă – unde multe familii fără copii și-au aflat mângâierea la icoana ei fă-cătoare de minuni.
Entuziasmați, i-au cerut șoferului să-i ducă și pe ei la Sidonoghia, la Stăpâna creștinilor, și s-au înțeles că, dacă vor dobândi un copil, vor reveni și vor plăti șoferului 20.000 de dolari, iar mănăstirii 80.000. Șoferul le-a mai spus că acolo la mănăstire le vor da să mănânce o bucățică de fitil de la candela icoanei și atunci Maria crești-nilor le va împlini cererea lor.
S-au dus la mănăstire, au făcut ce trebuia și s-au întors în țara lor. Femeia a rămas însărcina-tă, iar la timpul cuvenit a născut un băiat sănătos și frumos.
Văzând această minune a Maicii Domnului, musulmanul s-a hotărât imediat să-și împlinească făgăduința pe care o făcuse. A dat telefon șoferu-lui care-i plimbase să vină să-l ia de la aeroportul din Damasc. Însă șoferul, fiind îndemnat de cel viclean, a mai luat cu el alte două persoane cu scopul de a-l ucide ca să-i ia toți banii. Luându-l de la aeroport, musulmanul, de bucurie, a dat câte 10.000 de dolari și la prietenii șoferului.
Plecând înspre mănăstire și ajungând într-o zonă mai pustie, au oprit mașina și l-au omorât pe tânăr, tăindu-i capul, mâinile și picioarele. După ce l-au prădat de bani, l-au pus în portbagaj cu scopul de a-l arunca într-un loc prăpăstios.
Ajungând într-o zonă centrală, li s-a oprit mașina, nemaiputând să o pornească. În momen-tul acela, cineva a trecut cu mașina pe acolo și, oprind, s-a oferit să-i ajute. Ei au spus că nu au nevoie, dar cel care trecea a văzut că picura sânge din portbagajul mașinii. Acesta plecând a anunțat poliția, care, ajungând la fața locului, le-a porun-cit să deschidă portbagajul, și, mare minune: mu-sulmanul s-a ridicat viu, fiind plin de sânge și a zis că tocmai atunci Maica Domnului i-a terminat de cusut gâtul la loc, fiind chiar la ultima împun-sătură. Cei trei, când l-au văzut viu, au înlemnit pe loc și au început să strige: „Noi, noi te-am tăiat bucăți, tu cum ești viu? Nu se poate, nu putem să credem că ești întreg!”.
Poliția, luându-i pe cei trei, i-a dus la închi-soare, iar musulmanul a fost dus la cei mai buni medici pentru încredințare și confirmare. Medicii au constatat că într-adevăr este proaspăt cusut, iar polițiștii depunând mărturie, au recunoscut cu toții că este o mare minune a Maicii Domnului.
Musulmanul și-a sunat soția să vină împreu-nă cu copilul în Siria, apoi au mers cu toții la Mănăstirea Maicii Domnului Sidonoghia și în loc de 80.000 de dolari promiși, a dăruit 800.000 de dolari și s-a botezat împreună cu toată familia sa.
Această minune i-a pus mult pe gânduri pe musulmani, deoarece a fost difuzată în presă, la radio, la televiziune și pe internet. Maica Dom-nului să-i lumineze și să-i aducă la adevărata credință.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis N.Priceputu Umanitare 60 29.10.2016 00:53:16
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 20:22:04
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 00:30:10
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 20:54:54
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 11:36:32