Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.06.2006, 02:38:09
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinaru
Citat:
În prealabil postat de Eugen
Citat:
În prealabil postat de marinaru
Eugen scuza-ma dar nu il avem pe Iisus acum ?
Daca te dai drept crestin ortodox (ca asa te-ai recomandat la alta sectiune), nu mai e cazul sa intrebi. Daca te-ai deghizat numai ca sa ispitesti, sa vorbim discutii, lasa-ne. Stii f. bine ca Biserica a fost infiintata de Apostoli (si nu de Iisus personal), care Apostoli au hirotonit preoti si episcopi care sa pastoreasca turma (imputerniciti sa lege si sa dezlege prin Duhul Sfant pe care l-au primit prin succesiune pana astazi - rugaciune si punerea mainilor). "Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute" (Ioan 20, 21-23) . Asta este Taina Spovedaniei. Iisus iarta prin cei pe care i-a imputernicit sa ierte. Daca era suficient sa ierte direct, putea sa spuna de atunci, nu mai era nevoie sa infiinteze Biserica, le dadea la fiecare cate o Biblie in mana. Deci atentie mare: "Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi". Nu mergem la Domnul Iisus dupa mintea noastra, dupa cum ni se nazare noua din mandrie, sau cum ne invata alti nechemati. Ci mergem dupa randuiala apostolica a Bisericii. "Iar cand se lupta cineva, la jocuri, nu ia cununa, daca nu s-a luptat dupa regulile jocului." (2 Tim. 2,5).
eugen scuza-ma dar eu nu sunt cunoscator ca tine. chiar nu am facut nimic nu inteleg de ce te temi de mine am pus doar cateva intrebari. daca vrei raspunzi daca nu le ignori nu inteleg de ce trebuie sa te porti asa de urat cu mine ?!?!?!
S-a purtat urat? Ti-a raspuns la intrebare si ti-a pus alte cateva. Sa nu exageram :).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.06.2006, 17:12:58
RURU RURU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen
Citat:
În prealabil postat de alexandra
PREOTUL IL INCHIPUIE PE HRISTOS
Preotul este slujitorul Bisericii, sfintit prin punerea mainilor de mai marii Bisericii, avand rolul de a-i duce pe oameni pe calea mantuirii.Are un rol foarte important in viata noastra ,a crestinilor.Un crestin ortodox nu se poate numi crestin (parerea mea)daca nu are un preot drept parinte duhovnicesc.Altfel nu se poate mantui.
Buna sunt Ramona si sunt un nou membru.Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu adresa Preotului Cristian Pomohaci de la Biserica sau Manastirea Mosuni?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.12.2006, 09:53:35
alecsandra alecsandra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de Mircea
Am vorbit cu cel mai bun prieten si mi-a spus ca el nu crede in preoti. De ce? Pai pt. ca majoritatea au fost informatori, etc., etc., Omule, intradevar pe vremea comunismului poate au fost si din acestia, dar nu asimila omul cu preotul. Am citi ca preotul chiar de ar fi pacatos, atunci cand savarseste Liturghia, harul lui Dumnezeu il sfinteste. Deci, vezi puterea Domnului, nu pacatul omului. Si preotii, calugarii au ispite mai mari dacat noi. Eu zic, metaforic(dar poate fi aievea de as avea ochii sufletesti mai curati)ca eu ma lupt cu un diavol, iar ei poate cu 10-20. Si atunci la care e lupta mai grea? Doamne apara-ne de ispite si pune paza gurii noastre sa nu ne ardem prin rautatile pe care le spunem.
Adevarat este ca valabilitatea Sfintelor Taine, nu este afectata, se pastreaza intregul har, pentru primitor, .....preotul este o persoana sfintita, a carei vrednicie, ar trebui sa fie pe masura harului primit!
Totusi, exista caderi din har, si preoti caterisiti, care sunt indepartati de la savarsirea sfintelor slujbe! cum a fost de altfel cazul si la Tanacu!


Poate mai mult decat slujbele, si predica, mai mult sau mai putin mestesugita, sau chiar teologhisita, agoniseste suflete lui Dumnezeu (ale Caruia si sunt!), predica vietii preotului, slujitorului, robului Lui Dumnezeu, care, prin curatenia vietii, ii slujeste astfel Lui Dumnezeu, nu lui mamona!
eu cred in preoti si in faptul ca ei au mult mai multe greutati decat noi oamenii de rand.Dar cunosc un viitir preot,un student la teologie care nu are o viata tocmai potrivita unui viitor preot.Daca toti preotii se comporta asa inainte de hirotonie ce incredere mai putem avea noi in ei?M-a dezamagit foarte mult acest om.Am crezut ca mai exista oameni tineri cu o adevarata "dorinta" de a deveni preot
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.01.2007, 22:13:44
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Preotii...
Nu trebuie sa crezi in "preot". Preotul nu este altceva decat o unealta in Mana Lui Dumnezeu. Preotul nu este altceva decat un mod de transmitere si de aplicare a legilor lui Dumnezeu si a lui IIsus.
Si aici intervine discutia:
Preoti si preoti!
La fel ca si medicii :Un culoar intr-o clinica medicala, era impartit de trei medici, care aveau aceeasi specialitate. Doar la unul dintre ei era aglomeratie. La ceilati... nu.
Acela era vestit in "oras", era cel care reusea sa dea diagnosticul exact, si care salva cele mai multe vieti.

Multi nu cunosc.. sau cei mai multi NU cunosc: Preotul nu este cel care hotaraste soarta "pacientului". El e cel care stabileste "diagnosticul" si eventual "tratamentul".
Urmarea e in mainile lui DUMNEZEU! Preotul e un intermediar in relatia aceasta.
Si asa cum medici sunt mai pregatiti, sau ..mai putini pregatiti in meserie.... asa si cu preotii.
Ideea de baza este: sa gasesti un peot adevarat, (nu dintr-astia facuti la Kg), care stie ce are de facut!, Care sa-ti poata spune, si explica, legile Dumnezeiesti care tin de faptura ta sufleteasca. (Din ce in ce mai putini!- preoti).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.01.2007, 23:47:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dannsan
Preotii...
Nu trebuie sa crezi in "preot". Preotul nu este altceva decat o unealta in Mana Lui Dumnezeu. Preotul nu este altceva decat un mod de transmitere si de aplicare a legilor lui Dumnezeu si a lui IIsus.
Si aici intervine discutia:
Preoti si preoti!
La fel ca si medicii :Un culoar intr-o clinica medicala, era impartit de trei medici, care aveau aceeasi specialitate. Doar la unul dintre ei era aglomeratie. La ceilati... nu.
Acela era vestit in "oras", era cel care reusea sa dea diagnosticul exact, si care salva cele mai multe vieti.

Multi nu cunosc.. sau cei mai multi NU cunosc: Preotul nu este cel care hotaraste soarta "pacientului". El e cel care stabileste "diagnosticul" si eventual "tratamentul".
Urmarea e in mainile lui DUMNEZEU! Preotul e un intermediar in relatia aceasta.
Si asa cum medici sunt mai pregatiti, sau ..mai putini pregatiti in meserie.... asa si cu preotii.
Ideea de baza este: sa gasesti un peot adevarat, (nu dintr-astia facuti la Kg), care stie ce are de facut!, Care sa-ti poata spune, si explica, legile Dumnezeiesti care tin de faptura ta sufleteasca. (Din ce in ce mai putini!- preoti).
Nici fara medici si nici fara preoti nu poti sa traiesti ! La inceputul si la sfirsitul vieti preotul este prezent in ambele cazuri. Duhovnicul trebuie sa fie pentru tine principalul "psiholog" in momentele X din viata ta. Preotul, profesorul si doctorul au fost si sint elita intelectualitatii noastre pentru 70 la suta din populatia acestei tari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna un preot cu har? sophia Preotul 24 09.04.2013 15:44:19
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 20:40:46
preot cu mitra madalinjomy Preotia (Hirotonia) 7 09.08.2009 22:31:39