Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.01.2015, 12:59:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Biserica noastra nu uraste pacatosii, toti suntem copiii lui Dumnezeu si in toti bate o inima data de El, dar uraste pacatul, adica ceea ce ne face rau.
Mă alătur și eu acestei opinii. Păcatul ne face rău atât acum, în această viață, cât și în veșnicie. Ne des-parte de Dumnezeu, făcînd să nu mai avem parte cu Viața-Iubire; ne aduce moarte, ne scoate din Ființă. Ne des-lipește, aduce în noi des-ființarea.
Duhul dez-binării aceasta voiește, asta lucrează neîncetat în lume. Oferind o re-alipire, ca surogat al unirii vieții adevărate. Ne smulge din unirea noastră firească și ne propune să ne unim cu neantul.

Last edited by Ioan_Cezar; 16.01.2015 at 13:04:55.
  #42  
Vechi 16.01.2015, 19:37:45
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Newage919 Vezi mesajul
Catalin, mersi de raspuns si clarificare.

Dar din ce spui, reiese ca oricine este dispus homosexualitatii? De exmplu, tu te feresti de alti barbati pentru ca iti e frica sa nu devii dependent?

In orice caz, este foarte posibil - dupa cum spui tu - ca unii sa fi 'revenit' la heterosexualitate.

Dar nu este cazul meu. Sunt destul de sigur in ceea ce imi place.

Desigur, am amvut relatii cu alte fete cand eram adolescent. Am avut 3 prietene, dar bineinteles ca nu a mers - nu eram atras pur si simplu. :)
Daca nu erati atras de ele, nu inseamna ca sunteti gay, poate alte fete v-ar fi placut.
  #43  
Vechi 16.01.2015, 21:06:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Daca nu erati atras de ele, nu inseamna ca sunteti gay, poate alte fete v-ar fi placut.
Din pacate cateva gene si cativa hormoni se opun acestei posibilitati.
  #44  
Vechi 16.01.2015, 21:39:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

A venit doftorul sa ne spuna ca daca ai genele nush cum esti ghei. Asa e ma, a facut unu un studiu si toti gheii aveau genele nush cum.
Daca ala care a facut studiul era ghei ? Sau era platit de ghei ca sa demonstreze ca oamenii se nasc asa ? :)
  #45  
Vechi 16.01.2015, 22:03:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Horus si Leviticul : :)

https://www.youtube.com/watch?v=4r2m_cffRjI&app=desktop
  #46  
Vechi 21.01.2015, 16:11:41
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Daca nu erati atras de ele, nu inseamna ca sunteti gay, poate alte fete v-ar fi placut.
Imi amintesc ceva amuzant: eram cu niste fete si vorbeam despre un tip, foarte aratos, e drept, despre care se spunea ca ar fi gay...iar una dintre ele, care nu auzise de aceasta posibilitate, dar se pare il admira cel mai mult, zice " vaaai, dar nu m-a cunoscut pe mine; cred ca eu l-as putea convinge sa-si schimbe orientare..."
  #47  
Vechi 21.01.2015, 16:15:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Imi amintesc ceva amuzant: eram cu niste fete si vorbeam despre un tip, foarte aratos, e drept, despre care se spunea ca ar fi gay...iar una dintre ele, care nu auzise de aceasta posibilitate, dar se pare il admira cel mai mult, zice " vaaai, dar nu m-a cunoscut pe mine; cred ca eu l-as putea convinge sa-si schimbe orientare..."
Si? A avut noroc? :))
  #48  
Vechi 22.01.2015, 09:05:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cand va intelege o data pentru totdeauna ca oientarea sexuala nu se poate schimba cu adevarat?
Da, un gay isi poate intemeia o familie cu o tipa si aparent pare hetero, dar in sufletul sau tot gay ramane si, de obicei in relatia aceea cu tipa, sexul e inexistent dupa o scurta perioada din simplul motiv ca el nu este interesat de femei si s-a casatorit de ochii lumii, ca deh, religia si societatea l-a constrans sa fie cine nu e de fapt.

Am incercat sa ma pun in locul unui parinte care afla ca copilul lui e gay; stiti care mi-a fost primul gand?! Cum se va descurca fiul/fiica mea in lumea asta crunta care il judeca pentru ceea ce este? N-as dispera, nu mi-as renega copilul, nu nimic; l-as accepta exact asa cum e. N-ai cum sa schimbi ceva ce e in mare masura gentic; adica poti, in aparenta, si condamni omul la nefericire, depresie si, in cazuri urate de tot, sinucidere. Cazuri exista, inclusiv czuri mdiatizate.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #49  
Vechi 22.01.2015, 09:55:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cand va intelege o data pentru totdeauna ca oientarea sexuala nu se poate schimba cu adevarat?
Da, un gay isi poate intemeia o familie cu o tipa si aparent pare hetero, dar in sufletul sau tot gay ramane si, de obicei in relatia aceea cu tipa, sexul e inexistent dupa o scurta perioada din simplul motiv ca el nu este interesat de femei si s-a casatorit de ochii lumii, ca deh, religia si societatea l-a constrans sa fie cine nu e de fapt.

Am incercat sa ma pun in locul unui parinte care afla ca copilul lui e gay; stiti care mi-a fost primul gand?! Cum se va descurca fiul/fiica mea in lumea asta crunta care il judeca pentru ceea ce este? N-as dispera, nu mi-as renega copilul, nu nimic; l-as accepta exact asa cum e. N-ai cum sa schimbi ceva ce e in mare masura gentic; adica poti, in aparenta, si condamni omul la nefericire, depresie si, in cazuri urate de tot, sinucidere. Cazuri exista, inclusiv czuri mdiatizate.
Corinusha ar trebui sa intelegi ca nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu.Asa ca ai grija sa te spovedesti si sa traiesti crestineste ca Dumnezeu sa iti dea un copil sanatos trupeste si sufleteste.
  #50  
Vechi 22.01.2015, 10:19:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Important e sa repetam ce auzim la TV. Nu ne putem schimba asa ca e bine sa renuntam la lupta.

Corinusha dar unul care e atras de animale se poate schimba ? Sau unul care e atras de propriile palme ? Sau mai stiu eu ce fetisuri are fiecare ? Poate unul nu reactioneaza decat la ciorapi de matase sau la un anumit tip de ruj sau naiba mai stie ce.
Cu ce e persoana gay diferita de astia de credem ca el e ok si astialalti au o problema psihologica ? Sau ca ei s-ar putea schimba dar gay-ul nu se poate schimba ? Cum de nu s-a gandit nimeni ca cititul in palma e determinat genetic, sau ca dragostea pentru curci, capre si ciorapi de matase sunt codate adanc in ADN-ul unora dintre noi ?
Subiect închis