Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.11.2005, 15:27:28
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana
Are duhovnicul timp de mine oricand..si nu se mai satura si el?
Ce s-ar intampla daca Dumnezeu s-ar satura de noi de fiecare?
Dar tu te-ai satura de Dumnezeu! Sa stii ca duhovnicii pe potriva fiecaruia, pentru boala fiecaruia sunt rari, sunt mai pretiosi decat aurul si nestematele, si mai scumpi decat sanatatea si viata.


Ca-s cei mai de pe urma oameni si cei mai de plans, aceia care cred in Hristos, doar in viata aceasta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.11.2005, 09:50:39
Diana Diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Nu crezi tu ca relatia cu preotul duhovnic, este una atat de strict personala si de profunda, incat ar fi cel putin o impietate, daca nu o crima si cea mai mare imoralitate sa vorbesti despre ea asa cum pui tu problema?

Nu e vorba daca cred sau nu,e vorba ca nu stiu.De aceea ma exprim asa,pentru ca nu stiu despre ce e vorba.Ma gandeam care e raspunsul,dar fiindca imi pun aceste intrebari prin prin prisma nestiintei mele,acesta nu este atat de clar pentru mine cat este pt tine.Tu nu intelegi ca un neintiat in ale ortodoxismului va spune numai imoralitati,din perspectiva unui cunoscator,si nu o va face intentionat.Pt mine e foarte greu,am pus o intrebare si din ai spus as fi putut deduce ca particip la anti-lucrarea diavolului.:|Poate ca da,dar in mod digur nu asta am vrut.
Multumesc pt raspuns,acum inteleg ca in nici un caz nu trebuie sa pun problema cu privire la duhovnic asa cum am pus-o eu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.11.2005, 15:37:38
Diana Diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

:)Nu stiu ce incerci sa faci tu aici pe forum,alecsandru.Ma intreb.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.11.2005, 15:46:10
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana
:)Nu stiu ce incerci sa faci tu aici pe forum,alecsandru.Ma intreb.
Eu nu inteleg ce vrei sa spui!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.11.2005, 18:02:41
Diana Diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Pai tu vrei sa ajuti pe cineva prin raspunsurile pe care le dai sau ce e cu toata tevatura asta teologica?Dc intentia ta este sa faci un bine celui caruia vrei sa ii raspunzi,formuleaza-ti afirmatiile astfel incat sa stii ca il va ajuta.Cu ce m-a ajutat pe mine faptul ca tu mi-ai explicat semnificatiile cuvintelor nestiinta,initiere,imoralitate in contextul in care le-am folosit din moment ce zicand eu acelea tu ai inteles ce am vrut.
Ce te face asa de sigur pe tine cand faci anumite afirmatii,faptul ca nu te poate contrazice nimeni?Nici nu e usor,dar nici corect din partea ta sa pui problemele la un astfel de nivel din moment ce nimeni altcineva nu o face.Eu zic ca dc cineva a pus o intrebare,o face ca sa primeasca un raspuns care sa-l ajute,nu pt ca sa i se precizeze ca jumatate din ce a zis poate fi altfel interpretat,sau e incorect spus,sau ca prin intrebarea postata,se ridica alte 50mii de probleme.Imi pare rau sa spun asta,si ma gandesc in ce fel si chip o sa-mi demonstrezi ce vrei tu de fapt,dar eu iti spun ca sterilizezi conversatiile.
Totusi,cu respect,Diana.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.11.2005, 10:01:50
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana
As vrea sa aflu cat de mult se implica duhovnicul in viata credunciosilor care apeleaza la el si cat pot sa se implice cei in cauza in viata duhovicului.Adica cat imi permit sa-l deranjez pe duhovnic? Si in ce conditii? Are duhovnicul timp de mine oricand..si nu se mai satura si el?
Cred ca persoana careia te confesezi trebuie sa fie implicata activ in viata credinciosului, astfel poate cunoaste intreaga viata a credinciosului si de asemeni credinciosul implicat in viata duhovnicului, personal nu ma pot confesa unui om caruia nu-i cunosc viata, cred ca toti pot da sfaturi bune, dar doar cei in a carui viata vad ca functioneaza trairea crestina le pot urma sfaturile. Acesti oameni nu se plictisesc niciodata de prezenta mea, eu ii cunosc viata si el pe a mea. Ceea ce functioneaza la el trebuie sa functioneze si la mine altfel ar fi doar filozofie.
[color=red]Desigur comentariul si parea acesta este strict personala nu pot afirma ca e parearea bisericii ortodoxe[/color] dar asa vad eu lucrurile.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.11.2005, 15:11:04
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana
Pai tu vrei sa ajuti pe cineva prin raspunsurile pe care le dai sau ce e cu toata tevatura asta teologica?Imi pare rau sa spun asta,si ma gandesc in ce fel si chip o sa-mi demonstrezi ce vrei tu de fapt,dar eu iti spun ca sterilizezi conversatiile.
Totusi,cu respect,Diana.
Duhovnic, vine de la Duh, ce nu intelegi?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.12.2005, 14:02:02
fdoina fdoina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2005
Mesaje: 9
Implicit

Diana, sa stii ca la inceput si eu imi puneam problema asta, nu s-o satura oare preotul sa-l tot sacai cu spovedania? Dar nu ar trebui sa te intereseze asta... E cum te-ai duce la medic si ti-ai face probleme ca nu te-ai vindecat inca si poate medicul s-o fi plictisit de tine...Si e mai mult, ca preotia cere duhul acesta de jertfa, specific ortodox
Eu, personal, ma spovedesc la biserica mea, de acasa, dar cand am probleme, framantari, nevoie de sfat, deci pentru DUHOVNICIE, prefer sa merg la un duhovnic de la Frasinei, caruia nu-i cunosc viata, dar am incredintarea ca ce spune dansul, asa e... Poate e cam gresit, cu siguranta nu am destula rugaciune ca sa cer de la Domnul un Cuvant de mantuire, asa ca prefer sa ma pun sub acoperamantul Rugaciunii Duhovnicului...
Si apropo Alecsandru, mi se pare si mie ca ai fost cam aspru...Stii ce zicea Sf Apostol despre dragoste...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.12.2005, 08:55:36
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blueinsinuate
cu sufletul sfasiat de nedumerire vin si intreb, oare este normal ca un duhovnic sa desparta doua suflete care s-au descoperit dupa multe cautari, doar pentruca ea e mai mare cu niste ani ca el , si mai e putin si ea obtine divortul, pt. care i s-a dat chiar incuviintarea bisericii ? si asta in ciuda faptului ca acel preot si duhovnic nu il cunoaste decat pe el , despre ea nu stie mai nimic ?
Ascultarea de duhovnic este ca ascultarea de Dumnezeu. Poate parea prea dur sau direct, dar trebuie sa fim siguri ca, prin gura preotului duhovnic vorbeste Dumnezeu. Ce te opreste sa mergi la acel preot si sa vorbiti? daca vrei sa te casatoresti cu aceea persoana trebuie sa-i cunosti si duhovnicul, pt. ca el este cel care o indruma spiritual. Sfatul meu este sa te rogi, sa te spovedesti sa-i ceri sfatul duhovnicului tau, daca ai si sa lasi sa se faca Voia Domnului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.12.2005, 08:58:28
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana
Pai tu vrei sa ajuti pe cineva prin raspunsurile pe care le dai sau ce e cu toata tevatura asta teologica?Dc intentia ta este sa faci un bine celui caruia vrei sa ii raspunzi,formuleaza-ti afirmatiile astfel incat sa stii ca il va ajuta.Cu ce m-a ajutat pe mine faptul ca tu mi-ai explicat semnificatiile cuvintelor nestiinta,initiere,imoralitate in contextul in care le-am folosit din moment ce zicand eu acelea tu ai inteles ce am vrut.
Ce te face asa de sigur pe tine cand faci anumite afirmatii,faptul ca nu te poate contrazice nimeni?Nici nu e usor,dar nici corect din partea ta sa pui problemele la un astfel de nivel din moment ce nimeni altcineva nu o face.Eu zic ca dc cineva a pus o intrebare,o face ca sa primeasca un raspuns care sa-l ajute,nu pt ca sa i se precizeze ca jumatate din ce a zis poate fi altfel interpretat,sau e incorect spus,sau ca prin intrebarea postata,se ridica alte 50mii de probleme.Imi pare rau sa spun asta,si ma gandesc in ce fel si chip o sa-mi demonstrezi ce vrei tu de fapt,dar eu iti spun ca sterilizezi conversatiile.
Totusi,cu respect,Diana.
Diana ai dreptate, sfaturile noastre trebuie sa ajute. Parintele Arsenie Boca spunea ca toate cuvintele sunt vii, au viata din viata celui care le-a spus. De aceea trebuie sa avem mare grija ce spunem pt. ca, cuvintele noastre sa zideasca sufleteste pe cei care le asculta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Examen de duhovnicie? costel Stiri, actualitati, anunturi 48 12.02.2011 21:25:28
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53
vesminte preotesti stefanbogdan Preotia (Hirotonia) 20 16.03.2010 21:44:36
despre vesmintele preotesti stefanbogdan Tinuta in Biserica 6 30.04.2008 18:11:23