Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2007, 22:36:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dmb: Ciudat ca pe tine preotii doresc sa te sminteasca; cei la care am fost eu am dorit sa ma invete, sa ma zideasca.
Ce sa inteleg din cele scrise, ca le stii pe toate si ca o abatere de la cele stiute e sminteala?!? Poate atunci toti preotii sunt "smintiti" si atunci biserica nu are mult de trait. Mie imi suna a curata MANDRIE ceea ce spui. Eu nu te cunosc decat prin intermediul afirmatiilor tale. Omul cand merge la biserica, e in cautarea adevarului. Daca impune el adevarul, atunci nu mai e in cautarea adevarului, el fiind detinator de adevar. Dar daca acest adevar deviaza de la credinta ortodoxa, atunci nici nu vei gasi raspuns la ortodocsi, si iti pierzi timpul degeaba.
Raspunsul meu , cel de mai sus, se vroia un indemn de a cauta cu incredere biserica in care sa te simti acasa, caci biserici bune se gasesc. Cat despre critica persoanei tale, nu stiu nimic, nici nu a fost in intentia mea.
Iar vorba ta de "duh":"De 2000 de ani preotii incearca sa desfinteze credinta si oamenii nu-i lasa!" suna a sarcasm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2007, 07:03:33
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

"Vorba mea de duh" apartine unui profesor de facultate de teologie.
Desigur sint mindru ca si toti ceilalti de pe forum (daca nu mai mult chiar decit ei)fiindca nimeni nu si-ar spune si sustine asa punctul de vedere cum o facem noi. Ma bucur cind tie ti se predica de exemplu ca biserica este a celor bogati si tu inveti asta si o iei drept crestineste...eu insa cred altfel. La fel cind lauda este pirghie de a stoarce bani din buzunarele bogatilor....dar eu cred ca lauda nu-i de folos. La fel cind se predica prin fapte si cuvint nemilostenia, neintoarcerea obrazului, neiertarea si cite si mai cite... Nu vreau sa intru in amanunte pentru ca nu vreau sa smintescla rindul meu pe altii. Adevarul este intotdeauna Iisus, nu trebuie cautat, nu de cei care au auzit de Iisus. Tot ce se abate de la viata si invatatura Lui sau chiar este contrariu ei nu poate fi adevar indiferent de motive de cine o predica sau cu cite miini binecuvinteaza.
Probabil este o chestiune de optica. Una este sa vezi si sa intelegi crestinismul din perspectiva mea umila de banutul vaduvei si alta de pe pozitia de vultur.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2007, 10:39:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dmb, imi pare rau de experienta ta cu biserica. Esti sigur ca e vorba de biserica ortodoxa? Daca da, atunci mai cauta. Eu nu am auzit niciodata vorbindu-se in biserica sau de catre preotii, pe care i-am intalnit, in termenii descrisi de tine. Nu suna deloc a crestinism.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.01.2007, 12:34:48
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Acuma tu ai luat tare personal ce-am scris mai sus, voiam sa fie mai general, un indemn pentru mai multi care vor citi pe aici.
Cautarea e o lucrare permanenta pentru un crestin, sigur o cautare directionata, si ghidata, dar este sigur un urcus de acesta.

Voiam sa spun ca nu avem nici timpul, nici energia necesara si poate nici pozitia pentru a putea corecta toate neajunsurile pe care le vedem in Biserica. De aceea e mai cu folos sa ne adunam eforturile in a alege ce e bun, a cauta Preoti si duhovnici iscusiti si a ne sprjini de acestia.

Daca la institutele de teologie se spun maxime ca acestea, e tocmai pentru ca se stiu problemele si sint oameni care vor sa le indrepte. Macar tinerii preoti vor fi altfel, si din experienta mea in ultimii 10-15 ani mai multi preoti sinceri si dedicati gasesti printre tineri. Sa dea Domnul sa mearga spre bine lucrurile !

Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.01.2007, 12:36:27
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Am gasit scris ceva frumos la care ar trebui sa meditam cu totii.
"Cea mai generala prejudecata - de departe - este cea cu preotii avari de bani. Nu exista om care sa nu mearga la biserica si care sa nu arunce in fata acest argument: ca preotii inseala lumea, ca cer bani, ca sunt lacomi etc. Este adevarat ca exista si astfel de angajati pe post de preot care sarmanii au fost inselati de satana si isi pierd sufletul aruncand in noroi Cuvantul Evangheliei prin patima banilor si alte patimi pe care diavolii le scot la iveala si le infloresc cat se poate de mult pentru ca oamenii sa se scarbeasca si sa fuga de Biserica. Insa a cataloga toti preotii avari sau hotomani, este nu doar prostie ci este rautate. Nu dovedeste doar generalizare rauvoitoare bazata pe cateva cazuri - si mai ales pe "feeling-ul" popular -, ci in primul rand lipsa de respect fata de aceasta meserie, daca o putem numi meserie. Este oarecum asemanatoare aceasta gandire - ca preotii sunt avari - cu batjocorirea gunoierilor. Daca gunoierii curata containerele, ne duc gunoaiele departe de casele noastre si fac curatenie pentru noi, majoritatea oamenilor nu ar vrea sa dea mana cu un gunoier si nu pot concepe ca un gunoier poate fi curat si chiar poate sa fie un om serios, de treaba etc.
Insa pentru ca preotii curata gunoaiele oamenilor si duc pacatele si patimile noastre murdare si urat mirositoare la groapa de gunoi a milei lui Dumnezeu, necredinciosul carcotas sau chiar si credinciosii "de ocazie" nu pot intelege ca e firesc ca din cand in cand un preot sa se murdareasca si el, sa fie si el "atins" de vreun pacat sau de vreo patima, cu atat mai mult cu cat lumea in care traim este pacatoasa de dimineata pana seara si de seara pana dimineata.
Si vrajmasul a randuit ca tagma preotilor sa fie cea mai hulita si batjocorita de catre oamenii necredinciosi, superficiali sau pur si simplu rauvoitori pentru ca nu exista alta cale de a ajunge la Hristos decat prin preoti".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.01.2007, 18:23:39
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
dmb, imi pare rau de experienta ta cu biserica. Esti sigur ca e vorba de biserica ortodoxa? Daca da, atunci mai cauta. Eu nu am auzit niciodata vorbindu-se in biserica sau de catre preotii, pe care i-am intalnit, in termenii descrisi de tine. Nu suna deloc a crestinism.
Da e ortodoxa. Pe preotul mi-a fost prieten la inceput. Apoi a aruncat spiritul pentru litera. Cind am incercat sa-l indrept mi-a intors spatele si refuza in continuare sa stea de vorba cu altcineva de o alta parere decit a lui. A ajuns la convingerea ca abilitatea lui de a lauda sau critica a inaltat biserica noastra nu banutul vaduvei sau rugaciunile noastre a tuturor. Totul se invirte in jurul banului (nu cred ca isi insuseste din bani...banii sint pentru biserica) am ajuns ca la hramul bisericii sa se intre pe baza de bilet de intrare....
Eu mai sper inca sal indrepte Dumnezeu. E un teolog bun cu multa carte si rivna pentru biserica dar a insusit lozinca "scopul scuza mijloacele" si nu-i bine.
Si exemplele pot continua...
Anul trecut am fost la minastirile din Moldova. Bilet de intrare, taxa de fotografiere, de filmare. Pomelnicul meticulos numarat citi sint pe el citi bani au fost dati cu rezultatul cite zile se citeste. Mie imi este egal daca se citeste odata sau de 1000 de ori. Dumnezeu stie daca am dat banii cu drag sau nu sau ca i-am dat. Daca El o considera fapta buna este egal daca se citeste de 1000 de ori sau nu se citeste deloc. Dar faptul ca atare este urit. Urit este si cind ti se cere un alt pret decit la cei cu domiciliu in Romania (de parca toti din strainatate traiesc ca milionari) sau cind iti cintareste copilul ca sa vada daca ii da bilet de intrare de adult sau de copil...
Am trait un Pasti la o biserica la care o femeie a cazut in zapada si toti au lasat-o acolo ca se deschisera usile si vruiau sa apuce in fata.
Preoti care "deschid cartea" Preoti care ghicesc in caldare....
Si multe, multe altele
Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un graunte de credinta si nu ma smitesc toate astea. Dar ma mihnesc mult pentru ca am membrii in familie pe care i-asi aduce la biserica si cind reusesc atunci imi face "exponentul crestinismului ortodox" cum este vazut de ei, figura.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2007, 18:39:47
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

mai are de trait pana va veni iisus hristos,fiul lui dumnezeu sa o rapeasca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2007, 15:36:57
poe_nic poe_nic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 1
Implicit

Biserica, VA EXISTA atata timp cat se va mai invarti si alerga PAMANTUL prin neant...Hristos este capul, pana la sfarsitul TIMPURILOR...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2007, 21:36:16
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dmb: Imi pare rau de experienta avuta.
Roaga-L totusi pe Dumnezeu, sa-ti gaseasca biserica si preotul potrivit tie. Cu siguranta vei gasi ceea ce cauti.
Nu stiam ca bisericile sau manastirile percep taxa pentru a le vizita. Cred ca din cauza saraciei...
Si eu am platit pentru maslu, dar sumele au fost derizorii.
Intr-adevar cand dai acatist la biserica, se citeste un numar de zile,raportat cu suma data. Eu obisnuiesc sa dau pentru un an si innoiesc de cate ori pot.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2007, 21:54:14
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Multumesc de intelegere ancah.
Dumnezeu a avut grije sa cunosc (cind nu stiam sa pretuiesc) si preoti adevarati. Care imi influenteaza si acum prin exemplu vietii lor viata. Acum cind asi putea pretuii cum se cuvine un astfel de preot ...am ramas singur.Dar datele problemei s-au schimbat intre timp. Acum cred. Iar preotii buni sau rai sint preoti si pot administra tainele de care avem nevoie.Restul depinde de noi si mai ales de ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ati face daca ati afla mai aveti putin de trait ory Stiri, actualitati, anunturi 63 17.02.2011 21:40:47
ati trait astfel de stari? raisa2006 Pocainta 32 23.11.2010 19:13:33
Cum credeti ca a fost Biserica la inceput? lacrimi Generalitati 9 11.04.2010 19:39:29
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08