Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 04.03.2016, 02:29:00
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
...Se tot vorbeste despre perfectiunea primilor oameni dar nimeni nu consemneaza cat ar fi fost de intelepti sau de maturi duhovniceste...pt ca nu prea au fost :)
S-au comportat ca niste adolescenti care incearca drogurile prima oara!
Eu cred ca tu nu stii ce vorbesti.Tu practic afirmi ca Dumnezeu e nedrept ca i-a pedepsit pe Adam si Eva care de fapt ,spui tu,erau...doar naivi. Nimic mai fals.Adam vorbea cu Dumnezeu, direct,"fata catre fata"...si nu era matur duhovniceste? Tu n-aveai cum sa-ti dai seama ca Adam e imatur si nu prea intelept,decat daca esti matura duhovniceste si mai inteleapta.Tu vorbesti direct "fata catre fata" cu Dumnezeu? Sa inteleg ca maturitatea si intelepciunea are legatura cu patimile,de care suntem acum toti plini?
Reply With Quote
Vechi 04.03.2016, 06:05:38
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2013
Implicit

Citat:
Imperfectiune am numit-o eu ,desi nu este chiar asa.
Este liberul arbitru lasat la mana unui copil care se autodistruge, facand alegeri proaste din curiozitate .

Se tot vorbeste despre perfectiunea primilor oameni dar nimeni nu consemneaza cat ar fi fost de intelepti sau de maturi duhovniceste...pt ca nu prea au fost :)
S-au comportat ca niste adolescenti care incearca drogurile prima oara!
As spune ca Dumnezeu l'a facut pe om coruptibil, nu imperfect. Ptr. mine e o diferenta. Oricum, dupa cadere Adam si Eva nu au s'au mai jucat de'a dumnezeirea. Cum a zis Pr.Calistrat, noi ii vedem ca pe niste sfinti ai Vechiului Testament, nu pacatosi.
*
O chestiune interestanta si importanta auzita la un Parinte: Adam si Eva nu au mancat din pomul Cunoasterii, cum se tot vehiculeaza, ci din Pomul Cunoasterii Binelui si'al Raului. Ori, daca Dumnezeu era Binele, ei deja cunosteau ce e Binele. Ce mai era de cunoscut? Raul.
Reply With Quote
Vechi 04.03.2016, 06:06:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.02.2013
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Eu cred ca tu nu stii ce vorbesti.Tu practic afirmi ca Dumnezeu e nedrept ca i-a pedepsit pe Adam si Eva care de fapt ,spui tu,erau...doar naivi. Nimic mai fals.Adam vorbea cu Dumnezeu, direct,"fata catre fata"...si nu era matur duhovniceste? Tu n-aveai cum sa-ti dai seama ca Adam e imatur si nu prea intelept,decat daca esti matura duhovniceste si mai inteleapta.Tu vorbesti direct "fata catre fata" cu Dumnezeu? Sa inteleg ca maturitatea si intelepciunea are legatura cu patimile,de care suntem acum toti plini?
Am auzit destui Parinti, si sunt chiar si mari teologi si Sfinti, care a afirma ca Adam nu era matur; era inca copil.
Reply With Quote
Vechi 04.03.2016, 09:41:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.06.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul

Tot ce pot sa-ti spun se rezuma la atat: ai inteles gresit!
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Vechi 04.03.2016, 09:54:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.06.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
As spune ca Dumnezeu l'a facut pe om coruptibil, nu imperfect. Ptr. mine e o diferenta. Oricum, dupa cadere Adam si Eva nu au s'au mai jucat de'a dumnezeirea. Cum a zis Pr.Calistrat, noi ii vedem ca pe niste sfinti ai Vechiului Testament, nu pacatosi.
*
O chestiune interestanta si importanta auzita la un Parinte: Adam si Eva nu au mancat din pomul Cunoasterii, cum se tot vehiculeaza, ci din Pomul Cunoasterii Binelui si'al Raului. Ori, daca Dumnezeu era Binele, ei deja cunosteau ce e Binele. Ce mai era de cunoscut? Raul.
Ne ascundem dupa cuvinte :)

Coruptibil inseamna neaparat perfect? Mie imi miroase a imperfectiune.
Daca omul era perfect atunci nu se lasa ispitit de diavol si ar fi urmat modelul Dumnezeului sau ,care era desavarsit duhovniceste.

Intrebarea este de ce l-a creat coruptibil daca l-a gandit perfect?
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Vechi 04.03.2016, 09:57:17
Intrarea Vagonului
Guest

Implicit

Citat:
Ne ascundem dupa cuvinte :)

Daca omul era perfect atunci nu se lasa ispitit de diavol si ar fi urmat modelul Dumnezeului sau ,care era desavarsit duhovniceste.

Exact! Asta e intrebarea. De unde rezulta ca ceva dreptate aveau marcionitii aia...
Reply With Quote
Vechi 04.03.2016, 12:37:06
sophia sophia is offline
Senior Member

Data înregistrării: 25.06.2007
Implicit

Bravo, au revenit doamnele pe forum!

Eu nu inteleg un lucru. Si eu tot asta spuneam in fond si totusi am fost criticata aspru. Exact problemele ridicate de Yasmina, Vagon si altii.
De ce unii au voie sa spuna orice si ii aplaudati si pe mine ma prigoniti tot timpul?
Ce aveti cu mine totusi?

In alta ordine de idei:
coruptibil inseamna a nu rezista ispitelor si asta este o imperfectiune.
Inseamna a fi deschis coruptiei.

Si revin si eu la intrebarea pusa de Yasmina si Vagon mai sus.
La altele ma abtin.
Vechi 04.03.2016, 13:34:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

@Sophia:
Dumnezeu nu l-a vrut și nici acum nu-l vrea pe om o marionetă perfectă și ascultătoare.
Dumnezeu l-a creat pe om perfect, ca de altfel tot restul Creației.
Și i-a lăsat liberul arbitru. I-a lăsat rațiune. I-a lăsat sentimente.
Ce a făcut cu ele? Ce face acum cu ele?
Reply With Quote
Vechi 04.03.2016, 14:25:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Implicit

Citat:
Asa cum bine spun si parintii, desi Adam era matur la minte si trup era ca un copil din cauza lipsei experientei. Cum putea fi creat si cu experienta? La fel au fost si ingerii cazuti, abia dupa aceea ingerii au perseverat in bine si nu mai pot cadea. Ingerii au si ei liberul arbitru, dar nu pot cadea pentru ca acum au experienta.
Asadar, Adam a fost creat perfect. La fel cum o omida a fost creata perfect, desi nu e leu.
Reply With Quote
Vechi 04.03.2016, 14:54:56
sophia sophia is offline
Senior Member

Data înregistrării: 25.06.2007
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Sophia:
Dumnezeu nu l-a vrut și nici acum nu-l vrea pe om o marionetă perfectă și ascultătoare.
Dumnezeu l-a creat pe om perfect, ca de altfel tot restul Creației.
Și i-a lăsat liberul arbitru. I-a lăsat rațiune. I-a lăsat sentimente.
Ce a făcut cu ele? Ce face acum cu ele?
I-a dat liber arbitru si ratiune si sentimente si apoi l-a pedepsit pentru ca le-a folosit?
Nu stiu, e ceva care nu se potriveste.
In fine. O lasam asa.
Iar chestia cu liberul arbitru in credinta...cand vorbim atata de ascultare?
Trebuie sa faci ascultare. Punct. Alta alternativa este rea.
Nu mai intru in detalii, ca este alt subiect.

Thread Tools
Moduri de afișare