Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2010, 21:00:22
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Pericolul fabricilor de diplome pentru societatea românească

Personal consider fabricile de diplome un pericol real și foarte serios pentru societatea românească. Inflația de incompetenți cu diplome și cu pretenții nejustificate pe baza acestor diplome, scurgerile de bani consistenți nejustificați de fapte către așa-zise "cadre universitare" care au făcut din actul de învățământ și de educație o afacere profitabilă pentru ei și falimentară pentru societatea românească, acestea sunt doar câteva consecințe cu grave implicații morale și nu numai morale, care sunt generate de așa-zisul sistem de învățământ superior din România. Pe lângă cei care performează în sistemul de învățământ superior din România, a luat naștere și crește ca o ciumă un cancer groaznic pe trupul societății românești, care va avea serioase consecințe negative pentru societatea românească mai ales pe termen lung. Ce părere aveți ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2010, 23:27:24
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Personal consider fabricile de diplome un pericol real și foarte serios pentru societatea românească. Inflația de incompetenți cu diplome și cu pretenții nejustificate pe baza acestor diplome, scurgerile de bani consistenți nejustificați de fapte către așa-zise "cadre universitare" care au făcut din actul de învățământ și de educație o afacere profitabilă pentru ei și falimentară pentru societatea românească, acestea sunt doar câteva consecințe cu grave implicații morale și nu numai morale, care sunt generate de așa-zisul sistem de învățământ superior din România. Pe lângă cei care performează în sistemul de învățământ superior din România, a luat naștere și crește ca o ciumă un cancer groaznic pe trupul societății românești, care va avea serioase consecințe negative pentru societatea românească mai ales pe termen lung. Ce părere aveți ?
Si eu cred ca sa ajuns la exagerare .In primul rand au redus anii de studiu la trei spunand ca materia e multa trebuie programa sa fie aerisita .Apoi si-au dat seama ca ar trebui sa reduca posturile profesorilorasa ca au cerut obligativitatea masterului. Multi bani dati pt a tine la catedra o serie de profesorasi scoliti pe nu stiu unde materii predate aiure si fara rost care nu te ajuta de loc dupa terminarea facultatii cei ce termina nu prea stiu ce au de facut si nu sunt angajati pt ca nu sunt trimisi sa faca practica nicaieri.E drept vor fi consecinte grave .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2010, 12:41:29
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit invidia-DAN PURIC

Intr-o zi, vecinul nostru de bloc si-a luat un aparat de aer conditionat. Era un zaduf ingrozitor, dar noi n-aveam aparat de aer conditionat si nici bani ca sa ne cumparam unul. Sufeream de caldura si de invidie. Aveam insa o biblioteca. Ne-am uitat in ea si am scos cugetarile lui Seneca. Am citit de acolo o pagina-doua despre bine si sensul vietii si, desi cald tot ne era, nu l-am mai invidiat pe vecin.

Ceva mai tarziu, vecinul si-a deschis un butic si a inceput sa umble imbracat la costum la patru ace. Noi - tot cu blugi. Nu-i nimic - ne-am zis linistiti, citind un capitol din Etica lui Spinoza. Apoi vecinul a aparut deodata intr-un Megane argintiu. Noi n-aveam nici bicicleta, dar l-am dispretuit citind din Phaidon al lui Platon. Mai tarziu, vecinul a schimbat Meganul pe Mertan. Nu ne-a pasat, caci si noi il schimbaseram dejape Platon cu Aristotel. Si-a luat si un 4x4, cel mai mare de pe strada. Noi l-am luat pe Marcus Aurelius, care ne-a facut sa zambim impacati.


A mai trecut o vreme si vecinul si-a luat nevasta noua: blonda, frumoasa, tanara. Noi - tot cu cea veche, dar am luat Evanghelia dupa Ioan. Vecinul si-a imbracat soata cu o garderoba intreaga si cu blanuri, basca bijuteriile. Noi ne-am imbracat spiritul citind din Eclesiast. In fine, vecinul s-a mutat intr-o vila la sosea cu gard mare, bodigarzi si piscina. Am rezistat si de data aceasta eroic, citind Richard III. A urmat o a doua vila - la munte. Dupa ce am vazut-o, ne-am consolat cu Macbeth. O a treia - la mare: am recurs la Invierea lui Tolstoi, al carei efect l-am consolidat cu Ghilgames, Ghandi si Declaratia de iubire a lui Liiceanu. Ne-am simtit cu mult mai bine.


L-au dat la televizor la o emisiune foarte populara. Ne-am stapanit emotia cu o portie de Caragiale. L-au dat a doua oara cu mare succes: am fi suferit daca nu ne-ar fi ajutat Ananda Coomaraswamy, Cartea lui Iov si Cazul Wagner al lui Nietzsche.

Asa a trecut ceva mai mult timp... Vecinul isi lua case, masini, iahturi, femei. Noi raspundeam cu Balzac, Thomas Mann, Hegel, Berdiaev. Lupta era stransa, dar echilibrata. In sfarsit, intr-o zi l-au aratat cu catuse la maini, umflat de DNA. Am rasfoit atunci fericiti Apocalipsa. Dar peste vreo doua saptamani, vecinul nostru era eliberat si chiar si-a anuntat candidatura pe listele unui partid majoritar.

Scarbiti, ne-am uitat in biblioteca. N-am mai vazut nimic. Ne-am uitat pentru a doua oara. Nu ne-a venit sa credem. Pentru a treia oara ne-am uitat cu atentie. Acelasi rezultat: citiseram toate cartile.

Si atunci ne-a cuprins invidia...

Popor roman, nu te-ai saturat sa stai pe locul mortului si sa fii condus de toti tampitii? "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2010, 18:54:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Personal consider fabricile de diplome un pericol real și foarte serios pentru societatea românească. Inflația de incompetenți cu diplome și cu pretenții nejustificate pe baza acestor diplome, scurgerile de bani consistenți nejustificați de fapte către așa-zise "cadre universitare" care au făcut din actul de învățământ și de educație o afacere profitabilă pentru ei și falimentară pentru societatea românească, acestea sunt doar câteva consecințe cu grave implicații morale și nu numai morale, care sunt generate de așa-zisul sistem de învățământ superior din România. Pe lângă cei care performează în sistemul de învățământ superior din România, a luat naștere și crește ca o ciumă un cancer groaznic pe trupul societății românești, care va avea serioase consecințe negative pentru societatea românească mai ales pe termen lung. Ce părere aveți ?

acest lucru m-a scos si pe mine din sarite.
eram la o universitate de stat cu examene multe si grele , cu seminarii si proiecte dintre cele mai sofisticate si variate iar fratele meu era la spiru haret, avand ex de 30 min, cu 30 grile, care aparusera inainte pe net, si la i.d

iar la sf aveam aceeasi diploma:economist, amandoi.
lucru care m-a infuriat teribil.
sitemul de a fabrica diplome pe banda rulanta este foarte nociv pentru societatea romaneasca.( ce cu dichis suna, nu?)ai o diploma dar nici macar nu esti in stare sa formulezi o fraza intr-un limbaj mai elevat,habar nu ai ce insemna brand, mix de marketing s.a.
astfel tinerii buni, care au muncit pe branci risca sa ramana fara locuri de munca cand apare "fata lu tata", cu o diploma fabricata in fabrica de diplome.

dar utopia se spulbera destul de repede cand angajatorul are pretentia sa muncesti si sa dai dovada ca nu scrie degeaba economist pe diploma.

dar sunt cazuri si cazuri.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2010, 19:16:09
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit caldura mare, mon cher!

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Intr-o zi, vecinul nostru de bloc si-a luat un aparat de aer conditionat. Era un zaduf ingrozitor, dar noi n-aveam aparat de aer conditionat si nici bani ca sa ne cumparam unul. Sufeream de caldura si de invidie. Aveam insa o biblioteca. Ne-am uitat in ea si am scos cugetarile lui Seneca. Am citit de acolo o pagina-doua despre bine si sensul vietii si, desi cald tot ne era, nu l-am mai invidiat pe vecin.

Ceva mai tarziu, vecinul si-a deschis un butic si a inceput sa umble imbracat la costum la patru ace. Noi - tot cu blugi. Nu-i nimic - ne-am zis linistiti, citind un capitol din Etica lui Spinoza. Apoi vecinul a aparut deodata intr-un Megane argintiu. Noi n-aveam nici bicicleta, dar l-am dispretuit citind din Phaidon al lui Platon. Mai tarziu, vecinul a schimbat Meganul pe Mertan. Nu ne-a pasat, caci si noi il schimbaseram dejape Platon cu Aristotel. Si-a luat si un 4x4, cel mai mare de pe strada. Noi l-am luat pe Marcus Aurelius, care ne-a facut sa zambim impacati.


A mai trecut o vreme si vecinul si-a luat nevasta noua: blonda, frumoasa, tanara. Noi - tot cu cea veche, dar am luat Evanghelia dupa Ioan. Vecinul si-a imbracat soata cu o garderoba intreaga si cu blanuri, basca bijuteriile. Noi ne-am imbracat spiritul citind din Eclesiast. In fine, vecinul s-a mutat intr-o vila la sosea cu gard mare, bodigarzi si piscina. Am rezistat si de data aceasta eroic, citind Richard III. A urmat o a doua vila - la munte. Dupa ce am vazut-o, ne-am consolat cu Macbeth. O a treia - la mare: am recurs la Invierea lui Tolstoi, al carei efect l-am consolidat cu Ghilgames, Ghandi si Declaratia de iubire a lui Liiceanu. Ne-am simtit cu mult mai bine.


L-au dat la televizor la o emisiune foarte populara. Ne-am stapanit emotia cu o portie de Caragiale. L-au dat a doua oara cu mare succes: am fi suferit daca nu ne-ar fi ajutat Ananda Coomaraswamy, Cartea lui Iov si Cazul Wagner al lui Nietzsche.

Asa a trecut ceva mai mult timp... Vecinul isi lua case, masini, iahturi, femei. Noi raspundeam cu Balzac, Thomas Mann, Hegel, Berdiaev. Lupta era stransa, dar echilibrata. In sfarsit, intr-o zi l-au aratat cu catuse la maini, umflat de DNA. Am rasfoit atunci fericiti Apocalipsa. Dar peste vreo doua saptamani, vecinul nostru era eliberat si chiar si-a anuntat candidatura pe listele unui partid majoritar.

Scarbiti, ne-am uitat in biblioteca. N-am mai vazut nimic. Ne-am uitat pentru a doua oara. Nu ne-a venit sa credem. Pentru a treia oara ne-am uitat cu atentie. Acelasi rezultat: citiseram toate cartile.

Si atunci ne-a cuprins invidia...

Popor roman, nu te-ai saturat sa stai pe locul mortului si sa fii condus de toti tampitii? "
A propos de comparatia pe care ai subliniat-o in acest post, imi vine in minte o fraza de-a lui Gavrilescu (personaj din "La Tiganci") in tramvai: "Ecald, domnilor, este ingrozitor de cald... Dar cand omul e cult le suporta pe toate usor."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2010, 19:30:52
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
A propos de comparatia pe care ai subliniat-o in acest post, imi vine in minte o fraza de-a lui Gavrilescu (personaj din "La Tiganci") in tramvai: "Ecald, domnilor, este ingrozitor de cald... Dar cand omul e cult le suporta pe toate usor."
Și totuși mesajul dânsului este foarte bun, și la țintă.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2010, 21:00:34
alex marian alex marian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

De asta unele firme propun testarea si verificarea amanuntita a celor ce vor sa se angajeze, propunandu-le diferite teste, la interviu sau chiar scrise [practica]. Astfel cv-ul nu mai are o importanta atat de mare, decat pentru selectarea si micsorarea cercului de angajati propusi. Asta din ce stiu eu, pe domeniul meu de activitate.Privind per-ansablu tema, nu sunt de acord cu sistemul de 'obtinere' al diplomelor in ziua de azi.
Dupa cum spune si @doctor_faustus, oricine isi poate lua o diploma, chiar destul de usor, mai ales la facultatile particulare unde te duci doar la examen, sau stiu cazuri cand si atunci se putea lipsi...Eh, ce putem face in afara sa ne vedem de ale noastre?
Bunul Dumnezeu sa ne dea rabdare si ajutor!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2010, 14:12:22
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Șomaj record în rândul absolvenților de facultate

Șomaj record în rândul absolvenților de facultate: 53.000 de licențiați nu-și găsesc un loc de muncă
http://www.zf.ro/profesii/somaj-reco...-munca-7703955
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.11.2010, 14:26:20
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Romania. 600.000 de studenti. Bani de la parinti. Joburi putine. Ce e de facut?

Romania. 600.000 de studenti. Bani de la parinti. Joburi putine. Ce e de facut?
http://www.businessmagazin.ro/cover-...t-7712357/?p=1
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.09.2012, 11:53:58
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Așa este au promovat și promovează în continuare non-valori "la greu" tocmai pentru ca acești universitari să se umple de bani, de poziții, de vechime în muncă, și de multe alte beneficii și privilegii absolut nemeritate. Au inflatat piața muncii cu foarte mulți incompetenți cu diplome și foarte mulți dintre acești lipsiți de merite au ajuns să saboteze șansele de realizare a unora mult mai competenți, mai bine pregătiți și mai îndreptățiți decât ei să ajungă să ocupe anumite funcții și trepte. Au ajuns incompetenții, mituitorii, șpăgarii, ticăloșii, infamii, pramatiile și canaliile pe baza diplomelor pe care în fapt le-au furat la propriu și care ar trebui să le fie retrase și pe baza sistemului p.c.r. să ia locurile pe treptele economice și sociale multora dintre cei care ar fi fost cu adevărat îndreptățiți la acele trepte și în definit locuri de muncă și de dezvoltare profesională. Parlamentul și Guvernul României împreună cu gașca de speculanți universitari au produs distorsiuni și erori pe piața muncii care vor avea consecințe dramatice pe toate termenele, dar în special pe cel mediu și lung. S-au consumat atâtea resurse ineficient, s-a creat atâta inflație de diplomarzi, s-a făcut atâta nedreptate economică și socială încât foarte greu se vor mai putea șterge consecințele acestor fapte pentru care acei parlamentari, guvernanți și universitari vinovați ar fi trebuit să plătească precum niște infractori care au atentat la securitatea acestei țări.

Conform unei legislații cu capul pe umeri, raționale, foarte mulți dintre acești universitari ar trebui să fie încadrați simplu și direct la categoria infractori. Ceea ce a avut loc în România mai ales cu sistemul universitar în ultimii ani (nu știu exact de când a început fenomenul cu privatele, etc) nu a fost decât promovarea unei activități care în mod normal s-ar înscrie în categoria infracțională și care are și va avea și pe viitor consecințe foarte grave. Din nefericire doar schimbarea legilor este prea puțin, deși e ceva, în contrapondere cu cea au făcut aceste haimanale de universitari. Nu trebuiau date de la bun început aceste legi care au facilitat "apele tulburi" și implicit pe universitarii care și-au pescuit bogății în aceste ape tulburi, bogății și stare socială absolut nemeritate. Schimbarea legilor este prea puțin pentru acești infractori cu acte în regulă.

"Rechinii" au "vânat" deja; conform unor norme raționale și de bun-simț, foarte mulți dintre universitari trebuiau pur și simplu să fie desființați tocmai datorită lipsei de eficiență, de valoare, de oportunitate și chiar de necesitate a tipurilor de activități pe care le-au susținut. Foarte mulți dintre universitari nu fac decât să se afle pur și simplu într-o stare de lipsă de legitimitate, chiar dacă se scaldă într-o așa zisă legalitate; nu au făcut decât să ia bani de la fraieri făcând tot felul de promisiuni fără absolut nici o acoperire și care nu se realizează în practică. Au prostit lumea la propriu, i-au fraierit pe fraieri chiar pe banii, timpul și alte resurse consumate ale fraierilor și au făcut toate acestea "cu legea în mână", adică cu acoperirea Parlamentului și a Guvernului.

Apropo, se văd care sunt rezultatele la ultimele sesiuni ale bacalaureatului. Ei bine aceste rezultate se datorează și faptului că pe funcții de profesori au ajuns tot felul de diplomarzi din aceștia care și-au făcut studiile luând examenele prin plata taxelor de școlarizare, iar acum guvernanți nu știu pe cine să mai arunce vina pentru aceste eșecuri absolut lamentabile cu privire la sistemul românesc de învățământ. Astea însă sunt doar câteva dintre consecințele promovării non-valorilor prin sistemul de educație.

S-a dovedit cu asta încă o dată că în România sunt cu mult mai mulți infractori în libertate decât în spatele gratiilor pușcăriilor, și că Parlamentul și Guvernul de multe ori iau decizii și legi care sunt împotriva intereselor adevărate ale unui popor, în cauză cel român. Instituțiile acestea fundamentale au dovedit încă o dată cât de mult lucrează împotriva adevăratelor interese atât ale națiunii române și statului român, precum și ale cetățenilor luați în parte, în favoarea unor clici și grupuri de interese și de putere, aici în special unii dintre universitari.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Societatea Nationala Ortodoxa a Femeilor Romane maria32 Spiritualitatea ortodoxa 3 01.10.2012 01:18:20
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Cancerul pulmonar - pericolul din umbra pentru nefumatori absolutep0wer Generalitati 4 14.09.2010 19:04:46
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
Turnul Eiffel sau adorarea falusului in societatea moderna mihailt Generalitati 12 01.04.2009 20:13:27