Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2014, 15:25:53
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit ce sa fac

Salut.O sa trec direct la subiect sa nu plictisesc pe nimeni.Eu de fel sunt destul de credincios.Merg la biserica de cand eram mic, ma duc bunicii, parintii apoi am inceput sa merg singur.Problema este ca eu de ceva timp nu m-am mai spovedit si asta datorita unui lucru.Eu pe preotul meu duhovnic il cunosc de cand eram mic.Suntem foarte apropiati eu de el, el de mine si de toata familia si ne stim bine.Problema este ca acum a inceput sa-mi fie rusine sa-i spun anumite pacate.Stiu ca toti o sa ziceti ca lasa rusinea, ca te spovedesti in fata lui Dumnezeu si e adevarat dar eu nu pot sa fac asta si nu vreau sa merg sa spun doar cateva pacate pentru ca spovedania ar fi incompleta.Ce ma sfatuiti sa fac sa scap de aceasta lacuna acum ca vine si Craciunul si as vrea sa-l primesc cum se cuvine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2014, 15:55:41
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfânta Taină a Spovedaniei - Parintele Arsenie Papacioc - http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarse...nteletaine.htm

"N-ai nevoie să lasi impresie bună duhovnicului. Duhovnicul se simte bine când îi spui cele mai urâte păcate, pentru că are bucuria că te-a usurat si te-a scos din adânc de ape. Tu esti la doi metri adâncime în apă, de ce îi spui că esti numai la jumătate de centimetru? Spovedeste-te curat. N-are nevoie duhovnicul ca să te lauzi tu pe tine. Si pe urmă, vă mai spun si altceva, el este plin de har si te simte, nu este prost, îsi dă seama. Credeti că Dumhezeu a făcut duhovnic pe oricine? Si atunci, te simte si, delicat, poate să-ti spună: "De ce mă minti, măi frate?" Pentru că duhovnicul nu poate să-ti lase impresia că-ti cunoaste tie păcatele. Îi descoperă Dumnezeu într-un fel, că te dai tu de gol. Si pe urmă nu ne interesează atât de mult părerea duhovnicului, ne interesează că tu ai reusit să te salvezi în loc să te nenorocesti. Pentru că, fratii mei, ori la spovedit să spui păcatele, pentru iertare, ori la Judecata de apoi pentru pedeapsă ele se vor vădi, dar nespuse nu rămân! Asta să stie toată lumea. Si duhovnicul va fi de fată acolo, la judecată, unde n-ai ce să mai zici, si nici el."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2014, 16:01:51
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit

Am pacate nespuse de mult timp de cand ma spovedesc.De ce preotul nu si-a dat seama?Sunt intr-o postura foarte proasta acum si imi pare rau.Acum mai bine de o luna si ceva el a venit sa faca sfestanie la mine acasa si a zis ceva de genul "lasa ca stiu si eu ce fac tinerii, te intreb eu si tu zici da da :))" si a ras putin.Nu sunt intocmai cuvintele lui dar asta a spus.Poate ar fi mai usor sa ma intrebe el si eu sa zic da dar daca nu e asa?Iarasi voi pleca cu spovedania incompleta?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2014, 16:02:37
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daxaaa1 Vezi mesajul
Salut.O sa trec direct la subiect sa nu plictisesc pe nimeni.Eu de fel sunt destul de credincios.Merg la biserica de cand eram mic, ma duc bunicii, parintii apoi am inceput sa merg singur.Problema este ca eu de ceva timp nu m-am mai spovedit si asta datorita unui lucru.Eu pe preotul meu duhovnic il cunosc de cand eram mic.Suntem foarte apropiati eu de el, el de mine si de toata familia si ne stim bine.Problema este ca acum a inceput sa-mi fie rusine sa-i spun anumite pacate.Stiu ca toti o sa ziceti ca lasa rusinea, ca te spovedesti in fata lui Dumnezeu si e adevarat dar eu nu pot sa fac asta si nu vreau sa merg sa spun doar cateva pacate pentru ca spovedania ar fi incompleta.Ce ma sfatuiti sa fac sa scap de aceasta lacuna acum ca vine si Craciunul si as vrea sa-l primesc cum se cuvine.
Gandeste ca probabil nu esti prima persoana care face acel pacat, si ca probabil mai toata lumea il face. Probabil nu e nici prima oara cand o sa-l auda, nici ultima. Deci da-i inainte si spune-i ce ai pe suflet.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2014, 16:05:39
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit

Ai dreptate dar nu asta e problema.Problema e ca eu si preotul meu duhovnic avem o relatie foarte stransa si e ca si cum i-as zice mamei ca m-am apucat de droguri(doar un exemplu aleatoriu).Adica e clar ca ma simt prost sa zic unele lucruri fata de relatia care o avem poate pentru ca ma gandesc ca ma va privi cu alti ochi, sau isi va schimba parerea despre mine sau ma va certa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2014, 16:35:22
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Păcatul tău este foarte mare pentru tine. Te apasă și îți este nesuferit, ai vrea să scapi de el. Pentru părinte, însă, este un păcat ca oricare altul. Iar dacă îl mărturisești, te va prețui, cred, mai mult, ca pe unul care a avut curajul sincerității.
Hristos, căruia îi mărturisești, de fapt, păcatul, te cunoaște mult mai bine decât duhovnicul. Nici El și nici duhovnicul nu te vor judeca. Tot ce așteaptă este să ceri ajutor pentru a te dezlega de păcatele tale și a-ți da puterea de a nu le mai face. Dumnezeu să-ți ajute!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2014, 16:56:12
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Eu, intr-o astfel de situatie, m-as duce la un alt duhovnic sa-i spun acele pacate si sa scap de povara. Adica, intre a ramane cu pacate nespovedite si a schimba duhovnicul, as alege varianta a doua.
Dar ideal ar fi sa va invingeti reticenta si sa fiti sincer cu duhovnicul actual.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 12.12.2014 at 16:59:16.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2014, 21:54:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daxaaa1 Vezi mesajul
Ai dreptate dar nu asta e problema.Problema e ca eu si preotul meu duhovnic avem o relatie foarte stransa si e ca si cum i-as zice mamei ca m-am apucat de droguri(doar un exemplu aleatoriu).Adica e clar ca ma simt prost sa zic unele lucruri fata de relatia care o avem poate pentru ca ma gandesc ca ma va privi cu alti ochi, sau isi va schimba parerea despre mine sau ma va certa.
Cu alte cuvinte ții mai mult la imaginea ta în ochii altcuiva decât la sufletul tău.
Oare cum s-o numi asta? (îmi trec prin minte câteva expresii - slavă deșartă, autosabotare)
Oricum s-ar numi, face parte din boala tuturor oamenilor, împotriva căreia au luptat toți cei care au dorit să se mântuiască. Biserica e o bolniță; ca urmare, Doctorului se cade să nu Îi ascundem nimic dacă voim să fim vindecați.

Și la ce bun o relație strânsă dacă ea e bazată pe ascundere și dorința de a culege doar aprecieri? În ce constă această "strânsoare"? Eu cred că, dimpotrivă, preotul te va aprecia cu adevărat (și multă bucurie va fi și în Ceruri) dacă află că nu te-ai împopoțonat ca fariseii (de azi și dintotdeauna) cu platoșa de fațadă a virtuții sub care zace necurăția ("Morminte frumos văruite...") ci, precum sfinții, ți-ai mărturisit slăbiciunile și păcatele.
Smerindu-te, spre a primi ajutor întru însănătoșire și mântuire.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2014, 22:30:57
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit

Nu este vorba despre imaginea mea in fata preotului sau altor oameni pentru ca lucrul asta nu m-a interesat niciodata.Este vorba despre faptul ca mi-e rusine de mine si de ceea ce am facut.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.12.2014, 22:38:58
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Bun. Prin urmare...?

Last edited by Ioan_Cezar; 12.12.2014 at 22:42:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare