Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2010, 13:30:49
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Calugarirea cu interventie

Un profesor mi-a marturisit ca un fost student de-al lui a avut dorinta de a se calugari. Profesorul a intervenit si studentul a fost primit in manastire. Intrebarea este de ce era nevoie de interventie, nu se primesc in manastire doritori de viata ingereasca decat asa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2010, 13:56:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In manastire esti primit oricum, dar ca frate. Dupa mai multi ani, daca demonstrezi ca rezisti in credinta si tipicului care se practica acolo, abia atunci esti tuns in monahism.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2010, 14:15:09
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atunci de ce a fost nevoie de interventia profesorului pe langa autoritatile eclesiastice sa fie primit la manastire(daca se primesc oricum)?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2010, 14:24:12
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Atunci de ce a fost nevoie de interventia profesorului pe langa autoritatile eclesiastice sa fie primit la manastire(daca se primesc oricum)?
Eu cred ca a fost vorba de o recomandare catre manastirea respectiva, a profesorului, pentru ca studentul sa intre in monahism. Astfel de recomandari se cer pentru ca nu stii cu cine te ivesti la usa si cine iti cere sa intre in manastire.
Nu cred ca a fost vorba de o interventie. Depinde si ce termeni a folosit profesorul cand a spus asta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2010, 14:30:22
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ce s-ar duce la manastire o persoana recalcitranta, certata cu legea? Nu e firesc sa vina acolo cei smeriti carora le place linistea, persoane morale?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2010, 14:30:43
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Atunci de ce a fost nevoie de interventia profesorului pe langa autoritatile eclesiastice sa fie primit la manastire(daca se primesc oricum)?
Nu e nevoie de „aprobari”! Baiatul a vrut sa stie daca il poate primi in manastire, a vrut o incredintare de la staret. S-a interesat Profesorul lui sa stie, el poate a fost timid... Si ca profesor, este persoana care poate il stia cel mai bine, el l-a ajutat prin asta, punand o vorba buna catre staret! Ca oricine intra in manastire, are nevoie de recomadarea Duhovnicului! In cazul de fata, Preofesorul respectiv, l-a recomandat VERBAL!
Dumnezeu sa ii ajute aceluia sa devina SfANT! Amin!
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2010, 14:41:40
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Pentru ce s-ar duce la manastire o persoana recalcitranta, certata cu legea? Nu e firesc sa vina acolo cei smeriti carora le place linistea, persoane morale?
Lumea e diversificata.
Iti dau un exemplu. O manastire avea un sanatoriu (parca de TBC, nu mai stiu exact). Unui pacient, dupa ce s-a facut bine, i s-a pus in vedere sa plece. Ca in orice spital.
Insa l-a rugat staret sa il lasa sa ramana la manastire pentru ca , chipurile, nu avea unde sa se duca. Staretul il lasa, si ca drept rasplata, omul recunoscator, da intentionat foc la magazia de lemne, asta in preajma iernii. Sunt si astfel de ciudati, iar persoane care si-au gresit ,,cariera" sau buruiesni sunt peste tot.
Arghezii nu era ateu si s-a calugarit pentru ca a avut impresia ca la manastire e traiul usor? Masa, casa asigurata.... Cand s-a plictisit de ea, a abandonat-o.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.08.2010, 19:27:21
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Un profesor mi-a marturisit ca un fost student de-al lui a avut dorinta de a se calugari. Profesorul a intervenit si studentul a fost primit in manastire. Intrebarea este de ce era nevoie de interventie, nu se primesc in manastire doritori de viata ingereasca decat asa?
in manastire intrea toti care vor, barbatii devin frati iar femeile surori, de la orice varsta.Pentru a se tunde in monahism asta depinde doar staret/stareta . Ide este ca acel profesor nu a intervenit cu multe oricine se poate duce la manastire si sa spuna vreau sa fiu frate sora...A fi frate sau sora este o perioada de probe ca sa zicem asa de teste pt a primi calugaria.
Reply With Quote
Răspunde