Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 21.08.2017, 12:44:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Si ca sa nu sara unele sa zica 'uite ce misogin e'.
Da, sunteți misogin. Și probabil cu o experiență maritală mult sub Elena.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 21.08.2017, 12:54:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Da, sunteți misogin. Și probabil cu o experiență maritală mult sub Elena.
Si uite am aflat si de ce esti si tu nemaritata..si probabil nici n-ai sa fii in viitorul apropiat, indiferent ce scuze si constructii mentale ti-ai facut tu pe tema asta.

Asta daca totusi nu te re-orientezi pe zona cu burtica, ochelari, etc. ca spre deosebirea de Elena nu prea esti genul care sa iasa in evidenta, fizic vorbind.

Poti sa te obisnuiesti si cu gandul ca o diferenta de varsta de 10-20 ani ar fi binecuvantata daca totusi in conditiile astea se leaga ceva si tipul e dispus sa-ti faca un copil sau doi si chiar si sa-i intretina, nu e un pierde vara.

Daca nu, mergi fetita la manastire, n-are rost sa-ti furi singura caciula zicand ca nu vrei sa te mariti dar noaptea ai vise umede gandindu-te la Fat Frumos.

Treziti-va la realiate fetelor, ca in afara de tinut cu dintii de niste norme gen, prezenta la biserica, imbracaminte, abstienta fizica, etc. sufleteste n-ati crescut cine stie ce peste femeile "lumesti" care le blamati in sinea voastra, da' ele se marita pana la urma fac copii, etc. ca macar au invatat sa taca si sa mai inghita din cand in cand macar, ca si celalalt multe le rabda.

In conditiile actuale, daca o sa va maritati o sa-i faceti barbatului zile fripte exact cum fac si alea si poate avand chiar mai putin de oferit per total.
Nu va amagiti spunand ca daca faceti copii si ceva manaj prin casa, ala sa zica bogdaproste, daca sufleteste vorbind cautati doar satisfactia personala, habar nu aveti celalat ce lipsuri sufleteste are, cum i le puteti implini, etc.
Va treziti peste noapte ca vai, e alcoolic, frustrat, petrece mai mult timp cu jocuri la calculator decat cu voi sau copiii si va mirati si nu stiti de ce.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.08.2017 at 13:12:58.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 21.08.2017, 12:59:37
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

La comentariul ăsta nici nu merită să răspund.

Misoginismul se vede în special în partea a doua a textului, unde le-ați categorisit pe femeile căsătorite. Dar stați liniștit, ortodoxia nu condamnă misoginismul, va chiar mulți clerici îl ridică la rang de normalitate/firesc. De Dumnezeu nu știu ce să zic, El îmi pare oleacă mai echilibrat/echitabil.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.08.2017, 13:04:53
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Ce gugumanii puteți debita... eu sunt lumească, mai obișnuită decât femeile care nu merg la biserică. Și n-am nici 22, pentru mila lui Dumnezeu, n-ai vrea să fi turnat și cinci copii până acum?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.08.2017, 13:15:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Dar stați liniștit, ortodoxia nu condamnă misoginismul, va chiar mulți clerici îl ridică la rang de normalitate/firesc.
Wow..misandrismul anticlerical al credincioaselor, asta ar merita un topic aparte..

Citat:
De Dumnezeu nu știu ce să zic, El îmi pare oleacă mai echilibrat/echitabil.
Din Dumnezeul tau personal poti sa faci orice ... de asta avem in ortodoxie duhovnicul, ala ar trebui sa te alinieze la normalitate.

Dar multi sunt pea delicati sufleteste pentru cazurile grave, nu indraznesc sa le spuna in fata oamenilor ce si cum de teama sa nu-i piarda de tot, mai bat ei saua, dar iapa nu pricepe..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 21.08.2017, 13:17:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Ce gugumanii puteți debita... eu sunt lumească, mai obișnuită decât femeile care nu merg la biserică.
Nu stiu cum esti tu, am enuntat un cadru general.

Citat:
Și n-am nici 22, pentru mila lui Dumnezeu, n-ai vrea să fi turnat și cinci copii până acum?
De ce nu?
O fac altele mai "lumesti" ca tine..

Asa cum arata acum lucrurile si peste 10 ani o sa ai aceeasi problema daca nu schimbi radical ceva.

In plus, inseamna ca poti sa cauti si un tip pe la 35 asa, daca nu e chel si burtos, are si un job bun, e perfect.

Ai putea sa incepi si cu hainele, nu vrea nimeni sa se casatoreasca cu o Martora a lui Iehova.

Sunt tot felul de tipe grasute care se imbraca totusi mai de lume asa..sigur, nu exagera dar ceva ceva poti sa incerci.
Eventual ai putea sa ceri niste sfaturi vestimentarea de la tipa aia draguta cu care esti in poza..

Pai daca tot nu vreti barbat cu barba pana la piept si imbracat in sac si cu cenusa in cap, voi de ce...?

Pe urma, macar pana te mariti, sport, dieta..ca la fel, lui daca ii iese burta peste curea, intoarceti capul..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.08.2017 at 13:36:43.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 21.08.2017, 13:35:33
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Domnule, nu știu la ce poze te-ai uitat tu, dar mie mi-e bine cum sunt. Dacă mă voiam măritată, eram (cam de vreo trei ori până acum). Neiubind omul, nu m-a interesat că era avocat/profesor/teolog, nu mă căsătoresc cu profesia lui.

Și, dacă te-ai fi uitat la poze, ai fi văzut că sunt lumească, nu maică. Și da (oroare!), port și ochelari. Nu mă mai mărit veci, așa-i? :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #78  
Vechi 21.08.2017, 13:39:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Neiubind omul, nu m-a interesat că era avocat/profesor/teolog, nu mă căsătoresc cu profesia lui.
Da' di ci nu-i iubisi draga, nu au stiut cum sa-ti aleaga florile? Pai cu Evanghelia ce facusi?

Citat:
Și, dacă te-ai fi uitat la poze, ai fi văzut că sunt lumească, nu maică. Și da (oroare!), port și ochelari. Nu mă mai mărit veci, așa-i? :)
Depinde de definitia lumescului...
Dupa tzoalele din poza de la avatar eu as merge pe varianta cu "Martorii"

Si cu ochelarii..hai, chiar trebuie sa-ti explic si asta?
Sunt ochelariste care te dau pe spate, depinde de fatza si de ochelari, unele chiar nici n-au nevoie de ei - zero dioptrii - dar vor sa dea frisoane barbatilor..
Alte ochelariste in schimb, iti aduc aminte de profesoara aia din generala, aproape de pensionare, la care nu sufla nici musca in clasa...stii tu.

Si citeste si restul postarii..partea cu sportul, etc. ca tot alegand si timpul trecand, pana la urma tot la chel cu burtica ai sa ajungi si nici nu o sa mai fie avocat/profesor/teolog ci probabil ceva cu saibe si piulite iar in weekend fotbalul, micii si berea..

Pana pe la 25 asa, femeile au asa o stralucire (unele o pierd si mai devreme in nopti pierdute cu chefuri si tone de machiaj) pe urma ea se atenueaza pana cand de la 30 incolo, oricat de cochete ar fi, raman in mare parte cu ce sunt ca oameni..iar de aici, pentru noi toti e
grele, daca e sa vorbim de relatii pe termen lung..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.08.2017 at 13:55:02.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 21.08.2017, 13:45:10
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' di ci nu-i iubisi draga, nu au stiut cum sa-ti aleaga florile?



Depinde de definitia lumescului...
Dupa tzoalele din poza de la avatar eu as merge pe varianta cu "Martorii"

Si citeste si restul postarii..partea cu sportul, etc. ca tot alegand pana la urma tot la chel cu burtica ai sa ajungi si nici nu o sa mai fie avocat/profesor/teolog ci probabil ceva cu saibe si piulite iar in weekend fotbalul, micii si berea..
Și te durea degetul să dai pe restul pozelor, nu?
https://m.facebook.com/story.php?sto...00000694556541

E simplu, nu m-am îndrăgostit de ei. Nu aștept flori din partea nimănui, le prefer în ghivece.

Vai, ce bucurie pe mine că te-am prins! Fată bătrână rămâneam de nu mă asaltai cu sfaturi. Ține-le pentru tine, vrei? Căsătorit cu siguranță nu ești.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #80  
Vechi 21.08.2017, 13:56:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Și te durea degetul să dai pe restul pozelor, nu?
https://m.facebook.com/story.php?sto...00000694556541
E mai bine.

Nu pot sa dau pe restul ca n-am cont de facebook unde sa-mi torn viata, chiar mi se par amuzante bisericoasele cu facebook, e ca si cand ai purta lenjerie neagra de dantela cu portjartier & stuff duminica la Liturghie :)

Citat:
E simplu, nu m-am îndrăgostit de ei. Nu aștept flori din partea nimănui, le prefer în ghivece.
Wow.."nu te-ai indragostit" ...I'm spechless..las asta aici, amuzament pentru aia mai maturi..

Si un sfat, da' mai bine nu-l pui in practica: daca vrei sa te indragostesti rapid, lasa-te nitel explorata..
Credincioase sau nu, biologia afectiunii e aceeasi, asa cum o mama are sentimente pentru copilul care stie ca a iesit din ea, tot asa dezvolta in contextul proceslui care l-a pus acolo, cu diferenta ca sunt mult mai perisabile astea.

Pentru ca daca te indragostesti, nu inseamna ca ai sa-i iubesti ...ba dimpotriva, daca nu treci de la indragostit la iubit - si asta necesita multa vointa, caracter, o gandire sanatoasa si binenteles si el sa fie o alegere inspirata - rare lucruri in ziua de azi, ai sa ramai foarte frustrata peste ani, dar multa lume confunda una cu alta, si tu de altfel..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.08.2017 at 14:16:07.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare